Jakub BieleckiJakub Bieleckiśroda, 15 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 693
Ilość komentarzy: 0

Jak zapakować produkty chłodnicze?

Jak zapakować produkty chłodnicze? Z tym problemem mierzy się wielu przedsiębiorców, jak również osoby prywatne. O produktach wymagających zachowania niskiej temperatury mówimy oczywiście w kontekście żywności, artykułów spożywczych i garmażeryjnych.

Dlaczego  odpowiednie pakowanie i przechowywanie produktów chłodniczych jest tak ważne?


Pakowanie produktów chłodniczych to proces niezwykle ważny dla utrzymania ich jakości i trwałości. Niestety, niewłaściwe pakowanie lub przechowywanie może prowadzić do utraty wartości odżywczych, szybszego psucia się produktów i strat finansowych dla producentów i sprzedawców. Produkty chłodnicze, takie jak mięso, ryby, owoce, warzywa czy produkty mleczne, wymagają specjalnego traktowania podczas pakowania i przechowywania. Wrażliwość na temperaturę, wilgoć i światło to tylko niektóre z czynników, które należy brać pod uwagę podczas tego procesu.Nieprawidłowe pakowanie lub przechowywanie produktów chłodniczych może prowadzić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, co z kolei może wpłynąć negatywnie na zdrowie konsumentów. Ponadto, jeśli produkty chłodnicze nie są pakowane odpowiednio, mogą ulec szybkiemu zepsuciu się, co z kolei prowadzi do strat finansowych dla producentów i sprzedawców. W związku z tym, konieczne jest stosowanie odpowiednich technik i materiałów do pakowania, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów chłodniczych i przedłużyć ich trwałość. Odpowiednie pakowanie i przechowywanie produktów chłodniczych to ważny element w produkcji żywności, który wpływa na jakość produktów i bezpieczeństwo konsumentów.

Jakie są rodzaje produktów chłodniczych?


Do najczęściej przechowywanych rodzajów produktów chłodniczych należą:
 • produkty mleczne
 • owoce
 • warzywa
 • mięso
 • ryby, owoce morza
 • gotowe potrawy
W celu zachowania świeżości przez dłuższy czas, także inne produkty spożywcze czasami są przechowywane i transportowane w warunkach chłodniczych. Dotyczy to jednak w dużej mierze transportu na naprawdę duże odległości - na przykład między kontynentami.
Przechowywanie żywności

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Przechowywanie żywności

Jak pakować produkty chłodnicze?


Jeśli chcą Państwo wysyłać lub przechowywać produkty chłodnicze, takie jak wyroby mleczarskie, , ryby, owoce i warzywa, warto zadbać o odpowiednie opakowanie, które zapewni im świeżość i jakość. Niektóre z tych produktów wymagają utrzymania niskiej temperatury przez cały czas transportu lub magazynowania, co stanowi duże wyzwanie logistyczne i techniczne.

Jak więc wybrać najlepsze materiały do pakowania produktów chłodniczych? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Cechy odpowiedniego opakowania na produkty chłodnicze


Opakowanie powinno mieć dobre właściwości izolacyjne.  Podstawowym kryterium wyboru materiałów do pakowania produktów chłodniczych jest ich zdolność do izolacji termicznej, czyli ograniczania przepływu ciepła między wnętrzem a otoczeniem opakowania. Im lepsza izolacja termiczna, tym dłużej produkt zachowa niską temperaturę i nie ulegnie zepsuciu lub utracie jakości. Izolacja termiczna zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość materiału, jego struktura i gęstość oraz sposób zamknięcia opakowania. Niektóre materiały mają naturalnie lepsze właściwości izolacyjne niż inne. 

Poza profesjonalnymi urządzeniami chłodniczymi, niektóre z bardziej popularnych materiałów do pakowania również mają pożądane właściwości. Chodzi o izolację od skrajnych temperatur.. 

Dzięki tym materiałom produkty chłodnicze zachowają dłużej swoją temperaturę


Materiały do pakowania, które mają właściwości izolacyjne to:
 • pianka polietylenowa
 • folia bąbelkowa
 • gruby karton i tektura
 • tworzywo - spieniony papier
 • wypełniacze do paczek

przechowywanie produktów chłodniczych
Dlaczego powyższe materiały i tworzywa chronią przed niskimi temperaturami? Za wszystko odpowiedzialna jest ich budowa. Poza kartonem lub folią produkt tworzą puste przestrzenie wypełnione powietrzem. To doskonała izolacja termiczna!

Jak zachować ciepło produktów?


Przedstawione materiały do pakowania produktów chłodniczych nadają się też dobrze do zachowania ciepła. Izolacja termiczna działa bowiem w obie strony. Karton wyłożony pianką PE i produkt zawinięty w folię bąbelkową pozwolą długo zachować ciepło. Takie rozwiązania stosuje się m.in. przy dostawach jedzenia. Nawet zwyczajne pudełko na pizzę pozwala przez pewien czas zachować temperaturę żywności.


Zalety odpowiedniego pakowania produktów chłodniczych


Warunki, w jakich przechowywane są produkty chłodnicze mają duży wpływ na ich jakość i świeżość. Wymagane jest, aby artykuły spożywcze były transportowane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Dotyczy to w dużej mierze świeżego mięsa, wyrobów mleczarskich, owoców i warzyw, ale także innych produktów.  Dzięki przechowywaniu w chłodni:
 • artykuły dłużej pozostają świeże
 • żywność nie psuje się
 • można dłużej przechowywać dany produkt
pakowanie produktów chłodniczych

Trudno dziś wyobrazić sobie przechowywanie żywności bez chłodzenia jej i mrożenia. W przeszłości, gdy nie było to możliwe, ciężko było odpowiednio magazynować jedzenie.  Już wtedy wiele osób próbowało robić to - na przykład w podziemnych ziemiankach, piwnicach, itp. Dziś, dzięki nowoczesnym materiałom i urządzeniom, przechowywanie produktów chłodniczych jest o wiele łatwiejsze.
Jak zapakować produkty chłodnicze? 1Jak zapakować produkty chłodnicze? 2
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie