Jakub BieleckiJakub Bieleckiczwartek, 23 lutego 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 847
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak prawidłowo pakować i zabezpieczać produkty, aby dotarły

Jak prawidłowo pakować i zabezpieczać produkty, aby dotarły do klienta w nienaruszonym stanie


Pakowanie towarów na czas ich wysyłki to niezwykle ważna część całego procesu dostawy. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak prawidłowo pakować i zabezpieczać produkty. Ważne jest przy tym, aby dotarły do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Rola opakowania wysyłkowego nie kończy się jednak na chronieniu produktów, o czym także dowiedzą się Państwo z tego wpisu.

Wybór odpowiedniego opakowania


Zaczynamy od doboru odpowiedniego opakowania.

Jak skutecznie pakować?

W tym celu możemy skorzystać z kilku kryteriów:
 • wielkość pakowanego towaru
 • wymagany poziom zabezpieczenia
 • cena, jaką możemy zapłacić
Najlepiej dobierać opakowania wysyłkowe w taki sposób, aby koszt ich zakupu nie był przesadnie wysoki. Mogłoby to bowiem znacząco wpłynąć na koszt wysyłki, a także finalny koszt zamówienia.
Materiały do pakowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Materiały do pakowania

Rodzaje opakowań


Wśród dostępnych w Neopaku opakowań wysyłkowych warto wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów:
 • kartonowe pudełka
 • koperty papierowe
 • koperty bąbelkowe
 • folia stretch i folia bąbelkowa
 • arkusze tektury, papier pakowy
jak pakowac neopak
Poszczególne rodzaje opakowań wysyłkowych można ze sobą łączyć, aby osiągnąć lepszy efekt.  Wymienione rodzaje opakowań składają się z naprawdę sporej liczby rodzajów produktów do pakowania. Materiały pakowe występują w różnych rozmiarach, mogą mieć też różną grubość i wygląd.

Jak wybrać najlepsze opakowanie?


W celu wybrania jednego z dostępnych opakowań, warto zwrócić uwagę na kilak kwestii. Przede wszystkim trzeba znaleźć kompromis między dobrym zabezpieczeniem, niskim kosztem zakupu i estetycznym wyglądem. Częstym wyborem do wysyłki próżnych produktów są kartonowe pudełka i koperty bąbelkowe. Pozwalają na sprawne i szybkie opakowanie. Dzięki wymiarom dostosowanym do wymogów firm kurierskich nie trzeba się martwić o zbyt duże koszty wysyłki.

Ekologiczne opakowania - dlaczego warto je wybrać?


W 2023 roku coraz więcej osób korzysta z ekologicznych opakowań. Są nie tylko sposobem na prowadzenie swojej działalności w zgodzie z naturą. Także wielu klientów docenia możliwość współpracy z przyjaznymi dla środowiska firmami.

jak pakowac neopak

Stosując opakowania z kartonu, papieru, tektury, a także opakowania zwrotne, można więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zdecydowanie polecamy kierowani się ekologią podczas pakowania i wysyłki towarów.

Jak dodatkowo zabezpieczyć towar w opakowaniu?


Czasami samo opakowanie wysyłkowe nie daje pakowane produktowi wystarczającej ochrony. Wtedy można zadbać o jeszcze lepszą amortyzację wstrząsów, czy niwelowanie skutków ewentualnych upadków. W tym celu można skorzystać z wypełnienia do paczki, folii bąbelkowej lub innych produktów. Są proste w użyciu i niedrogie.

Pakując towar, szczególnie gdy jest nim wrażliwy przedmiot, warto zadbać, aby nie przemieszczał się wewnątrz opakowania w niekontrolowany sposób. Może to spowodować jego uszkodzenie podczas transportu. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy muszą Państwo wysłać towar do odbiorcy znajdującego się daleko.

Wypełniacze do paczek


Pakując towary do kartonowych pudełek, warto użyć dodatkowego wypełnienia. Jak pakować towar, by dobrze zabezpieczyć go przed uszkodzeniem? Doskonałym wyborem są wypełniacze do paczek. Dostępne są ich różne rodzaje, jak:
 • papierowe wypełniacze do paczek
 • wypełnienie pakowe z wełny drzewnej
 • sizal dekoracyjny
 • wypełniacze z tworzywa
 • foliowe wypełniacze do paczek
 • folia bąbelkowa
 • papier pakowy pozwijany w kulki
 • pozgniatane gazety
 • i inne
Wystarczy użyć niewiele większego od produktu opakowania, a puste przestrzenie uzupełnić. Znajdujący się tam wypełniacz do paczek amortyzuje wstrząsy i pochłania drgania.

Wypełniacze do paczek mają też zastosowanie dekoracyjne. Paczka z nimi w środku wygląda bardzo efektownie. W ten sposób można przygotowywać m.in. prezenty w pudełkach ozdobnych.

Jak chronić towar przed wilgocią?


Powyżej opisaliśmy pokrótce, jak zabezpieczyć towar przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas wysyłki. To nie jedyne zagrożenie, które może uszkodzić zawartość paczki. Ważna jest również ochrona przed wilgocią. Należy o nią zadbać w szczególności w przypadku ważnych dokumentów, a także gdy produkt jest narażony na uszkodzenie po kontakcie z wilgocią (np. elektronika). Do zabezpieczenia przed dostępem wilgoci, a także środków chemicznych i różnych płynów można użyć:
 • folii stretch
 • torebek strunowych
 • innego rodzaju folii lub foliowego worka ze szczelnym zamknięciem
 • folii bąbelkowejjak pakowac neopak

Ten ostatni produkt może być doskonałym połączeniem ochrony przed wilgocią, uszkodzeniem mechanicznym, a także skrajnymi temperaturami.

Ochrona przed skrajnymi temperaturami - jak dobrze zabezpieczyć pakunek?


Niektóre towary są szczególnie wrażliwe na skrajnie niskie i wysokie temperatury. W ich przypadku warto skorzystać z dodatkowej ochrony. Dają ją zwykle materiały do pakowania, które tworzą pewnego rodzaju barierę termiczną. Należą do nich między innymi:
 • folia bąbelkowa
 • pianka polietylenowa
 • wypełniacze do paczek
Warto szukać takich sposobów pakowania, które chronią towary przed różnymi czynnikami. Pozwalają zaoszczędzić i przyspieszyć proces pakowania.

Jak pakować większą ilość produktów?


Jeżeli posiadają Państwo więcej produktów, które trzeba wysłać jedną paczką, warto oddzielić je od siebie. W tym celu należy każdą sztukę zawinąć osobno, na przykład używając w tym celu papieru pakowego lub folii. Dobrym rozwiązaniem może być też użycie specjalnych arkuszy tektury, co pozwala stworzyć w pudełku przegródki. W Nepalu mamy między innymi kartonowe kratownice dopasowane do wielkości pudełka. Pozwalają na zapakowanie większej liczby butelek lub innych delikatnych produktów.

Naklej etykietę i wyślij towar w bezpieczną podróż


Etykietowanie opakowania jest kluczowym elementem w procesie pakowania i zabezpieczania produktów przed transportem. Wymaga ono przestrzegania określonych wymogów prawnych oraz uwzględnienia ważnych informacji dotyczących przesyłki. Na etykiecie powinny się znaleźć takie informacje jak: adres odbiorcy i nadawcy, numer przesyłki, data wysyłki, waga i wymiary paczki oraz treść przesyłki.


Jak skutecznie pakować?

Dzięki umieszczeniu tych informacji na etykiecie, pracownicy firm kurierskich i logistycznych będą mogli łatwo i szybko zidentyfikować paczkę oraz przetworzyć ją zgodnie z przepisami bezpieczeństwa. Etykietowanie opakowania ma także ważne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa przesyłki, ponieważ umieszczenie informacji o zawartości paczki może pomóc w uniknięciu sytuacji, w których paczka zostanie przetransportowana nieprawidłowo lub zostanie uszkodzona w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z nią.

Aby jeszcze łatwiej adresować paczki, warto użyć etykiet samoprzylepnych. Wystarczy nadrukować na nich niezbędne dane, a etykietę w formie naklejki  przykleić w widocznym miejscu.

Jakie informacje należy umieścić na etykiecie? 


W zależności od firmy kurierskiej lub przewoźnika, z którego usług korzystamy, skład etykiety adresowej może się nieco różnić. Zwykle etykieta na paczce musi zawierać następujące dane:
 • dane adresowe odbiorcy paczki
 • kontakt do odbiorcy, np. numer telefonu komórkowego, e-mail
 • dane wskazujące na nadawcę
 • treści wymagań przez firmę kurierską (np. numer przesyłki)
 • wymagany kod kreskowy/kod QR
Wzór etykiety nadawczej zwykle dostaną Państwo podczas nadawania paczki.
jak skutecznie pakować?

Podsumowanie


Podsumowując, wybór odpowiedniego opakowania wysyłkowego jest dość ważny. Czytając poradniki na naszym blogu dowiedzą się Państwo, jak skutecznie i niedrogo pakować różne produkty. Opakowanie powinno być niedrogie i estetyczne, ale przede wszystkim dawać dobrą ochronę swojej zawartości.
Jak prawidłowo pakować i zabezpieczać produkty, aby dotarły
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie