Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyczwartek, 10 listopada 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 6546
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jaki rozmiar mają kartki a3, a4, a5 i a6?

Jaki rozmiary mają kartki w formacie A3, A4, A5 i A6?


Choć tak podstawowych rzeczy, jak rozmiary papierów uczymy się już w pierwszych klasach szkolnych, to niestety trzeba przyznać, że dokładne wymiary mogą nam uciekać z głowy, bo tak naprawdę nikt tego do końca nie potrzebuje. W tym artykule przypomnimy sobie, jakie są dokładne rozmiary kartek A3, A4, A5 i A6 podane w milimetrach oraz przyjrzymy się różnego rodzaju popularnym produktom występującym właśnie w tych rozmiarach.

Jakie są dokładne rozmiary kartek i produktów papierniczych od A3 do A6?
Na początku jak zawsze nieco teorii oraz historii. To, o czym będziemy pisali to nic innego jak format arkusza, a więc nie musi być stosowany jedynie do wyrobów papierniczych, ale także do innych płaskich produktów takich ,jak chociażby arkusz płaskiej blachy.

Praktycznie większość popularnych aspektów w życiu człowieka stara się w pewien znormalizować. Tak jak w przypadku różnego rodzaju kartonowych opakowań, powstał katalog Fefco, tak w przypadku formatów arkuszy, powstała międzynarodowa norma ISO 216. Jako ciekawostkę warto podać, że już w 1922 roku Niemiecki Instytut Normalizacyjny przygotował normę DIN 476, na której w głównej mierze opiera się obecnie międzynarodowa norma ISO 216, a Polsce określa się ją jako PN-EN ISO 216:2009.

Przejdźmy jednak do konkretów. Jakie są konkretne rozmiary formatów w zakresie A3 do A6?
  • Format A3 – to odpowiednie 297 milimetrów krótszego, oraz 420 milimetrów dłuższego boku.
  • Format A4 – to odpowiednie 210 milimetrów krótszego, oraz 297 milimetrów dłuższego boku.
  • Format A5 – to odpowiednie 148 milimetrów krótszego, oraz 210 milimetrów dłuższego boku.
  • Format A6 – to odpowiednie 105 milimetrów krótszego, oraz 148 milimetrów dłuższego boku.

Jako ciekawostkę na pewno trzeba napisać o tym, że standard tych rozmiarów jest zawsze określany jako stosunek „jeden do pierwiastka z dwóch”. Co to oznacza? Oznacza to mniej więcej tyle, że dany format to zawsze długość boku kwadratu w stosunku do jego przekątnej.  Jeśli ktoś nie pamięta ze szkoły wzoru na przekątną kwadratu, to przypominamy: d=a√2. Gdzie d to przekątna, a „a” to długość boku kwadratu. Wynik zaokrągla się do pełnych milimetrów.

arkusz papieru


Jakie są popularne produkty w formacie A3, A4, A5 i A6?


Tego rodzaju klasyfikacja produktów jest dość specyficzna i trudna, jednak przyjrzyjmy się całemu spektrum produktów, w jakich najczęściej używa się określenia formatów na podstawie ISO 216.

Na sam początek oczywiście trzeba wspomnieć o wszystkich produktach z zakresu branży papierniczej. To właśnie w tej branży wykorzystuje się najczęściej normę ISO 216, która po prostu ułatwia produkcję, a następnie sprzedaż takich produktów na rynkach międzynarodowych, zagranicznych.

Papier, papier biały, papier kolorowy, papier do listów, kartki, czyli prosty produkt polegający na wyprodukowaniu, a następnie odpowiednim docięciu do wymaganego formatu. Wykorzystywane są najczęściej do drukarek w dzisiejszych czasach, pisma, protokoły, umowy, dokumenty.

Kolejne produkty, które wykorzystują „formaty” to między innymi teczki, segregatory, różnego rodzaju teczki z klipsem. To także szereg produktów z zakresu zeszytów, notesów, brudnopisów, kalendarzy, a także skoroszytów. Któż z nas nie był w sytuacji, w której musiał kupić zeszyt w konkretnym rozmiarze, czy też notes?

Oczywiście format, to tylko rozmiar, konkretny rozmiar, który może być zastosowany naprawdę w wielu branżach. Jak wcześniej wspomnieliśmy, możemy kupić zwykłe kartki w odpowiednim rozmiarze, możemy kupić notesy, czy brudnopisy i inne skoroszyty, ale także możemy zamówić różnego rodzaju ulotki bądź nawet plakaty, czy też naklejki właśnie w tym rozmiarze.

Jednak formaty nie tyczą się tylko i wyłącznie produktów papierowych, piśmienniczych, biurowych. W takich formatach możemy również kupować choćby wyroby z drewna i jego pochodnych, deski, cienkie sklejki, pilśnie. Dodatkowo produkty wykonane z metalu takiego jak stal, aluminium i inne, producenci z chęcią stosują tę nomenklaturę.

kartka z długopisem
Akcesoria biurowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Akcesoria biurowe


Gdzie kupić produkty papiernicze w rozmiarach od A3 do A6?


Większość produktów z kategorii branży papierniczej i szkolnej możemy kupić jak zawsze w dużych sklepach, marketach, hipermarketach. Możemy je również kupić na stronie naszego sklepu internetowego neopak.pl oraz opako.com.pl.

Produkty z drewna, metalu, plastikowe stojaki i tym podobne powinniśmy zamawiać z internetu przede wszystkim dlatego, że będzie to tańsza opcja, która na pewno nam się opłaci.
Jaki rozmiar mają kartki a3, a4, a5 i a6?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie