Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiniedziela, 23 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3783
Ilość komentarzy: 0

Jak powstają papierowe torebki - przewodnik

Wzrost konkurencyjności na rynku oznacza stale rosnącą rolę opakowań, które w dzisiejszych czasach stanowią niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe. Jeśli chcesz zbudować dobrą relację klienta ze swoją marką, zwróć uwagę na to, w co pakujesz swój towar. Aspekt ekologiczny zyskuje coraz większe znaczenie przy projektowaniu opakowań. Sprawdźmy, zatem jak powstają papierowe torebki.


Jak powstają papierowe torebki - krok po kroku?


Torebki z papieru, jakie są obecnie dostępne na rynku, zawdzięczają swoje powstanie mężczyźnie o nazwisku Francis Wolle, który niemal 100 lat temu stworzył i opatentował maszynę produkującą torby papierowe. Obecnie proces produkcji jest znacznie bardziej zoptymalizowany i składa się z kilku etapów. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak powstają papierowe torebki, sprawdź nasz poradnik. 

Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik
Zdjęcie dodane Sora Shimazaki z Pexels 


Projektowanie papierowych torebek


Każdy produkt przed oddaniem do produkcji należy szczegółowo zaprojektować. Torby papierowe nie są w tym przypadku wyjątkiem. Na tym etapie dobierany jest format, kolor, gramatura papieru, a także rodzaj uchwytu. 

Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik-1
Zdjęcie Kindel Media z Pexels 


Drukowanie grafiki


Na rynku dostępne są klasyczne brązowe torby papierowe, jednak coraz bardziej popularne są torby z nadrukiem. W zależności od specyfikacji opakowania, na niektórych torbach nadruk można wykonać jeszcze przed etapem klejenia. Najczęściej stosowana metoda nadruku, stosowana do tworzenia prostych grafik, to sitodruk, który polega na przeciskaniu farby, przy użyciu rakla przez formę drukarską umieszczoną na specjalnym sicie. 

Skomplikowane projekty graficzne powstają dzięki wykorzystaniu metody fleksograficznej, która umożliwia zadruk całej powierzchni papieru. Dla uzyskania błyszczącego efektu,  torby papierowe pokrywa się niekiedy laminatem lub lakierem UV. W ten sposób powstają ekskluzywne torby laminowane. 


Klejenie toreb papierowych/proces produkcyjny 


Ostateczny kształt i wygląd papierowa torba otrzymuje na etapie klejenia. Stosuje się do tego profesjonalne kleje przemysłowe, których wybór jest za każdym razem uzależniony od rodzaju materiału, sposobu i warunków aplikacji kleju.


Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik-2
Źródło:cnnovamach.com


Torby papierowe - proces produkcyjny


Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces produkcyjny, w którym powstają papierowe torby? Objaśniamy poszczególne etapy procesu.


Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik-3
Źródło: ygpapermachinery.com


Etap pierwszy: Dobór odpowiedniego surowca papierowego


W zależności od specyfikacji wyrobu końcowego (kolor, faktura, format) na samym początku należy przygotować odpowiedni surowiec do produkcji. Jeśli na torbie mają się finalnie znaleźć jakieś nadruki, powstają właśnie na tym etapie.


Etap drugi: Ładowanie rolki papieru


Proces produkcji toreb papierowych jest inicjowany przez montaż rolek papieru na wale hydraulicznym. Hydrauliczny siłownik pneumatyczny automatycznie pobiera rolkę papieru i montuje ją do sekcji odwijania.


Etap trzeci: Rozwijanie rolki papieru


Rolka papieru jest na tym etapie rozwijana z dużą prędkością przy pomocy specjalnej maszyny. Dzięki systemowi kontroli naciągu lub przy pomocy magnetycznych hamulców, kontrolowane jest naprężenie papieru, aby nie doszło do jego uszkodzenia. 


Etap czwarty: Formowanie


Wstęga papieru dociera do kolejnej maszyny, która ma za zadanie uformować papier do pożądanego kształtu odzwierciedlającego format oraz ostateczny wygląd papierowej torby. Urządzenia tego typu posiadają zazwyczaj specjalne pokrętło ręcznej regulacji szerokości, dzięki czemu operator linii może na bieżąco kontrolować szerokość papierowego półproduktu.


Etap piąty: Cięcie


Obok maszyny do formowania kształtu torebek znajduje się kolejna jednostka, która przycina papierowy półprodukt na wymaganą długość. 


Etap szósty: Klejenie


Boki torby papierowej są na tym etapie trwale łączone przy użyciu gorącego kleju. Jeśli produkt końcowy jest wyposażony w uchwyty, maszyna dokleja także “uszy” do torebki. 


Etap siódmy: Formowanie dna torebki


Ostatnim krokiem w procesie produkcji toreb papierowych jest formowanie dna, przy użyciu przystosowanej do tego celu maszyny. 


Źródło: youtube.com/channel/UCjaY2WPWMtuP1o9i9itRuRw
Torby papierowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Torby papierowe

Jak się robi torby papierowe Kraft?


Kraft to papier siarczanowy, który na przestrzeni ostatnich lat, stał się liderem wśród materiałów stosowanych do produkcji torebek. Użytkownicy cenią go za wysoką odporność na rozerwanie, a także aspekty ekologiczne. Papier Kraft może być poddawany recyklingowi oraz w 100% ulega biodegradacji.

Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik-4

Papierowe torebki typu Kraft mogą utrzymać większą wagę niż torby plastikowe, a jednocześnie są przyjazne dla planety.

Proces produkcji papieru siarczanowego to tak zwane  “płytownictwo” z masy drzewnej polegające na przekształcaniu drewna w masę drzewną przy użyciu substancji chemicznych.

Lignina i celuloza będące strukturalnymi składnikami drewna są w procesie obróbki oddzielane przy pomocy mieszaniny siarczku sodu i wodorotlenku sodu. Powstaje w ten sposób masa z litego drewna i rodzaj ciemnej pasty. Kolejny etap obejmuje filtrowanie i mycie, aż do uzyskania czystego papieru pozbawionego zanieczyszczeń. Papier Kraft nie jest bieleniu, dlatego ostatecznie przybiera charakterystyczny kolor drewna.


Jak-powstaj-papierowe-torebki--przewodnik-5
Zdjęcie  PNW Production z Pexels


Tanie torebki z papieru od NEOPAK


Papierowe torebki w różnych kolorach dostępne są w sklepie internetowym NEOPAK w atrakcyjnych cenach. Każdy produkt dostępny w naszym asortymencie jest wykonywany z najwyższą starannością. Oddajemy w ręce klientów papierowe torby, które zaskakują funkcjonalnością, trwałością oraz estetycznym wyglądem. Zapoznaj się z katalogiem cennikiem naszych opakowań. Gwarantujemy błyskawiczną realizację zamówień. 

Zdjęcie Matheus Bertelli z Pexels
Papierowe torebki z czarnymi napisami
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie