Magdalena  SzafrańskaMagdalena Szafrańskawtorek, 14 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1525
Ilość komentarzy: 0

Kiedy warto wysyłać palety

Jeśli jesteś sprzedawcą, nie zawsze masz narzędzia niezbędne do zrozumienia żargonu specyficznego dla logistyki. Zastanawiasz się pewnie czasami, czy zamiast kartonu powinienem użyć palety do mojej przesyłki? Czym różni się paleta od standardowego opakowania? Tego typu pytania są uzasadnione, dlatego podpowiadamy, kiedy warto wysłać paletę.

Jaka jest różnica między paczką a paletą?


Paczka to kartonowe pudełko zawierające przedmioty, które chcesz wysłać. Często jest ona dodatkowo owinięta folią z tworzywa sztucznego, która pełni funkcje ochronne. 
Kolejnym pytaniem jest, czym jest paleta? Wyobraźmy sobie, że musisz wysłać nie jedną, ale kilka przesyłek do miejsca docelowego. Jedną z opcji może być utworzenie różnych zamówień na transport wszystkich paczek. Inną opcją jest umieszczenie wszystkich przesyłek na dużej „tacce”, która następnie zostanie wysłana pod wskazany adres. Ta taca jest właśnie nazywana paletą. Wymiary palety w Europie to zazwyczaj 120 cm długości, 80 cm szerokości i 10 cm wysokości i może utrzymać ciężar do 240 kg.


Dlaczego warto korzystać z palety?


Paleta to idealne rozwiązanie logistyczne dla firm, które mają do przewiezienia ciężkie, gabarytowe lub niestandardowe ładunki. Pozwala skonsolidować kilka pakietów w jednym miejscu. Jest bardziej ekonomiczna, a także zmniejsza ryzyko strat. Paleta ma również tę zaletę, że jest bardzo stabilna i łatwa do zamocowania, co zapewnia dodatkową ochronę Twoich ładunków. Wreszcie paleta znacznie ułatwia obsługę opakowań. Operatorzy mogą korzystać z wózka paletowego lub wózka widłowego, a to oszczędza dużo czasu i ułatwia przeładunek ciężkich towarów.
Kiedy-warto-wysya-palety-
Różnice w dostawie są minimalne, ale istnieją. Przede wszystkim wysyłanie palet jest relatywnie droższe niż wysyłanie paczek, nawet jeśli waga paczki i palety jest równoważna. Jednak najbardziej zauważalną różnicą dla klienta jest to, że paleta stanowi solidną podstawę dla przesyłek. Jeśli paczki ułożysz przypadkowo i bez odpowiedniego zabezpieczenia, istnieje zwiększone ryzyko, że ulegną uszkodzeniu podczas transportu. Dlatego podczas dostawy palet niezwykle ważne jest owinięcie jej folią. Wszystko to sprawi, że Twoja przesyłka paletowa będzie bezpieczniejsza i bardziej kompaktowa. Ponadto, pamiętaj, że paleta jest podnoszona za pomocą wózka widłowego, a więc ryzyko uszkodzenia jest mniejsze w porównaniu ze standardowym opakowaniem.

Przeczytaj także: Wysyłka paczek drogą lotniczą? Jak to zrobić.
Magazyn

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Magazyn


Jakie towary najlepiej wysyłać na palecie?


Właściwie na palecie można wysyłać wszystko. Istnieje jednak grupa towarów, których nie można przewozić kurierem.Przed spakowaniem produktu upewnij się, że nie znajduje się on na liście towarów zakazanych w wysyłce. Informacje o towarach zakazanych możesz znaleźć tutaj.
Kiedy-warto-wysya-palety--1

Wytyczne firm kurierskich dotyczące przesyłek paletowych


Firmy kurierskie posiadają własne wytyczne dotyczące przesyłek paletowych. Wynikają one z dostępności i jakości sprzętu, takich jak wyporność wózka widłowego, oraz organizacji magazynu czy punktu przeładunkowego. Do transportu przyjmuje się zwykle palety o wielkości podstawy 80×120 cm lub mniejsze, ale niektóre firmy obsługują również większe palety o wymiarach 120x120 cm. Oto wytyczne największych firm przewozowych, dotyczące przesyłek paletowych:
  • UPS — maksymalna wysokość przesyłki wraz z paletą to 200 cm, a waga to 1000 kg. UPS oferuje doręczenie w systemie “burta-burta”, czyli załadunek i rozładunek palety do i z furgonetki kurierskiej leży w obowiązku kuriera, bez rozpakowywania jej lub wnoszenia do lokalu.
  • DPD — maksymalna wysokość przesyłki paletowej wraz z paletą nie może przekraczać 180 cm, a maksymalna waga to 700 kg. DPD oferuje doręczenie w systemie “rampa-rampa”, czyli załadunek i rozładunek palety pozostaje po stronie Nadawcy i Odbiorcy przesyłki.
  • FedEx — maksymalna wysokość przesyłki paletowej wraz z paletą to 180 cm, a maksymalna waga to 800 kg. FedEx również oferuje doręczenie w systemie “rampa-rampa”, czyli załadunek i rozładunek palety pozostaje po stronie Nadawcy i Odbiorcy przesyłki.

Jak prawidłowo spaletyzować towar?


Pakowanie towaru na paletę nazywa się paletyzacją. Proces ten składa się z dwóch etapów: załadunku towaru i zabezpieczenia go. Przede wszystkim konieczne jest równomierne ustawienie wszystkich jednostek ładunkowych, optymalnie je układając. Bardzo ważne jest, aby towar nie wystawał poza obrys palety. Zgodnie z ogólną zasadą, małe pudełka można łatwo układać, dzięki ich regularnemu kształtowi, układając je jeden na drugim. Ponadto podczas paletyzacji należy wziąć pod uwagę, że ciężar palety musi być odpowiednio rozłożony i nigdy nie może być skoncentrowany tylko w środku lub na bokach. Gdyby tak było, paleta uległaby deformacji, zagrażając zarówno towarowi, jak i operatorom pracującym w magazynie. Jeżeli mamy ciężkie paczki warto wzmocnić paletę przekładkami i profilami ochronnymi. Po ułożeniu towaru na palecie, należy ją ofoliować. Robi się to za pomocą wytrzymałej folii stretch. Foliowanie palety zazwyczaj odbywa się za pomocą specjalnie do tego stworzonych maszyn. Jednak jeżeli takiej nie posiadasz to równie dobrze sprawdzają się ręczne dyspensery. Dzięki nim możesz w każdej chwili przygotować przesyłkę paletową nie martwiąc się o brak sprzętu. Na koniec naklejamy etykietę wysyłkową i nasza paleta jest gotowa do drogi.
Kiedy warto wysyłać palety
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie