Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiniedziela, 2 kwietnia 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1397
Ilość komentarzy: 0

Jak określić rozmiar gumki recepturki?

Gumki recepturki to akcesoria przydatne zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w sklepie wysyłkowym, czy w biurze. Dzięki nim można łączyć przedmioty, zamykać je lub stabilizować. Recepturki sprawdzają się w życiu codziennym w pracach domowych i ogrodniczych. Ze względu na różne zastosowania, można je kupić w różnych wielkościach. Sprawdź, jak określić rozmiar gumki recepturki.


Jednolite oznaczenia w gumkach recepturkach


Na rynku dostępne są różne rodzaje gumek recepturek, w tym gumki lateksowe i gumki kauczukowe. W dodatku poszczególne modele mają różne rozmiary. Aby maksymalnie ułatwić klientom wybór wielkości gumek recepturek, wprowadzono jednolite oznaczenia wymiarów tego produktu. 
W Europie, w tym również w Polsce opracowano standard, który zawiera wszystkie wymiary gumek recepturek niezbędne do prawidłowego określenia ich wielkości. Tym samym, znając oznaczenia w tym standardzie można wywnioskować niemal wszystko o wymiarach gumki. A jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy jak określić rozmiar gumki recepturki. 


Po co różne rozmiary gumek?


W zależności od potencjalnego zastosowania, przydatna jest wiedza na temat wielkości oraz kolorów gumek recepturek (zielone, czerwone, niebieskie, białe gumki recepturki). O ile jednak, kolory nie są tak istotne z praktycznego punktu widzenia, to wymiary stanowią dość istotne kryterium wyboru gumki. 

Gumki o dużym obwodzie można stosować w przypadku większych pakietów czy pęczków. Recepturki o odpowiednio dużej szerokości lepiej przylegają do opasanego materiału. Wyższa grubość w połączeniu z szerokością zapewnia także lepszą odporność na rozciąganie. Praktycznie nieograniczony pod tym względem wybór zapewnia idealne dostosowanie produktów do potrzeb.

Żółte gumki recepturki

Znając wymiary potrzebnej gumki zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego NEOPAK. 
Gumki recepturki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Gumki recepturki


Gumki recepturki - jak określić rozmiar?


Podstawowe wielkości określające rozmiar typowej gumki recepturki to jej:
 • obwód,
 • grubość,
 • szerokość.
Zarówno grubość, jak i szerokość gumek recepturek wyraża się w milimetrach (mm), z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, czyli jednej dziesiątej części milimetra.

Wymiary gumek recepturek przedstawiane są zgodnie z następującym schematem:
połowa obwodu gumki x grubość x szerokość

Przykład: 100 x 1,5 x 2,0, gdzie:
 • połowa obwodu gumki ma 100 milimetrów, 
 • grubość gumki to 1,5 mm,
 • szerokość gumki wynosi 2,0 mm. 
Warto pamiętać, że gumki mierzone są w stanie nie rozciągniętym, co oznacza że ich podstawowe wymiary można zwiększyć za pomocą rozciągania. 
Aby poprawnie określić rozmiar gumki recepturki, musisz wziąć ją do ręki, a następnie: 
 • wsuń palce wskazujące obu dłoni w środek gumki,
 • rozsuwaj dłonie do momentu, w którym poczujesz opór.
W ten prosty sposób, oczywiście w przybliżeniu, wyznaczysz połowę obwodu gumki nierozciągniętej. Dlaczego w przybliżeniu? Twoje palce mają określoną grubość, więc u każdego pomiar będzie wyglądał nieco inaczej. 

W praktyce do zmierzenia obwodu gumki wykorzystuje się dokładną suwmiarkę z cienkimi trzpieniami, gwarantującymi znacznie dokładniejsze pomiary. LFL (z ang. Lay Flat Length, czyli „długość podczas leżenia płasko”, wyrażany w milimetrach (mm) to połowa obwodu gumki.

Czerwone gumki recepturki
PAMIĘTAJ: Szczegółowy pomiar, którego wynik znajduje się na opakowaniu gumek jest wykonywany od wewnątrz gumki recepturki. 

Jeśli skierujesz palce uzbrojone w gumkę przed siebie (aby spojrzeć przez powstałą szczelinę), zobaczysz jej najmniejszy wymiar, czyli grubość gumki. Oczywiście, jeśli rozciągniesz gumkę, jej grubość się zmniejszy, więc dla wykonania poprawnego pomiaru należy zachować tylko lekki opór. Podobnie jak w przypadku. Ten wymiar, podobnie jak poprzedni, jest mierzony przez producenta przy pomocy specjalistycznego urządzenia. 

Jeśli przesuniesz dłonie do siebie wskazując palcami w górę, poznasz szerokość gumki recepturki. To trzeci wymiar, stosowany w standardowym oznaczeniu i mierzony przez urządzenia pomiarowe. 

Opisana powyżej połowa obwodu gumki recepturki, czyli wielkość LFL, może być również (w przybliżeniu) interpretowana jako długość gumki, którą rozciągniemy na płaskiej powierzchni.

Niebieskie gumki recepturki

Jak mierzyć gumki recepturki?


Jeśli chcesz zmierzyć rozmiar gumki recepturki możesz to zrobić trzymając ją palcami i rozciągając na płaskiej powierzchni. Jeśli położysz gumkę recepturkę na równej powierzchni i utworzysz jej obrysem okrąg, to mierząc średnicę tego okręgu, czyli odległość między najdalej oddalonymi od siebie, dowolnymi punktami okręgu uzyskasz średnicę gumki nierozciągniętej.


Jaki dobrać rozmiar gumki recepturki?


Jeśli stosujesz gumki recepturki, to mając jedną z nich pod ręką możemy dokonać pomiaru, stosując się do opisanych wcześniej sposobów. Wykorzystajmy do tego linijkę lub dokładniejsze urządzenie, jeśli takowe posiadamy. Wiedząc, że używane do tej pory produkty okazywały się za duże lub za małe możemy też w przybliżeniu określić, jakiej zmiany dokonać w nowym zamówieniu.

Kauczukowe gumki receptruki w szklance
Zdjęcie autorstwa Bram van Egmond z Pexels


Gdzie kupić gumki recepturki w różnych rozmiarach?


Gumki recepturki można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, w takich miejscach jak: 
 • sklepy i supermarkety wielobranżowe,
 • sklep internetowy NEOPAK,
 • placówki stacjonarne Poczty Polskiej oraz eSklep,
 • markety i składy budowlane (PSB Mrówka, Leroy Merlin, OBI),
 • sklepy papiernicze i księgarnie (Empik, Papiernik),
 • sklepy i hurtownie z artykułami do pakowania.

 

Ile kosztują gumki recepturki?


W zależności od średnicy gumki i grubości materiału, z jakiego została wykonana, ich cena waha się na poziomie 30 zł za kilogram. Jeśli szukasz rozwiązania na każdą kieszeń, sprawdź ofertę na białe, żółte, czerwone, zielone, niebieskie gumki recepturki. 


Jak określić rozmiar gumki recepturki? - podsumowanie


Wiesz już jak określić rozmiar gumki recepturki, więc możesz właściwie dobrać ten przydatny przedmiot do swoich potrzeb. Niedrogie, lekkie i mające setki praktycznych zastosowań - gumki recepturki to niezastąpione “narzędzie pracy”. Różne rodzaje gumek w kilku rozmiarach znajdziesz w naszym sklepie internetowym NEOPAK. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na akcesoria do biura oraz opakowania. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i szybką wysyłkę. 

 Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels
 
Gumki recepturki
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie