Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyśroda, 15 marca 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1364
Ilość komentarzy: 0

Jak skutecznie usunąć klej po taśmie klejącej?

Jak skutecznie usunąć klej po taśmie klejącej?


Taśmę klejącą zna każdy z nas, swoją pierwszą styczność z tego rodzaju produktem mogliśmy mieć już w młodzieńczych latach w czasach szkolnych, na zajęciach plastycznych lub po prostu sklejając porwaną kartkę w zeszycie od języka polskiego. Obecnie taśm klejących w sprzedaży jest tak wiele, że większość z nas może się pogubić w mnogości ich rodzajów. Jedno jest pewne, wspólną cechą każdej z taśm klejących jest przede wszystkim klej, który użyto podczas jej produkcji.

W tym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom klejów stosowanych przy produkcji różnego rodzaju taśm klejących (pakowych, dwustronnych, montażowych, naprawczych i tak dalej). Odpowiemy również na pytanie, które często nurtuje wiele osób po usunięciu taśmy klejącej, a mianowicie jak pozbyć się uporczywego kleju, który nie chce zejść z powierzchni, do której przylegała taśma klejąca.

szara taśma klejąca


Co to taśma klejąca i w jaki sposób powstała?


Taśma klejąca to najczęściej taśma wyprodukowana z elastycznego tworzywa sztucznego, choć również występują taśmy papierowe czy materiałowe. Najcieńsze taśmy klejące to kwestia nawet kilku dziesiątych milimetra grubości, natomiast najgrubsze taśmy to nawet kilka milimetrów grubości. Taśmy pokryte są substancją klejącą z jednej lub z dwóch stron w zależności od konkretnego typu i specyfikacji taśmy klejącej.

Pierwsze wzmianki o taśmach klejących można już znaleźć w zapiskach z roku 1925, kiedy to w większości warsztatów samochodowych używano taśm ochraniających naprawiane samochody. Pomysłodawcą i wynalazcą tego rodzaju taśm był niejaki Richard Drew, który pracował w Stanach Zjednoczonych w firmie 3M. W roku 1930 ten sam wynalazca opracował taśmę klejącą, która głównie wykorzystywała celofan. To właśnie ten wynalazek przyniósł sukces firmie 3M na skalę światową.

Dzisiaj w XXI wieku taśm klejących na rynku jest tak wiele, że tylko osoby obracające się w tej branży są w stanie wymienić wszystkie rodzaje nośników oraz rodzajów klejów wykorzystywanych przy produkcji taśm klejących.


taśma biurowa w dyspenserze
Taśmy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy


Jakie rodzaje klejów posiadają taśmy klejące?


Każdy rodzaj taśmy to inne zastosowanie, jak pisaliśmy wcześniej, możemy znaleźć naprawdę ogromny wybór taśm klejących. W przypadku taśm pakowych i nie tylko można wyróżnić 4 podstawowe rodzaje klejów, które obecnie są najczęściej stosowane.
  • Klej kauczukowy – to jeden z najpopularniejszych rodzajów klejów używanych do produkcji taśm klejących. Inna jego nazwa to klej Solvent. Jedną z ważniejszych zalet taśm z klejem kauczukowym jest to, że ich przyczepność do powierzchni jest najwyższa już w momencie przyklejenia do danej powierzchni, nie ma konieczności odczekiwania określonego czasu na to, by klej związał. Są tanie pod względem produkcji, dlatego też finalna cena jest niska. Klej kauczukowy ma niską odporność na promienie słoneczne, chemiczne środki, czy wilgoć.
  • Klej akrylowy – to klej, którego główną bazą jest rozpuszczalnik lub woda, natomiast najwyższą siłę przylegania, taśmy z klejem akrylowym osiągają dopiero po około 72 godzinach. Pomimo dłuższego czasu klejenia, taśmy akrylowe są odporne na promienie słoneczne, wilgoć czy większość chemikaliów.
  • Klej hot-melt – to najtańsze rozwiązanie stosowane w najtańszych taśmach klejących, wobec których użytkownik nie będzie miał wysokich wymagań. Nazwa powiązana jest zarówno z technologią produkcji tej taśmy, jak i również z właściwościami kleju. Klej ten topi się w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza.
  • Klej silikonowy – to klej najdroższy, mało popularny, chociaż coraz częściej stosowany w taśmach klejących wykorzystywanych do zadań specjalnych. Jest odporny praktycznie na wszystkie warunki atmosferyczne, na które nie są odporne w takim stopniu wcześniej wymienione kleje. Do powierzchni silikonowych taśma z takim klejem przykleja się permanentnie.

taśmy klejące


Jak usunąć ślady kleju po taśmie klejącej?


Pozostałości po taśmach klejących to niestety problem, który dręczy nadal wiele osób, a usunięcie takich pozostałości po kleju wcale nie jest proste. Jednak w dzisiejszych czasach powstało już wiele sprawdzonych metod na to, by skutecznie pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń.

Po pierwsze – sposoby domowe, czyli takie sposoby, które możemy wykorzystać bez wychodzenia z domu do specjalistycznego sklepu.

Jednym ze sposobów jest użycie tłustego produktu, takiego jak masło, majonez czy olej. Tłuszcze, które są zawarte w tego rodzaju produktach, skutecznie wpłyną na pozostałości kleju i pozwolą je w sposób bezinwazyjny usunąć z danej powierzchni. Metoda ta nie nadaje się do chłonnych powierzchni jak tkaniny czy tapety papierowe.

Inną metodą jest użycie szmatki nasączonej ciepłą wodą. Szmatkę zostawiamy na powierzchni, gdzie znajduje się klej. Po kilku minutach, gdy klej już zmięknie, należy zacząć przecierać taką powierzchnię w celu usunięcia pozostałości po taśmie klejącej.

Nafta to ostatni ze skutecznych domowych sposobów, często znajduje się na wyposażeniu gospodarstw domowych. Ścierkę z mikrofibry lub innego materiału należy nasączyć naftą i zacząć przecierać powierzchnię. Pamiętać należy, że powierzchnię trzeba wytrzeć do sucha, ponieważ może zostawiać zacieki.

Po drugie – wykorzystanie specjalistycznych preparatów. To produkty, które posiadają specjalistyczny skład, najczęściej są to produkty na bazie rozpuszczalników, jednak należy pamiętać o tym, że takie preparaty mogą negatywnie wpłynąć na czyszczoną powierzchnię. Obecnie w sprzedaży możemy kupić także specjalistyczne środki do usuwania etykiet czy kleju. To o wiele lżejsze w składzie produkty, które są bezpieczniejsze dla powierzchni podczas usuwania kleju z taśmy klejącej.

szara taśma duct tape


Gdzie kupić taśmy klejące?


Taśmy klejące to produkty, które możemy kupić praktyczne w każdym sklepie wielkopowierzchniowym, w których alejek z poszczególnymi kategoriami produktów mamy krocie. Jednak jeśli potrzebujesz specjalistycznych taśm klejących, to powinieneś skorzystać z branżowego sklepu.

Jeżeli jednak wygoda oraz oszczędność czasu jest dla Ciebie priorytetem, to zapraszamy do naszych sklepów internetowych pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl. Posiadamy szeroką gamę produktów w kategorii taśmy klejące. Oferujemy jedne z najniższych cen, a także profesjonalną obsługę i doradztwo.
taśmy klejące
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie