Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyczwartek, 23 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1840
Ilość komentarzy: 0

Jakie są nietypowe zastosowania folii aluminiowej?

Jakie są nietypowe zastosowania folii aluminiowej?


Istnieje wiele produktów, które po prostu znamy w codziennym życiu i jednym z takich produktów jest folia aluminiowa. Folia aluminiowa jest produktem, który powszechnie używa się w gospodarstwach domowych zazwyczaj do czynności związanych pośrednio lub bezpośrednio z przygotowywaniem jedzenia. Folię aluminiową wykorzystujemy między innymi do zapakowania w nią kanapek dla dzieci do szkoły lub sobie do pracy. Podczas przygotowywania obiadu folię aluminiową możemy wykorzystać do wyłożenia blachy do pieczenia. Ponadto jeśli skończy nam się folia spożywcza, to możemy wykorzystać folię aluminiową do zamknięcia miski, która nie ma pokrywki.

Podobnie jednak jak z większością towarów, produktów, materiałów, miały one konkretne zastosowania określone przez wynalazcę czy producenta. Nie dziwi jednak nas w dzisiejszych czasach to, że wiele wynalazków znajduje swoje zastosowania w zupełnie innych sytuacjach. Podobnie jest z folią aluminiową. Jednak na samym początku sprawdźmy kiedy i jak została ona wynaleziona, jakie ma zalety? Do jakich nietypowych zastosowań możemy jej użyć? Gdzie możemy kupić folię aluminiową?

folia aluminiowa


Jak powstała i jakie cechy ma folia aluminiowa?


Aluminium zaczęło stawać się popularnym surowcem na początku XIX wieku, jednak w tamtych czasach, był to niesamowicie drogi pierwiastek chemiczny, którego wydobycie i jakakolwiek obróbka pochłaniała dużo pieniędzy. Pierwszą firmą, która na rynek wypuściła cienką folię aluminiową, którą znamy po dziś dzień była szwajcarska firma Dr Laubert, Naher & Cie. Emmishofen. Było to w roku 1910 i na dobre zastąpiła ona folię z cyny, której głównym minusem było szybkie korodowanie.

Dlaczego jednak folia aluminiowa stała się tak popularna i chętnie wykorzystywana przez wielu ludzi? Składać się na to może wiele czynników. Przede wszystkim łatwość w użyciu, folia aluminiowa jest łatwa do oderwania, wystarczy, że odwiniemy interesujący nas kawałek folii i po prostu urwiemy. Ponadto jest giętka, a oznacza to, że zapakowanie w nią kanapek, kawałka mięsa do piekarnika, czy wyłożenie blachy do pieczenia będzie niesamowicie prostą sprawą. Folia aluminiowa posiada dwie strony, matową oraz błyszczącą. Matowa strona pochłania ciepło, przez co temperatura z piekarnika, oddziałująca na potrawę będzie jeszcze wyższa. Błyszcząca strona folii aluminiowej odbija ciepło i promienie światła, tak zapakowane pożywienie będzie zachowywało jeszcze dłuższą świeżość.

Folia aluminiowa nie przepuszcza światła, jest również wodoodporna, dlatego możemy zabezpieczać nią przedmioty i pożywienie przed wilgocią. Folia aluminiowa nie przepuszcza również powietrza, dlatego pożywienie jest chronione przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Jest najczęściej wykorzystywana przy pieczeniu w wysokich temperaturach ze względu na to, że w gospodarstwie domowym nie jesteśmy w stanie wytworzyć tak wysokiej temperatury, by folia aluminiowa zaczęła się topić. Temperatura topnienia aluminium to ponad 660 stopni Celsjusza.

folia aluminiowa
Folia spożywcza

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia spożywcza

Jakie są nietypowe zastosowania folii aluminiowej?


Podobnie jak w przypadku wielu innych przedmiotów, materiałów i towarów, tak samo z folią aluminiową znalazło się kilku śmiałków, którzy oprócz standardowych zastosowań wynaleźli ciekawe pomysły na to, by wykorzystać folię aluminiową. Czasami wystarczy wiedza o właściwościach danego przedmiotu czy materiału, by móc szybko wymyślić dla takiego materiału zastosowanie.

Pierwszym nietypowym, a jednocześnie dość popularnym zastosowaniem folii aluminiowej jest usprawnienie naszego systemu grzewczego w mieszkaniu. Chodzi oczywiście o popularny sposób na odbijanie ciepła, jak wiemy z wcześniejszej części artykułu, błyszcząca strona folii aluminiowej skutecznie odbija ciepło, dlatego też owinięty arkusz kartonu folią aluminiową (błyszczącą stroną do zewnątrz) i wsadzony pomiędzy kaloryfer i ścianę pozwoli nam na znaczne oszczędzenie energii cieplnej, która zwyczajnie mogłaby uciekać w wyniku „pochłaniania” jej przez zimną ścianę naszego pomieszczenia. Ten patent może zadziałać również w przypadku za mocno nagrzewających się samochodowych wnętrz, szczególnie w okresie pełnego lata. Tak prowizoryczną matę na przednią szybę może zrobić bardzo łatwo i szybko. Warto znać właściwości niektórych przedmiotów, abyśmy mogli w pełni wykorzystywać je wszystkie.

Jeśli Twoje garnki po weekendowej batalii gotowania obiadu dla całej rodziny wyglądają tragicznie i są mocno zabrudzone, a Ty nie masz odpowiednich narzędzi kuchennych i chemii do tego, by się pozbyć tych zabrudzeń? Rzecz jasna jeśli nie masz metalowego druciaka do szorowania garnków, wystarczy, że zwiniesz w kulkę kawałek folii aluminiowej i użyjesz jej tak samo jak popularnego druciaka, sprawdzi się tak samo, a nawet lepiej.

Podobnie uformowana kulka z aluminium, wrzucona do pralki na czas prania, może uchronić Cię przed pewnym irytującym zjawiskiem, które może pojawiać się po praniu ciuchów. Mowa tutaj oczywiście o elektryzowaniu się ubrań. Kulka aluminium na bieżąco będzie niwelowała wszelkiego rodzaju ładunki elektrostatyczne pojawiające się wewnątrz bębna pralki podczas prania.

folia aluminiowa na rolce

Gdzie kupić folię aluminiową?


Odpowiedź na powyższe pytanie jest niesamowicie prosta, ponieważ folia aluminiowa to typowy produkt, który znajdziemy w każdym sklepie spożywczym. Jeśli jednak chcesz zrobić zakupy w jednym z naszych sklepów z branży opakowaniowej, to pamiętaj, że u nas również kupisz folię aluminiową w bardzo dobrych cenach.

Wystarczy, że wejdziesz na jedną ze stron pod adresem neopak.pl lub opako.com.pl, zapewniamy najniższe ceny oraz profesjonalną obsługę.
folia aluminiowa
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie