Przemysław  KrawiecPrzemysław Krawiecpiątek, 4 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1718
Ilość komentarzy: 0

Jak się produkuje i kto wymyślił celofan?


Celofan wykorzystywany jest podczas prowadzenia różnych działalności, ale również spotkamy go w naszych gospodarstwach domowych. Zobacz czym charakteryzuje się taki rodzaj folii oraz w jaki sposób jest wytwarzany. Sprawdź także jaka jest historia powstania, gdyż jest to w tym przypadku dosyć interesujące oraz przekonaj się co dodatkowo może być pomocny przy organizacji prezentów z wykorzystaniem celofanu.

Co to jest celofan?


Z pewnością większość z nas spotkało się już z celofanem podczas różnych okoliczności. Celofan najprościej mówiąc jest to folia przezroczysta lub barwiona wykonywana z wiskozy. Może być ona dostępna na rolkach o różnej długości oraz szerokości lub w pojedynczych arkuszach. Jeżeli więc wykorzystujesz tego typu folię dosyć często warto będzie zainwestować w nieco większe rolki, które starczą na dłużej oraz koszt w przeliczeniu na pojedynczy metr bieżący będzie po prostu mniejszy. Zaś w sytuacji kiedy potrzebujesz wyłącznie jeden niewielki kawałek możesz udać się do niewielkiej hurtowni, w której otrzymasz niewielkie opakowanie lub będzie tam opcja sprzedaży pojedynczych metrów.

Wycinek z historii


Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy w jaki sposób wymyślone zostały dane przedmioty, a niejednokrotnie jest to dosyć ciekawa historia. Celofan został wymyślony w 1908 roku przez szwajcarskiego inżyniera zatrudnionego w przemyśle włókienniczym. Nazywał się on Jacques E. Brandenbur. Wpadł on na pomysł wymyślenia takiego materiału kiedy przebywał w restauracji. Wówczas zobaczył kelnera zmieniającego w pośpiechu obrus, który został zalany jakimś płynem. Z pewnością pomyślał wtedy, że dobrze byłoby wyprodukować materiał, który nie będzie przepuszczał wody. Wiadomo, że byłoby to pomocne w różnych restauracjach i w razie nieszczęśliwego wypadku polegającego na przypadkowym rozlaniu zupy bądź jakiegoś napoju nie byłoby konieczności zmiany nakrycia stołu. To wszystko zapoczątkowało prace, dzięki którym został wymyślony celofan. Eksperymentował on z wieloma materiałami. Nie udało mu się jednak wymyślić obrusu, który nie pochłaniał wody, gdyż próby łączenia tkanin z płynną wiskozą sprawiały, że materiał w ostatecznej formie był zbyt sztywny, aby mógł zostać zastosowany. Po takim eksperymencie zauważył, że z materiału złuszczyła się przezroczysta folia, którą dzisiaj znamy właśnie jako celofan.

Jak-si-produkuje-i-kto-wymyli-celofan
Celofan do pakowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Celofan do pakowania

Jak się produkuje celofan?


Znamy więc już częściową historię celofanu, w której mieliśmy pewien opis jak wówczas odkrywca otrzymał taką folię. Obecnie jednak produkuje się ją nieco inaczej ze względu na rozwój technologii. Celofan obecnie otrzymuje się poprzez przetłoczenie włókna celulozowego przez kąpiel koagulacyjną. Następnie konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej obróbki chemicznej. Brzmi to dosyć skomplikowanie i rzeczywiście są to liczne procesy, które nie są zbyt łatwe do wyobrażenia i zrozumienia dla osób, które na co dzień nie pracują przy tego typu maszynach.

Gdzie stosuje się celofan?


Arkusze tworzywa sztucznego w przezroczystym kolorze lub z jakąś fakturą mogą być wykorzystywane w naszym codziennym funkcjonowaniu podczas wielu czynności. Zobacz gdzie obecnie wykorzystuje się celofan.
  • W przemyśle spożywczym
Jak już dobrze wiemy celofan nie przepuszcza wilgoci, a co za tym idzie może być on stosowany podczas pakowania różnych artykułów żywnościowych. Tak też wielu producentów chociażby wyrobów cukierniczych decyduje się zastosowanie takich arkuszy tworzywa sztucznego, które następnie jest zgrzewane i tym samym szczelnie zamyka całość. Tak więc udając się na przykład do sklepu ogólnospożywczego bez większych trudności na półce odnajdziemy ciastka pakowane w ten sposób. Duża zaletą takiego rozwiązania będzie fakt, iż artykuły znajdujące się wewnątrz opakowania będą bardzo dobrze widoczne, a klienci jak dobrze wiemy często decydują się na “zakup oczami”.
  • W kwiaciarniach
Jeszcze nie tak dawno celofan nie był zbyt często spotykany w sklepach. Miał on jednak inne zastosowanie i były to właśnie kwiaciarnie. Kiedyś jak i dzisiaj bez większych trudności po poproszeniu obsługi o eleganckie przystrojenie bukietu kwiatów pani obsługująca weźmie w rękę arkusz celofanu i przy użyciu wstążki lub innych artykułów zapakuje kwiaty, które następnie wręczymy drugiej połówce lub innej osobie obchodzącej swoje święto. Elegancko przygotowana całość będzie prezentowała się naprawdę mega estetycznie i wzbudzi pozytywne emocje u drugiej osoby.

Jak-si-produkuje-i-kto-wymyli-celofan-1
  • Do pakowania prezentów
Ładne zapakowanie upominków w sytuacji kiedy będzie miał on jakieś nieregularne kształty jest dosyć dużym wyzwaniem dla osób, które nie mają szczególnie dużego doświadczenia. W takiej sytuacji będziemy mogli zakupić większe pudełko, które następnie obwiążemy wstążką lub przyozdobimy w wybrany przez nas sposób. Bez większych trudności będziemy mogli wykorzystać właśnie celofan oraz na przykład kosz prezentowy. Tak przyozdobiona całość będzie prezentowała się super elegancko. Jeżeli jednak nie masz zbyt dużego doświadczenia i cierpliwości aby odpowiednio układać takie folię możesz skorzystać z usług kwiaciarni bądź punktów usługowych, które specjalizują się właśnie w pakowaniu upominków.

Co może być potrzebne przy pakowaniu upominków?


Pakowanie prezentów możliwe jest na kilka sposobów, ale najczęściej wybierane będą takie z użyciem torebki prezentowej, pudełka ozdobnego bądź właśnie wcześniej wspomnianego celofanu lub papieru prezentowego. Do wyboru będziemy mieli dodatkowe drewniane szkatułki, aczkolwiek są one znacznie rzadziej wybierane ze względu na większe koszty zakupu. Nieważne na jaki sposób się zdecydujemy bardzo pomocne mogą być inne akcesoria, które sprawią, że prezent w ostatecznej formie będzie prezentował się znacznie lepiej. Przy pakowaniu pomocne mogą być między innymi wstążka prezentowa oraz gotowa kokardka, która posiada warstwę samoprzylepną. Artykuły te nie będą zbyt kosztowne, a sprawią wrażenie, że włożyłeś znacznie więcej pracy w przygotowanie. Warto zwrócić uwagę, aby wstążka oraz kokardka była w kolorach opakowania oraz upodobań danej osoby. Tak też na przykład śmiesznie mogą wyglądać ozdoby w różowym kolorze, jeżeli będziemy wręczać upominek starszemu mężczyźnie. Wiadomo, że mogą być przypadki kiedy taki kolor będzie jego ulubionym, aczkolwiek nie zdarza się to zbyt często.


Poza tymi akcesoriami, które bezpośrednio pozwalają przyozdobić prezent warto także pamiętać o tym, aby na naszym stanowisku ozdabiania prezentu znalazły się takie artykuły jak nożyczki lub nożyk bezpieczny. Dzięki tym narzędziom bez większych trudności odetniemy kawałek wstążki, który będzie odpowiadał nam długością oraz dostosujemy wymiary papieru prezentowego. Dodatkowymi akcesoriami, które mogą być przydatne będzie wąska taśma pakowa lub taśma dwustronna, która może być pomocna podczas mocowania niektórych elementów dekoracyjnych.
fot.pixabay
Wyślij emailem
  • Jakie zastosowanie ma celofan?

    Celofan to transparentna lub kolorowa folia celulozowa. Najczęściej stosowana jest do różnego rodzaju dekoracji czy pakowania prezentów. To niezastąpiony produkt w pracowniach florystycznych, które używają jej do dekorowania bukietów czy kwiatów doniczkowych. Równie często używana jest do dekoracji ślubnych. Taka folia jest cienka, ale mimo to niezwykle wytrzymała. Kosztuje niewiele, najtańsze rolki można kupić za około 2 złote. Oczywiście cena jest zależna od wymiarów rolki oraz wybranego rodzaju folii.
    Dobrej jakości celofan w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie