Ewelina W-WEwelina W-Wpiątek, 1 kwietnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3607
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Najbardziej ekologiczne worki na śmieci

Wydawać by się mogło, że zmiany klimatyczne są już niemożliwe do odwrócenia, jednak ludzkość wciąż próbuje im zapobiec, wprowadzając w życie ekologiczne rozwiązania. Zarówno użytkownicy indywidualni, jak i firmy główny nacisk kładą na zmniejszenie użycia plastiku. Konsumenci wybierają papierowe opakowania czy materiałowe torby na zakupy, producenci je dostarczają, a firmy na co dzień propagują. Jednak w kwestii worków na śmieci poprawa nie jest aż tak widoczna, a ich zużycie wręcz wzrosło. Worki na śmieci można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym, przedsiębiorstwie i instytucjach publicznych. W domach i biurach codziennie wytwarza się odpady, a ich utylizacja jest konieczna zarówno dla utrzymania porządku, jak i dla dobrostanu środowiska naturalnego. Potrzeba ograniczenia plastikowych worków na śmieci jest zatem pilnym wyzwaniem.

Kubły z workami na śmieci


Plastikowe worki na śmieci i ich wpływ na środowisko naturalne


Worki na śmieci pomagają nam przede wszystkim w przechowywaniu odpadów, które bez zabezpieczenia mogłyby zaszkodzić planecie. Niestety do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne, a te są szkodliwe dla środowiska, ponieważ rozkładają się bardzo długo i najczęściej zawierają w sobie toksyczne substancje. Wyjątkiem stanowią surowce, które są biodegradowalne i mogą zostać poddane recyklingowi.

Plastikowe worki na śmieci

Czy plastikowe worki na śmieci można poddać recyklingowi?


W dzisiejszych czasach recykling jest powszechnym zjawiskiem i dotyczy papieru, odzieży, a nawet elektroniki. Jednak istnieją przedmioty, których się nie recyklinguje - są to m. in. worki na śmieci. Chociaż niejednokrotnie do produkcji worków na śmieci używa się materiałów pochodzących z recyklingu, to jednak włókna te są bardzo cienkie i najczęściej recykling w ich przypadku jest niemożliwy. Poza tym worki na śmieci są zazwyczaj brudne i mokre. Najpierw trzeba je posortować, umyć i wysuszyć. Dzięki temu worki na śmieci mogą zostać zmieszane z innymi materiałami do recyklingu, np. z papierem.

Worki na odpady
Worki na śmieci

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Worki na śmieci


Czy worki na śmieci są biodegradowalne?


Wiedząc, że recykling plastikowych worków na śmieci jest mało prawdopodobny, można poszukać innych metod ich utylizacji. Worki na śmieci są biodegradowalne, jednak problem tkwi w materiałach, użytych do ich produkcji, i czasie potrzebnym na biodegradację. Worek na śmieci produkowany jest z recyklingowanych tworzyw sztucznych. Przedmioty, wyprodukowane z tych materiałów, ulegają biodegradacji bardzo długo. Średnio proces ten może trwać nawet sto lat, a i tak ich biodegradacja nie jest stuprocentowa. Zamiast tego rozkładają się na mikroplastik i pozostają w glebie. Problem z workami na śmieci nie polega więc na tym, czy ulegną biodegradacji, ale kiedy nastąpi to całkowicie. W sytuacji, gdy pada ulewny deszcz, worki mogą trafić z wysypisk do cieków wodnych. Stamtąd popłyną do rzek i mórz. Mogą zaszkodzić zwierzętom, które mają kontakt z plastikowymi odpadami.


Dlaczego warto stosować biodegradowalne worki na śmieci?


Trudno całkowicie zrezygnować z plastiku, ale możliwe jest podjęcie prostych kroków w trosce o środowisko naturalne, chociażby przechodząc na biodegradowalne worki na śmieci. Chociaż kompostowalne i biodegradowalne tworzywa sztuczne rozkładają się na wysypisku śmieci dłużej niż na otwartej przestrzeni, nadal mogą być bardziej przyjazne dla środowiska niż te użyte do produkcji tradycyjnych worków na śmieci. Poniżej kilka powodów, dla których warto rozważyć zastąpienie plastikowych worków na śmieci bardziej ekologicznymi alternatywami:
  • wytwarzają mniej gazów cieplarnianych, ponieważ rośliny, z których są wykonane (np. kukurydza lub trzcina cukrowa), pochłaniają węgiel podczas wzrostu,
  • rozkładają się do 1000 razy szybciej niż zwykłe worki na śmieci w odpowiednich warunkach, rozpoczynają proces rozkładu pod wpływem wilgoci lub organizmów, takich jak bakterie i grzyby,
  • są w stanie całkowicie się rozłożyć i nie zamienić się w mikrodrobiny plastiku, tak jak tradycyjne tworzywa sztuczne.
Oczywiście najbardziej zrównoważoną opcją byłoby wytwarzanie mniejszej ilości odpadów, wrzucanie śmieci do kosza bez wkładki i mycie kosza po jego opróżnieniu.


Najbardziej ekologiczny worek na śmieci


Najbardziej ekologiczny worek na śmieci to ten, którego nie używamy. Wysypiska śmieci są przepełnione, a ilość odpadów rośnie w coraz większym tempie. Chociaż niektóre wysypiska śmieci i spalarnie wychwytują gazy, aby wykorzystać je jako energię, wszystko, co trafia do śmieci, zużywa o wiele więcej zasobów, gdy jest wytwarzane, przemieszczane i wykorzystywane przez nas przed wyrzuceniem.

Segregacja odpadów w workach na śmieci


Czy worki na śmieci mogą być ekologiczne?


Odpowiadając krótko na to pytanie - w pewnym sensie tak. Niektóre rodzaje worków na śmieci mogą być bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi plastikowymi produktami. Zależy to w dużej mierze od materiałów, z jakich są wykonane. Worki na śmieci, wyprodukowane z innego niż tworzywa sztuczne surowca, będą prawdopodobnie bardziej świadomym dla środowiska wyborem niż to, z czego większość ludzi korzysta obecnie. Pomimo największych  starań, każdy z nas produkuje pewną ilość odpadów, zwłaszcza w krajach, gdzie konsumpcja jest na wysokim poziomie. Nawet, jeśli możemy wyeliminować większość śmieci z naszego życia, to i tak worki na odpady będą nam w jakimś stopniu niezbędne

Co sprawia, że ​​worek na śmieci jest przyjazny dla środowiska?


Najważniejsze kryterium, które decyduje o tym, czy worek na śmieci jest ekologiczny, stanowi materiał, z którego został on wykonany. Wpływ na środowisko naturalne ma również ilość energii i zasobów pierwotnych zużytych do jego wytworzenia lub transportu oraz to, co dzieje się z nim na samym końcu.


Materiały


Ekologiczne worki na śmieci są zazwyczaj wykonane z materiałów roślinnych lub plastiku, pochodzącego z recyklingu. Surowce roślinne zwykle pozostawiają po sobie mniej gazów cieplarnianych i toksycznych substancji chemicznych. Przedostają się one do gleby, w której ulegają rozkładowi, jeśli mają ku temu zapewnione warunki. Plastikowe worki na śmieci z recyklingu nie rozkładają się inaczej niż tradycyjny plastik, ale wymagają mniej pierwotnych zasobów i wspierają proces recyklingu, co może pomóc w zmniejszeniu ogólnej ilości odpadów.


Zużycie energii


Ostanie zmiany w gospodarce światowej oraz coraz większa świadomość ekologiczna konsumentów spowodowały, wiele firm zainwestowało w zmniejszenie zużycia energii w swoich zakładach produkcyjnych oraz ponowne wykorzystanie w procesie wytwarzania worków na śmieci materiałów, które kiedyś były uważane za odpady. Dlatego też warto wywierać presję na duże koncerny, zachęcając ich do lepszych praktyk i wprowadzania ekologicznych rozwiązań w działalności.


Alternatywy dla plastikowych worków na śmieci


Pomimo tego, że worki na śmieci znajdują się w naszych domach i biurach, wciąż istnieją dla nich alternatywy. Czym można je zastąpić?

Tradycyjne worki na śmieci


Worki na śmieci produkowane z materiałów roślinnych


Worki na śmieci, wykonane z materiałów roślinnych, mają szansę na rozkład i powrót składników odżywczych do gleby, jeśli zostaną dostarczone do kompostowni. Jednak bez względu na to, z jakiego surowca został wyprodukowany roślinny worek na śmieci, jeśli i tak ląduje na wysypisku, to zaprzecza wszystkim pozytywnym skutkom produkcji ekologicznych worków. Aby materia organiczna mogła się rozkładać w sposób przyjazny dla środowiska, przez cały proces potrzebuje ona tlenu i wody. Nawet podstawowe resztki żywności nie rozkładają się prawidłowo na wysypisku, ponieważ są zakopywane pod odpadami w środowisku pozbawionym wystarczającej ilości tlenu. Bez tlenu materia organiczna (w tym worki produkowane z surowców roślinnych) rozkłada się i wytwarza metan, gaz cieplarniany, który jest około 25-30 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. Innymi słowy, wysyłanie materii organicznej na wysypiska śmieci ma negatywne konsekwencje dla środowiska. Co więcej, worki na śmieci na bazie roślin, wypełnione materią nieorganiczną, są trudne w segregacji. Zawartość worka jest uważana za zanieczyszczenie w środowisku kompostowym, a worek trafia na wysypisko śmieci. Na wysypisku śmieci roślinne worki na śmieci powoli rozkładają się i wydzielają metan, tak jak nasze resztki żywności. Zasadniczo taka sytuacja w ogóle neguje sens korzystania z roślinnych worków na śmieci.


Śmieci bez worka


Nieużywanie plastikowych worków na odpady może być alternatywą. Śmieci można wyrzucać bezpośrednio do kosza. To zadziała wyłącznie w sytuacji, kiedy ilość odpadów jest niewielka i można je łatwo posegregować


Kartony zamiast worków


Innym sposobem na pożegnanie się z plastikowymi workami na śmieci jest użycie kartonów. Sprawdzą się tutaj duże pudła kartonowe, które pomieszczą sporą ilość odpadów i mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Najważniejsze to upewnić się, że karton jest utrzymywany w czystości. Można wyłożyć dno starymi gazetami i należy unikać wrzucania do niego wilgotnych rzeczy.


Torby wielokrotnego użytku


Niektóre torby można użyć ponownie. Są bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska niż plastikowy worek na śmieci. Taką torbę wystarczy umyć lub wyprać po każdym opróżnieniu jej zawartości.


Dlaczego warto korzystać z ekologicznych worków na śmieci?


Prawie każdy z nas jest odpowiedzialny za to, że worki na śmieci z zawartością lądują na wysypiskach. Jeśli są one wypełnione przedmiotami, które muszą trafić na wysypisko, prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór produktów, wykonanych z przetworzonego plastiku. Wówczas śmieci, które znajdą się na wysypisku, nie ulegną zniszczeniu, a użytkownik będzie wspierał rozwój recyklingu i zwiększał jego popularność w społeczeństwie. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, pochodzące z recyklingu, będą też rozwijane technologie i wprowadzane innowacyjne rozwiązanie, aby skuteczniej i wydajniej wydobywać je z odpadów i poddawać recyklingowi. Jeśli używamy ekologicznych worków na śmieci na materię organiczną, np. resztki jedzenia z kuchni lub odpady ogrodowe, które trafiają do kompostowni, warto wybrać worki na śmieci nadające się do kompostowania (jeśli w ogóle są potrzebne). Worki oraz cała materia organiczna ulegną wówczas efektywnemu rozkładowi, a dodatkowo będą wspierać odbudowę gleby i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Najbardziej ekologiczne worki na śmieci
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie