Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaponiedziałek, 18 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 6700
Ilość komentarzy: 0

Odpady zmieszane. Jakie śmieci można wrzucać?

Odpady zmieszane. Jakie śmieci można wrzucać?


W gospodarstwie domowym wytwarza się wiele odpadów. Wystarczy, że kurier przyniesie paczkę z internetowym zamówieniem i już do pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci trafią kartony, skrawki taśmy i folia bąbelkowa. Niezwykle trudno jest nie generować odpadów, choć przestrzegając zasad zero waste, jest to możliwe. My jednak dziś skupimy się na odpadach zmieszanych, bo jak wiesz, nie wszystkie śmieci trafić mogą do segregacji. Należy zutylizować je w trochę inny sposób. Jakie śmieci trafiają do czarnego kosza przeznaczonego na odpady zmieszane? 

Kosz na śmieci zmieszane – jakie odpady do niego wrzucić?

Dlaczego warto segregować śmieci? 


Segregacja śmieci to niezwykle istotna część recyklingu pozwala na odzyskanie wielu materiałów wykorzystywanych w życiu codziennym. Właściwa segregacja to również ograniczenie ilości odpadów, które prędzej czy później trafiłyby na wysypisko śmieci, a tam zostałyby poddane utylizacji. Po co wytarzać nowe, skoro stare jest dobre? Tak też jest w przypadku segregacji śmieci – dlaczego nie skorzystać z plastiku, który już wcześniej był wykorzystany? Wystarczy go dobrze przetworzyć i wpuścić ponownie do obiegu. Mało kto wie, że mniejsza ilość śmieci w wyznaczonych miejscach, to o wiele niższe koszty – nie trzeba wydawać fortuny na wysypiska, które stale byłyby powiększane kosztem natury. Mniej lasów, a więcej składowisk odpadów. Musisz wiedzieć, że tylko prawidłowa segregacja pozwala na mniejsze zużycie surowców naturalnych. Wyrzucając słoiki, zadbaj, aby nie miały one naklejonej etykiety, a plastikowe opakowania nie były brudne. Recykling pozwala na lepszą jakość życia w naturze. 
Worki na śmieci

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Worki na śmieci

Czym są odpady zmieszane? 


Pewnie odpady zmieszane kojarzy Ci się ze wszystkim. Wiele osób myśli, że odpady zmieszane to miejsce na śmieci, których nie chce nam się segregować. Niestety tak nie jest. Nie jest również tak, że jeśli wrzucisz plastikowe butelki do czarnego worka lub kosza na śmieci, to ktoś je wyjmie i przełoży do plastików. Większość firm po prostu zutylizuje całą zawartość i nie będą oni zwracać uwagi na to, czy śmieci zostały posegregowane, czy wrzucone do jednego worka. To naszym obowiązkiem jest segregacja. Kosz na śmieci zmieszane to miejsce, do którego trafić powinny wszystkie odpady, z których nie da się odzyskać surowców – nawet jeśli bardzo byśmy chcieli. To, co nie może zostać wrzucone do kosza zielonego, niebieskiego, czy innego miejsca powinno trafić do czarnego pojemnika. 

Czarne worki na śmieci

Co zalicza się do odpadów zmieszanych?


Odpady zmieszane to śmieci, z których nie da się już odzyskać surowców wykorzystanych przy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Są one przechowywane w czarnym worku lub czarnym pojemniku stworzonym do tego celu. Wrzuca się tam wszystko, co nie znajdzie swojego miejsca w innych koszach na śmieci, na przykład resztki mięsne, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, papierosy i zużyte chusteczki. Oczywiście to nie wszystko. Czarny kosz to miejsce idealne na zbite naczynia, pieluchy, nieświeże potrawy mięsne, etykiety odklejone od słoików. Pamiętaj, że do tego pojemnika nie mogą trafić rzeczy, które sprawiają Ci trudność w segregacji – w internecie znajdziesz odpowiedź na każde pytanie związane z recyklingiem. Wpisz nazwę przedmiotu, który chcesz wyrzucić, a szybko uzyskasz niezbędne informacje. Wrzucaj tu wszystko, co nie znajdzie swojego miejsca w innym koszu. Inaczej zapłacić możesz wysokie kary. 

Kosze na śmieci – segregacja śmieci

Odpady zmieszane – czego nie można wrzucać do czarnego kosza? 


Lista przedmiotów, których nie można wrzucać, jest dość krótka, ale trzeba jej odpowiednio przestrzegać, bo inaczej można wyrządzić wiele krzywdy nie tylko sobie, ale i naturze. Do odpadów zmieszanych nie powinieneś wrzucać żadnych odpadów tzw. niebezpiecznych. Zalicza się do nich, na przykład baterie, lekarstwa (kosze na lekarstwa znaleźć można w lokalnych aptekach), odpady medyczne, szczególnie strzykawki. Co, ciekawe czarny kosz na śmieci to nie miejsce na opakowania po środkach ochrony roślin. 

Bardzo ważne jest to, aby do tego pojemnika na śmieci nie wrzucać elektrośmieci. Może to doprowadzić do pożaru lub zanieczyszczeń środowiska. Elektrośmieci są często zbierane przez specjalistyczne firmy, które w zamian za przekazanie im nieużywanych telefonów komórkowych, starych laptopów czy telewizorów przekazują rośliny do posadzenia w ogródku.

Gabaryty – czy można wyrzucić je do śmieci zmieszanych? 


Wrzucenie śmieci gabarytowych do pojemnika na odpady zmieszane jest mało możliwe. Gabaryt oznacza przedmiot o większych wymiarach, na przykład mebel czy wysoką dekorację. Śmieci gabarytowe należy umieścić w wyznaczonym do tego celu miejscu. Zostaną one odebrane przez specjalistyczne firmy. Gabaryty są odpowiednio utylizowane i nie nadają się do segregacji, ale można wykorzystać je w innym celu. Zero waste i less waste pomoże Ci znaleźć inspiracje na stworzenie ze starej palety pięknej sofy.
Kosze na śmieci zmieszane – jakie odpady do nich trafiają?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie