Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 14 listopada 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 4418
Ilość komentarzy: 0

Kody EAN, czyli kody kreskowe. Do czego służą?

Kody EAN, czyli kody kreskowe. Do czego służą?


Standaryzacja różnego rodzaju procesów, kategorii produktów, i tym podobnych staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne, a wręcz nawet pożądane przez wielu przedsiębiorców i firm. Dzięki standaryzacji komunikacja pomiędzy wieloma przedsiębiorcami w konkretnych branżach może stać się o wiele bardziej przejrzysta i intuicyjna. Jednym z bardzo dobrych przykładów takiej standaryzacji jest, chociażby katalog Fefco, który w bardzo jasny i przejrzysty sposób kategoryzuje większość rodzajów opakowań kartonowych.

Tego rodzaju zabiegi, jak próba standaryzacji w pewnych branżach znacznie wpływa na efektywność późniejszego funkcjonowania takich przedsiębiorstw. Podobnie jest w przypadku kodów EAN, czyli tak zwanych, popularnych kodów kreskowych. Skrót EAN oznacza European Article Number, czyli tłumacząc na język polski Europejski Numer Produktu. Kiedy powstały kody EAN, w jaki sposób powstały i do czego obecnie służą? Jakie zalety możemy wymienić korzystania z kodów kreskowych?

Wszystkiego dowiemy się z dalszej części tego artykułu, do którego czytania serdecznie zachęcamy. Postaramy się jasno i zwięźle odpowiedzieć na każde z powyższych pytań.
kod kreskowy

Kiedy i jak powstały kody EAN?


Stowarzyszenie o nieprzypadkowej nazwie European Article Numbering, w roku 1977 przedstawiło oraz wprowadziło w życie rodzinę kodów kreskowych, które zaczęto stosować do oznaczania produktów. Kody EAN powstały na bazie wcześniej zaprojektowanych i wprowadzonych Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie kodów UPC.

W roku 2005 obydwa sposoby kodowania zostały ujednolicone, powstał wtedy system o nazwie GTIN, czyli Global Trade Item Number, stworzony został przez organizację non-profit o nazwie GS1. Warto wspomnieć, że tego rodzaju kody posiadają cyfrę kontrolną, która zapewnia znaczne zminimalizowanie problemów z powieleniem lub błędnym zakodowanie ciągu cyfr. Kod kreskowy musi być dokładnie wydrukowany, by mógł zostać prawidłowo sczytany przez skanery.
kod EAN
Etykiety termiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Etykiety termiczne

Jak zbudowany jest kod kreskowy EAN?


Na chwilę obecną istnieje kilka różnych rodzajów kodów EAN, wszystkie są co prawda kompatybilne, jednak ilość różnego rodzaju produktów i producentów z czasem wymusiła na zwiększenie zakresu możliwości tychże kodów kreskowych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się kod EAN-13, jednak wyróżnia się także takie kody jak EAN-8, EAN-128 oraz EAN-14. Przyjrzyjmy się jednak budowie kodu EAN-13 (znanego również jako GTIN-13), czyli najczęściej wykorzystywanego kodu kreskowego.

Kod kreskowy EAN-13 składa się z tak zwanych czterech segmentów. Pierwszym z segmentów jest prefiks GS1 określający kraj producenta, zarejestrowany w systemie GS1. Oczywiście kraj producenta nie musi się pokrywać z faktycznym krajem pochodzenia danego produktu, ponieważ dla przykładu, wiele marek odzieżowych polskiego producenta korzysta z produkcji zagranicznej, najczęściej Chin czy Indii, Tajlandii.

Drugi segment kodu kreskowego EAN-13 to dokładny kod producenta (dystrybutora), który w zależności od momentu zarejestrowania może składać się z czterech, do ośmiu cyfr. Jest to indywidualny numer każdego zarejestrowanego producenta.

Trzecia sekcja to oznaczenie handlowej jednostki, czyli po prostu identyfikacja konkretnego produktu, w zależności od długości kodu identyfikującego producenta, trzecia sekcja może składać się z cyfr w ilości od jeden, do pięciu.

Z kolei ostatnia sekcja, czyli jedna, ostatnia cyfra, to zawsze cyfra kontrolna, która daje nam pewność tego, że kod kreskowy jest zgodny z wytycznymi GS1 i znajduje się w bazie danych. Ostatnia cyfra wyliczana jest na podstawie specjalnego wzoru wykorzystującego poprzednie cyfry w kodzie kreskowym.
duży kod kreskowy

Do czego służą i jakie zalety mają kody kreskowe EAN-13 (GTIN-13)?


Kod kreskowy to nic innego jak graficzne oznaczenie, dzięki któremu dany produkt może zostać bardzo dokładnie zidentyfikowany bez konieczności szukania informacji na jego temat na opakowaniu. Większość niezbędnych informacji do identyfikacji znajduje się na kodzie kreskowym (EAN). Warto powiedzieć, że swoje główne zastosowanie znajdują one przede wszystkim w szeroko pojętej logistyce. Możliwość szybkiego skanowania produktów w sklepie to tylko delikatny efekt uboczny, który okazał się kolejną zaletą.

Do najważniejszych zalet korzystania z kodów kreskowych można zaliczyć:
  • Szybkość operacji – obecnie skanery są tak doskonałe i profesjonalne, że szybkość odczytu kodu kreskowego to znacznie mniej niż jedna sekunda. Jeśli może coś zrobić szybko, to w tym samym czasie wykonamy o wiele więcej operacji niż w porównaniu do tradycyjnych metod.
  • Automatyzacja procesów – człowiek, jest tylko człowiekiem, może się zmęczyć, pomylić, pójść na zwolnienie chorobowe, automat nie ma takiej możliwości, działa o wiele sprawniej, i rzadziej się „psuje”.
  • Eliminacja niezgodności – pomyłki to coś, co może się zdarzyć praktycznie każdemu, dzięki kodom kreskowym w logistyce, takie pomyłki zostały ograniczone praktycznie do minimum.
  • Efektywność niskim kosztem – inwestycja w drukarki, skanery oraz same etykiety, dzięki niskiemu kosztowi i wysokiej efektywności bardzo szybko się zwróci.
kody kreskowe

Gdzie kupić etykiety do kodów kreskowych?


Obecnie etykiety do kodów kreskowych są zazwyczaj samoprzylepne. Idealnie pasują do specjalnych drukarek termicznych lub termotransferowych. Odpowiednie etykiety do naszego typu drukarki możemy znaleźć oczywiście na stronie naszego sklepu internetowego neopak.pl, a także opako.com.pl. Serdecznie zapraszamy do bezpiecznych zakupów.
kod kreskowy
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie