Bartosz TyrkaBartosz Tyrkapiątek, 31 marca 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 1044
Ilość komentarzy: 0

Krótki przewodnik pakowania butelek do wysyłki

Chcesz wysłać szklaną butelkę, ale wciąż zastanawiasz się, jak ją poprawnie spakować? To częsty problem, który dotyczy wielu osób chcących przesłać estetyczny podarek dla bliskiej osoby, np. z okazji urodzin czy imienin. Szklana butelka jest przedmiotem bardzo delikatnym, dlatego pakowanie powinno być realizowane w wysoką ostrożnością. Przed takim problemem stają także firmy działające w branży e-commerce, które prowadzą sprzedaż wysyłkową szklanych elementów. Wskazujemy, jak poprawnie zapakować butelkę oraz co się stanie, jeśli nie zadbamy o jej odpowiednie zabezpieczenie.

Tysiące zbitych butelek, czyli jak policzyć szkody?


Każdego dnia w Polsce wysyłanych jest wiele tysięcy przesyłek zawierających szkło. Wskazuje się, że około kilka procent całego wolumenu wysyłkowego może ulegać uszkodzeniu. Stan zniszczeń paczek jest różny – od niewielkich przetarć, aż po pęknięcie zawartości kartonu. Takie zjawisko działa niekorzystnie nie tylko na finanse firmy, która musi zrealizować wysyłkę raz jeszcze, nic nie zyskując na produkcie. Sytuacja odbija się także na renomie marki, ponieważ zniesmaczony klient dwukrotnie się zastanowi, zanim ponownie zamówi coś z danego sklepu online. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dbałość o proces pakowania w firmie ma niebagatelny wpływ na ogólny bilans zysków i korzyści. Aby nie dokładać swojej cegiełki do tysięcy zbitych butelek w paczkach każdego miesiąca, warto zadbać o usystematyzowanie tego procesu w firmie. Wskazówki mogą być również cenne dla osób nie prowadzących sprzedaży wysyłkowej. Są one na tyle uniwersalne, że może z nich skorzystać dowolna osoba zainteresowana nadaniem paczki, np. do członka swojej rodziny.


butelka-pakowanie-ozdoba

Jaką rolę spełnia opakowanie na butelkę?


Opakowanie na szkło powinno posiadać wystarczająco dużą wytrzymałość. Musi być trwałe i odporne na zniszczenia, które mogą powstawać np. podczas transportowania pakunku. Ważne jest także uzupełnienie paczki o dodatkowe akcesoria, które będą amortyzować szklany produkt. Co istotne, wytrzymały karton będzie także oddziaływał na odbiorców, robiąc "dobre wrażenie". Wśród dodatków, które stosuje się w celu uzupełniania kartonów, można wyróżnić m.in.:
Opakowania na wino, butelki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opakowania na wino, butelki


Poinformuj kuriera o zawartości przesyłki z butelkami


Głównym problemem związanym z pakowaniem butelek szklanych jest ryzyko ich potłuczenia podczas całej drogi transportu. Nie mamy do końca wpływu na to, w jaki sposób doręczyciel będzie troszczył się o ładunek. Warto więc również zastosować różnego rodzaju naklejki informujące, które będą wskazywać, że w środku kartonu znajduje się kruche szkło. Taka informacja ułatwi m.in. ustawianie ładunków w samochodzie dostawczym.

butelki-szklane


Pakowanie butelek ze szkła – krok po kroku


Zanim jednak wybierzemy odpowiednie opakowanie i zabezpieczymy wolną przestrzeń w kartonie wypełniaczami, warto zadbać o samą technikę przygotowania szkła do wysyłki. Przede wszystkim poszczególne produkty nie powinny się ze sobą stykać, gdyż grozi to pęknięciem podczas mocniejszego ruchu paczki. Każda butelka z osobna powinna być obwinięta papierem zabezpieczającym. Można dodać także piankowe tworzywo, które otuli butelkę. Nastepnie należy zabezpieczyć taką owijkę za pomocą taśmy klejącej. Butelki układa się w paczce poziomo, dbając o to, aby wypełnienie amortyzowało ruch przedmiotów. Zwróć uwagę czy:
  • opakowanie jest dobrze dobrane pod kątem ilości i wielkości wysyłanych butelek;
  • karton posiada wystarczającą wytrzymałość, która utrzyma ciężar butelek;
  • przy mocniejszym ruchu paczką nie dojdzie do stykania się butelek.

rozne-buletki-ze-szkla

Wybór opakowania na butelki – poradnik


Najważniejszym etapem jest jednak dobór odpowiedniego opakowania. Nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Istnieje bowiem szereg dedykowanych kartonów, które posiadają charakterystykę dopasowaną do wysyłania szkła. Mowa choćby o kartonach wyposażonych w wygodne przedziałki, które odgradzają od siebie poszczególne butelki. Jeśli chcemy zadbać o jak największą estetykę i uroczystość wysyłanego podarunku, to całkiem dobrym pomysłem będzie wybranie specjalnych, drewnianych opakowań na duże butelki. Możemy umieścić tam wino, brandy, whisky lub inny trunek. Drewniane pudełka, oprócz funkcji zabezpieczającej, będą także sprawdzać się jako dekoracja. Oczywiście, warto taki przedmiot opakować w jeszcze jedną dodatkową tekturę – dla lepszego bezpieczeństwa.

Innowacje w branży opakowań na butelki


Jedną z najciekawszych propozycji dotyczących pakowania jest wykorzystanie formowanej masy celulozowej. To jedna z bezpiecznych i ekologicznych alternatyw dla sztucznego polistyrenu. Poddaje się ją recyklingowi. Nawet jeśli zostanie wyrzucona do odpadów zmieszanych, bo np. uległa dużemu zabrudzeniu, wciąż podlega łatwej biodegradacji. Pulpa to nic innego jak mieszanina włókien masy papierniczej. Przypomina ona po prostu opakowanie na jajka. W poszczególne zagłębienia wkłada się butelki, a następnie przykrywa wieko. Warto taki zestaw dodatkowo zabezpieczyć taśmą. Niektóre foremki z pulpy mają już zastosowane zabezpieczenia do zamykania całości.Kartonik wykrojnikowy dla pojedynczych butelek


Problem z pakowaniem pojedynczych butelek można rozwiązać w bardzo przystępny sposób. Wystarczy nabyć odpowiedniej wielkości karton wykrojnikowy, który wymiarami będzie pasować do rozmiaru butelki. Do środka można jeszcze włożyć dodatki wypełniające, aby jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo przesyłki. Karton wykrojnikowy prezentuje się niezwykle estetycznie i jest łatwy wypakowywaniu. Ma również niewielkie gabaryty, dzięki czemu jest rozwiązaniem w pełni ekonomicznym. Pakowanie szkła w karton jest proste i wygodne, choć nie zapewnia aż tak dużej ochrony, jak inne metody zabezpieczania butelek.

Czy warto ubezpieczać przesyłkę z butelkami?


Jeśli wysyłamy coś drogiego, np. butelkę cennego szampana, to ubezpieczenie takiej przesyłki u firmy kurierskiej może mieć jak najbardziej sens. Oczywiście, nie zwalnia nas to z potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia kartonu. Warto przekalkulować czy zakup takiej polisy będzie w naszym przypadku zasadny. Może się bowiem okazać, że ubezpieczenie podbije dosyć mocno wartość całego pakunku, przez co okaże się to słabą inwestycją. Wybór więc należy do nas.


szklo-do-pakowania

Pakowanie ma znaczenie – jak widzą to konsumenci?


Wszystkie kartonowe opakowania po butelkach nadają się w całości do recyklingu. To ważny czynnik, ponieważ konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość surowców oraz materiał, z którego zostały sporządzone przesyłki. Oprócz kwestii technicznych, dotyczących stricte zabezpieczenia kartonu, należy również pamiętać o jego odpowiedniej prezentacji. Tym bardziej, jeśli prowadzimy sprzedaż wysyłkową alkoholi, butelek z napojami lub innych produktów ze szkła. Udowodniono, że dla odbiorcy najważniejszym momentem, w którym ocenia dany produkt, jest chwila otwarcia kartonu. Jeśli opakowanie będzie estetycznie, dobrze oznaczone naklejkami i zapakowane z najwyższą starannością – to istnieje duża szansa, że konsument wróci do nas ponownie, aby realizować kolejne zakupy. Większość porad dotyczących pakowania butelek wiąże się ze wskazówkami, które są znane w kontekście zabezpieczania szkła. Jeśli mamy wątpliwości, czy aby na pewno jedna warstwa folii starczy – lepiej użyjmy jeszcze jednej.

Zapakuj butelki ze szkła do kartonu – podsumowanie


Przedstawiliśmy kilka wskazówek dotyczących tego, jakich zasad warto się trzymać podczas pakowania delikatnego szkła. Trzeba pamiętać, iż butelki bardzo łatwo mogą ulec zniszczeniu, a co tym idzie, spowodować niewspółmierne straty także dla innych przesyłek. Jeśli zawartość paczki ulegnie rozbiciu, to problemem nie jest jedynie utrata jej wartości, ale także ryzyko zabrudzenia innych, sąsiadujących paczek. Istotne więc, aby wybierać możliwie najbardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć kartony. Opakowanie musi także zapewniać odpowiedni udźwig – zbyt lekki karton, wykonany z cienkich warstw tekturowych, zdecydowanie się nie sprawdzi.
pakowanie-szkla
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie