Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 27 maja 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 16629
Artykuł oceniony na 4.10 / 5Ilość komentarzy: 0

Klej do papieru z mąki ziemniaczanej. Jak zrobić?

Klej do papieru z mąki ziemniaczanej - jak go zrobić w domu?


Zastanawiałeś się kiedyś, czy przygotowanie w domu kleju z mąki ziemniaczanej jest możliwe? No cóż, odpowiedź jest zaskakująca - oczywiście, że jest to możliwe. Jak się okazuje, może to być bardzo trwałą, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla produktów takich jak np. klej do papieru w sztyfcie. Musisz jednak wziąć jedną rzecz pod uwagę. Do przygotowania domowego kleju nie wystarczy wyłącznie mąka ziemniaczana. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na skuteczności. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest dodać do mieszaniny jeszcze mąkę pszenną. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Mąka wsypywana do niebieskiej miski

Do czego można wykorzystać przygotowany w domu klej z mąki?


Uważa się, że klej domowej roboty jest doskonałą alternatywą dla kleju biurowego. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie jest on aż tak trwały i wytrzymały jak dostępne np. w naszym sklepie propozycje. Wśród kategorii "Akcesoria biurowe" znajdziesz kleje i spraye, które będą wyróżniać się znacznie lepszą trwałością. Może zdarzyć się jednak sytuacja, że Twoje dziecko przypomni sobie akurat w niedzielę po południu, że na jutro do szkoły potrzebna jest sklejona bryła, a w domu kleju brak. W takiej sytuacji przygotowanie kleju na bazie mąki ziemniaczanej i pszennej będzie ciekawym rozwiązaniem. Oprócz tego, że klej własnej roboty sprawdzi się przy sklejaniu papieru możesz go jeszcze użyć do klejenia:
 • bibuły;
 • gazet;
 • włóczki;
 • tektury.
Kleje i spraye

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kleje i spraye

Jakie zalety ma przygotowany w domu klej z mąki ziemniaczanej i pszennej?


Ciasto na klej w metalowej misce

Wśród zalet korzystania z kleju przygotowanego w domu z mąki ziemniaczanej i mąki pszennej można wymienić m.in. niski koszt produkcji. W dodatku bez wychodzenia w domu. W większości domów można bowiem znaleźć takie produkty jak mąka ziemniaczana i mąka pszenna oraz gorąca woda. Jakimi jeszcze zaletami wyróżnia się klej robiony w domu?
 1. Jest nietokstyczny - nie ma w nim żadnych związków, które mogłyby przy kontakcie ze skórą Twojego dziecka czy Twoją doprowadzić do podrażnień. Co więcej, nawet ewentualne spożycie takiego kleju przez dziecko, nie będzie niebezpieczne.
 2. Jest ekologiczny - niezużyty klej można spokojnie wyrzucić, nie martwiąc się o jego utylizację. Dzięki temu nie przyczyniasz się do składowania góry śmieci na wysypiskach, nie korzystasz z plastikowych opakowań.
 3. Łatwo się go usuwa - nawet w przypadku poplamienia ubrań czy pobrudzenia włosów i rąk nie ma problemu z usunięciem kleju. Również z mebli zejdzie bez problemu - wysstarczy w tym celu użyć miękkiej ściereczki z delikatnym detergentem.
Chcesz spróbować zrobić klej z mąki? Łap poniżej przepis:
 • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej;
 • 1 czubata łyżka mąki pszennej;
 • 1/2 szklanki zimnej wody;
 • 1 szklanka wrzątku.
Do naczyń wsypujesz mąkę ziemniaczaną i pszenną. Wlewasz pół szklanki zimnej wody. Następnie całość bardzo dokładnie mieszasz aż do powstania jednolitej masy. Gdy pozbędziesz się grudek, zalewasz przygotowaną masę wrzątkiem. Pamiętając o tym, że cały czas należy mieszać miksturę. Klej powinien uzyskać konsystencję ciasta na naleśniki.

Zainteresowaliśmy Cię tym pomysłem? Spróbuj zrobić swój klej w domu i podziel się z nami w komentarzach, jak Ci poszło.
Mąka ziemniaczana w misce i ziemniak w kształcie serca
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie