A PiotrowskaA Piotrowskaczwartek, 17 czerwca 202112 minut czytanialiczba wyświetleń: 4312
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Lista niezbędnych elementów w każdym magazynie

Lista-niezbdnych-elementw-w-kadym-magazynie

Lista niezbędnych elementów w każdym magazynie wysyłkowym

Bez magazynów nie byłoby procesów logistycznych.Bez procesów logistycznych nie byłoby łańcucha dostaw. Bez łańcucha dostaw nie byłoby… niczego, cytując klasyka. Jak to możliwe?

Łańcuch dostaw to w dużym uproszczeniu,droga od producenta, do klienta.W zależności od towarów, na tej drodze może być nawet kilka rodzai magazynów. Począwszy od tego pierwszego, w którymproducent składuje swoje produkty,skończywszy na magazynie firmy kurierskiej, z którego kurier odbiera paczkę, którą finalnie dostarcza do odbiorcy. Odbiorcą tym może być zarówno osoba fizyczna jak i podmiot gospodarczy, który zajmuje się  już bezpośrednią sprzedażą do klienta. Chociaż tam też występują magazyny - nie bez kozery prowadzi się raporty dotyczące stanów magazynowych w nawet najmniejszych sklepach.

Wiecie już, jakważne są magazyny.W związku ze swoją rolą w dzisiejszym świecie tak samo istotne jest, abyfunkcjonowały one bez żadnych problemów. Jak to zrobić? Może w tym pomóc ichodpowiednie wyposażenie.

Projekt wyposażenia magazynuustala się w pierwszych etapach budowy obiektu. Zajmują się tym specjaliści, niemniej jednak to inwestor przekazuje projektantowi wytyczne co do tego,jakie funkcje ma spełniać magazyn,jakie przewiduje się w nim rozwiązania logistyczne. Inwestor najczęściej również sam wybieraregały magazynowe, z których będzie korzystać, chociaż oczywiście projektant może zasugerować swoje rozwiązania.

Kosztorysowaniena etapie planowania każdej inwestycji jest czynnością niezbędną. W przypadku budowyhali magazynowejnależy zwrócić na to szczególną uwagę - jeżeli w trakcie budowy okaże się, że wybrane rozwiązanie nie jestkompatybilne z resztą projektów, koszty robót dodatkowych mogą przekroczyć budżet nawet kilkukrotnie. Brzmi nieprawdopodobnie, ale historia światowego budownictwa kubaturowego nie takie kwiatki już widziała.

W dzisiejszym wpisie przybliżymy to, co w magazynie powinno się znaleźć. Nie będziemy ukrywać, że bardziej znamy się na temacieakcesoriów magazynowych,ale z autopsji znamy też temat wielkogabarytowego wyposażenia magazynów. Stąd również różnica w objętości przy obu rodzajach - zajmujemy się sprzedażąartykułów magazynowych,regały pozostawiamy innym.

Wielkie gabaryty

Niektóreelementy wyposażenia magazynówpotrafią być naprawdę olbrzymie. W zależności od wysokości hali i potrzeb danego przedsiębiorstwa potrafią one sięgać nawet kilkunastu metrów.

Im hala większa, tym paradoksalnie trudniej się po niej poruszać. W większych budynkach jest więcej miejsca nawozidła, wózki widłowe czy nawet podnośniki nożycowe.Im więcej tych pojazdów, tym bardziej tłoczno się robi i trzeba większą uwagę przyłożyć doorganizacji ruchu w hali.

W tym wpisie nie wspominamy oelektronice w magazynach.To temat daleki naszej branży. W dzisiejszych czasach niektóre magazyny potrafią byćw pełni zautomatyzowane- po posadzce jeżdżąroboty samobieżne, inteligentne regały same przesuwają odpowiedni towar naautomatycznego widlaka. Maszyny do nadrukowania etykiet czytają dane z komputera i naklejają odpowiednią. Zapakowane paczki jadą taśmą prosto do kontenera, w którym wyruszą w dalszą drogę.

Lista-niezbdnych-elementw-w-kadym-magazynie-1

źródło: https://www.group-cts.de/de/smart-warehouse/

Wracając do tematu i naszego nie do końca zautomatyzowanego magazynu, przejdziemy do części, w której po krotce przybliżymy temat regałów magazynowych i mebli.

Magazyn

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Magazyn

Regały i meble magazynowe

Nawet w tych w pełni zautomatyzowanych magazynach niezbędne sąmeble. To, że wyglądają zupełnie inaczej niż te w magazynach tradycyjnych, nie zmienia faktu, że jednak one tam są.

Najczęściej stosowanym meblem w magazynie jest regał.Rodzai regałów jest mnóstwo: regały paletowe, regały wspornikowe, wjezdne czy antresole. Wybór rodzajów, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zależy w dużej mierze od tego,jaką funkcję magazyn będzie spełniał.Równie ważna jestzasobność portfela inwestora- regał magazynowy można kupić w sklepie budowlanym za kilkadziesiąt złoty, a można również zamówić taki, który nigdy wcześniej nie był wcześniej używany i wtedy operujemy kwotami do nawet kilkuset tysięcy dolarów.

Najczęściej stosuje sięregały paletowe.Częsty wybór właśnie tego rodzaju, podyktowany jest tym, żewygodnie wkłada się na nie i zdejmuje z nich towarów zapakowanych na paletach. Zazwyczaj są dostosowane do możliwości wózków widłowych - zarówno pod względem głębokości jak i wysokości. Wykonane są zazwyczaj z metalu, który jest najodpowiedniejszym materiałem w takich miejscach, głównie ze względu na swojąbezdyskusyjną wytrzymałość.Jest odporny na obciążenia i ciężko jest go uszkodzić mechanicznie. Warto jednak w newralgicznych miejscach, zainstalować również odbojniki.

Oprócz regałów, w niektórych magazynach - w szczególności w magazynach wysyłkowych - na wyposażeniu powinny się też znaleźćstanowiska dla pracowników.Wtedy do mebli magazynowych zaliczamy równieżbiurka, krzesła.W niektórych halach znajdują się też warsztaty czy pomieszczenia biurowe - wtedy należy również nabyć elementy wyposażenia tych wnętrz.

Nadstawki i pojemniki magazynowe

Kolejnym,niezbędnym elementem w każdym magazyniekontenery, nadstawki i pojemniki.To one umożliwiają wygodne przechowywanie w nich towarów. Są one nieodłącznym elementem, który dobiera się w taki sposób, aby jak najrozsądniejzagospodarować przestrzeń na regałach, biorąc pod uwagę możliwości sprzętowe czy ludzkie.

Na rynku dostępne są całesystemy, które można zakupić razem. Tu również istotne jest nie tylko przeznaczenie tych przedmiotów, ale takżebudżet, którym dysponuje kupujący

Magazynowe wózki transportowe

Tak jak już wcześniej pisaliśmy,w większości magazynów, na wyposażeniu znajdują się również wózki transportowe. Piszemy w większości, bo pomieszczenie na tyłach sklepu z butami również jest magazynem, a wózka widłowego tam nie ma. Samoposiadanie w magazynie wozideł,w żaden sposób nie usprawni pracy. Przede wszystkim potrzebni sąwyszkoleni pracownicyi wyznaczone, zgodnie ze wszystkimi zasadami BHP drogi dla pojazdów i reguły, które określają,w jaki sposób powinno się z nich korzystać.

Do tej kategorii możemy również zaliczyćprzyczepy przemysłowe. Te niepozorne platformy,znoszą udźwig nawet do 8 ton!

źródło: sinlog.pl

Wybór konkretnych rodzajów wózków zależy przede wszystkim odsposobu przechowywania towaru w magazyniei tego, jakie procesy logistyczne w nim zachodzą. Ważna jestwysokość regałów oraz ich szerokość. Nie tylko wymiary regałów mają tutaj znaczenie - istotne są również wymiary towarów. W związku z tym, że występują one zazwyczaj wróżnych formach i kształtach,w magazynach zazwyczaj jest kilka różnych rodzajów wózków magazynowych.

Wnaszej ofercieznajdziecie wiele różnych rodzajów wózków - od przyczep przemysłowych aż po tzw. pieski meblowe. Prosimy jednak o to, żeby dokładnie przeczytać opis interesującego Cię produktu. Niektóre z tychprzedmiotów dostępne są tylko na zamówieniei konieczny jest wtedy uprzedni kontakt z nami.

Małe, ale również ważne

Teraz czas na tę część, która jest nam najbardziej bliska -akcesoria magazynowe. Lojalnie uprzedzamy, że ta część będzie znacznie dłuższa niż poprzednia.

Dobór odpowiednich akcesoriów magazynowych, w dużej mierze zależy od tego, jaką funkcję pełni magazyn. Skupimy się tutaj namagazynach wysyłkowych.W takich obiektach towary się nie tylko składuje, ale również przygotowuje do wysyłki.

Ichwyposażenie jest znacznie bogatsze, niż wyposażenie większości magazynów. Najczęściej są one połączone z częścią biurową, co dodatkowo zwiększa ilość przedmiotów potrzebnych do poprawnego funkcjonowania firmy.

Wymienimy w tej części, po kolei (kolejność przypadkowa)przedmioty, które przydadzą się w każdym magazynie wysyłkowym.Każdy z tych przedmiotów pokrótce opiszemy. Jeżeli chcesz przeczytać na ich temat więcej - zapraszamy bezpośrednio do opisu produktu, z danej kategorii.

Bandowanie

Bandowaniem można określićproces owijania przesyłek,używając do tego między innymi taśmy polipropylenowej czy zapinek. Ma ono na celuzabezpieczenie kolejnych warstw ładunku.Dodatkowostabilizuje wysokie pakunki.Odbywa się ono, kiedy przesyłki zostaną ustawione na palecie. Owijając ładunek dookoła, sprawia się, że nie rozpadnie się on w transporcie, a załadowane na niego kartony się nie rozsypią.

Taśmy, których używa się do pakowania palet, są odporne i wytrzymałe. Co również ważne, wziąwszy pod uwagę fakt, jakie siły na nie oddziałują czasami,znoszą duże obciążenia. Co ciekawe -są również bardzo elastyczne, dzięki czemu łatwo się z nimi pracuje, nawet używając maszyn pakujących. Dzięki temu znacznie wzrasta wydajność pakowania przesyłek.

W ofercie mamy taśmy polipropylenowe, taśmy poliestrowe i taśmy stalowe.

Najpopularniejsze sątaśmy polipropylenowe.Wykonuje się je z najlepszej jakości surowca. Ich wytrzymałość zależy od ich grubości i szerokości.Taśmami spinającymi,jak sama nazwa wskazuje, spina się palety i nie tylko. Pomagają zabezpieczyć ładunek poprzez związanie go z paletą. Wzmacniają też karton, który zostanie nimi owinięty. Jeżeli zamawiałeś kiedykolwiek jedzenie dla swojego pupila, z jednego z najpopularniejszych, internetowych sklepów zoologicznych, to te zielone taśmy, którymi jest owinięty to właśnie taśmy spinające.

Lista-niezbdnych-elementw-w-kadym-magazynie-3

źródło: https://twitter.com/metalzbyt1

Wprocesie bandowanianiezbędne są równieżzapinki metalowe(lub plastikowe) i napinacz do taśm spinających (dzięki niemu możnaciaśniej zebrać towar na palecie).

Metody tej używa się w praktycznie każdej gałęzi przemysłu - od branży automotive aż po spożywczą. W związku z tym, że to dzięki niejtowary bezpiecznie mogą się przemieszczać, niezwykle ważne jest, żeby dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb firmy. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci całyzestaw do bandowania.

Etykiety i naklejki

Niezwykleistotne w magazynach są również naklejki.W tym przypadku również spełniają one różne funkcje, w zależności od tego, z jakiego rodzaju magazynem mamy do czynienia.

Potrzebne będąnaklejki,które ułatwiąidentyfikację przedmiotów,które znajdują się na regałach, czy w danych kuwetkach. Na takiej etykiecie warto nadrukować nie tylko kod kreskowy - mimo tego,większość dzisiejszych programów magazynowych posługuje się tylko nim. Nie można zapominać, że w magazynie pracują też ludzie, którzy bez specjalnego czytnika nie będą w stanie z marszu odczytać treści etykiety. Te naklejki oraz naklejki bezpośrednio przyklejone do towaru, sąpodstawowym źródłem przepływu informacji w magazynie.

Kolejnym zastosowaniem etykiet jestznakowanie regałów i półek.Odpowiednie oznakowanie w dużych magazynach jest konieczne - nawet pracownicy, którzy pracują w nich od wielu lat, mogą się zgubić pośród dokładnie takich samych regałów, z takimi samymi pojemnikami magazynowymi.Regały można oznaczać literami alfabetu czy liczbami,niektórzy również posuwają się do tego, żeużywają do tego symboli.

Przydadzą się również naklejki informacyjne, takie jak:zakaz palenia, czy chociażbynie otwierać.

Co szczególnie ważne w magazynach wysyłkowych, potrzebne sąnaklejki, które przykleja się na przesyłkę.To te, które mówią o tym, ze na tę przesyłkę trzeba uważać, bo w środku znajduje się delikatny produkt.

A skoro jesteśmy już w temacie pakowania przesyłek, przejdźmy do materiałów, które niezbędne są doodpowiedniego przygotowania paczki.

Kartony

Żeby móc sprawnie przygotowywać przesyłki do nadania, należy dysponować na stanowisku kilkoma wielkościami kartonów. Chyba że oczywiście w firmie każdy jest odpowiedzialny za inną wielkość paczek - wtedy ma przy swoim biurku tylko, właściwy dla niego rozmiar kartonu.

Karton Klapowy 400x200x150 mm
Karton Klapowy 400x200x150 mm1,70
Do koszyka
Szybki podgląd

O tymjak spakować przedmioty, szczególnie te wrażliwe, pisaliśmy już w tym artykule. Jeżeli jeszcze go nie przeczytałeś - zapraszamy do lektury!

Materiały potrzebne do odpowiedniego przygotowania przesyłki

Tych materiałów jest sporo, bo wbrew temu, co się niektórym wydaje, pakowanie nie polega na tym, żeby wrzucić do byle jakiego kartonu przedmiot, a później zakleić go z jednej strony taśmą klejącą.

Poprawne zapakowanie przesyłkiwymaga, jak już wspomnieliśmy wcześniej, posiadania na stanie co najmniej kilku rodzajów kartonów w różnych wielkościach. Jeżeli już uda Ci siędopasować odpowiednie pudełko- nie za duże i nie za małe, czas włożyć do niego towar.

Nie należy jednak robić tego bezpośrednio na dno. Jeżeli na spód kartonu wysypie sięwypełniacz, to może touchronić przedmiot przed uszkodzeniami wynikającymi z narażenia na wibracje i mikrowstrząsy. Oczywiścierodzajów wypełniaczy jest całe mnóstwo,zobacz sam ilemamy ich w ofercie. I tak jak w przypadku kartonów, wypadałoby mieć na stanie kilka ich rodzajów - do zapakowania laptopa nie użyjesz pylących wypełniaczy, a do etui na telefon już bez problemu.

Przesyłkęzakleja się taśmą klejącąi tu również występuje mnogość rodzajów - od taśm papierowych, aż potaśmy do zadań specjalnych.Taśm pakowych koniecznie musi być kilka rodzajów.Ze względu na to, w jakich warunkach będą używane, należy dobrać odpowiednią taśmę, biorąc pod uwagę klej, jaki został w niej zastosowany.

Taśmy pakowe, to szalenie ciekawy temat. Śledźcie uważnie nasz blog, być może pojawi się osobny wpis na ich temat.

Artykuły biurowe

Nie tylko artykuły magazynowe potrzebne są w halach, niezbędne są równieżartykuły biurowe, takie jak, chociażbynożyczki.Do przecinania taśmy mogą również służyć nożyki do tapet. Przydają siępodkładki kartonowe,na których można wygodnie oprzeć CMR-kę, żeby ją podpisać. Oczywiście, potrzebne są kartki!Białe, zwykłe kartki papieru, których zużycie liczy się w ryzach na dobę. Skoro już mamy kartki, a wiadome jest, że pisanie na nich samym palcem, raczej niewielki skutek przyniesie (zależy w dużej mierze od czystości palca), potrzebne nam są koniecznieartykuły piśmiennicze. Im więcej - tym lepiej. Nic przecież nie gubi się tak szybko jak długopisy. Pozostając w temacie pisania: w każdej firmie jednym z najbardziej niezbędnychartykułów papierniczychsą tzw. sticky-notes, czyli karteczki, które można przykleić na dowolnej powierzchni i zapisać na nich praktycznie dowolną (tak bardzo istotną, jak i tę mniej istotą) informację


Sam widzisz, że tych materiałów jest mnóstwo, a my nawet nie wyczerpaliśmy tematu. Ciężko jest rozpisać uniwersalną listę przedmiotów niezbędnych w każdym magazynie . Wynika to z wielu czynników - począwszy od budżetu, skończywszy na funkcjonalności obiektu. Dlatego tak ważne, szczególnie w tym przypadku jest przygotowanie indywidualnej oferty. Prześlij nam swoje wymagania i kilka słów o Twoim magazynie, a my skompletujemy dla Ciebie pełną ofertę.
Lista niezbędnych elementów w każdym magazynie
Wyślij emailem
 • Czy warto kupić folię stretch?

  Folia stretch bez wątpienia powinna się znaleźć w każdym domu. Dzięki swojej uniwersalności sprawdza się w wielu rozmaitych zastosowaniach, w tym w magazynach. To doskonałe opakowanie dla paczek wysyłanych kurierem, pocztą bądź paczkomatem. Folia stretch zabezpieczy także meble podczas malowania lub drobnych prac remontowych. W zależności od preferencji można wybrać folię w kolorze czarnym, a także przezroczystą folię stretch. Dla większego komfortu użytkowania warto kupić także praktyczne dyspensery oraz odwijacze folii.
   
 • Jak pociąć folię stretch?

  Folia stretch to doskonały materiał opakowaniowy, który charakteryzuje się wytrzymałością na rozdarcie i dużą elastycznością. Jednocześnie ze względu na te cechy, folia stretch jest stosunkowo trudnym materiałem do cięcia. Właśnie dlatego warto zainwestować w ucinarki do folii. Szczególnie polecamy tego typu urządzenie dla firm, które zajmują się sprzedażą wysyłkową, a także w przedsiębiorstwach wielobranżowych, gdzie istotne jest zarówno pakowanie na wysyłkę, jak i zabezpieczanie towaru przeznaczonego do magazynowania. 
 • Czy dyspenser do folii stretch to konieczność?

  Praca na magazynie to codzienność wielu osób. Taką pracę można podzielić na dwa rodzaje, trudną i łatwą. Dlaczego? Trudna praca na magazynie to taka, przy której pracownik nie jest wyposażony w odpowiednie akcesoria i narzędzia. Łatwa to przeciwieństwo — pracownik posiada odpowiednie akcesoria magazynowe

  Czy dyspenser do folii stretch to konieczność? Oczywiście jeśli chcemy mieć łatwą pracę na magazynie to jak najbardziej tak. Taki odwijacz, dyspenser, jest po prostu znacznym ułatwieniem, dodatkowo najczęściej posiada on wbudowane ostrze, które ułatwia proces odcinania takiej folii po skończeniu owijania.

  Wszelkie akcesoria biurowe możemy kupić na stronie sklepu neopak.pl.
 • Dlaczego warto wybrać nóż bezpieczny?

  Korzystanie z naprawdę ostrych noży podczas wykonywania swoich czynności na magazynie to praktycznie codzienność. Każdy z pracowników magazynu ma na wyposażeniu nożyk, który jednym ruchem odetnie taśmę pakową, przetnie papier pakowy, folię stretch, czy otworzy kartonowe opakowanie, które zostało wcześniej poddane bandowaniu.

  W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, operatorzy magazynów coraz częściej decydują się, by kupować noże bezpieczne. To noże o specjalnej konstrukcji, których ostrze jest wysunięte tylko, gdy pracownik z niego korzysta. W momencie przypadkowego oślizgnięcia się lub upuszczenia takiego noża ostrze takie chowa się automatycznie.

  Noże bezpieczne możemy kupić na stronie neopak.pl.
 • Jaki wypełniacz do paczek jest najlepszy?

  W każdym magazynie wypełniacze to tak zwane "must have" dlatego też warto rzucić okiem, jaki wypełniacz będzie najlepszy, Do różnych rodzajów towarów sprawdzą się różne wypełniacze do paczek, dlatego też warto już na samym początku wspomnieć, że nie ma jednego idealnego wypełniacza do paczek.

  Do sprzętu elektronicznego, wypełniacz w postaci papieru dartego na pewno się nie sprawdzi, za mocno się pyli. Z kolei do zapakowania produktów, którym pylenie nie zaszkodzi, taki wypełniacz nie będzie przeszkadzał. 

  Wypełniacze mogą być również makulaturą, piankami, folią bąbelkową lub tak naprawdę czymkolwiek. Wszystko zależy od tego, co chcemy wysłać i co mamy pod ręką.

  Różnego rodzaju wypełniacze znajdziemy na stronie internetowej sklepu neopak.pl.
 • Jakie taśmy pakowe są najczęściej używane w magazynach?

  W każdym z magazynów, w którym pakowane i wysyłane są przesyłki, na pewno używa się taśm samoprzylepnych. Tego rodzaju taśmy samoprzylepne, najczęściej nazywane są taśmami pakowymi. Rodzajów taśm pakowych jest naprawdę wiele, a to jaki rodzaj zostanie użyty, zależy od tego, w jakich warunkach dana paczka będzie prawdopodobnie przebywała.

  Najczęściej jednak używa się taśm akrylowych, które cechują się przede wszystkim dużą przyczepnością do kartonowych opakowań. Takie taśmy są przede wszystkim mocne, wydajne, a także tanie. Większość z nich możemy kupić na stronie internetowej neopak.pl.
 • Co jest niezbędne w każdym magazynie?

  Każdy magazyn to jedno wielkie centrum loigistyczne, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie wszystko musi być zrobione na czas i w prawidłowej kolejności. Wózki widłowe, magazynierzy, paleciaki, setki metrów taśmy pakowej, wiele kartonowych opakowań, hektolitry wypełniaczy. Jednak czy zastanawialiście się, nad tym co jest jeszcze niezbędne w każdym magazynie?

  Mowa tutaj oczywiście o niczym innym jak o akcesoriach biurowych. To właśnie akcesoria biurowe są jednymi z najbardziej niezbędnych elementów w każdym magazynie. Notesy, długopisy, segregatory, koszulki, spinacze, zszywacze, taśmy biurowe i wiele innych elementów. Bez tego praca magazynierów i całych magazynów nie mogłaby przebiegać sprawnie.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie