Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 13 marca 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1457
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak wygląda proces recyclingu folii stretch?

Jak wygląda proces recyclingu folii stretch?


Sprzedaż internetowa rośnie w siłę z każdym miesiącem. Coraz częściej korzystamy ze sklepów internetowych, które na chwilę obecną oferują nam praktycznie każdy możliwy towar do kupienia, począwszy od artykułów spożywczych, poprzez chemię gospodarczą i kosmetyki, odzież, a skończywszy na elektronice użytkowej czy narzędziach. W internecie możemy kupić praktycznie wszystkie możliwe, legalne produkty i towary.

Takie produkty i towary trzeba jednak w coś bezpiecznie zapakować na czas transportu do finalnego odbiorcy. Ze względu na mnogość rodzajów wysyłanych produktów, branża opakowaniowa musiała dostosować swoją gamę oferowanych opakowań oraz innych materiałów do pakowania. Obecnie możemy kupić najróżniejsze kartonowe i tekturowe opakowania, taśmy pakowe, folie bąbelkowe czy folie stretch.

Folia stretch to świetny materiał do zabezpieczania paczek kurierskich, w szczególności przed wilgocią. Jednak czym jest folia stretch? Z czego jest wykonana i jak ją wynaleziono? Jakie zalety posiada folia stretch? Czy można poddać ją recyclingowi, a jeśli tak to w jaki sposób? Gdzie możemy kupić folię stretch? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dalszej części tego artykułu. Dlatego też serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego dalszą częścią.

folia stretch transparentna


Czym jest folia stretch? Jak się ją produkuje i w jaki sposób została wynaleziona?


Folia stretch to bardzo popularny materiał opakowaniowy, wykonany z tworzywa sztucznego, a właściwie polietylenu. Występuje pod wieloma różnymi kolorami, najczęściej transparentnym lub czarnym. To cienka folia, w którą zapakujemy praktycznie każdy dowolny kształt. Jak powstała?

Głównym wydarzeniem, które miało największy wpływ na powstanie folii stretch, było przypadkowe (jakżeby inaczej), odkrycie niemieckiego chemika Hansa von Pechmana, który w roku 1898 podgrzewając diazometan otrzymał dość dziwną, białą, woskowatą substancję. Określono wtedy, że uzyskana substancja bazuje na polimetylenach. Oczywiście minęło wiele lat, dopóki kolejni śmiałkowie przeprowadzili syntezę tej substancji na wielką skalę, było to w roku 1933.

Produkcja folii stretch w dzisiejszych czasach opiera się na dwóch metodach, metodzie CAST oraz metodzie BLOWN. Obydwie metody są dobrze znane, każda z nich ma swoje zalety oraz wady. Obydwie metody opisaliśmy w poniższym artykule, zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Z czego zrobiona jest Folia stretch?

gruba folia stretch

Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch

Jakie zalety posiada folia stretch?


Folia stretch, dzięki swoim zaletom jest chętnie używana przez największe sklepy internetowe, znalazła również swoje zastosowania w wielu magazynach, gdzie zabezpieczenie towarów przed negatywnym wpływem wilgoci jest niesamowicie istotne. Jakie więc zalety folii stretch możemy wymienić?
 • Cena w stosunku do jakości – folia stretch względnie tania w porównaniu do tego, co oferuje. Jej właściwości, które wymienimy poniżej, są rzadko spotykane.
 • Rozciągliwość i odporność na uszkodzenia – praktycznie każdy rodzaj folii stretch jest rozciągliwy i odporny na przebicia. Wszystko to dzięki temu, że została wyprodukowana z polietylenu.
 • Przyczepność – dzięki elastyczności oraz przyczepności, dzięki folii stretch, możemy zabezpieczyć praktycznie każdy przedmiot, nawet te o nieregularnych kształtach. Użycie taśmy pakowej nie będzie konieczne, ponieważ folia stretch przyczepia się do swoich poszczególnych warstw.
 • Bezpieczeństwo dla ludzi – folia stretch pod względem swojego składu chemicznego jest bezpieczna dla człowieka i środowiska. Można poddawać ją recyclingowi.
 • Wodoodporna — folia stretch jest odporna zarówno na wilgoć, bezpośrednie działanie wody, a także większości środków chemicznych.
czarna folia stretch

W jaki sposób folia stretch jest poddawana recyclingowi?


Jak wiemy, wszystkie odpady z tworzywa sztucznego wyrzucamy do żółtego pojemnika. W takim pojemniku lądują nie tylko plastikowe butelki, ale także folie aluminiowe, aluminiowe puszki i tym podobne metalowe odpady. Nawet po oddzieleniu plastikowych odpadów od metalowych, należy pamiętać, że występują różne rodzaje plastikowych odpadów, a poddawać recyclingowi można tylko ten sam rodzaj plastiku.

Wstępnie należy oddzielić odpady z LDPE, LLDPE, HDPE czy też PP. Folię stretch należy oddzielić od pozostałych tworzyw sztucznych. Specjalistyczne firmy zajmują się recyclingiem folii stretch. Największą firmą zajmującą się recyclingiem w folii stretch w Polsce jest Stena Recycling.

Na początku folia stretch, która jest przekazana do zakładu recyclingu, poddawana jest oczyszczaniu  z różnego rodzaju zabezpieczeń transportowych i pozostałych zbędnych materiałów. Później następuje proces sortowania, by finalnie odzyskana folia stretch trafiła do specjalnych rozdrabniarek. Po rozdrobnieniu takiego materiału następuje jego dokładne oczyszczenie, płatki folii LDPE są myte i suszone. W czystej formie trafiają do specjalnej maszyny, wtłacza się ją i poddaje działaniu bardzo wysokich temperatur. Wytłaczana struga LDPE trafia do kolejnej maszyny nazywanej granulatorem, dzięki któremu struga jest zamieniana w specjalny regranulat. Cały proces jest kontrolowany pod względem jakościowym, tak by regranulat nie zawierał żadnych pęcherzyków powietrza czy innych zanieczyszczeń.


folia stretch minirap


Gdzie kupić folię stretch?


Folię stretch (również tą spożywczą) możemy kupić w każdym większym sklepie wielkopowierzchniowym, określanym jako super lub hipermarket. Jest to produkt ogólnodostępny. Jednak jeśli chcesz kupić folię stretch o konkretnych parametrach, w konkretnym kolorze, szerokości czy grubości, to polecamy, abyś odwiedził nasze sklepy internetowe. Znajdziesz je pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl.

Nasze sklepy posiadają szeroki wybór materiałów opakowaniowych takich jak pudła tekturowe, taśmy pakowe, folie bąbelkowe, folie stretch, a także wypełniacze do paczek. Ponadto znajdziesz u nas koperty bąbelkowe, zwykłe koperty. Mówiąc krótko, jeśli potrzebujesz coś zapakować – materiały znajdziesz u nas! Zapraszamy!
recykling folii stretch
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie