Michał KrajniakMichał Krajniakniedziela, 30 października 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1434
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jaka jest dopuszczalna waga przesyłki kurierskiej?

Paczki, które chcemy wysłać mogą być naprawdę bardzo różne. W zależności od naszych potrzeb sporządzamy paczki raz to większe, raz mniejsze. Kiedy chcemy nadać nasz pakunek to musimy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniej firmy kurierskiej, ale też o spełnieniu pewnych formalności, np. związanych z prawidłowym adresowaniem paczki. Jednakże nie mniej ważna jest kwestia spełnienia warunków dopuszczenia paczki do transportu. Jednym z najbardziej istotnych warunków jak zachowanie masy paczki w normie.
Jaka-jest-dopuszczalna-waga-przesyki-kurierskiej

Czy wszystkie paczki to przesyłki?


Od razu musimy sobie powiedzieć, że jeśli dana firma kurierska ma wytyczne dotyczące dopuszczalnej masy paczki do wysyłki, to tak naprawdę nie chodzi o paczkę, tylko o przesyłkę. Mimo, że na co dzień większość ludzi używa tych słów synonimicznie, to jednak w nomenklaturze kurierskiej występuje istotne rozróżnienie jednego terminu od drugiego i to w sposób istotny. Przesyłka to wszystko, co chcemy wysłać za jednym razem. Czyli, jeżeli przykładowo w nasz karton zapakujemy kilka mniejszych kartonów, to każdy z tych mniejszych kartonów to osobna paczka, natomiast wszystkie razem – spakowane w tym większym kartonie – to już przesyłka. I właśnie masa tej przesyłki, czyli wszystkiego, co nadajemy do adresata jest brana pod uwagę.

Dopuszczalna masa przesyłki krajowej i międzynarodowej


Przyjęte jest, że przesyłka nadawana i wysyłana na terenie Polski nie może ważyć więcej niż 50 kg. Jeśli chodzi o przesyłkę międzynarodową, to tutaj przepisy mówią jasno, że jej masa nie może przekroczyć 31,5 kg. Jednakże w praktyce dużo firm kurierskich standaryzuje ten wymóg, w związku z czym może się okazać, że niezależnie od tego, czy nasza przesyłka będzie krajowa czy międzynarodowa, to za każdym razem nie może być tego więcej niż 31,5 g. Jeżeli zależy nam na wysłaniu cięższej przesyłki, to wówczas musimy znaleźć takiego przewoźnika, który przyjmie pakunek do 50 kg.

Moja paczka waży więcej niż 31,5 kg. Jakie są szanse na wysyłkę?


Jest możliwe, że znajdzie się firma kurierska, która przetransportuje naszą paczkę, która waży więcej niż 31,5 kg, pod warunkiem, że nie waży więcej niż 50 kg. Jednakże to może często się wiązać z dodatkowymi opłatami. W efekcie należy się przygotować na to, że koszt wysyłki będzie dla nas znacznie wyższym wydatkiem niż z początku się spodziewaliśmy. Powinniśmy pamiętać, że w jednym transporcie znajduje się wiele paczek, więc gdyby każda z nich ważyła po kilkadziesiąt kilogramów, to mogłoby to być zbyt dużym obciążeniem dla kuriera, który dziennie musi dostarczyć ich dużą liczbę.

Co, jeśli moja paczka waży więcej?


Jeśli Twoja paczka waży więcej niż dopuszcza firma kurierska, to wówczas najzwyczajniej w świecie nie zostanie przyjęta przez przewoźnika. Natomiast w przypadku przyjęcia takiej paczki nie zostanie ona dopuszczona do automatycznego sortowania.
Opakowania do przesyłek pocztowych

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opakowania do przesyłek pocztowych

Waga to nie wszystko


Pamiętajmy także o tym, że masa naszej paczki to nie jedyny warunek przyjęcia jej do wysyłki. Ważne są także wymiary naszego pakunku.
Jaka jest dopuszczalna waga przesyłki kurierskiej?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie