Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiczwartek, 28 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 14578
Artykuł oceniony na 4.29 / 5Ilość komentarzy: 1

Jak zrobić piniatę z kartonu?

Rozbijanie piniaty to zwyczaj o latynoskim rodowodzie. Ogromną popularnością cieszy się jednak w Stanach Zjednoczonych, a to głównie za sprawą mieszkających tam mniejszości z Ameryki Łacińskiej. Zabawa została rozpowszechniona na całym świecie, aż wreszcie dotarła do Polski. Nie ulega wątpliwości, że zadomowiła się u nas na dobre.Jak zrobić piniatę z kartonu? Co oznacza rozbicie piniaty? Na jakie okazje sprawdzi się piniata? Sprawdźmy!

Piniata jako kolorowy zwyczaj z Ameryki Łacińskiej


Piniata (hiszp. piñata) to zwyczaj ludowy mocno osadzony w tradycji bożonarodzeniowej , który do mainstreamu przeszedł jako dekoracja przede wszystkim urodzinowa. Zabawa polega na strąceniu za pomocą kija specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej zazwyczaj łakociami i konfetti. Piniata sięga do czasów przedkolonialnych, kiedy Amerykę zamieszkiwała głównie ludność indiańska. Hiszpańscy kolonizatorzy, którzy przejęli tę kolorową tradycję od miejscowej ludności powiązali ją z celebrowaniem narodzin Jezusa.

Jak-zrobi-piniat-z-kartonu
Zdjęcie autorstwa Oscar Aragon z Unsplash


Rozbijanie piniaty


Do zabawy niezbędna jest piniata czyli stosunkowo duża forma wykonana z kartonu i rozmaitych elementów ozdobnych . We wnętrzu piniaty znajdują się różne wypełniacze. Gotowa “dekoracja” powinna wisieć na sznurku, przytwierdzona do drzewa, sufitu lub długiego słupa.

Do rozbijania piniaty niezbędny jest specjalny kij. Powinien być przede wszystkim długi, niekoniecznie bardzo twardy, głównie ze względów bezpieczeństwa. Zabawa nie polega bowiem na całkowitym zniszczeniu piniaty, lecz na strąceniu jej ze sznurka, aby ze środka wypadła cała zawartość. Osoba biorąca udział w zabawie powinna krążyć wokół piniaty z zasłoniętymi oczami. Pozostałe osoby przyjęcia mogą jej pomagać albo wręcz przeciwnie - przeszkadzać.

Jak-zrobi-piniat-z-kartonu-1
Zdjęcie autorstwa Gerardo Ramirez z Unsplash
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Co można włożyć do piniaty?


Nie ulega wątpliwości, że rozbijanie piniaty do zabawa stworzona przede wszystkim dla dzieci. W związku z tym jako wypełniacz piniaty stosuje się zazwyczaj słodycze. W tradycji latynoskiej bardzo często umieszczano w środku owoce, ale jest to mało praktyczne rozwiązanie. W środku mogą się jednak znaleźć inne przedmioty. Szczególnym powodzeniem cieszy się:
 • konfetti,
 • ozdobne wstążki,
 • nadmuchiwane mini balony,
 • wiolina,
 • sizzlepak,
 • drobiazgi wykonane z papieru.


Jak zrobić piniatę z kartonu - poradnik dla początkujących


Piniatę można obecnie kupić w wielu sklepach z gadżetami akcesoriami na przyjęcia. Jeśli jednak lubisz prace plastyczne i dysponujesz odpowiednią ilością czasu wolnego, możesz przygotować taką dekorację samodzielnie. A zatem, jak zrobić piniatę z kartonu, która zachwyci każdego solenizanta?
 • karton odpowiedniej wielkości,
 • kolorowa bibuła marszczona,
 • klej na gorąco,
 • nożyczki,
 • sznureklubozdobna wstążka.

Źródło:

Źródło: youtube.com/channel/UCSv2kubDlghaeICRzatCRbg
Wbrew pozorom nie potrzeba specjalnych umiejętności, aby zrobić piniatę. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 • wytnij z kartonu wybrany kształt piniaty, a potem odrysuj go na drugim kawałku i ten kształt również wytnij (to będzie przód i tył piniaty)
 • wytnij z tektury paski (boki dekoracji) szerokie na około 8 cm razem z ząbkami, dzięki którym dokleisz boki do przedniej i tylnej ścianki piniaty,
Jak-zrobi-piniat-z-kartonu-3
 • przyklej paski do przedniej strony piniaty, a następnie przymocuj tył,
 • z bibuły wytnij paski o szerokości około 5 cm,
 • ponacinaj paski bibuły we frędzelki,
 • zrób dziurki w kartonie i mocno przyklej od środka sznurek do zawieszenia piniaty,
 • oklej przód, tył i boki piniaty bibułą, zaczynając od dolnej części,
 • w bocznej ściance lub z tyłu piniaty wytnij otwór, przez który włożysz słodycze lub inne akcesoria.

Jak-zrobi-piniat-z-kartonu-4
Zdjęcie autorstwa Oscar Aragon z Unsplash

Jaki klej do zrobienia piniaty?


Jako spoiwo do piniat z powodzeniem można zastosować rozcieńczony klej PVA. Równie dobrze sprawdzi się klej na gorąco, który staje się lepki w wysokich temperaturach, a kiedy ostygnie zmienia stan skupienia na stały. Może być używany do naprawiania przedmiotów, wykonywania prac rzemieślniczych i projektów plastycznych. Pistolety do klejenia na gorąco to najbardziej praktyczny sposób nakładania kleju.

Jakie są najpopularniejsze kształty piniaty?

Wiesz już jak zrobić piniatę z kartonu . Sprawdź teraz, jakie kształty są najbardziej popularne na dziecięcych przyjęciach.

Nie ulega wątpliwości, że największym hitem są piniaty w kształcie tęczy, popularnych postaci z bajek  (Minionki, Elsa z Krainy Lodu, jednorożec, Spiderman), a także zwierzątek takich jak dinozaur, kot, pies, koń. Zazwyczaj rodzaj piniaty jest uzależniony od upodobań dzieci oraz nadarzającej się okazji.

Uważasz ten artykuł za przydatny? Przekaż go dalej. Zachęcamy także do odwiedzin w naszym sklepie internetowym NEOPAK. Znajdziesz w nim mnóstwo przydatnych akcesoriów do wykonania piniaty. Jeśli nie wiesz, co wybrać - napisz lub zadzwoń. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Zdjęcie autorstwa NIPYATA z Unsplash


Jak zrobić piniatę z kartonu?
Wyślij emailem

  Komentarze o artykule

  1 komentarzy
  Do piniaty mozna włożyć także karieczki z żartobliwymi faktami w małych jajeczkach z kinder niespodziankiF. Mak26 sierpnia 2023

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie