Magdalena  SzafrańskaMagdalena Szafrańskawtorek, 14 czerwca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 7069
Artykuł oceniony na 1.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Odkrywamy tajemnice kodów pocztowych

Chociaż kod pocztowy jest częścią codziennego życia każdego, jego system bazowy nie zawsze jest znany. Słowo kod pocztowy jest oznaczeniem kombinacji cyfr lub liter i cyfr, który używany jest do organizowania dostarczania poczty. Jeżeli zastanawiasz się, jak to działa to dobrze trafiłeś. Wyjaśniamy tajemnicę kodów pocztowych.

Kod pocztowy - po co on właściwie jest


Kody pocztowe to ciągi cyfr i liter, które reprezentują grupy ludzi na obszarach geograficznych. Ze względu na historię i ewolucję tego unikalnego identyfikatora geograficznego jest on źródłem informacji demograficznych o wysokiej integralności. Firmy mogą używać kodów pocztowych w różnych i ważnych przypadkach użycia. Dzięki kodom pocztowym globalna branża spedycyjna i logistyczna może zapewnić, że paczki dotrą do miejsca przeznaczenia przy zmniejszonym ryzyku opóźnień, uszkodzeń lub błędów. Dzięki tej infrastrukturze handlowej właściciel firmy sprzedający międzynarodowemu gronu odbiorców może w ciągu kilku dni wysyłać towary do kupujących transportem naziemnym. Tymczasem dyrektor wykonawczy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich może wysłać podpisaną umowę do inwestora w Hongkongu pocztą lotniczą w ciągu kilku dni.

Dlaczego kody pocztowe upraszczają wysyłkę?


Podczas podróży paczki mogą wymieniać ręce między krajowymi przewoźnikami pocztowymi, inspektorami celnymi, funkcjonariuszami ds. bezpieczeństwa lub organami ścigania. Za kulisami odbywają się niezliczone drobne wymiany danych — z pomocą technologii oprogramowania i sprzętu — aby umożliwić tę infrastrukturę wysyłkową i logistyczną.
Odkrywamy-tajemnice-kodw-pocztowych
Zwłaszcza jeśli mieszkamy w Ameryce Północnej, Europie, Azji Wschodniej lub innej uprzemysłowionej części świata, łatwo jest przyjąć nowoczesny system pocztowy za pewnik. Infrastruktura, która istnieje dzisiaj, istniała na długo przed narodzinami wielu z nas. Aby rozpoznać funkcję, wartość i znaczenie współczesnego kodu pocztowego, pomocne jest zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego powstał wynalazek. Zacznijmy od krótkiej lekcji historii.

Przeczytaj także:Wysyłka paczek drogą lotniczą? Jak to zrobić.
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty


Znaczenie kodów pocztowych


W wielu krajach kod pocztowy służy do zawężenia lokalizacji dostawy, co znacznie upraszcza poprzedni proces sortowania. W Niemczech pierwsze dwie cyfry pięciocyfrowego kodu pocztowego określają region, do którego ma zostać wysłany list. Cyfry te oznaczają powiązany region kodu pocztowego, z numerami oddzielnych obszarów routingu, przez które organizowane jest dostarczanie poczty masowej. W Polsce oficjalna nazwa kodów pocztowych to Polski system Pocztowych Numerów Adresowych (PNA). System ten został wprowadzony 1 stycznia 1973 roku i od tamtego czasu był wielokrotnie modyfikowany. Każdy kod pocztowy jest unikatowy, co znacząco ułatwia doręczenie przesyłki do właściwej miejscowości. Tym bardziej, że nazwy miejscowości często się powtarzają. Na przykład w Polsce nazwa Stara Wieś występuje ponad 400 razy.

Co oznaczają cyfry w kodzie pocztowym


Pięć cyfr kodu pocztowego jest zawsze ułożonych według określonego wzoru. Pierwsze dwie liczby oznaczają regiony klucza geograficznego, które są podzielone na różne liczby. Obie cyfry umożliwiają jeszcze bardziej szczegółowe przypisanie. Tak zwaną strefę kodu pocztowego można określić na podstawie pierwszej liczby. Polski kod pocztowy to kombinacja 5 cyfr, przedzielonych od siebie myślnikiem (XX-XXX), gdzie pierwsza cyfra to oznaczenie okręgu pocztowego. Druga cyfra jest oznaczeniem strefy kodowej oraz części okręgu, w którym znajduje się dany adres, a trzecia pozwala zidentyfikować konkretną część obszaru pocztowego. Ostatnie cyfry w kodzie pocztowym to oznaczenie placówki pocztowej, do której administracyjnie należy adres doręczenia przesyłki. Innymi słowy kod pocztowy to taki GPS, dzięki któremu możliwe jest namierzenie odbiorcy z dużą dokładnością.
Odkrywamy-tajemnice-kodw-pocztowych-1

Nie znam kodu pocztowego - co teraz?


Jeżeli planujesz wysłać paczkę lub list, a nie znasz kodu pocztowego, możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych, zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej. W sieci znajdziesz również, wiele innych wyszukiwarek, które ułatwiają znalezienie odpowiedniego kodu pocztowego. 

Zagraniczne kody pocztowe


Prawie 120 krajów, takich jak Polska, używa kodów pocztowych. Większość krajów, które nie używają kodu pocztowego, znajduje się w Afryce. W Europie jedyny kraj, który nie posiada kodów pocztowych jest Irlandia. W zależności od kraju, długość kodu pocztowego waha się od 3 cyfr, np. Islandia i Andora, do 10 cyfr w Iranie. Istnieją również kody pocztowe, które są alfanumeryczne (Kanada i Holandia) lub kombinacja obu – np. Ekwador lub Argentyna.

To, co we wszystkich systemach kodów pocztowych jest takie samo, to znaczenie pierwszej cyfry, dwóch lub trzech cyfr. Wskazują one na przybliżoną klasyfikację krajową. W USA istnieje tak zwany kod pocztowy (Zone Improvement Plan), który ma 9 cyfr i jest zapisany po lokalizacji. Ponadto należy zwrócić uwagę na skrót nazwy państwa.
W Austrii natomiast obowiązuje czterocyfrowy kod pocztowy. Ma on następującą strukturę: pierwsza cyfra wskazuje strefę routingu, druga obszar routingu. Trzecie miejsce to trasa, a czwarte miejsce to lokalizacja poczty. 
Odkrywamy tajemnice kodów pocztowych
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie