Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiśroda, 6 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 58377
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak wysłać list polecony?

Potrzebujesz potwierdzenie nadania korespondencji? Zdecyduj się zatem na list polecony. Można go nadać jako priorytet lub list ekonomiczny. Każda polecona przesyłka listowa opatrzona jest indywidualnym numerem, dzięki czemu możesz na bieżąco śledzić jej status w Internecie na dedykowanej stronie. Do wyboru masz także szereg usług dodatkowych. Sprawdź, jak wysłać list polecony i dowiedz się, czy warto zdecydować się na taką usługę.


Co to jest list polecony?


List polecony to specjalny rodzaj korespondencji, której przyjęcie na poczcie musi zostać pokwitowane przez pracownika. Przy doręczeniu listu odbiorca potwierdza również odebranie przesyłki w obecności listonosza lub osobiście na poczcie.

Możliwe jest zatem skuteczne śledzenie przesyłki, znalezienie przesyłki lub uzyskanie odszkodowania jeżeli zostanie zagubiona. Potwierdzenie nadania listu stanowi także administracyjny dowód na jej wysłanie. Można go potem, w zależności od potrzeb, przedstawić w urzędzie albo na przykład na rozprawie sądowej. 

Jak wysłać list polecony krok po kroku?


Z dniem 1 maja 2021 r. Poczta Polska wprowadziła pewne zmiany w sposobie wysyłania listów poleconych.  W założeniu ma to służyć uproszczeniu całego procesu wysyłki. Aktualnie, aby wysłać list polecony należy:
 • przygotować list,
 • wypełnić potwierdzenie nadania,
 • przekazać list pracownikowi poczty,
 • uiścić należną opłatę.

Jaką kopertę wybrać na list?

Koperta na list polecony powinna być wytrzymała i dopasowana rozmiarem do gabarytów przesyłki. Listem poleconym można wysłać zarówno jedną kartkę, jak i grubszy plik dokumentów. Do wyboru są między innymi:
 • koperty klasyczne DL -  do wysyłki pojedynczego dokumentu A4
 • koperty bąbelkowe - gwarantują ochronę przed wilgocią
 • koperty kartonowe - \zabezpieczają list przed zagięciem.


Jak wypełnić potwierdzenie nadania?


Potwierdzenie nadania to specjalny druk, który koniecznie należy wypełnić, aby nadać list polecony. Potrzebne są do tego dane i adres nadawcy oraz odbiorcy - te same, które zostaną podane na kopercie. Wzór potwierdzenia nadania znajduje się poniżej. 

Jak-wysa-list-polecony
Źródło: poczta-polska.pl


Jak zaadresować list polecony?


Oprócz potwierdzenia nadania, należy także napisać adres nadawcy oraz odbiorcy na kopercie. Adres nadawcy powinien się znaleźć w lewym górnym rogu koperty, natomiast dane adresata muszą zostać umieszczone w prawym dolnym rogu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź jak zaadresować kopertę.

Jak-wysa-list-polecony-1Źródło: poczta-polska.pl
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty


List polecony a terminy doręczeń


Istnieją dwa tryby dostarczania listów poleconych za pośrednictwem poczty polskiej. W zależności od tego, jak szybko ma być dostarczona korespondencja, można się zdecydować na:
 • list polecony priorytetowy – przewidywany termin realizacji usługi to następny dzień roboczy po dniu nadania (wysyłka musi nastąpić do godziny 15:00),
 • list polecony ekonomiczny – przewidywany termin realizacji usługi to maksymalnie trzy dni robocze po dniu nadania.
Warto przy tym pamiętać, że przewidywane terminy realizacji usługi doręczenia listu poleconego nie są gwarantowane. Właśnie dlatego należy zawsze założyć pewien margines oczekiwania, który w skrajnych przypadkach (np. okres okołoświąteczny) może się przedłużyć nawet do kilku dni.  


Ile kosztuje list polecony?


Aby dokładnie określić cenę wysyłki korespondencji, należy się zapoznać w opłatami za przesyłkę poleconą, które Poczta Polska udostępnia w dedykowanym cenniku. Kwotę można także obliczyć z pomocą kalkulatora zamieszczonego na stronie usługodawcy.
Jak-wysa-list-polecony-2
Źródło: poczta-polska.pl


Co może zawierać list polecony?


Listem poleconym można wysłać korespondencję prywatną bądź też urzędową. Zawartość koperty może także stanowić informacja w formie graficznej. 


Usługi dodatkowe 


Decydując się na wysyłkę listu poleconego można zamówić pewne usługi dodatkowe, takie jak:
 • priorytet,
 • potwierdzenie odbioru, 
 • potwierdzenie doręczenia,
 • potwierdzenie zwrotu.


Koperty na listy polecone w NEOPAK


Szukasz praktycznych i niezawodnych rozwiązań? Sprawdź ofertę sklepu internetowego NEOPAK na koperty na listy polecone. 

Jak-wysa-list-polecony-3

W naszym asortymencie znajdziesz opakowania wysokiej jakości, wykonane z surowców naturalnych przyjaznych środowisku, w tym:
 • koperty papierowe, 
 • koperty z okienkiem, 
 • koperty bąbelkowe,
 • koperty bezpieczne.
W zależności od potrzeb, oferujemy koperty w różnych formatach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem i zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań lub jakichkolwiek wątpliwości. 

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels
Jak wysłać list polecony?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie