Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnypiątek, 10 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1376
Ilość komentarzy: 0

Jak ustalić rozmiary gumek recepturek? Co należy wiedzieć?

Jak ustalić rozmiary gumek recepturek? Co należy wiedzieć?


Czasy dzieciństwa wielu z nas mogą się kojarzyć z różnymi pomysłami na zabawy, gdzie niejednokrotnie trzeba było użyć inwencji twórczej, by stworzyć sobie narzędzia do zabawy. Któż z nas nie próbował stworzyć łuku z leszczynowego kijka, pistoletu z kawałka gałęzi, żeby pobawić się w policjantów i złodziei lub procy z idealnego kawałka drewna w kształcie litery „Y”? Jeśli ktoś miał dostęp do gumek recepturek, to mógł stworzyć prowizoryczną procę, gdzie amunicją do niej były papierowe strzałki, czyli grubo zwinięty rulonik kawałka kartki z zeszytu.

Gumki recepturki były i są wykorzystywane do przeróżnych rzeczy. Spotkać je możemy praktycznie w każdym sklepie, choćby na dodatkowym papierowym wieczku słoiczka z dżemem, lub jako dodatkowe zabezpieczenie wieszaków na ciuchy, tak by nie rozleciały się one na ekspozycji.

Skąd jednak się wzięły gumki recepturki? Gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie gumki recepturki? Jak ustala się rozmiar gumek recepturek? Wszystkie dowiesz się w dalszej części tego artykułu, dlatego zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

kolorowe gumki recepturki


Jak powstały i kto wymyślił gumki recepturki?


Guma jest znana człowiekowi od setek lat. Dopiero w roku 1844 Pan o nazwisku Goodyear (nieprzypadkowo może kojarzyć się z marką ogumienia do pojazdów mechanicznych), otrzymał patent na opracowaną przez siebie metodę wulkanizacji gumy i kauczuku. Gumka recepturka na chwilę obecną ma już ponad stuosiemdziesięcioletnią historię. Jej wynalazca złożył wniosek o patent już w roku 1844, a otrzymał tenże patent dokładnie 17 marca 1845 roku. Perry, bo tak na nazwisko miał wynalazca gumki recepturki, od dłuższego czasu zajmował się opracowywaniem praktycznych metod i zastosowań dla produktów wykonanych z gumy i kauczuku.

Co ciekawe, od prawie 180 lat, metoda produkcji gumek recepturek nie uległa praktycznie żadnym zmianom. Polega ona na odcinaniu z gumowych rur cienkich pasków o zadanej szerokości, na skutek czego powstają rzeczone gumki recepturki.

Po dzień dzisiejszy gumki recepturki są wytwarzane również w sposób chałupniczy, który swego czasu był bardzo popularny w naszym kraju. Polegał on na wykorzystaniu starej, zużytej dętki, wystarczyło wziąć nożyczki i uciąć odpowiedniej szerokości kawałek gumy, by powstała domowej roboty gumka recepturka.

brązowe gumki recepturki
Gumki recepturki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Gumki recepturki


Jakie zastosowanie posiadają gumki recepturki?


Pierwotne zastosowanie gumek recepturek wynalezionych przez Pana Perrego miało zastosowanie dość proste, do spinania plików dokumentów, papierów, a także banknotów. W roku 1923 nastąpił swego rodzaju przełom, w Stanach Zjednoczonych codzienne gazety były już popularne, jednak wydawcy posiadali jeden problem, podczas dostarczania gazet te niefortunnie się rozsypywały. Wtedy to niejaki Pan Spencer zaproponował wydawcom wykorzystanie gumek recepturek do tego, by zapobiegać rozlatywaniu się gazet, podczas ich dostarczania. Chyba każdy z nas widział, jak dostarczało się kiedyś gazety w USA i kojarzy chłopca na rowerze, rzucającego gazetę przez całą długość trawnika aż pod drzwi domu.

Jeśli chodzi o wykorzystanie i ciekawostki, to warto wspomnieć o tym, skąd wzięła się w naszym kraju nazwa „gumka recepturka”. Otóż pierwotnie w naszym kraju gumki recepturki wykorzystywano do zamocowania recepty na szklanej butelce, które były wydawane w aptekach. Stosuje się ten sposób po dziś dzień w przypadku preparatów leczniczych tworzonych na miejscu w aptece.

kula z gumek recepturek


W jaki sposób ustala się rozmiar gumki recepturki?


Na chwilę obecną rynek oferuje nam szeroką gamę różnego rodzaju gumek recepturek, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, kolor, czy materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Kiedyś jednak dostępne były one jedynie w kolorze naturalnego kauczuku.
Przechodząc jednak do kwestii określania rozmiary gumki recepturki, na naszym kontynencie, w Europie, występuje swego rodzaju standard, podobnie jak w przypadku opakowań kartonowych (katalog FEFCO).

Przykładowy rozmiar gumki recepturki to 100 × 2 × 2. Czego dotyczą poszczególne liczby w oznaczeniu rozmiaru gumki recepturki? Pierwsza liczba, w tym przypadku 100, to parametr LFL, czyli Lay Flat Lenght, tłumacząc frywolnie z angielskiego – długość na płasko. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to połowa obwodu gumki recepturki, która jest luźna, w żaden sposób nienapięta. Zasadą jest również to, że podaje się wewnętrzny wymiar gumki recepturki. Kolejna liczba wyrażona w oznaczeniu to grubość gumki, a jeszcze kolejna to szerokość gumki. Każdy z tych wymiarów jest podawany w milimetrach.

Mniej używanym sposobem określania rozmiaru gumki recepturki jest podanie jej średnicy, a więc najdłuższej odległości pomiędzy krawędziami gumki recepturki ułożonej w okrąg. Jednak mimo wszystko w Europie przyjęto metodą podawania połowy obwodu, grubości i szerokości, w niezmiennej kolejności.

różowe gumki recepturki

Gdzie kupić gumki recepturki?


Gumki recepturki to popularny produkt, który jest łatwo dostępny, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy zakupy przez internet są bardzo popularne. Szeroki wybór gumek recepturek w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych możesz kupić w naszych sklepach internetowych pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl.

Ze swojej strony zapewniamy pełen profesjonalizm w doradztwie, a w przypadku większych zakupów w hurtowych ilościach umożliwiamy możliwość negocjacji ceny. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu.
gumki recepturki
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie