Paweł SaigomadePaweł Saigomadeczwartek, 11 sierpnia 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 41520
Artykuł oceniony na 1.50 / 5Ilość komentarzy: 0

Jeden cal, ile to centymetrów?

Co to jest cal?


Cal jest pozaukładową jednostką miary długości. Ta jedna z tak zwanych jednostek imperialnych początkowo odpowiadała potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Można też powiedzieć, że stanowi 1/12 stopy. Jeśli chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat tej jednostki miary, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu "Angielska stopa jako jednostka miary". Gdzie najczęściej wykorzystuje się cale? W Stanach Zjednoczonych jest to podstawowa jednostka, której używa się na przykład w medycynie, policji, mechanice oraz budownictwie.

Miara - przelicznik cali na milimetry

Czy cale używane są w Polsce?


Czy to oznacza, że w naszym kraju się w ogóle nie stosuje tej jednostki? I tutaj musimy Cię zaskoczyć. Owszem, jest ona wykorzystywana - jednak najczęściej stosowana jest w hydraulice - w calach podawane są średnice złączy i rur. Oprócz tego, z calami spotkać się jeszcze można przy zakupie telewizorów, monitorów, laptopów oraz telefonów komórkowych. Jest to bowiem miara przekątnej.

Odpowiadamy na pytanie, jeden cal ile to centymetrów


Z jakichś przyczyn zastanawiasz się nad tym - 1 cal, ile to cm? Powiedzieliśmy już, że cal to 1/12 stopy. Jedna stopa angielska to 30,48 centymetra. Wynika z tego, że cal ma długość 2,54 cm. Warto też w tym miejscu wspomnieć o tym, że dawniej cal miał różne wartości:
 • cal angielski - 25,3995 mm;
 • cal pruski - 26,17 mm;
 • cal wiedeński - 26,3402 mm;
 • cal rosyjski - 25,3995 mm;
 • cal hiszpański - 23,2166 mm;
 • cal polski - w zależności od daty 24,8 mm lub 24,00 mm (kolejno był to cal staropolski oraz cal nowopolski).
Miara zwijana

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Miara zwijana

Jeden cal, ile to jest milimetrów?


Skoro wspomnieliśmy o tym, że jeden cal = 2,54 cm to jeszcze warto wspomnieć o tym, ile ma milimetrów. Zwłaszcza że wyżej przedstawione wielkości, których używano we wcześniejszych latach, podane są właśnie w milimetrach. Tak więc, jeden cal to 25,3 mm.

Miara krawiecka biało-czerwona

Ciekawostki o miarach długości


Odpowiedzieliśmy już na pytanie, ile cal ma centymetrów i milimetrów. Możemy jeszcze wspomnieć o tym, że cal = 0,0254 metra. Chcemy też przedstawić Ci kilka ciekawostek dotyczących miar. Czy wiedziałeś, że:
 • Układu Jednostek Miar (układu SI) nigdy oficjalnie nie przyjęto w takich krajach jak Liberia, Mjanma oraz Stany Zjednoczone;
 • powszechnie stosowaną jednostką wagi złota jest uncja trojańska i wynosi ona około 31 g;
 • persek jest jednostką odległości, która stosowana jest w astronomii;
 • jedna mila morska wynosi 1852 metry, jednak w krajach takich jak Holandia, Portugalia i Wielka Brytania można spotkać się z innymi wartościami. Kolejno 1851,85 m; 1850 m; 1853,18 m;
 • siłę prądów oceanicznych mierzy i podaje się w sverdrupach.

Cal - ile to centymetrów, milimetrów i metrów?


Mamy ogromną nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci na znalezienie odpowiedzi na pytania, ile to jest cal. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, z pewnością ta wiedza może Ci się przydać. W Polsce będzie pomocna przy wybieraniu nowego telefonu lub telewizora do salonu. Jeśli z kolej uzupełniasz swoją skrzynkę z narzędziami, koniecznie sprawdź, czy znajduje się w niej miara zwijana. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów. Zapraszamy do odwiedzenia kategorii akcesoria magazynowe. Z kolei w sytuacji, gdy interesuje Cię więcej ciekawostek, zachęcamy do odwiedzania naszego bloga. Znajdziesz tam informacje związane z kartonami i opakowaniami oraz ciekawostkami ze świata.
Miernik leżący na stole warsztatowym
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie