Paweł SaigomadePaweł Saigomadeponiedziałek, 21 sierpnia 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 571
Ilość komentarzy: 0

Jaki papier do origami wybrać?

Jesteś zainteresowany sztuką origami? Absolutnie Ci się nie dziwimy. Wbrew temu, co można myśleć, nie jest to wyłącznie tworzenie prostych łódek, czapek, samolotów i kwiatów. Świat origami jest znacznie, znacznie większy, a przygotowywane w ten sposób modele to również skomplikowane żurawie, pawie, lisy i motyle. Kilka słów na ten temat znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule "Origami i jego krótka historia". Oprócz tego, że przedstawiamy w nim początki owej sztuki oraz mówimy, skąd tak naprawdę się wywodzi, to jeszcze wplatamy w tekst kilka ciekawostek, które mamy nadzieję, sprawią, że jeszcze bardziej zainteresujesz się tematem. W tym artykule jednak chcemy poruszyć temat wyboru odpowiedniego papieru do origami. Chcesz się czegoś dowiedzieć na ten temat? Zapraszamy do czytania.

Gwiazdki kolorowe origami

Jak tworzyć trwałe modele origami?


Przede wszystkim, jeśli chcesz, aby przygotowane przez Ciebie modele były trwałe, musisz wybrać odpowiedni papier. Pamiętaj o tym, że w tego typu sztuce wręcz zakazane jest wykorzystywanie takich akcesoriów, jak np. klej. Dlatego właśnie to od wyboru rodzaju papieru najwięcej zależy. Czym powinien się on charakteryzować? Jest kilka aspektów na, które należy zwracać uwagę, np. kolor papieru oraz jego gramatura. Na co jeszcze należy zwracać uwagę podczas wyboru papieru do origami? Powinien on być też podatny na zgięcia. Wszak modele tworzone są najczęściej z jednego kawałka papieru - jak już wspominaliśmy bez użycia dodatkowych akcesoriów. Oznacza to, że papier musi bardzo dobrze "trzymać" zagięcia.

Jaki papier do origami wybrać?


Z uwagi na to, że sztuka origami, czyli składania papieru cieszy się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju, Neopak postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i do swojej oferty wprowadził papier do origami. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie możesz go kupić, to zapraszamy do skorzystania z dostępnych w sklepie produktów. Wracając jednak do samego papieru - najczęściej modele tworzone są na kartkach kwadratowych. Dopuszczalne jest jednak użycie kartek o innym kształcie. Dlatego oferujemy Ci również okrągły papier do origami. A co zrobić w sytuacji, gdy chcesz spróbować na kwadratowej, czyli klasycznej kartce, ale dopiero co złożyłeś zamówienie i musisz kilka dni na nie poczekać? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć na początek zwykłego papieru ksero. Weź nożyczki lub nożyk i po prostu własnoręcznie stwórz kształt, który Cię interesuje.

Kwiaty origami kolorowe

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że również gramatura papieru ma ogromne znaczenie w kontekście wyboru odpowiedniego papieru origami. Musisz zwrócić uwagę na to, aby nie był on ani za gruby, ani za cienki. W pierwszym przedstawionym przypadku papier nie będzie się dobrze zginał. W drugim przykładzie również będziesz mieć problemy z uzyskaniem optymalnego efektu. Jaka więc powinna być gramatura papieru do origami? Najlepiej, jeśli oscylował on będzie w granicach 80 g/m2.
Papier do origami

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier do origami

Czy tylko dedykowany do origami papier nadaje się do tworzenia modeli?


Oczywiście na rynku znajdziesz specjalne, dedykowane do origami papiery. Dostępne są one również w naszym sklepie. Czy jednak tylko one mogą sprawdzić się w przygotowywaniu modeli? Jak się okazuje, choć oczywiście najlepiej jest korzystać z najlepszej opcji, jaką będzie oczywiście dedykowany produkt, to na początek możesz też używać innego papieru. Jakiego dokładnie?
  1. Papier ksero - nie jest idealnym rozwiązaniem, jednak stosunkowo niska cena przemawia za tym, aby osoby stawiające dopiero pierwsze kroki w sztuce składania papieru korzystały właśnie z niego. Oczywiście należy w tym, przypadku zwracać uwagę również na gramaturę. A skoro 80 g/m2 jest optymalne, to możesz wybrać np. papier ksero A4 QUEDI OFFICE lub papier ksero OFFICE PRODUCTS A3.
  2. Papier pakowy kolorowy - choć może Ci się wydawać, że korzystając z tego rodzaju papieru modele będą wyglądały wyjątkowo pieknie - zwłaszcza z uwagi na dostępność kolorów i wzorów - to musimy jednak trochę ostudzić Twój entuzjazm. Zdecydowana większość papierów pakowych nie nadaje się do tworzenia modeli. A zwłaszcza mowa tutaj o papierze lakierowanym dwustronnie. Trochę inna sytuacja jest w przypadku wersji matowych, jednak tak czy inaczej, papier pakowy lepiej zostawić na święta i inne okazje, aby zapakować upominki, a do origami wybrać papier dedykowany.
  3. Papier Kraft - skoro papier pakowy się nie nadaje, to czy papier Kraft ma szanse w ogóle sprawdzić się w origami? Jak się okazuje, daje znacznie większe możliwości. Papier szary pakowy jest ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, których interesuje tworzenie skomplikowanych i imponujących pod względem wielkości konstrukcji.

Origami ptak niebieski

Papier do origami kontra inne rodzaje papierów - podsumowanie


Jak sam widzisz, aby rozpocząć przygodę ze sztuką składania papieru, nie musisz od razu korzystać z dedykowanego papieru. Jest to oczywiście wskazane, jednak równie dobrze możesz skorzystać z innych propozycji. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że origami przepięknie prezentuje się w kolorze, a papier ksero czy papier Kraft nie zapewni aż takich wizualnych doznań. Dlatego, zachęcamy Cię do skorzystania z oferty sklepu Neopak. Znajdziesz tam produkty, które ułatwią i uprzyjemnią wejście w świat origami.
Pomarańczowy ptak origami
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie