Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaśroda, 20 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2225
Ilość komentarzy: 0

Na czym polega recykling plastiku? Jakie ma zalety?

Na czym polega recycling plastiku? Jakie ma zalety?


Jest wiele sposobów na ochronę natury, na przykład recykling, który przybył do nas z zachodu. Nie jesteśmy jeszcze specami w dziedzinie segregacji śmieci, niektóre kraje wyprzedają nas o kilka lat do przodu, ale każdego dnia w Polsce wprowadzane są ułatwienia, zasady i ustawy mające na celu wprowadzenie recyklingu do codziennego życia obywateli. Pewnie i Ty zastanawiałeś się, czym tak właściwie jest ten recykling i dlaczego wrzucanie plastikowych butelek do odpowiedniego pojemnika jest aż tak ważne. Chętnie przybliżymy Ci pojęcie recyklingu i odpowiemy na najważniejszy pytania. 

recykling plastiku jakie ma zalety?


Na czym polega recykling? 


Recykling nie jest innym, zagranicznym określeniem segregacji śmieci, bo często tak jest odbierany. Recykling to ponowne wykorzystywanie materiałów wtórnych i utworzenie z nich nowego produktu. Robimy to po to, aby skutecznie wykorzystać dostępne odpady i nie produkować nowych. Recykling ma wiele zalet i zasad, których trzeba przestrzegać, aby cały proces był efektywny. Jedną z nich jest właściwa segregacja śmieci, czyli wyrzucanie czterech głównych rodzajów śmieci do właściwych kontenerów: 
  • Kontener zielony przeznaczony jest na szkło. Możesz zobaczyć również kontener na szkło biały – jest to kosz przeznaczony na szkło przezroczyste, 
  • kontener żółty to miejsce na plastikowe produkty, a szczególnie butelki i zakrętki,
  • kontener niebieski jest stworzony, aby ułatwić Ci segregację papierowych artykułów, 
  • Kontener czerwony to kosz na metale. 
Nie musisz zapamiętać wszystkich kolorów, ponieważ często na koszach znajdują się specjalne kartki z informacją, co można do nich wrzucać, a co jest surowo zabronione. 

plastikowe butelki ich segregacja
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne


Dlaczego należy segregować plastik? 


Największym wyzwaniem dla ludzkości jest prawidłowa segregacja plastiku. Nie da się ukryć, że to właśnie ten materiał odmienił życie milionów ludzi – a nawet bilionów. Każdego dnia korzystamy z plastikowych butelek, opakowań, torebek czy innych rzeczy. Jest to powód, dla którego wytwarza się go coraz więcej i więcej, aż zaczął trafiać do lasów, mórz i oceanów. Kosze są pełne plastiku. Nie da się go zutylizować inaczej, niż poprzez recykling. Dlaczego mamy produkować duże ilości tworzyw sztucznych, jak możemy korzystać z tego, co stworzyliśmy wcześniej? Poza tym produkcja plastiku jest droga i pracochłonna. 

Recykling plastiku – jakie ma zalety? 


Wyobraź sobie, jak wyglądałaby planeta, gdyby każdą butelkę (mniejszą, czy większą – nie ma to znaczenia) wyrzuciłbyś na ulicę i wszyscy ludzie zrobiliby to samo. Topilibyśmy się w plastikowych butelkach. A co jeśli dodasz do tego wszystkie opakowania, na przykład po jogurtach, ciastkach i innych? Nasza planeta już woła o pomoc, a przecież śmieci mają swoje miejsce, prawda? Plastik jest niezwykle niebezpieczny dla natury; długo się rozkłada, zabija zwierzęta w ich naturalnym środowisku i zanieczyszcza lasy. Jest wiele powodów, dla których powinieneś podejść niezwykle poważnie do tematu recyklingu, ale przed tym chcemy pokazać Ci wszystkie zalety. 

plastikowe butelki recykling


Zalety recyklingu plastiku – zdrowie planety na pierwszym miejscu 


Plastik rozkłada się tak długo, że Twoi prawnukowie mogą nie doczekać się, rozkładu malej butelki wyrzuconej do lasu, zamiast do przeznaczonego do tego celu pojemnika. Tworzywa sztuczne rozkładają się od 100 lat do nawet 1000 lat. Dobrym przykładem będzie tutaj zwykła reklamówka sprzedawana w każdym sklepie spożywczym; rozkłada się ona około 400 lat. Długo, prawda? Oczywiście wiele zależy od rodzaju plastiku, jego grubości i specyfikacji, ale wyobraź sobie, ile butelek może zebrać się w lesie przez cały wiek, a co dopiero przez dwa czy trzy. Recykling uchroni planetę przed niepożądanym plastikiem. Wystarczy, że zadbasz o segregację śmieci. 

Recykling plastiku to niższe koszta 


Kwestia finansowa również jest niezwykle ważna. Pozyskanie plastiku, który posłuży do stworzenia butelki na wodę, jest o wiele droższe, niż uzyskanie materiału poprzez recykling. Surowce wtórne tworzą naprawdę duży % śmieci wyrzucanych każdego dnia do kosza. To od nas – od Ciebie zależy, czy trafią one do specjalnych pojemników przeznaczonych do segregacji, czy zostaną wysłane na wysypiska – a utrzymanie ich potrafi sporo kosztować. 


Recykling plastiku pozwala żyć zwierzętom 


Tytuł zdradza dość dużo, ale chętnie rozwiniemy ten nagłówek. Pewnie nie raz widziałeś film opublikowany w internecie, który przedstawia naturalne środowisko pełne śmieci. Pływają one w oceanach, morzach, leżą w górach, lasach – dosłownie wszędzie. Zwierzęta szukając pożywienia, przemierzają swoje naturalne środowisko, a kiedy natykają się na tworzywa sztuczne, sprawdzają, czy nie ma w nim pokarmu. Wtedy zdarza się, że zwierzę połyka plastik lub wkłada do niego głowę. Właśnie dlatego recykling jest niezwykle ważny. Wytwarzamy zbyt dużo śmieci i nie możemy wyrzucać ich do śmieci zmieszanych.
Recykling plastiku
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie