Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaponiedziałek, 11 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 79064
Artykuł oceniony na 4.33 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak zrobić kopertę z kartki papieru?

Jak z kartki papieru stworzyć kopertę?


Papierowa koperta to najprostszy sposób pakowania. Możemy w niej umieścić krótki liścik, włożyć drobny podarunek czy ręcznie przygotowaną kartkę. Upominek nie tylko sprawi, że nasz prezent będzie oryginalny, ale przyniesie dodatkową radość obdarowywanemu. Samodzielne wykonanie koperty jedynie sprawia wrażenie trudnego zadania. Do jej wykonania potrzebujemy zaledwie arkusz papieru do scrapbookingu, ołówek, linijkę i taśmę lub klej. Aby ułatwić sobie pracę możemy skorzystać z gotowego szablonu. Nie jest to jednak konieczne. Prosta koperta powstanie w waszych dłoniach zaledwie z wykorzystaniem kilku kroków. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wykonania własnej ozdobnej koperty, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią wpisu.


koperta – jak zrobić własnoręcznie kopertę?


Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin. Z jej pomocą możliwe jest stworzenie kilku, a nawet kilkunastu wersji koperty, a wykonanie wymagać będzie od nas jedynie nakładu czasu. Proste wersje tworzone krok po kroku będą gotowe w zaledwie kilka minut. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących wszelkie prace diy. Satysfakcja ze stworzenia koperty własnymi rękami jest ogromna, a do złożenia podstawowych wersji wystarczy nam arkusz A4 i... odrobina chęci.

Kilka wersji koperty z papieru


Przed rozpoczęciem pracy przygotuj arkusz kolorowego papieru. Od jego jakości zależy trwałość późniejszej koperty. Warto w tym celu wybrać papier o nieco wyższej gramaturze np. w granicach 150g, ale równie skuteczna będzie też kartka z bloku. Tak naprawdę na kolejnych etapach w procesie stworzenia własnej papierowej koperty origami ogranicza nas tylko wyobraźnia!

jak zrobić kopertę?
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty


Koperta origami w kilku prostych krokach


Ułóż przed sobą kartkę papieru w formacie A4, w pozycji poziomej/horyzontalnej. Jej dłuższy bok powinien znajdować się równolegle do krawędzi biurka. Następnie dwa górne rogi kartki zagnij tak, by spotykały się ze sobą wyznaczając linie prostą na środku kartki. Kartka powinna teraz swoim kształtem przypominać trójkąt ustawiony na prostokątnej postawie.

koperta origami krok po kroku

Następnie przejdź do dolnej części kartki, pozostały prosty pasek papieru zegnij dwukrotnie. Raz tak, by zetknął się z podstawą stworzonego uprzednio trójkąta, a później ponownie, w taki sposób by linia zgięcia pokryła się z jego podstawą. Uzyskany na tym etapie kształt, swoim wyglądem będzie nieco przypominał papierową czapkę.

Następnie wierzchołek trójkąta zegnij ku dołowi kartki tak, by stykał się z podstawą. Kolejnym krokiem jaki musisz wykonać jest zagięcie bocznych części "do środka". Nada to już finalny kształt kopercie.

Ostatnim etapem składania jest przygotowanie zamknięcia. W tym celu wykorzystaj wcześniej zagięte boczne części. Dolną krawędź boku odwiń ku górze koperty tak by dolny róg kartki (kąt prosty) wyznaczył przekątną. W tym miejscu zaginamy część bocznego skrzydełka ku górze, pod kątem 45 stopni.

Powstałe elementy umieszczamy pod górną trójkątną częścią. Następnie wierzchołek trójkąta wsuwamy w stworzony w dolnej części koperty pasek. Pamiętaj, jeśli chcesz wysłać powstałą kopertę możesz to miejsce dodatkowo zakleić klejem lub kawałkiem taśmy, co zagwarantuje jej trwałość .

Ten prosty sposób umożliwia wykonanie koperty bez wykorzystania ołówka i nożyczek. Będzie więc doskonała opcją dla dzieci, by rozwijać u nich w ten sposób zdolności manualne


Kwadratowa koperta – jak ją zrobić?


Do wykonania tej wersji potrzebujemy kwadratowej kartki najlepiej w wymiarze 30 x 30 cm oraz linijki, ołówka, kleju i nożyczek. Przydadzą się też ścinki papieru czy kawałki wstążek do ozdoby, dzięki czemu spod naszych rąk wyjdą oryginalne koperty.

Pierwszym krokiem jaki musisz wykonać jest wyznaczenie środka arkusza z pomocą linijki i ołówka. Miejsce to będzie naszym punktem odniesienia w kolejnych etapach składania koperty. Złap jeden, dowolny róg i zagnij w taki sposób, by dochodził on do wcześniej wyznaczonego punktu.

Zewnętrzna prosta linia, jaka powstała w wyniku zagięcia będzie spodem tworzonej przez nas koperty.

W celu ułatwienia sobie dalszej pracy, ułóż ją równolegle do krawędzi biurka. Następnie złóż boki kartki tak by spotkały się na środku, pamiętając o tym, by pionowa linia zagięcia tworzyła z podstawą kartki kąt prosty.

W ten sposób stworzyliśmy zarys naszej koperty. Pozostaje nam tylko zagiąć ostatni z rogów kartki ku jej środkowi, tworząc w ten sposób zamknięcie. Powstały na tym etapie nadmiar papieru można wyciąć nożyczkami i wykorzystać na etapie ozdabiania koperty diy. Ten sposób wymaga dodatkowego sklejenia. Dla ciekawszego efektu kopertę można zawiązać, oplatając ją uprzednio kilkukrotnie sznurkiem, a finalnie tworząc z niego prostą kokardę.

jak zrobić kopertę kwadratową?

Przygotowanie koperty z ozdobnego papieru nie jest czasochłonne, ale wymaga chwili skupienia. Zaledwie kilka ruchów wystarczy, w naszych dłoniach znalazła się elegancka koperta. Ponadto można ją ozdobić według swojego uznania, wykorzystując pozostałe skrawki papieru lub narysować na niej coś, co bezpośrednio wiąże się z obdarowywanym. Taki personalizowany prezent zdecydowanie sprawi radość.
jak zrobić kopertę krok po kroku
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie