Jakub BieleckiJakub Bieleckiwtorek, 1 marca 20228 minut czytanialiczba wyświetleń: 6720
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Opaski zaciskowe, kablowe, plastikowe, trytki

Trytki - czy to na nich jest zbudowany cały świat?


Co mają ze sobą wspólnego trytki, srebrna taśma i klej na gorąco? Są artykułami, które wiele osób wykorzystuje na co dzień do reperowania różnych rzeczy. Przydają się zarówno w gospodarstwach domowych, biurach, czy niemal każdej firmie. Szczególnie trytki sprawdzają się doskonale w wielu zadaniach. Można nimi łączyć różne przedmioty, organizować kable. Są przydatne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć ten produkt i sprawdzić, skąd wzięła się tak ogromna popularność trytek.

 

Co to są trytki?Opaski zaciskowe, często nazywane są trytkami. Potoczne nazwy wywodzą się od charakterystycznego odgłosu powstałego przy zaciskaniu się opaski. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu opaski zaciskowe opanowały cały świat. Dzięki swojej przydatności sprawdzają się w bardzo wielu sytuacjach. Wśród wielu rodzajów, najpopularniejsze są plastikowe opaski zaciskowe. Trytki znajdziemy z pewnością w każdym domu, biurze, a także w samochodzie. Wielu producentów stosuje je jako fabryczne rozwiązania, pomagające w szybkim, tanim i skutecznym wykończeniu.

Opaski zaciskowe

Plastikowe trytki to przedmioty o wydłużonym kształcie. ich zasada działania jest prosta, jednocześnie bardzo przemyślana. Należy ułożyć opaskę zaciskową na kształt pętli i jeden koniec umieścić w otworze znajdującym się po przeciwnej stronie. trytki. W ten sposób opaska zaciska się, a system ząbków nie pozwala na otworzenie opaski. Tak właśnie wygląda typowa plastikowa trytka - jest z jednej strony pokryta prążkami odpowiedzialnymi za zamykanie opaski.

 
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Jak działa trytka? Zasada działania opasek zaciskowychTen niepozorny przedmiot jest bardzo prosty w aplikacji. Wystarczy zgiąć opaskę zaciskową na kształt pętli i jej nieco zwężający się koniec przełożyć przez mały otwór znajdujący się na końcu trytki. Przemyślany system ząbków działa nieco jak zapadki. Po zaciśnięciu opaski zaciskowej nie otwiera się. W ten sposób można w pewnym stopniu związać, a raczej łączyć ze sobą różne rzeczy.

Konstrukcja opaski zaciskowej jest bardzo przemyślana. Ząbki znajdujące się na jednym z końców opaski mają jednostronne pochylenie. Dzięki temu zaciskania opaski nie wymaga stosowania większej siły. Wycięcie wykonane jest w taki sposób, aby samoczynne rozpięcie się opaski zaciskowej nie było możliwe. To jedna z największych zalet budowy opaski zaciskowej.

Opaski zaciskowe

 

Do czego służą opaski zaciskowe?To dość giętkie, elastyczne obejmy. Opaski zaciskowe, zwane też czasem opaskami kablowymi, często służą właśnie do łączenia przewodów i kabli w większe wizki. Dzięki temu różnego rodzaju kable są dużo prostsze w organizacji. Jednocześnie w podobny sposób można używać opasek zaciskowych także z innymi przedmiotami.

Dużą zaletą trytek jest możliwość dość swobodnego regulowania wielkości, czy raczej przekroju opaski. Wystarczy zacisnąć trytkę w odpowiedni sposób, a mocniejszy nacisk spowoduje zmniejszanie się wielkości zapięcia. 

Popularnym zastosowaniem opasek zaciskowych jest mocowanie kołpaków samochodowych, aby te nie zostały zgubione podczas jazdy po wybojach. Istnieją nawet specjalne rodzaje trytek, które mają kolor zbliżony do typowej barwy srebrnych kołpaków - dzięki temu są mniej widoczne, a samo mocowanie jest bardziej estetyczne.

Opaski zaciskowe

Służby mundurowe używają czasami trytek, jak zresztą czyni to wiele innych instytucji i firmy z różnych branż. W przypadku Policji, czy wojska pojawia się natomiast dodatkowy sposób wykorzystania trytek. Odpowiednio mocne odmiany mogą służyć jako prowizoryczne, choć bardzo skuteczne kajdanki. Próba wydostania z zaciśniętej na nadgarstkach opaski może kończyć się coraz mocniejszym jej zaciskaniem. To nic przyjemnego, jeśli jednak złapanej w ten sposób osobie nie udałoby się oswobodzić.
 

Trytki, opaski kablowe, sprawdź naszą ofertę:


 


Stosowanie trytek - jak ich używać?Przez otwór w główce trytki (zgrubienie na jednym z końców opaski zaciskowej) wystarczy przełożyć drugi koniec, na którym znajdują się niewielkie ząbki. Dla ułatwienia tej czynności, koniec wykończony jako zębatka posiada zwężenie - końcówa trytki jest nieco szpiczasta.

Wśród wielu rodzajów plastikowych opasek zaciskowych ich największą różnicą jest długość trytki i jej grubość. Cieńsze odmiany nadają się do bardziej precyzyjnych prac. Szerokie opaski z mocniej wystającymi ząbkami pozwalają natomiast na uzyskanie znacznie mocniejszego połączenia. 

Nie ma problemów w tym, aby połączyć ze sobą kilka trytek. Dzięki temu możemy w prosty sposób zwiększyć długość połączenia. Trytki jednego typu doskonale do siebie pasują, a ząbki pozwalają na dość trwałe i solidne połączenie. Zaciskanie trytki na kolejne ząbki powoduje nieodwracalne zmniejszanie jej obwodu. W tym momencie do poluźnienia połączenia niezbędne jest więc rozcięcie opaski zaciskowej.

 

Opaski zaciskowe stosowane wewnątrz i na zewnątrzTrytki można zastosować niemal wszędzie. Ze względu na podatność plastiku (opaski zaciskowe są wykonane z elastycznego, lecz wytrzymałego nylonu) na promieniowanie UV pochodzące ze światła słonecznego, stosowanie trytek na odkrytym terenie jest najbardziej skuteczne przy użyciu opasek zaciskowych w kolorze czarnym. Czarne trytki sprawdzają się więc dobrze na zewnąrz.

Aby trytki nie odróżniały się od miejsc i przedmiotów, na których są montowane, występują także w wielu innych kolorach. Możliwość dyskretnego przymocowania czegoś w dowolnym miejscu także jest tu bardzo ważna.

 

Trytki w ogrodnictwieJedną z dużych branż, które często korzystają z pomocy trytek jest ogrodnictwo i rolnictwo. Trytki mogą służyć do bardzo szybkiego i skutecznego mocowania sadzonek roślin, niewielkich krzewów i drzewek do podpór w postaci kijków, itp. 

Opaski zaciskowe okazują się także pomocne przy tworzeniu różnych ogrodzeń. Oczywiście w tym sektorze najczęściej spotykane są trytki w kolorze zielonym.

Opaski zaciskowe

 

Prowizoryczne haczyki i uchwyty - wykonasz je z wykorzystaniem trytekZipy są bardzo uniwersalnymi produktami. Można przy ich użyciu zarówno mocować różne rzeczy ze sobą. Mogą też posłużyć jako samodzielne mocowanie lub uchwyt. Wystarczy zahaczyć o coś trytkę i zacisnąć ją. Utworzone kółeczko może spełniać wiele zadań, podtrzymywać coś lub pozwolić na sobie powiesić dowolne przedmioty.

Kolorowe trytki - sposób na dyskretne lub rzucające się w oczy połączenie
Wielki wybór kolorów opasek zaciskowych pozwoli każdemu dobrać najbardziej odpowiednie do jego preferencji wykończenie.Kolorowe trytki mogą jednocześnie być niemal niezauważalne, gdy użyjemy ich na przedmiocie lub powierzchni tego samego koloru. Mogą też zwracać na siebie uwagę, gdy dobrany kolor będzie kontrastujący z otoczeniem.

Opaski zaciskowe

Te dwa skrajnie różne podejścia pokazują, że kolorowe opaski zaciskowe mogą zostać użyte na naprawdę wiele sposobów i w różnych zastosowaniach.

Najpopularniejsze kolory trytek dostępnych w sklepie internetowym Neopak to: 

Właściwości i zalety plastikowych opasek zaciskowychWykonane z elastycznego i niezwykle trwałego nylonu trytki mają niezwykle wiele zalet. Często głównymi z nich są uniwersalność i niski koszt zakupu. To właśnie te cechy sprawiają, że wiele osób ma zawsze kilka opasek zaciskowych pod ręką. Przydają się w często najmniej spodziewanych sytuacjach, czasami pozwalając od ręki naprawić coś lub ułatwić jakieś czynności.

Fenomen trytek polega na bardzo mocnym połączeniu, które możemy stworzyć właściwie bez siłowania się z zaciskiem, czy stosowania dodatkowych produktów i narzędzi. Używanie opasek jest intuicyjne i proste, każdy sobie z nim poradzi.

Największe zalety trytek to:
 • niski koszt zakupu
 • mocne połączenie
 • duży wybór długości, szerokości
 • dostępne w wielu kolorach
 • odporne na warunki atmosferyczne
 • odporne na UV (trytki czarne)
 • dostępne w wygodnych pakietach po 100 sztuk
 

Historia opaski zaciskowejNaukowcy, a także wiele innych osób mają wiele teorii na temat tego, kiedy i w jaki sposób powstał nasz świat. Na to drugie pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi, możemy natomiast podać dokładną datę, od kiedy świat “trzyma się na trytkach”. Jak funkcjonował wcześniej - tego także nie wiemy.

Wynalezienie trytek przypisywana jest inżynierowi Marcusowi  C. Loganowi, który pod koniec lat 50-tych pracował dla Thomas & Betts. Nazwa firmy być może wielu czytelnikom nic nie mówi, jednak jej obecnym następcą jest ABB - szwajcarska spółka notowana na giełdzie.

Opaski zaciskowe metalowe

Marcus C. Logan pracował nad sposobem połączenia ze sobą kabli wchodzących w skład wiązki elektrycznej. W tamtych czasach wykonywano to przy pomocy zwykłego sznurka, choć dla lepszego efektu czasem był nasączony woskiem. Zmieniło się to 24 czerwca 1958, kiedy opatentowano opaski zaciskowe.Firma sprzedawała je jako “Ty-Rap”, stąd do dziś na opaski zaciskowe część osób mówi “rapsy”. Do tamtego czasu metalowe opaski zaciskowe zaczęto stosować, początkowo w procesie produkcji samochodów. Po zdobyciu pewnych doświadczeń postanowiono zacząć stosować tańsze i bardziej uniwersalne trytki plastikowe.

 

Trytki wielokrotnego użytku? Mogą być bardziej ekologiczne!Standardowe opaski zaciskowe zwykle są używane jeden raz. W celu ich zdjęcia są po prostu przecinane - nożykiem tapicerskim lub nożyczkami z ostrymi końcówkami. Niewiele osób o tym wie, ale większość rodzajów opasek zaciskowych można także otworzyć. W tym celu należy podważyć zapadkę, która blokuje zaciśnięte wypustki zębatki. Można użyć ostrego, niewielkiego przedmiotu i wsunąć go w otwór na główce (tam, gdzie wsuwany jest zwężany koniec trytki). W wielu wypadkach można tak otworzyć trytkę. Co więcej, bez przeszkód można ją także ponownie wykorzystać!

Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko kilka razy użyć jednej opaski zaciskowej. Może też pomóc jeżeli pojawi się potrzeba poprawienia zacisku. Można też poluzować nieco zacisk, gdy wykonamy go w zbyt mocny sposób.

 

Trytki na rzepCiekawą odmianą trytek są też takie wykonane z rzepu. Materiałowe opaski zaciskowe z rzepem pozwalają na zamocowanie czegoś, a następnie szybkie i bezinwazyjne odczepienie zacisku w razie potrzeby. Głównie są stosowane do grupowania kabli w wiązki.

Opaski zaciskowe na rzep

Często znajdują także inne zastosowanie. Muzycy i osoby pracujące ze sprzętem audio (firmy nagłośnieniowe, studia nagrań, studia radiowe, itp.) stosują opaski zaciskowe na rzep w celu lepszej organizacji kabli i przewodów nagłośnieniowych - kabli jack, XLR, czy zasilających. Dzięki temu kable nie plączą się i dłużej zachowują swoje właściwości. Trytki na rzep są bardzo przydatne.

 

Opaski zaciskowe - ile sztuk kupić?Pojedyncza opaska zaciskowa jest produktem na tyle niedrogim, że nie jest sprzedawana na sztuki. Wyjątkiem mogą być największe warianty, opaski metalowe, czy na rzep. Standardowe plastikowe trytki są jednak sprzedawane w wygodnych pakietach. W Neopaku znajdą Państwo takie rodzaje:
Większy zapas zwykle okazuje się nieco bardziej ekonomicznym wyborem, choć warto wybrać ilość odpowiadającą Państwa potrzebom.

Opaski zaciskowe, kablowe, plastikowe, trytki
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie