Marlena KopaczMarlena Kopaczśroda, 29 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 10625
Artykuł oceniony na 3.50 / 5Ilość komentarzy: 0

Klej na gorąco -jakie są rodzaje i zastosowania?

Rodzaje klejów na gorąco. Sprawdź, czym się różnią. Kleje na gorąco mogą być stosowane w wielu bardzo różnych dziedzinach. Możesz je znaleźć na przykład w budownictwie i w elektronice, w branży florystycznej i meblarskich, oraz w rękodzielnictwie. Jakie rodzaje klejów na gorąco są obecnie dostępne na rynku?

klej na gorąco


Klej na gorąco – skuteczny i prosty w użyciu

Kleje na gorąco to inaczej kleje termotopliwe czy hot-melt. Są przeznaczone do sklejania ze sobą różnorodnych powierzchni. Bardzo dobrze się sprawdzają na przykład w przypadku kartonu, papieru, tkanin, ceramiki, metalu, drewna, betonu i kamienia.
Pod wpływem wysokiej temperatury kleje na gorąco zwiększają swoją konsystencję ze stanu stałego na płynny. Dopiero wtedy mają właściwości klejące. Po zmniejszeniu temperatury wytwarzają się małe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i na łączenie materiały.

Różne rodzaje klejów na gorąco pozwalają na otrzymanie wymaganej jakości połączenia. Jakie rodzaje klejów na gorąco obecnie możesz kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych? Jakie są ich najistotniejsze właściwości? Co jeszcze powinieneś wiedzieć na ich temat?

Jakie są najbardziej popularne rodzaje klejów na gorąco?

Możemy wśród nich wymienić między innymi:
– kleje uniwersalne EVA;
– kleje przemysłowe;
– kleje poliamidowe;
– kleje poliuretanowe;
– kleje kauczukowe.
Czym dokładnie charakteryzują się powyższe rodzaje klejów termotopliwych?


Remont

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Remont


Czym wyróżniają się kleje uniwersalne EVA?

To chyba najbardziej znane na świecie rodzaje klejów na gorąco. Do ich produkowania wykorzystuje się polimery octanu etylowinylu (EVA). Kleje na gorąco EVA wykorzystywane są do klejenia papieru, kartonowych pudełek, tworzyw sztucznych, a nawet tkanin. Zazwyczaj stosuje się je również przy wykonywaniu różnych prac domowych w warsztacie.

Kleje uniwersalne na gorąco EVA zazwyczaj występują w postaci sztyftów. Są to laski o różnych średnicach. Umieszcza się je w pistoletach do klejenia na gorąco. Pistolet roztapia klej. Następnie dokładnie nakłada go na wybraną powierzchnię.

Czym wyróżniają się kleje na gorąco przemysłowe?

To bardzo rozbudowana kategoria klejów o różnych składach. Mają one przemysłowe zastosowanie. Stosuje się je między innymi do klejenia tworzyw sztucznych, elementów metalowych lub wyprodukowanych z betonu.

Przy okazji musimy tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że kleje przemysłowe na gorąco mogą mieć niezwykle różnorodne formy. Mogą to być na przykład granulaty, poduszki, a nawet bloczki. Czasami są one sprzedawane w beczkach. Przejdźmy teraz do kolejnego rodzaju kleju na gorąco.

Jakie są najważniejsze cechy klejów poliamidowych?

Kleje na gorąco z poliamidu charakteryzują się odpornością na niskie temperatury, a także na zmywanie. Poliamidowe kleje hot-melt wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle.

Czym różnią się od nich kleje poliuretanowe na gorąco?

Kleje poliuretanowe na gorąco możemy podzielić na: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Inny podział to na: elastyczne i sztywne (półsztywne). Tego rodzaju kleje mają stosunkowo długi czas wiązania, więc idealnie nadają się do wykonywania różnego rodzaju poprawek. Musimy tutaj dodać również, że tego typu kleje na gorąco znajdują zastosowania najczęściej w branży motoryzacyjnej. Używa się ich standardowo do klejenia tworzyw oraz metali.

Co to są kleje kauczukowe na gorąco?

Zostały nam do omówienia jeszcze między innymi kleje kauczukowe na gorąco. Charakteryzują się one na przykład tym, że mają bardzo ciekawe nazwy. Kleje z kauczuku termoplastycznego nazywane są również klejami wiecznie żywymi lub PSA – Pressure Sensitive Adhesive.

Tego typu kleje na gorąco wyróżniają się tak zwanym niepełnym wiązaniem. Właśnie z tego względu są one przede wszystkim używane do zaklejania przesyłek oraz innego rodzaju opakowań. Chodzi o to, aby adresat mógł je z łatwością otworzyć.

To wszystko powoduje, że różne rodzaje klejów na gorąco pozwalają na otrzymanie właściwej trwałości połączeń między dwiema różnorodnymi powierzchniami. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że wybranie odpowiedniego kleju termotopliwego jest niezwykle ważne, ponieważ zależy od tego, do jakich celów pragniesz go później zastosowań.

Jakie są jeszcze inne zastosowania klejów na gorąco?

My doskonale wiemy o tym, że klej na gorąco bardzo przydaje się przy wszystkich pracach DIY. Jest idealny również do błyskawicznych, domowych napraw. Jak posługiwać się poprawnie pistoletem do kleju na gorąco? Kiedy możesz zastosować klej na gorąco? Już podpowiadamy!

Czym jest dokładnie klej na gorąco?

Chociaż omówiliśmy już powyżej wiele różnych rodzajów klejów na gorąco, to jednocześnie zapomnieliśmy o absolutnych podstawach. Mianowicie nie wyjaśniliśmy, czym dokładnie jest klej na gorąco. Zrobimy to na koniec, abyś miał świadomość, co kupujesz. Kleje na gorąco są to przeźroczyste, białe lub czarne pałki, które następnie wkłada się do specjalnego pistoletu na klej. Mamy nadzieję, że teraz już wszystko jasne! W razie czego zawsze możesz dopytać o właściwości produktu w sklepie Neopak.
Klej na gorąco -jakie są rodzaje i zastosowania?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie