Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaponiedziałek, 18 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 5441
Artykuł oceniony na 1.50 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak segregować śmieci. Co oznaczają kolory pojemników?

Jak segregować śmieci.Co oznaczają kolory?


Ekologiczny styl życia jest czymś koniecznym, aby zapewnić przyszłym pokoleniom życie w pięknym, zielonym miejscu. Dbanie o naturę pozwoli odzyskać materiały używane przy produkcji wielu produktów codziennego użytku, na przykład plastiku, z którego tworzone są butelki na napoje. Segregacja odpadów z dnia na dzień staje się o wiele łatwiejsza, ponieważ systematycznie wprowadzane są technologiczne ułatwienia. Zanim jednak staniesz się eko-freakiem powinieneś wiedzieć o tym, jakie kolory pojemników przeznaczone są na dany rodzaj odpadów. Umieszczanie śmieci w odpowiednim koszu to połowa sukcesu! 

kosze do segregacji śmieci

Segregacja śmieci – odpady wrzucane do pojemnika żółtego 


Kosze żółte stworzone zostały, abyś mógł sprawnie pozbyć się przedmiotów metalowych i tych, które stworzone zostały z tworzywa sztucznego. Do pojemnika w tym kolorze wrzucić należy torebki zakupowe wyprodukowane z plastiku, opakowania plastikowe oraz wielomateriałowe, na przykład karton po mleku, a przede wszystkim plastikowe butelki i ich nakrętki – chociaż nie polecamy wyrzucania nakrętek. Można je oddać na specjalną zbiórkę. Do żółtego pojemnika przeznaczonego do segregacji śmieci wrzucić należy również puszki, kapsle oraz folię aluminiową. 

Czego nie można wrzucić do żółtego pojemnika? 


Do żółtego kosza przeznaczonego do recyklingu nie wolno wrzucać plastikowych butelek z zawartością, brudnych opakowań plastikowych, na przykład po jogurcie. Nie jest to również miejsce na tzw. elektrośmieci – żaden sprzęt AGD, elektronika, a nawet baterię nie mogą trafić do tego pojemnika.  Zabronione jest wyrzucanie części samochodowych i innych przedmiotów niebezpiecznych dla środkowiska. 

kosze na śmieci zmieszane – co można do nich wrzucić?
Artykuły ochronne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Artykuły ochronne

Niebieski pojemnik na odpady – jakie śmieci do niego wrzucać?


Kosze niebieskie zostały okrzyknięte najpopularniejszymi pojemnikami. Nic dziwnego, wyrzuca się do nich papier, a to właśnie ten materiał najczęściej pojawia się w gospodarstwach domowych. Co mamy na myśli, mówiąc "papier"? Przede wszystkim kartki papieru, zeszyty, książki (choć te mogą trafić w inne, ciekawsze miejsca), ulotki i broszury wrzucane do skrzynki na listy, opakowania tekturowe, na przykład po pizzy. Wszystkie papierowe, czyste przedmioty powinny trafić do kosza niebieskiego. 

Co nie powinno znaleźć się w koszu niebieskim? 


Kosz niebieski to nie miejsce na zużyte chusteczki higieniczne, brudne ręczniki kuchenne czy pieluchy niemowlęce. Takie rzeczy absolutnie nie powinny znaleźć się w tym miejscu, ponieważ nie są przeznaczone do recyklingu – wyrzucić je należy do śmieci zmieszanych, a wcześniej odpowiednio zabezpieczyć, by nie przenosić bakterii. Do niebieskiego pojemnika nie wrzuca się kartonów po mleku i innych napojach, mimo że są one tekturowe. Tylko i wyłącznie czysty papier. 

Kosze na śmieci, segregacja odpadów


Jakie śmieci powinny trafić do zielonego pojemnika? 


Zielony pojemnik ma jedno, wyjątkowo ważne zadanie – przechowuje on szkło i  wszelkie opakowania po przedmiotach codziennego użytku wytworzone właśnie z tego materiału, na przykład słoiki. W niektórych miejscach natrafić możesz na dwa zielone pojemniki. Są one oddzielne, ponieważ do jednego wrzucane jest kolorowe szkło, a do drugiego, bezbarwne. Ułatwia to proces segregacji. Do obu wrzucać możesz szklane butelki. Zadbaj o to, aby na szkle nie było naklejonej papierowej etykiety. 

Tego nie wrzucaj do zielonego pojemnika 


Zielony pojemnik przeznaczony jest tylko i wyłącznie na szkło, a więc nie powinien wpadać do niego żaden przedmiot, który nie jest tworzony z takiego rodzaju materiału. Żarówki, reflektory samochodowe, szyby okienne – te produkty są szklane, ale nie mogą być wyrzucane do zielonego pojemnika. Tak samo, jak elektronika, a szczególnie monitory, bo to właśnie one najczęściej znajdują się w zielonym pojemniku – i nikt nie wie dlaczego. 

Segregacja odpadów pojemniki


Kosze brązowe – miejsce na BIO odpady 


Do koszy brązowych wrzuca się tzw. odpady biologiczne. Nie, nie są to te same śmieci, które spotkać można w szpitalu. Choć nazwa może trochę wprowadzić Cię w błąd, to na myśli mamy odpady zielone, pochodzące z natury, do których człowiek nie przykładał ręki – mogą to być gałęzie, świeżo ścięta trwa czy jesienne liście.Do pojemnika lub worka w kolorze brązowym wyrzucić możesz również pozostałości po obiedzie, takie jak: owoce, warzywa, obierki itp. Nie zalicza się do nich mięsa, ani olej jadalny. Tylko to, co znajdziesz w swoim ogródku. 

Czy do odpadów zmieszanych można wrzucać wszystko? 


Przyjęło się, że do czarnego pojemnika na śmieci, trafić powinno wszystko, co nie znalazło swojego miejsca podczas segregacji śmieci. Chusteczki czy papier kuchenny mogą trafić do niebieskiego pojemnika, ale kiedy wykorzystasz je zgodnie z ich przeznaczeniem, wrzuć je do czarnego kosza na śmieci. Tak właśnie działa prawidłowa segregacja. Do tego pojemnika na odpady wrzucić możesz również mięso, które nie jest mile widziane w koszu brązowym oraz żwirek z kociej kuwety. Czy w praktyce do czarnego pojemnika możesz wrzucić wszystko? Niestety nie.  Odpady zmieszane to nie miejsce na pozostałości po remoncie, trujące chemikalia czy odpady, które są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Baterie, akumulatory i elektrośmieci musisz utylizować w odpowiedni sposób – czarny kosz na śmieci nie służy do tego celu. 


Jak segregować śmieci. Co oznaczają kolory pojemników?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie