Marlena KopaczMarlena Kopaczśroda, 29 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2775
Ilość komentarzy: 0

Kartony 3-warstwowe, czy 5-warstwowe? Jakich używać?

Jak wybrać odpowiedni karton dla siebie? Jeżeli właśnie stajesz przed problemem pakowania towarów, to pewnie nasuwa Ci się jedno pytanie. Brzmi ono: Jak dobrać odpowiedni karton? Jaką tekturę kupić 3- warstwową, czy może 5-warstwową? Czym jest gramatura kartonu?Jaką może mieć on falę? Chociaż te wszystkie pytania brzmią trochę tajemniczo, to mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Te większe i te mniejsze.

tektura 3- warstwowa

Jaki rozmiar kartonu wybrać?

Gdy zaczynasz się zastanawiać nad wyborem odpowiedniego opakowania kartonowego, to powinieneś zacząć od rozmiarów towaru, który zamierzasz zapakować. Powinniśmy tutaj również wspomnieć o tym, że przedmiot musi swobodnie wchodzić do pudełka, ale jednocześnie nie może się w nim przemieszczać. Standardowo producenci podają rozmiary wewnętrzne konkretnego opakowania. Są to najczęściej: długość x szerokość x wysokość w milimetrach. Jeżeli dodatkowo zależy Ci na zabezpieczeniu towaru, to możesz do tego celu z powodzeniem wykorzystać folię bąbelkową, poduszki powietrzne lub wypełniacz do paczek.

Pamiętaj również, że powinieneś uwzględnić zapas przestrzeni w pudełku kartonowym. Równie ważne jest to, żeby taki wypełniacz nie musi mieć dużych rozmiarów. Jednak, gdy zamierzasz wysyłać wyjątkowo delikatne produkty, takie jak na przykład szkło, to musisz je zabezpieczyć jeszcze dokładniej.


Ważnym aspektem, poza wybraniem odpowiedniego rozmiaru pudełka, jest dobranie właściwej tektury. Na rynku bardzo często są dostępne dwa rodzaje tektury. Produkowane są z nich różnego rodzaju opakowania. 

Najpopularniejsza jest tektura 3- warstwowa

Jak możesz się domyślić, jest ona skonstruowana z trzech warstw papieru. Dwie zewnętrzne są gładkie, a środkowa jest pofalowana.

Warstwa pofalowana, nazywana również flutingiem, jest niezwykle ważna przy wybieraniu odpowiedniego opakowania kartonowego. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że różne fale są stosowane przy odmiennych rozmiarach katonów. Nie ma żadnych sztywno określonych zakresów, do jakich dozwolone jest stosowanie konkretnej fali. Jest jednak jedna prosta reguła. Im większy karton, tym powinien mieć tekturę o większej grubości.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jakie są dostępne fale dla tektury 3 warstwowej?

 • Fale E - Grubość tektury ok. 1,5 mm. Używana do wytwarzania niewielkich katonów. Jej zaletą jest wysoka estetyka.
 • Fala B- grubość tektury to około 3 milimetry. Używa się jej do produkowania małych kartonów, zarówno klapowych, jak i fasonowych. Bardzo dobrze się sprawdza do pakowania przedmiotów o niewielkiej wadze.
 • Fala C- grubość tektury to około 4 milimetry. Wykorzystuje się ją do produkowania kartonów o większych rozmiarach. Jednak nadal nie nadaje się ona do wytrzymywania większych obciążeń. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że przy wysokiej gramaturze taka fala jest w stanie utrzymać do piętnastu kilogramów.

fala b
Tutaj jednak bardzo ważna uwaga. Jeżeli zamierzasz przesyłać produkty ciężkie albo nie potrzebujesz opakowań zbiorczych do przechowywania i transportowania, to najlepszym wyjściem będzie stosowanie tektury pięciowarstwowej. Charakteryzuje się ona o wiele większą sztywnością i wytrzymałością niż tektura trójwarstwowa. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że gwarantuje ona bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju towarów. Jest złożona z trzech gładkich warstw papieru połączonych dwiema warstwami pofalowanymi w środku.

Jakie są dostępne fale dla tektury 5 warstwowej?

 • Fala EB – grubość tektury to mniej więcej 4,5 milimetra. Używa się jej do produkowania kartonów klapowych o dużych rozmiarach. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że jest ona niezwykle sztywna i wytrzymała. Bardzo dobrze nadaje się do pakowania dużych elementów.
 • Fala BC - grubość tektury to mniej więcej 6,5 milimetra. To najbardziej wytrzymała spośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku tektur. Ma wysoką gramaturę i spokojnie wytrzymuje obciążenie od trzydziestu do trzydziestu pięciu kilogramów.

Jaką gramaturę tektury powinieneś wybrać?


Chociaż jest to już ostatni parametr, to nie możemy go tutaj pominąć. Warto podkreślić, że niezwykle istotne jest to, z jakiego rodzaju tektury został wyprodukowany konkretny karton. Gramatura kartonu to inaczej gęstość, a jeszcze dokładniej masa 1 m2 tektury. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowym. Im większa jest gramatura, tym karton, będzie sztywniejszy i w większym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Praktycznie na sam koniec musimy jeszcze dodać, że jeden z najpopularniejszych kartonów z tektury 3 warstawowej o wymiarach 600 x 400 x 400 mm ma gramaturę 450 g/m2. Powinieneś wiedzieć również, jak prawidłowo podać wymiary kartonu, na przykład przy zamawianiu ich większej ilości w hurtowni opakowaniowej Neopak. Musisz uwzględnić przy tym kilka parametrów. Prezentują się one następująco:
 • Rozmiar kartonu (długość / szerokość / wysokość)
 • Liczba warstw tektury (3 lub 5):
 • Rodzaj kartonu (klapowy lub fasonowy):
 • Gramatura (w gramach/m2):
 • Kolor kartonu (szary, biały):
 • Obciążenie 1 kartonu:
 • Ilość:
Koniecznie sobie to zapamiętaj!

Kartony 3-warstwowe, czy 5-warstwowe? Jakich używać?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie