Magdalena SzafrańskaMagdalena Szafrańskaniedziela, 31 lipca 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3205
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Nowy profil zaufany — co się zmieniło

Profil zaufany (PZ) umożliwia załatwianie spraw urzędowych online i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu wiele spraw urzędowych można załatwić szybciej i z łatwością przesłać m.in. potrzebne dokumenty i wnioski do wybranych instytucji. Jednak pandemia wymusiła pewne zmiany w działaniu Profilu Zaufanego. Sprawdź, co się zmieniło. 

Co to jest profil zaufany


Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela. Można to nazwać kontem obywatela, który został dla niego utworzony w systemach podmiotów publicznych. Ważną informacją jest fakt, że dana osoba może mieć wyłącznie jeden profil zaufany i musi ona posiadać pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz numer PESEL. Obcokrajowcy mogą założyć profil zaufany tylko jeśli posiadają numer PESEL. 

Czy potrzebuję profilu zaufanego?

Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro

Nowy-profil-zaufany--co-si-zmienio

Posiadanie profilu zaufanego przynosi wiele korzyści.
Przede wszystkim pozwala on w łatwy i szybki sposób załatwić sprawy urzędowe. Dzięki niemu można również składać wnioski o wszelkie dotacje bez wychodzenia z domu. Profil zaufany pozwala wysyłać pisma urzędowe czy choćby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Pozwala on również na wiele dodatkowych czynności, takich jak:
 • złożenie wniosku o wypłatę świadczenia wychowawczego 500+;
 • sprawdzenie, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru;
 • złożenie wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • złożenie wniosku deklaracje podatkowej;
 • zalogowanie się do portalu PUE ZUS;
 • uzyskanie becikowego czy Karty Dużej Rodziny


Profil zaufany — zakładanie?


Nowy-profil-zaufany--co-si-zmienio-1Zakładanie profilu zaufanego nie jest bardzo skomplikowane i można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie serwisu bankowości elektronicznej. W tym wypadku musisz jednak sprawdzić czy Twój bank daje taką możliwość.Taka informacja powinna znajdować się  na stronie internetowej Twojego banku.Jeżeli tak to cała procedura związana z założeniem profilu zaufanego powinna przebiec szybko i sprawnie.

Drugim sposobem założenia profilu zaufanego jest wypełnienie wniosku w internecie. Następnie należy udać się do specjalnego punktu, aby potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu dowodu osobistego lub paszportu. Punktami potwierdzającymi są m.in. urzędy skarbowe, oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, urzędy wojewódzkie, oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz wybrane placówki Poczty Polskiej. Listę wszystkich placówek potwierdzających znajdziesz w specjalnej wyszukiwarce usługi profilu zaufanego. 

Trzeci sposobów na założenia profilu zaufanego to wykorzystanie e-dowodu osobistego. Do tego celu konieczna jest aplikacja mobilna eDO App, którą posłużysz się do zeskanowania kodu QR bądź przepisanie numeru widocznego pod kodem. Aplikacja będzie wskazywać kolejne polecenia, jakie należy wykonać, w tym konieczność wpisania 6-cyfrowego numer CAN. kod ten znajdziesz w prawym dolnym rogu dowodu osobistego. Podczas zakładania profilu będzie również konieczne podanie 4-cyfrowego kodu PIN, który ustalony został przy odbiorze dowodu osobistego. Na koniec musisz zeskanować dowodu osobistego telefonem. Jeśli wszystkie wymagane kroki zostaną wykonane prawidłowo, rejestracja profilu zaufanego zakończy się.

Profil zaufany — co się zmieniło


Nowy-profil-zaufany--co-si-zmienio-2Pandemia koronawirusa wymusiła pewne zmiany i wprowadzenie tymczasowych rozwiązań dotyczących profilu zaufanego. Konieczność ograniczenia przemieszczania się obywateli, sprawiła, że wprowadzono możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego. Rozwiązanie to wprowadzono dla osób, które mogły założyć profilu przez swoją bankowość elektroniczną, a nie mogły udać się osobiście, aby potwierdzić swoją tożsamość.

Tymczasowy profil zaufany był ważny przez trzy miesiące, natomiast gdy standardowy profil zaufany ważny jest przez okres 3 lat. Utrudnienia te doprowadziły do istotnych zmian. Od czerwca 2021 roku każdy aktywny na ten moment tymczasowy profil zaufany przekształcony został  w standardowy profil zaufany, a jego ważność wydłużyła się do 3 lata. Po upływie 3 lat, taki profil nadal będzie wymagał przedłużenia. 

Kolejną zmianą, jaka zaszła w czerwcu 2021 jest możliwość samodzielnej zmiany danych oraz przedłuzenia ważność swojego profilu zaufanego. Każda osoba, posiadająca profil zaufany, otrzyma przypomnienie o konieczności przedłużenia jego ważności. Wcześniej właściciele tymczasowego profilu zaufanego nie mogli samodzielnie przedłużyć ważności profilu.

Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego


Tak jak zostało to wskazane, każdy profil zaufany można przedłużyć po upływie 3 lat, a po dokonaniu przedłużenia stary profil traci ważność. Nowy profil zaufany natomiast jest ważny przez koleje 3 lata. Warto też wiedzieć, żę możliwość przedłużania profilu zaufanego jest dostępna w całym okresie jego ważności, czyli nie musisz czekać aż upłynie termin ważności, tylko możesz przedłużyć swój profil w każdej chwili. Jeżeli uznasz, że nie potrzebujesz już profilu zaufanego, również nie musisz czekać aż straci on ważność. 

W okresie ważności profilu zaufanego możesz samodzielnie unieważnić swój profil. Jednak wiedz, że unieważnienie profilu nie jest jednoznaczne z unieważnieniem konta. Jeżeli w przyszłości będziesz potrzebować ponownie założyć profil zaufany, możesz bez problemów złożyć wniosek. 

Profilu zaufanego  — ograniczenia 


Chociaż profil zaufany to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, nie załatwisz przez niego wszystkich spraw urzędowych. Profil zaufany nie może zostać wykorzystany do 
podpisu deklaracji i informacji podatkowych składanych w serwisie e-Deklaracje,  zamknięcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wprowadzenia zmian w KRS, jeśli spółka nie była zarejestrowana online.

Czy profil zaufany jest równoznaczny z podpisem elektronicznym?


Nowy-profil-zaufany--co-si-zmienio-3Zarówno profil zaufany, jak i podpis elektroniczny służą do potwierdzania tożsamość danej osoby, to jednak występują między nimi znaczne różnice. Pierwszą z nich jest fakt, że profil zaufany nie jest komercyjny. Służy on wyłącznie do kontaktów z urzędami. Natomiast podpis elektroniczny można wykorzystać także do celów prywatnych czy biznesowych. Drugą różnicą jest płatność. Profil zaufany to usługa darmowa, a jego założenie nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, natomiast w przypadku podpisu elektronicznego konieczne jest wykupienie go. Jednak podpis elektroniczny umożliwia załatwienie większej ilości spraw niż profil zaufany oraz dostawców podpisów jest dużo więcej. Profil zaufany możesz uzyskać tylko w banku lub przez ePUAP. 
Nowy profil zaufany — co się zmieniło
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie