Paweł SaigomadePaweł Saigomadewtorek, 25 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 952
Ilość komentarzy: 0

Jak pandemia wpłynęła na rynek opakowań kartonowych?

Ostatnie kilka lat pokazało, że życie ogółu społeczeństwa może odwrócić się w niezwykle krótkim czasie o 180 stopni. 17 listopada 2019 roku w mieście Wuhan pojawiła się epidemia, która 11 marca 2020 roku uznana została przez WHO - Światową Organizację Zdrowia za pandemię. Funkcjonowanie społeczeństwa uległo znacznej zmianie, a wraz z tym zmieniła się też światowa gospodarka. Przedsiębiorcy zmienili sposób zarządzania ludźmi, tam, gdzie było to możliwe, wprowadzono pracę zdalną. Wszystkie te ruchy miały na celu zabezpieczenie ludzi przed chorobą. Jednocześnie właściciele firm musieli jednak myśleć o dostosowaniu się do nowych zachowań konsumentów - tak, one też się zmieniły.

Trzymana przez kobietę zapakowana przesyłka

Wpływ pandemii na życie każdego człowieka


Covid-19 sprawił, że życie niemal każdego człowieka na ziemi uległo zmianie. Zamknięte były granice, wprowadzono kwarantanny. Wszystko to sprawiło, że w wielu przypadkach życie przeniosło się do internetu. To właśnie wirtualny świat był formą rozrywki i miejscem pracy. Bardzo często także forma komunikacji.

Przeniesienie życia codziennego do świata wirtualnego


Zamiast się odwiedzać, zaczęliśmy umawiać się przed kamerką internetową. Pracę przenieśliśmy w miarę możliwości w mury własnego mieszkania. W związku z tym również proporcje co do sprzedaży się zmieniły. Pozamykane galerie, sklepy odzieżowe, jubilerzy znacznie zmniejszyły ilość zakupów stacjonarnych. Skutkiem tego było to, że duża część konsumentów rozpoczęła swoją przygodę z zakupami online. Dzięki temu branża e-commerce odnotowała bardzo dynamiczny wzrost. A to z kolei przełożyło się na branżę opakowań - w jaki sposób?

Kurier przekazujący przesyłki odbiorcy

Czy kryzys dotknął branżę opakowań?


Wiele branż ucierpiało w wyniku wprowadzonego lockdownu. Jednak niektóre okazały się odporne na skutki pandemii. Wśród nich z uwagi na to, że sprzedaż w sklepach internetowych i na różnego rodzaju platformach sprzedażowych wzrosła znajduje się m.in. branża opakowań kartonowych. Sprzedaż online to nie jedyne co uratowało producentów kartonów i opakowań różnego rodzaju. Brak negatywnych skutków, a wręcz rozwój tego sektora spowodowany jest również dzięki:
 • wzrostowi produkcji żywności, środków chemicznych oraz leków;
 • gromadzenie zapasów;
 • współpracę międzynarodowe i wysyłki towarów - szczepionek, maseczek, rękawiczek oraz innych artykułów niezbędnych do pracy w służbie zdrowia.

Czy pandemia w branży opakowań to same plusy?


Rzadko, kiedy jest tak, że wielka rewolucja, jaką okazała się pandemia, przynosi same plusy. Nie da się ukryć, że firmy opakowaniowe mogły odnotować wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak warto mieć na uwadze też to, że dostosowanie się do nowych realiów wcale nie było takie łatwe. Między innymi musiał zmienić się charakter działalności tych firm. Dlaczego? Chociażby z uwagi na to, że część przesyłek poddawana była ozonowaniu. Co więcej, w przypadku branży e-commerce sklepy zaczęły wybierać kartony trwalsze. Dodatkowo często były owijane folią stretch.

Przesyłki paletowe owinięte folią stretch
Opakowania e-commerce

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opakowania e-commerce

Rynek opakowań a przyszłość - na co powinniśmy być gotowi?


Świat już nie raz pokazał, że potrafi być nieprzewidywalny. Można to zaobserwować, chociażby dzięki trendom rynku funkcjonującego w globalnej gospodarce. Rynek opakowań, dzięki temu, że sprzedaż internetowa rośnie w siłę, odnotowałby zwiększenie sprzedaży - przynajmniej takie były prognozy. Pandemia sprawiła, że wzrost ten okazał się po prostu większy. Kolejne lata, bez wątpienia powinny być równie pozytywne dla branży opakowań. Nie można być jednak pewnym, że nic nas nie zaskoczyć. Dlatego warto zadać sobie pytanie, jakich zmian i trendów można się spodziewać?

Podążając śladami eko


Z uwagi na to, że coraz więcej mówi się o ochronie planety, zmniejszeniu produkcji plastiku oraz segregacji śmieci można bez nadinterpretacji powiedzieć, że jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest zwiększenie sprzedaży opakowań i akcesoriów ekologicznych. Producenci coraz częściej oferują swoim Klientom alternatywne zamienniki. I tak np. w sklepie Neopak zamiast produktu, jakim jest:
 • folia bąbelkowa możesz wybrać papier nacinany;
 • wypełniacz Instapak wybrać wypełniacze ekologiczne albo papier kraftowy EKO;
 • tradycyjna taśma pakowa wybrać taśmy papierowe EKO.
W sklepie Neopak znajdziesz jeszcze m.in. koperty kurierskie EKO oraz opakowania biodegradowalne. Co wynika ze stosowania tego rodzaju opakowań i materiałów zabezpieczających? Przede wszystkim środowisko nie ulega negatywnym przemianom. Neutralne dla środowiska opakowania doskonale sprawdzą się we wszystkich sklepach internetowych. W tym np. w sklepach z ekologiczną żywnością.

Przesyłka zabezpieczona papierem nacinanym

Pandemia, zakupy online i rynek opakowań - podsumowanie ważnych zagadnień


Choć dla wielu przedsiębiorców pandemia i panujący w związku z nią lockdown to czas znacznie zmniejszonych zysków, a często nawet strat, to są jednak branże, które miały się w tym czasie bardzo dobrze. Zamówienia online zaczęły napływać w takich ilościach, że wielu sprzedawców nie nadążało z przygotowywaniem przesyłek. Nie ma jednak róży bez kolców. W związku ze wzrostem sprzedaży, wzrosła też liczba zwrotów. Warto więc wybierać kartony, które posłużą jeszcze Klientowi do ewentualnego odesłania produktów.
Różnego rodzaju kartony leżące na blacie stołu
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie