Pracownia PismaPracownia Pismaśroda, 23 czerwca 202110 minut czytanialiczba wyświetleń: 5294
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

O foliach słów kilka - rodzaje, zastosowanie

Folie wszelkiego rodzaju towarzyszą nam każdego dnia. Woreczki śniadaniowe, worki na śmieci, folia kuchenna do zabezpieczenia marynowanego się mięsa na obiad, folia bąbelkową w przesyłce, rękawiczki foliowe na stacji benzynowej. Ciężko wyobrazic nam sobie dzień, w którym bylibyśmy w stanie ominąć korzystanie z folii. Jest to bardzo uniwersalny materiał, z którego powstają różnego rodzaju folie. Każda z nich pełni nieco inne funkcje i przeznaczona jest do innych celów. Chcemy więc przybliżyć wam trochę informacji o foliach, o ich zastosowaniach i wyjaśnić dlaczego jest ona tak uniwersalna i łatwo dostępna. 

W naszym sklepie znajdziecie cały dział poświęcony foliom. To właśnie dla was, naszych klientów, stworzyliśmy tak szeroki asortyment i ogromny wybór folii. Jest to odpowiedź na wasze zapotrzebowanie i zapotrzebowanie waszych firm. Wiemy, jak często sięgacie po folie podczas codziennych obowiązków i właśnie dlatego oferujemy tak szeroką gamę produktów foliowych, aby każdy z was mógł zakupić produkt spełniający jego wymagania. 

Czym jest folia?

Folia jest to materiał, który powstaje najczęściej z nieżelaznego metalu (na przykład folia aluminiowa) lub tworzywa sztucznego (na przykład folia stretch) o grubości do 2 mm. Wielowarstwowe folie mogą być wykonane z wielu warstw do 2 mm z jednego lub kilku materiałów. Folia wielowarstwowa, w której każda warstwa wykonana jest z innego materiału będzie posiadała różnorodne cechy z połączenia właściwości różnych materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą powstać folie o ciekawych, nietypowych właściwościach. 

Jak powstała folia stretch?

O-foliach-sw-kilka--rodzaje-zastosowanieWszystko zaczęło się od wynalezienia polietylenu w 1898 roku przez niemieckiego chemika Hansa von Pechmanna. Uzyskał go przypadkowo z diazometanu. Powstałą substancję zbadali jego współpracownicy i określili wspólnie mianem polietylenu. Jednak dopiero 1935 roku udało się dopracować formę jego wytwarzania, wykorzystując działanie skrajnie wysokiego ciśnienia na mieszaninę etenu i benzaldehydu. Ta wysokociśnieniowa metoda syntezy polietylenu była podstawą przemysłowej produkcji LDPE, która rozpoczęła się w 1939 roku. 

Jednak dopiero w 1976 roku powstała folia stretch, jaką znamy obecnie - jako wytrzymałą, rozciągliwa folię. Polietylen nadaje folii stretch jej charakterystyczne właściwości. Jest termoplastyczny, odporny na działanie wysokich temperatur, lepki i elastyczny. I to właśnie folia stretch stanowi aż 70% folii, które są produkowane z polietylenu. 

Folie

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folie

Jakie folie znajdziesz w naszym sklepie?


Folia Stretch

Przedstawiliśmy już historię jednej z najbardziej popularnych folii, jaką jest folia stretch. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć jej w naszym sklepie. Na naszej stronie internetowej znajdziesz między innymi takie folie stretch jak:

Kolorowe folie stretch:

 • Biała folia stretch,
 • Czarna folia stretch,
 • Czerwona folia stretch,
 • Niebieska folia stretch,
 • Różowa folia stretch,
 • Zielona folia stretch,
 • Żółta folia stretch.


Są to nieprzezroczyste, mocne folie na rolkach o szerokości 50 cm. Sprawdzą się przy zabezpieczeniu przesyłek oraz do zasłonięcia naszej przesyłki, chroniąc ją przed nasłonecznieniem. Kolor folii sprawia, że jest w pełni kryjąca, dzięki czemu wykorzystywana jest często również ze względu na poufność, aby nikt nie miał wglądu do tego, co znajduje się pod folią.

Transparentna folia stretch
Przezroczysta folia na rolkach o szerokości 50 cm. Sprawdzi się doskonale do zabezpieczania przesyłek, zbiorczych opakowań, mebli podczas transportu oraz pojedynczych przedmiotów . Zabezpiecza przed uszkodzeniem, brudem oraz zdekompletowaniem. Jej termokurczliwe właściwości sprawiają, że pry podwyższonej temperaturze przylega jeszcze lepiej do owiniętych nią przedmiotów. Jest elastyczna i nie przepuszcza zapachów. 

Minirapy
Folie wykonane z polietylenu o mniejszej szerokości niż klasyczne folie stretch. Dostępne w różnych wymiarach w zakresie 10-25 cm szerokości i różnych kolorach. Są bardzo wygodne do zabezpieczania mniejszych przedmiotów i opakowań. Są elastyczne i termokurczliwe, więc bardzo wygodne w codziennym zastosowaniu. Zabezpieczają owinięte przedmioty przez zabrudzenie, wilgocią i kurzem. Tak jak wszystkie folie stretch, nie przepuszczają zapachów. Są często wykorzystywane do zabezpieczania nowych przedmiotów, które mogą się łatwo porysować, na przykład zegarków, biżuterii i elektroniki.

Folia spożywcza
Są to folie stretch wykorzystywane do pakowania żywności. Zapobiegają wysychaniu i brudzeniu się produktów spożywczych. Dodatkowo nie przepuszczają wilgoci z wewnątrz opakowania na zewnątrz i zapobiegają obustronnemu przenikaniu się zapachów. To idealne rozwiązanie aby dłużej zachować swieżość jedzenia. Dostępne w rolkach o szerokości 30 cm. Jest to uniwersalna szerokość, bardzo praktyczna w kuchni. Od wewnętrznej strony pokryte są warstwą klejącą, która doskonale przywiera do owijanych przedmiotów i szczelnie je zabezpiecza. Folie spożywcze wykonane są z wysokiej jakości folii polietylowej, która w żaden sposób nie oddziaływuje ze stykającą się z nią żywnością. 

Folie można nakładać ręcznie oraz maszynowo, wykorzystując do tego specjalne podajniki, nazywane dyspenserami. Dla klasycznych folii stretch sprawdzi się dyspenser do folii stretch premium, który sprawi, że owijanie folią będzie szybkie i łatwe. Jego ergonomiczny uchwyt pozwala na regulację naciągu folii, dzięki czemu zapobiega jej sklejaniu. Można zamontować w nim tuleje o różnych średnich i szerokościach, a specjalnie profilowany docisk na tuleje umożliwia ich szybką wymianę. Przy stosowaniu takich dyspenserów przydatnym narzędziem może okazać się nożyk do folii stretch HP-93111, którym szybko przetniemy naciągniętą folię. 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest ucinarka do folii stretch WLO. Sprawdzi się doskonale przy mniejszych ilościach zużywanej folii. Pozwala na rozwinięcie odpowiedniej ilości folii i od razu przycięcie jej. Ucinarka dostosowana jest do folii nawiniętych na tuleje o szerokości do 52 cm. Jej prosta konstrukcja umożliwia szybkie wymienienie ostrza czy rolki z folią. Bardzo często wykorzystywana w sklepach spożywczych z użycie folii spożywczej do zabezpieczania żywności. 

Dla folii minirap o szerokościach 10-25 cm przydatnym narzędziem będzie dyspenser minirap model 100 WLO. Jest to rozwiązanie pozwalające na wygodne i szybkie odwijanie folii stretch. 

Folia bąbelkowa

Folia bąbelkową powstaje z mocnej folii polietylenowej, z której stworzone są małe poduszeczki wypełnione powietrzem. Ta prosta i niepozorna konstrukcja świetnie sprawdza się jako amortyzator i izolator. Folia bąbelkową niweluje drgania i nacisk. Jest wodoodporna i niepalna. Doskonale nadaje się do wielokrotnego użytku. Jej klejąca powłoka pozwala na owijanie przedmiotów bez konieczności zabezpieczania folii dodatkowo taśmą klejącą. Stosowana jest w takich rozwiązaniach jak koperty z folią bąbelkową czy woreczki z folii bąbelkowej. Świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie przedmiotów do wysyłki lub przykładowo mebli w trakcie przeprowadzki. W naszym sklepie mamy szeroką gamę folii pęcherzykowych. Znajdziesz u nas folię o dużych bąblach (BKS) czy folię antystatyczną. Różnorodne szerokości i długości oferowanych przez nas folii bąbelkowych umożliwiają wybór według swoich potrzeb. Znajdziesz u nas również produkty, w których wykorzystana jest folia bąbelkowa, takie jak wcześniej opisane koperty z folią bąbelkową oraz woreczki.  

O-foliach-sw-kilka--rodzaje-zastosowanie-1

Ważną cechą folii bąbelkowej są jej właściwości termoizolacyjne. Doskonale sprawdzi się przy zabezpieczaniu ciepłych posiłków na wynos. Można również wykorzystać ją jako okrycie basenowego ogrodu, aby zniwelować nagrzewanie się wody basenowej. Wykorzystywana jest również do zabezpieczania roślin ogrodowych w zimie. Zabezpieczy rośliny nawet przed bardzo dużym mrozem.

Na cześć folii bąbelkowej powstało nawet święto Bubble Wrap Appreciation Day (Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej). Entuzjastów folii bąbelkowej jest wiele, ponieważ posiada ona wiele zastosowań. Jednym z nich jest dostarczana przez nią rozrywka, polegająca na ściskaniu poduszeczek z powietrzem do momentu ich pęknięcia. Temu pęknięciu towarzyszy charakterystyczny dźwięk oraz nutka ekscytacji. W końcu kto z nas nie strzelał nigdy folią bąbelkową? Istnieje nawet rekord Guinnessa, w którym jak największa ilość osób jednocześnie strzela folia bąbelkową. Jest to na tyle popularna konkurencja, że kilka razy w roku ludzie próbują ustanowić nowy rekord. 

Jak widać folia bąbelkową poza swoim praktycznym rozwiązaniem wprowadziła w życie ludzi dodatkowo trochę rozrywki i uśmiechu. Jednak to nie wszystkie jej zastosowania. Dobrze sprawdzi się podczas kreatywnych zabaw. Dzięki swojej specyficznej fakturze, wykorzystywana jest do odbijania nią wzorów. Posmarowana farbą folia bąbelkowa odbija piękne ślady. Użyta podczas tworzenia mydła w kostce, pozwoli uzyskać fakturę niczym plaster miodu. Pomysłów na kreatywne wykorzystanie folii bąbelkowej jest wiele. 

Wypełniacze do paczek 

Jak sama nazwa wskazuje - jest to folia przygotowana pod wypełnianie nią paczek. Zamknięte pomiędzy warstwami folii powietrze służy jako znakomity amortyzator. Dzięki wykorzystaniu wypełniaczy możemy być spokojni o zawartość wysyłanych przez nas przedmiotów. Równie dobrze sprawdzą się podczas przeprowadzki i transportu. Wypełniacze do paczek to tanie rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo twoim przesyłkom. 

O-foliach-sw-kilka--rodzaje-zastosowanie-2Wypełniacze do paczek dzielimy na dwa główne rodzaje - folie i materiały sypkie. W tym artykule skupimy się na wypełnieniach foliowych, które oferujemy w naszym sklepie. Znajdziesz u nas poduszki powietrzne oraz worki foliowe Air Bags. Czym się od siebie różnią i które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od sytuacji. 

Poduszki powietrzne to folia wypełniona sprężonym powietrzem. Idealnie zabezpieczają przesyłki i dzięki swojemu uniwersalnemu kształtowi doskonale wypełnią każdy karton z przesyłką. Absorbują wstrząsy i drgania oraz stabilizują zawartość paczki. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że zabezpieczony przez ciebie przedmiot nie przemieszcza się po kartonie i jest bardziej odporny na wstrząsy i nacisk na cały karton. Poduszki powietrzne są materiałem wielokrotnego użytku, dzięki czemu możesz dbać o środowisko. Jeżeli jednak nie planujesz przechowywać foliowych wypełniaczy do paczek do ponownego użycia, to pamiętaj o odpowiedniej segregacji śmieci, aby mogły zostać zrecyklingowane. 

Kolejnym przykładem foliowego wypełnienia do paczek są worki foliowe Air Bags. Są to woreczki stworzone z poduszek powietrznych, od razu przystosowane do umieszczenia w nich konkretnego przedmiotu. Na rynku dostępne są worki foliowe na artykuły takie jak butelki, tonery, przedmioty ceramiczne czy elektronika. W naszym sklepie znajdziesz worek foliowy Airbag cover smartfon przystosowany swoimi wymiarami do zabezpieczenia w nim przykładowo smartfona.

Pianka polietylenowa

O-foliach-sw-kilka--rodzaje-zastosowanie-3Jest to pianka wytworzona na bazie polietylenu. Posiada wiele zastosowań i bardzo dobrze sprawdza się w branży opakowaniowej oraz w branży budowlanej. Jakie są jej właściwości?

 • wodoodporność
 • lekkość
 • termoizolacyjność


Co jeszcze można powiedzieć o piance polietylenowej? To bezpyłowa i bezzapachowa pianka. Dzięki temu, że jest plastyczna i miękka, jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

Gdzie możemy ją zastosować?
Jej termoizolacyjne właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się w gastronomii podczas pakowania posiłków na wynos. Jest to materiał dopuszczony do kontaktu z żywnością. Zapewnia podtrzymanie temperatury jedzenia. Ciepłe posiłki nadal będą ciepłe, a zimne napoje przyjemnie chłodne. Ta cecha wykorzystywana jest również w budownictwie. Pianka polietylenowa stosowana jest jako izolacja termiczna, dźwiękowa i przeciwwilgociowa budynków. Może zostać wykorzystana jako podkład podłogowy lub do wygłuszenia pomieszczeń. 

Transport kocha piankę polietylenową. Wykorzystywana jest w branży opakowaniowej. Jej wodoodporność i odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że bardzo często wykorzystywana jest do zabezpieczania przesyłek. Można owinąć nią wysyłany produkt i być spokojnym o jego zabezpieczenie. 

Ważną cechą pianki polietylenowej jest jej lekkość. Łatwa w przechowywaniu i w użyciu, nie zwiększa wagi zapakowanych w nią produktów i zabezpieczonych paczek. 

W naszym sklepie znajdziesz pianki polietylenowe w rolkach o różnych długościach i szerokościach. Posiadamy również woreczki piankowe w wielu rozmiarach. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się do zabezpieczania przedmiotów o tej samej wielkości, na przykład kiedy prowadzimy sklep i nasz asortyment ma podobne do siebie wymiary. 

Folia ochronna

Remont, prace wykończeniowe czy przerzucanie węgla? Wszystko to zapewne kojarzy ci się z pyłem i brudem. Nie jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, w których pył i kurz grają pierwsze skrzypce. Jednak możemy wyjść im naprzeciw i odpowiednio zabezpieczyć nasze mieszkanie czy warsztat, aby uniknąć dodatkowego sprzątania i wymiatania kurzu z małych zakamarków. W naszym sklepie przygotowaliśmy całą kategorię folii ochronnych, dzieląc je na osobne działy:

 • Arkusze foliowe
 • Folia budowlana
 • Folia malarska
 • Folia osłonowa
 • Pokrowce na ubrania


Znajdziesz u nas folie ochronne pod wiele zastosowań. Niska cena i łatwość w zastosowaniu folii ochronnych sprawia, że są bardzo często wykorzystywane podczas prac budowlanych czy remontowych. 

Mamy w swojej ofercie nawet pokrowce foliowe na ubrania, które zabezpiecza twoją odzież przed działaniem brudu i wilgoci. Świetnie sprawdzą się do przechowywania rzadko noszonych ciuchów  oraz podczas transportu.

Woreczki bąbelkowe

O-foliach-sw-kilka--rodzaje-zastosowanie-4Są to gotowe woreczki wykonane z folii bąbelkowej. Mają takie same właściwości jak folia bąbelkowa, czyli są wodoodporne i świetnie chronią przedmioty podczas transportu. Dostępne w wielu rozmiarach. To znakomity wybór dla sklepu zajmującego się wysyłką określonych towarów. Jeżeli prowadzisz sklep z winami możesz zaopatrzyć się w gotowe woreczki bąbelkowe na butelki. Usprawni to twoją pracę i z pewnością zaoszczędzi dużo czasu. Możesz zakupić u nas od razu woreczki bąbelkowe z paskiem klejącym, dzięki któremu szybko zabezpieczysz swoją przesyłkę, bez konieczności sięgania po taśmę klejącą.

Dbaj o środowisko

Opisane przez nas folie są produktem w pełni nadającym się do recyklingu. Gdzie więc je wyrzucać? Odpowiednie do tego są żółte śmietniki przeznaczone do wyrzucania metali oraz tworzyw sztucznych. Pamiętaj jednak, że do recyklingu nadaje się tylko czysta folia bez żadnych dodatkowych elementów takich jak klej czy papier. Zadbaj o nasze środowisko i rozsądnie segreguj śmieci. Oczywiście folia nie musi zostać wyrzucona i poddana procesowi recyklingowemu. Możesz podarować jej drugie życie, wykorzystując ją ponownie lub nadając jej nowe zastosowanie. Ściągnięta folia stretch z przesyłki świetnie sprawdzi się jako wypełnienie kolejnej paczki. 


Sprawdź ofertę naszego sklepu i zaopatrz się w wszelkiego rodzaju folie! W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu 228531689, mailowego na [email protected] lub przez formularz na naszej stronie internetowej. Życzymy udanych zakupów!

O foliach słów kilka - rodzaje, zastosowanie
Wyślij emailem
 • Gdzie kupić opakowania do wysyłki z Vinted?

  Przez aplikację Vinted można sprzedawać rozmaite przedmioty które różnią się między sobą wagą i gabarytami. Aby należycie zabezpieczyć zawartość paczki warto skorzystać z oferty naszego sklepu internetowego NEOPAK. Można w nim znaleźć zarówno kartony tekturowe, koperty w wielu rozmiarach, a także praktyczne i wytrzymałe taśmy do pakowania oraz folię bąbelkową i folię stretch w wersji czarnej, przezroczystej i kolorowej. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na rodzaj wysyłanego przedmiotu. 
 • Czy folia stretch jest ekologiczna?

  Branża opakowaniowa jest obecnie bardzo rozwinięta, zwykły obywatel naszego kraju, który nie ma styczności na co dzień z tematem pakowania, nie będzie wiedział co to bandowanie czy kaszerowanie tektury. Rodzajów opakowań i sposobów pakowania jest mnóstwo.

  Dla przykładu folia stretch jest obecnie bardzo popularna, możemy owinąć nią kartony, niewielkie przedmioty, wykorzystać do zabezpieczenia przed wilgocią. Jednak czy folia stretch jest produktem ekologicznym? Folia stretch jest wykonana z polietylenu o niskiej gęstości, odpowiadając więc krótko — folia stretch nie jest produktem ekologicznym, jeśli nie zostanie poddana odpowiedniej segregacji i utylizacji po jej zużyciu.
 • Do czego najczęściej wykorzystywana jest folia stretch?

  Na chwilę obecną folia stretch posiada wiele ciekawych zastosowań, nie tylko takie, które przewidział producent. Zazwyczaj folia stretch jest wykorzystywana do zabezpieczania różnych towarów przed wilgocią, brudem i kurzem. Często owija się nią całe kartonowe opakowania w celu zabezpieczenia umieszczonych w środku towarów.

  Folia stretch znajdzie również swoje zastosowania w różnych sytuacjach, niekoniecznie związanych z branżą opakowaniową czy logistyczną. Folia stretch jest popularna na lotniskach, gdzie możemy zabezpieczyć swoją walizkę na czas podróży, dokładnie owijając ją dookoła.

  Zastosowań typowych oraz nietypowych folii stretch jest mnóstwo, a samą folię stretch kupimy na stronie neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie