Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 21 listopada 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2788
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jakie wymiary paczek ma paczkomat?

Jakie wymiary paczek zmieścimy do paczkomatu?

Mówiąc paczkomat, mamy na myśli tylko i wyłącznie jedną firmę, która zdominowała dosłownie tego rodzaju dostawy. Kiedyś w naszym kraju znane były tylko dostawy do domu przez kurierów oraz dostawy na pocztę lub przez listonosza. Paczkomaty zrewolucjonizowały zakupy przez internet. Przyjrzymy się na początku nieco bliżej historii paczkomatów InPost (warto wspomnieć, że obecnie powstaje coraz więcej takich przedsięwzięć, za które nie jest odpowiedzialny InPost).


paczka


Jaka jest historia InPostu?


InPost to prywatny operator logistyczny, który do końca roku 2022 chce mieć w swojej sieci aż dwadzieścia tysięcy paczkomatów. Zaczęło się od dość niewinnego, aczkolwiek naprawdę ambitnego pomysłu powstałego w 2006 roku. Wtedy to państwowa Poczta Polska miała monopol na dostarczanie wszelkich listownych przesyłek o wadze do pięćdziesięciu gramów. Zbiegło to się jednocześnie w czasie z protestem listonoszy Poczty Polskiej. Jak jednak można obejść monopol Poczty Polskiej i również dostarczać zwykłe listy? To proste wystarczyło do każdego listu, dodać blaszkę o wadzę minimum pięćdziesięciu gramów, tak by list ważył minimalną wagę przekraczającą wagę zarezerwowaną dla Poczty Polskiej.

Cel, który wyznaczyła sobie firma do końca roku 2012, a więc zostanie wiceliderem w branży kolportażu (spółka Integer.pl), udało się osiągnąć, ponieważ na koniec roku, InPost obsługiwał 16% rynku pod tym względem. W roku 2016, a dokładnie pierwszego sierpnia, InPost skończył z obsługą przesyłek sądowych, na oficjalnym kontrakcie. Restrukturyzacja spółki miała na celu skupienie się na obsłudze branży e-commerce.

Na chwilę obecną, InPost do końca roku planuje posiadać 20 tysięcy paczkomatów w Polsce. Co ciekawe, InPost pod swoim szyldem działa również poza granicami naszego kraju, a dla przykładu w Wielkiej Brytanii posiada 3 tysiące paczkomatów, a we Włoszech jest to około 300 paczkomatów (są to dane z 2021 roku).


kurier z paczką
Kartony do paczkomatów

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony do paczkomatów


Jak działają paczkomaty?


Nie ma co ukrywać, że obecnie paczkomaty to jeden z najbardziej popularnych sposobów dostawy przesyłek. Eliminują jedną, największą wadę przesyłek kurierskich, która nie zawsze zapewniała dostawę paczki do klienta, ponieważ tego, mogło nie być pod odpowiednim adresem. Wtedy to odbiorca musiał fatygować się do centrum logistycznego lub liczyć na to, że za drugim razem się uda.

Paczkomaty rozwiązują ten problem ze względu na to, że odbiorca ma czas na odebranie paczki z konkretnego adresu nawet przez 48 godzin. Paczkomaty to nic innego jak specjalne instalacje z dużą ilością skrytek, które umożliwiają samodzielny odbiór swojej przesyłki bez ryzyka, o którym wspominaliśmy wyżej. Przy zamówieniu do paczkomatu, pracownik operatora logistycznego umieszcza przesyłkę w odpowiedniej skrytce, po czym my jako odbiorca możemy odebrać paczkę samodzielnie dosłownie w każdym momencie, który nam pasuje. Jedyne czego potrzebuje to podanie swojego numeru telefonu oraz specjalnego sześciocyfrowego kodu odbioru, który otrzymujemy indywidualnie na właśnie podany numer telefonu. Możemy również skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej InPost, która umożliwia otworzenie skrytki automatycznie z poziomu aplikacji, bezkontaktowo z samym paczkomatem. Co ciekawe, w roku 2022 użytkowników aplikacji mobilnej było prawie 10 milionów.


kartonowe opakowania


Jakie rozmiary paczek możemy umieścić w paczkomacie?


Informacje, które zaraz podamy dotyczą zarówno klientów biznesowych, jak również indywidualnych, ponieważ paczkę może wysłać dosłownie każdy, za pośrednictwem paczkomatów InPost. Do paczkomatów InPost możemy umieścić trzy różne rodzaje rozmiarów paczek. Jakie? Wyjaśniamy poniżej:
  • Gabaryt A – to rozmiar 8x38x63 centymetrów.
  • Gabaryt B – to rozmiar 19x38x63 centymetrów.
  • Gabaryt C – to rozmiar 41x38x63 centymetrów.

Każdy z tych gabarytów ma ograniczenie wagowe maksymalnie do dwudziestu pięciu kilogramów. W przypadku gdy wybierzemy nieodpowiedni gabaryt, niestety będziemy musieli anulować aktualną etykietę przesyłki, wybrać i opłacić nową.


zamówienie


Gdzie kupić karton do paczkomatów?


Do paczkomatów nie potrzebujemy specjalistycznych opakowań, wystarczy prosty karton, który zmieści się wybranym gabarycie. Warto również wspomnieć, że karton możemy dociąć z już posiadanych starych kartonów. Jeśli jednak prowadzisz firmę i swoje wysyłki opierasz głównie na paczkomatach, to znajdziesz wiele sklepów internetowych takich, jak nasze sklepu neopak.pl oraz opako.com.pl, w których może zamówić nawet hurtowo interesujące Cię gabaryty opakowań.

Warto wspomnieć, że przy hurtowych zakupach w naszych sklepach istnieje możliwość negocjacji ceny, a tym samym zakupy stają się bardziej ekonomiczne. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia asortymentu naszych sklepów internetowych, na pewno znajdziesz tam opakowanie, którego szukasz.
karto do paczkomatu
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie