Marta M.K.Marta M.K.środa, 16 marca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2907
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Na sucho i na mokro. Podstawowe techniki origami

Zaawansowani adepci i mistrzowie origami często tworzą misterne rzeźby z papieru. Są to bardzo skomplikowane figury, których złożenie wymaga kilkudziesięciu albo nawet kilku setek kroków! Czy myślicie, że mistrzowie tradycyjnej wschodniej techniki składania papieru uczą się od razu składania takich arcydzieł od A do Z? Oczywiście, że nie!

Źródło: tenor.com

Z origami jest jak z tańcem. Trzeba najpierw nauczyć się poszczególnych kroków. Po to, by potem móc złożyć z nich spójną, wyważoną całość.

Właśnie dziś postanowiliśmy przyjrzeć się podstawowym krokom wykorzystywanym w wielu złożonych projektach origami, o których pisaliśmy niedawno. Te bazowe sposoby składania, oprócz magicznej zdolności do łączenia się w ciekawe większe całości mają… fantastyczne nazwy! Możesz się również dowiedzieć jak zrobić w origami łódkę z papieru origami
Dowiecie się dziś, jak złożyć papier w górę i dolinę . Jak przygotować papierowe królicze ucho oraz płatek kwiatu .

W drugiej części artykułu przyjrzymy się różnicy pomiędzy dwoma technikami składania papieru. Czy jesteście ciekawi, czym różni się papierowa figura origami składana na mokro od tej składanej na sucho? I jakiego papieru użyć do każdej z tych technik?

Bazy origami

Doskonałe opanowanie podstawowych gięć origami to najlepszy punkt wyjścia do nauki złożonych sposobów składania. To właśnie podstawowe gięcia są początkiem tworzenia misternych prac z cienkiego, starannie przygotowanego papieru.

Dzięki nauczeniu się baz znacznie sprawniej będziecie składać złożone papierowe rzeźby. A także opisywać ich tworzenie. Dla początkującego origamisty fraza "zacznij od złożenia króliczego ucha" to często czarna magia. Ale już średnio zaawansowany złoży papierowe ucho królika i przejdzie płynnie do następnego kroku!

A tu znajdziesz informację  jak zrobić choinkę z origami

Źródło: tenor.com

Dla nowych adeptów sztuki origami polecany jest papier o gramaturze 80 do 85 gramów na metr kwadratowy. Jeśli obawiamy się, że pierwsze zagięcia nie będą szczególnie udane, może to być po prostu papier do drukarki lub ksero. Równie dobrze sprawdzi się jego ekologiczny odpowiednik.

Papier ksero - idealny do składania

Papierowe góry i doliny

Przed przystąpieniem do składania pierwszej papierowej figurki, upewnijmy się, czy mamy pod ręką wszystko, czego potrzeba! Potrzebne będą:

 • czysty, pusty stół,na którym będziemy składać origami
 • ostre nożyczki do przycięcia odpowiedniego wymiaru papieru
 • linijka oraz ekierka,żeby narysować na papierze kształt kwadratu
 • arkusz albo rolka papieruo odpowiedniej gramaturze

Przyda się też smartfon, tablet lub laptop, na którym wyświetlimy instrukcję krok po kroku jak złożyć figurkę z papieru. Zatem - do dzieła!

Przeczytaj także: jak zrobić serce origami

Zacznijmy od najprostszej bazy, którą musi znać każdy miłośnik składania papieru. Podstawą większości papierowych figur origami jest zgięcie zwane górą:

neopak-karton-opakowanie-paczkaŹródło: origami.me

I jego przeciwieństwo, czyli dolina:

neopak-karton-opakowanie-paczkaŹródło: origami.me

Warto nauczyć się wykonywania tych naprawdę prostych zgięć bardzo precyzyjnie. Niemal wszystkie figury zaczynają się bowiem od gór i dolin!

Źródło: tenor.com

Od ich doskonałości zależy kształt i wygląd całej figury. Nie bez powodu nazywane są też figurami bazowymi origami!

Królicze ucho

Kolejną bazową figurą origami jest papierowy kształt o wdzięcznej nazwie królicze ucho . Popatrzcie, jak wygląda szczegółowa instrukcja krok po kroku, jak złożyć królicze ucho z papieru!

Gotowi? Gdy opanujecie już sekwencję ruchów i będziecie sprawnie składać papier, królicze ucho przyda się wam do składania takich figur jak:

 • smok z origami
 • papierowa orchidea
 • biedronka
 • a nawet wielkanocny papierowy królik

Również wiele innych, jeszcze bardziej złożonych rzeźb z papieru! Tak prezentuje się figurka królika wykorzystująca podwójne królicze uszy:

W tym filmiku został użyty papier w kształcie kwadratu o boku 24 cm. Gotowy królik z papieru ma około 9,5 centymetra wysokości. Można wyciąć odpowiedni kształt na przykład z rolki papieru o odpowiedniej gramaturze. Albo do pierwszych prób wykorzystać papier ksero. Pamiętajcie, że papier o gramaturze większej niż 85 gramów nie jest polecany. Jest on mocniejszy, jednak trudniej się go składa, a zagięcia stają się bardziej widoczne. Trudniej będzie także wykonać mniejsze, precyzyjne elementy figury.

Papier ozdobny - stwórz własną figurkę origami!

Płatek kwiatu z origami

Nieco bardziej zaawansowani origamiści mogą spróbować użyć cieńszego, kolorowego papieru. Na przykład papieru w klasycznej, zielono-czerwonej kolorostyce. Idealnie będzie się nadawał do złożenia płatka kwiatu z origami.

Ten nieco bardziej złożony, ale wciąż podstawowy sposób zginania papieru przyda się przy składaniu figur ptaków i innych organicznych kształtów.

Na mokro i na sucho

Tradycyjny sposób składania origami to składanie papieru na sucho. Pozwala on na uzyskanie prostych i eleganckich zgięć na papierze. Ma jednak ograniczenia. Składanym w ten sposób figurom papierowych zwierząt i roślin brakuje naturalności.

Dowiedz się jak zrobić kwiat tulipan z origami

Dlatego właśnie największy mistrz origami, Akira Yoshizawa, rozpoczął eksperymenty ze zwilżaniem papieru używanego do składania origami. I w ten sposób zapoczątkował szkołę składania na mokro.

Składanie papieru na sucho

Składanie papieru na sucho zawsze stanowi podstawę tworzenia figur. Nawet jeśli ostatecznie zostanie ona wykonana w technice na mokro. Ta klasyczna metoda jest bowiem nieco łatwiejsza i bardziej relaksująca, ponieważ nie wymaga pośpiechu.

To właśnie w technice na sucho powstawały klasyczne figury origami składane z papieru odcinanego z rolki, albo docinanego z gotowych arkuszy. Takich jak ten piękny zielono-różowy papier o wiosennej kolorystyce. neopak-papier-opakowanie-paczka

Albo inny, kojarzący się z barwami słońca i lata:

neopak-papier-opakowanie-paczka

Papier dwustronny - profesjonalny papier do origami!

Techinka origami na mokro

Jak już wspomnieliśmy, to Akira Yoshizawa, ojciec założyciel współczesnego origami stworzył technikę składania papieru na mokro.

Od origami suchego różni się ona bardziej realistycznym, naturalnym wyglądem modeli. Mają one bowiem bardziej zaokrąglone kształty i falujące, dynamiczne linie.

neopak-papier-opakowanie-paczkaŹródło: flickr.com

Technika składania papieru na mokro daje szczególnie dobre rezulaty podczas składania modeli zwierząt i roślin. Wymaga też użycia nieco grubszego papieru, który nie będzie się rozrywał po zwilżeniu.

Jak wykonać żabę z papieru origami?

Dobrze złożona papierowa figurka wykonana techniką na mokro nie traci z czasem kształtu i może przetrwać w niezmienionej formie wiele, wiele lat! Dlatego właśnie warto wybrać odpowiedni papier, lub samodzielnie zagruntować do przed użyciem.

Niestety, w tej bardziej zaawansowanej technice nie sprawdzi się zwykły papier do drukarki czy ksero. Co więcej, nie ma jednej prostej rady, jak wybrać papier do origami na mokro. Powinien mieć co najmniej grubość 80g/m . Jeśli nie jesteś pewna, czy papier, który przygotowałaś nadaje się do origami na mokro, po prostu zwilż jeden arkusz. Jeśli będzie łatwo się zginał i utrzymywał w całości - wybrałaś dobry materiał do składania origami na mokro!

neopak-papier-opakowanie-paczkaŹródło: flickr.com

Dobra znajomość figury, którą chcemy złożyć jest w technice na mokro równie ważna jak dobór właściwego papieru. Trzeba ją bowiem składać szybko. Warto wcześniej przećwiczyć ją kilkukrotnie na zwykłym lub ekologicznym papierze ksero.

Na początek warto wybrać figurę bez bardzo ostrych kątów i szczegółowych zagięć. Trzeba mieć również pod ręką butelkę ze spryskiwaczem wypełnioną wodą destylowaną lub przegotowaną. Tylko taka nie będzie zostawiać zacieków na papierze!

Spryskaj zatem przygotowaną kartkę papieru wodą, przetrzyj delikatnie szmatką, żeby równo rozprowadzić wilgoć i zebrać jej nadmiar. Powtórz operację z drugiej strony kartki i… do dzieła! Na filmiku zobaczysz, jak złożyć urocze róże techniką na mokro.

Pamiętaj, żeby przyciskać zgięcia papieru opuszkami palców, a nie paznokciami. Wilgotny papier jest znacznie bardziej wrażliwy na przedarcia niż suchy. Z tego samego powodu większość figury składa się w powietrzu, a nie na stole. To jeszcze zwiększa trudność tej techniki.

Po skończeniu składania możesz użyć papierowej taśmy malarskiej do zabezpieczenia figurki. Z łatwością odkleisz ją, gdy papier zupełnie wyschnie. A dzięki takiemu zabiegowi twoja papierowa rzeźba origami zachowa piękny, oryginalny kształt naprawdę na długo.

Taśma malarska. Sprawdź promocje!

Podsumowanie

Origami to trudna sztuka. Choć podstawowe figury może opanować każde dziecko, to najbardziej złożone rzeźby z papieru składane techniką na mokro wymagają naprawdę mistrzowskiej wprawy!

Źródło: tenor.com

Zapraszamy do samodzielnych prób! Ale też do lektury wpisów, z których dowiecie się  więcej o origami i kirigami, o składanych z papieru i kartonu samochodach , albo niesamowitych, wycinankowych filmach Lotte Reiniger !

papier-brystol-tektura-neopak.pl
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie