Przemysław  KrawiecPrzemysław Krawiecponiedziałek, 7 marca 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 1423
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Opaski zaciskowe - historia, zastosowanie, cena

Opaski zaciskowe są obecnie bardzo często stosowane w wielu miejscach naszego codziennego życia. Mogą być użyte w naszych domach do spięcia kabli czy niewielkich napraw w garażu. Zobacz jak wyglądają opaski zaciskowe, kto je wynalazł oraz gdzie możemy je zastosować. Sprawdź również ile kosztują oraz czym kierować się dokonując wyboru.

 

Jak wyglądają opaski zaciskowe?


Jeżeli nie interesujesz się szczególnie majsterkowaniem mogło się zdarzyć, że nie będziesz wiedział na samym początku jak wygląda opaska zaciskowa lub po prostu nie wiesz, że tak to się nazywa. Tego typu akcesoria wykonywane są obecnie z tworzyw sztucznych i posiadają one specjalną główkę, przez którą przeciąga się węższą część opaski, a ta blokuje się za pomocą zapadki. Po spięciu całości w większości przypadkach nie będzie możliwe otwarcie bez uszkodzenia całego mechanizmu. Dlatego też najczęściej podczas, gdy chcemy dostać się do zawartości konieczne okaże się rozcięcie w dowolnym miejscu. Najczęściej tego typu opaski dostępne są w kolorze czarnym oraz białym, ale możemy również dostać w wielu sklepach z artykułami budowlanymi wiele innych odcieni. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie ich do otoczenia przez co nie będą się tak wyróżniały. W wielu marketach budowlanych dostępne są także metalowe opaski zaciskowe ze specjalnym mechanizmem ślimakowym. Są one znacznie solidniejsze i jako ich zaletę możemy przedstawić fakt, iż mogą być używane wielokrotnie.

 

Historia powstania


Czytając różne historie powstania wielu akcesoriów, które na co dzień używamy w naszych domach możemy być niejednokrotnie zaskoczeni faktem, iż nie powstały one do celów, w których obecnie są stosowane. Patrząc jednak na historię opasek zaciskowych to od samego początku miały być one używane jako narzędzie do segregacji przewodów elektrycznych. Pierwotnie były stosowane jedynie w samolotach oraz zostały wykonane z metalu. Pomysłodawcą tego wynalazku było przedsiębiorstwo  Thomas & Betts, a konkretniej Maurus C. Logan. Wynalazek ten został opatentowany w czerwcu 1958 roku, więc od tego czasu minęło już ponad 60 lat. Nie można się więc dziwić, że zostały one nieco ulepszone i koszt produkcji z pewnością również został obniżony. Dzięki temu wszystkiemu możemy kupić je we wszystkich sklepach budowlanych, a nawet w wielu marketach ogólnospożywczy.

Opaski-zaciskowe--historia-zastosowanie-cena
 
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Czy możliwe jest ponowne użycie opaski?


Podczas stosowania wielu akcesoriów w domu i firmie, takie jak na przykład woreczki strunowe możemy używać wielokrotnie bez pogorszenia jakichkolwiek właściwości ochronnych. Sytuacja ma się jednak zupełnie inaczej w przypadku opasek zaciskowych, inaczej zwanych też trytkami. Być może uda ci się otworzyć opaskę bez większych uszkodzeń zapadki. Ale tak czy inaczej zostanie już ona nadwyrężona i może okazać się, że nie będzie trzymać całość i tak mocno jak należy i może dojść niechcianego otwarcia. Nie warto więc stosować ponownie opasek zaciskowych, jeżeli posiadasz inne pod ręką, w szczególności, że nie są one zbyt drogie.

 

Zastosowanie opasek zaciskowych


Na pierwszy rzut oka wielu osobom może wydawać się, że opaski zaciskowe mogą być stosowane wyłącznie podczas wykonywania niewielkich napraw w naszych domach oraz garażach. Nie jest to jednak prawda i znajdą one bardzo wiele zastosowań w naszym codziennym życiu. Zobacz gdzie może zastosować opaski zaciskowe i być może przekonasz się że ułatwią one życie również tobie.
 

Opaski zaciskowe, sprawdź naszą ofertę:


 

1.Zamykanie worków foliowych


Coraz więcej producentów worków na odpady decyduje się na wykonanie swoich produktów ze specjalną taśmą, dzięki której zamkniemy całość bez używania żadnych innych narzędzi. Są one jednak znacząco droższe i nie zawsze są tak dostępne jak te powszechnie spotykane. Dlatego też w przypadku, gdy chcesz zawsze zamykać worek z odpadami warto zastosować opaski zaciskowe. Niektóre firmy mogą produkować odpady, które są niebezpieczne dla środowiska lub takie, które po prostu nieładnie pachną. Wówczas zastosowanie odpowiedniego worka na odpady oraz zamknięcie za pomocą opaski zaciskowej ograniczy możliwość występowania problemów.

 

2.Mocowanie kołpaków w samochodach


Z pewnością każda osoba, która sporo podróżuje po różnych drogach widziała jak kierowcy przed nami czy w naszym samochodzie odpada kołpak. Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż często są one wykonane z produktów średniej jakości i po prostu po jakimś czasie mogą się odkształcać. Dlatego też wielu kierowców decyduje się na przymocowanie ich za pomocą opasek zaciskowych, które wytrzymałe są na różne uszkodzenia oraz będziesz mógł spokojnie podróżować bez myślenia czy nie odpadnie gdzieś kołpak. Przy dużej prędkości może on niejednokrotnie powodować różne straty materialne, a dodatkowo twoje auto nie będzie prezentowało się już tak dobrze po dotarciu na miejsce bez osłony felgi.

Opaski-zaciskowe--historia-zastosowanie-cena-1
 

3.Organizacja kabli


Jak już wiesz trytki zostały stworzone po to, aby segregować kable w samolotach. Bez dłuższego zastanowienia można więc stwierdzić, że są one stosowane w ten sam sposób aż do czasów dzisiejszych. Niewielkie opaski zaciskowe będą prezentowały się bardzo dobrze i w wielu przypadkach nie będą one w ogóle widoczne. Dawniej w wielu domach owijało się kable za pomocą taśmy izolacyjnej i w ten sposób dokonywało się segregacji. Nie wygląda to jednak szczególnie dobrze, gdyż po pewnym czasie klej tracił swoje właściwości. Stosując opaski zaciskowe nie będziemy mieli z tym żadnego problemu, a całość będzie wyglądała naprawdę elegancko przez bardzo długi czas. Znajdą więc one zastosowanie nie tylko w domu, ale również na wielu magazynach, gdzie wiele danych przesyłanych jest za pomocą przewodów.

 

4.Naprawianie drobnych usterek


Opaski zaciskowe bardzo dobrze nadają się do łączenia wielu elementów, które uległy uszkodzeniom w nagłych okolicznościach. Tak też na przykład udając się w daleką podróż samochodem warto mieć w bagażniku kilka opasek, które mogą nas uratować przed dużymi kosztami, które ponieśli byś mi wzywając pomoc drogową. Dzięki opaskom w kilku rozmiarach być może unikniemy wyzywania lawety oraz samodzielnie naprawimy uszkodzenie i dojedziemy do najbliższego warsztatu, gdzie zajmie się tym profesjonalista. Również w naszych domach oraz firmach mogą być one przydatne, gdyż nigdy nie wiadomo co się nam przydarzy oraz czy nie pokrzyżuje to naszych planów na cały dzień.

 

5.Łączenie węży


Do tego celu wykorzystamy opaski zaciskowe wykonane z metalu. Przy pomocy klucza nasadowego lub specjalnego motylka bez większych trudności połączymy ze sobą węże ogrodowe przy użyciu specjalnej złączki. Jeżeli jesteśmy już przy ogrodnictwie warto wspomnieć również o zastosowaniu podczas podwiązywania roślin pnących się do kijków włożonych do ziemi. Jak więc widzisz opaski zaciskowe czy to wykonane z tworzywa sztucznego czy metalowe znajdą bardzo wiele zastosowań nie tylko w naszych domach, ale również na zewnątrz w wielu ogrodach.

 

6.Opaski w codziennym życiu


Bardzo często idąc na różne spotkania czy udając się do innego miasta może przydarzyć się, że odpadnie nam guzik czy urwie się kawałek suwaka. W takiej sytuacji ciężko czasem stwierdzić co zrobić, aby uporać się z problemem. Wówczas mogą nam pomóc trytki, które nie będą prezentować się zbyt elegancko, ale z pewnością będą praktyczne. Tak też jeżeli posiadasz przy sobie opaskę gotową do użycia będziesz mógł odsunąć zasuwak bez żadnego problemu. Możemy znaleźć jeszcze dużo więcej innych sytuacji, kiedy tego typu rozwiązania dadzą nam możliwość kontynuowania podróży bez konieczności udawania się do sklepu i kupowania nowych rzeczy.

Opaski-zaciskowe--historia-zastosowanie-cena-2
 

7.Pęknięta sznurówka to nie problem!


Obecnie udając się do sklepu możemy zobaczyć obuwie, które posiada specjalne metalowe haczyki, które mają sprawiać, że sznurówki będą lepiej trzymać się obuwia i nie będą się przesuwać w trakcie chodzenia. Ma to jednak również swoje wady. Wówczas sznurówki znacznie szybciej przecierają się i konieczne jest szybsza wymiana. Nigdy również nie wiesz, kiedy ulegną one uszkodzeniu i może przydarzyć się to w najmniej spodziewanym momencie. Możesz wówczas wtedy zastosować opaskę zaciskową jako połączenie części buta i kontynuować swoją podróż do najbliższego sklepu obuwniczego lub innego, gdzie znajdziesz nowe sznurówki. Będzie to szczególnie ważne jeżeli na przykład wybierasz się na górską wycieczkę i w pobliżu z pewnością nie znajdziesz żadnego sklepu.

 

Ile kosztują opaski zaciskowe?


W wielu marketach budowlanych oraz innych sklepach z drobiazgami możemy spotkać zwykłe opaski plastikowe oraz te wykonane z metalu. Pierwszy rodzaj będzie zazwyczaj pakowany w większy zbiorczy opakowania po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset sztuk. Są one dostępne w bardzo wielu rozmiarach i różnią się długością oraz szerokością. Dzięki temu będziesz mógł dostosować je do swoich potrzeb, gdyż na przykład inna opaska będzie konieczna do związywania kabli, a zupełnie inna do wykonywania napraw i przymocowania większych elementów. Biorąc pod lupę drugi rodzaj to na półkach sklepowych również znajdziemy akcesoria w wielu rozmiarach.


Jeżeli zaś chodzi o cenę to znacznie tańsze będą te wykonane z tworzywa sztucznego i ich cena będzie wahała się w okolicach kilku groszy za pojedynczą sztukę. Tak więc za całe opakowanie damy od kilkunastu do kilkudziesięciu zł. Starczą one jednak naprawdę na bardzo długi czas. Zaś metalowe opaski będą sprzedawane pojedynczo lub w opakowaniach po kilka sztuk. Ich cena będzie wahała się w okolicy kilku złoty za te mniejsze z mechanizmem śrubowym. Jeżeli jednak potrzebujemy takiej o większej średnicy będziemy musieli dać nawet kilkanaście zł za jedną sztukę. Różnice te jak widzisz są znaczące, ale pamiętaj, że koszt wykonania produktu z metalu jest znacznie większy i może być stosowany wielokrotnie bez pogorszenia właściwości.
 
Opaski zaciskowe - historia, zastosowanie, cena
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie