Marlena KopaczMarlena Kopaczwtorek, 31 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2984
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Oznaczenia na opakowaniach

W tym krótkim poradniku wspomnę o regulacjach, certyfikatach i oznaczeniach, jakie możesz znaleźć na opakowaniach oraz na akcesoriach do wysyłki. Jeżeli jesteś niewielką marką e-commerce, to w Twoich planach może być sprzedaż za granicą. Aby nie wpaść w kłopoty, powinieneś wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Podpowiem Ci, jakie są regulacje i certyfikaty w zakresie materiałów opakowaniowych. Omówię dokładnie ustawodawstwo w Polsce i Unii Europejskiej. Regulacji, praw i obowiązków jest tak wiele, że sam możesz się w tym zwyczajnie pogubić. Doskonale to rozumiem i chcę Ci pomóc. Samodzielnie przedzieranie się przez teksty ustaw, rozszyfrowywanie skrótów i oznaczeń może być sporym wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorcy. Nie martw się! Zrobiłam to za Ciebie, aby zaoszczędzić Ci czasu i mnóstwa pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że warto postawić na ekologię. Jak to zrobić? Już wyjaśniam!

Oznaczenia na opakowaniach


Czemu warto znać oznaczenia na opakowaniach?

Co możesz zrobić, żeby zarówno proces produkcji, jak i surowiec, z którego jest produkowane Twoje opakowanie był przyjazny dla środowiska naturalnego? Jakie musisz mieć certyfikaty, aby to potwierdzić? W jaki sposób możesz wysłać przesyłki za granicę?

W prosty i przystępny sposób wyjaśnię Ci, wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące prawnych regulacji oraz certyfikacji opakowań. Z tego tekstu dowiesz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby móc ruszyć na podbój zagranicznych rynków.

Magazyn


Dlaczego staranne przygotowanie sklepu online do wysyłki jest tak istotne?

Otwarcie jakiejkolwiek działalności zawsze zaczyna się od marzenia. Wszystkim zależy na tym, aby stać się pięknym, sławnym i bogatym. Jeżeli świadczysz usługi, to chcesz, aby były one znane na całym świecie. To dotyczy również Twoich produktów. Aby to osiągnąć trzeba wyjść poza granice Polski. Na szczęście procedury zmieniły się na korzyść początkujących i tych bardziej zaawansowanych przedsiębiorców. To sprawia, że prościej jest się wybić.

sklep online

Jednak, aby nie mieć problemów z prawem, to najpierw powinieneś je bardzo dobrze poznać. Gra jest naprawdę warta świeczki. Mnóstwo Europejczyków kupuje online za granicą. Jeżeli się postrasz, to może Twój sklep stanie się jednym z ich ulubionych. W tym przypadku potencjał biznesowy jest wręcz gigantyczny. Aż żal byłoby go nie wykorzystać.

Młodzi Europejczycy chętnie kupują przez Internet ubrania, elektronikę i książki oraz płyty.
Taśmy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy

Dlaczego Europejczycy robią zakupy za granicą?

Główny powód jest banalnie prosty. Są nim pieniądze. Polskie sklepy nadal są zdecydowanie tańsze niż na przykład niemieckie, czy hiszpańskie. Niezależnie od narodowości mamy to do siebie, że bardzo nie lubimy przepłacać. Dlatego Polacy powinni być odważni i oferować swoje usługi oraz produkty na zachodnich rynkach. Tam klienci są bogatsi i są w stanie zapłacić o wiele więcej.

Młodzi Europejczycy

Cena jest pierwszym powodem, dla którego Europejczycy tak często robią zakupy za granicą. Jest jednak jeszcze kilka innych przyczyn. Postaram się omówić je tutaj wszystkie. Może zacznę od tego, że klienci zza granicy mają możliwość kupienia takich przedmiotów, które są niedostępne w ich krajach. Dla każdego państwa będzie to trochę odmienny asortyment, ale taka jest ogólna zasada biznesu. Muszę tutaj również wspomnieć o tym, że dla Europejczyków równie ważne są pozytywne doświadczenia zakupowe oraz pozytywne opinie innych osób kupujących w danym sklepie. Zresztą pod tym względem młodzi Polacy niczym się od nich nie różnią.

Regulacje prawne to pierwszy krok

Zanim zdecydujesz się na tak odważny krok i postanowisz podbić na przykład niemiecki rynek e-commerce, to najpierw musisz dokładnie poznać odpowiednie regulacje prawne. Nawet na terenie Unii Europejskie pewne regulacje i certyfikaty mogą być odmienne w zależności od konkretnego regionu. Muszę tutaj również wspomnieć o tym, że w Polsce jest ponad 30 ustaw prawnych dotyczących opakowań.

Właśnie z tego względu w tej jednej części artykułu zebrałam wszystkie najważniejsze certyfikaty i regulacje opakowaniowe, które obecnie obowiązują w Unii Europejskiej.
Przykładowo organizacja FEFCO odpowiada za system oznaczeń podstawowych konstrukcji opakowań.

Oznaczenia na opakowaniach – co musisz wiedzieć?

Pewnie nie raz w życiu spotkałem się już z symbolami na opakowaniach. Wbrew pozorom nie jest ich wcale tak dużo, jak początkowo mogłoby Ci się wydawać. Jednocześnie największy problem polega na tym, że na co dzień praktycznie ich nie widzisz. Gdy jesteś właścicielem firmy, to dobra znajomość oznaczeń na opakowaniach może być dla Ciebie bardzo istotna. Każdy z tych symboli został uregulowany pod względem prawnym. Służy on do przekazywania ważnych informacji zarówno klientom, jak i firmom zajmującym się przesyłkami kurierskimi.


Oznaczenia na opakowaniach mogą się odnosić zarówno do tego, co znajduje się w środku kartonu, jak i do wymaganiach odnoszących się do logistyki. Do oznaczania służą między innymi taśmy oznaczeniowe. Może to być na przykład Taśma Papierowa samoprzylepna Uwaga Szkło 50mm/50m. Oznaczenia mogą również informować o materiale opakowania i o kwestiach środowiskowych. W tym artykule omówię wszystkie najważniejsze symbole oznaczeniowe. Czytaj dalej!

Uwaga szkło!


Symbole dotyczące zawartości opakowania

Conformité Européenne - ceryfikat nowego podejścia. Z pewnością bardzo dobrze znasz to oznaczenie. Nawet, jeżeli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Znaczy on, że produkt jest zgodny z unijną dyrektywą nowego podejścia. Oznacza to, że zawartość opakowania jest całkowicie bezpieczna zarówno dla zwierząt, ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Dyrektywy Nowego Podejścia odnoszą się do obowiązkowych regulacji prawnych. Dają one możliwość swobodnego handlowania Twoimi produktami.

Znak e - estimated sign

Natomiast to oznaczenie opakowaniowe gwarantuje, że określona na opakowaniu masa lub pojemność produktów jest zgodna ze stanem faktycznym. Jeżeli handlujesz produktami kosmetycznymi, to Twoim obowiązkiem jest umieszczenia na opakowaniu również dwóch dodatkowym symboli. Mam tutaj oczywiście na myśli symbol informujący o dacie przydatności do użycia. Natomiast drugi znak odnosi się do dodatkowych informacji o Twoim produkcie. Powinien być umieszczony na innej części opakowania, na przykład na etykiecie albo na ulotce dodawanej do kosmetyku.

Zawartość opakowania może być również oznaczona symbolem lub znakiem informującym o jakości produktu. W Polsce jest kilka bardzo popularnych oznaczeń. Wymienię je poniżej.
 • „Poznaj dobrą żywność” – znak informujący o wysokiej jakości produktów spożywczych.
 • „Teraz Polska” to certyfikat oznaczający produkty i usługi o bardzo wysokiej jakości lub wysokim stopniu innowacyjności.
 • Q – znak jakości. Pokazuje nie tylko najbardziej wartościowe parametry danego produktu, ale również informuje o tym, w jaki sposób się go przygotowuje.

Jakie symbole odnoszą się do opakowań?

Oznaczenia opakowaniowe lub symbole informują o właściwościach samego opakowania. Przykładem jest znak na opakowaniach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Oznaczenia mogą się również odnosić do zaleceń w zakresie sposobu przewożenia danego produktu. Mam tutaj na myśli to, że dotyczy on na przykład ochrony przed wilgocią. Możesz do tego wykorzystywać również taśmy antypoślizgowe. Są one odpowiednie może nie na same opakowania, ale za to na schody i na pozostałe śliskie miejsca.

Kolejny bardzo ważnym oznaczeniem jest ,,Ostrożnie! Kruche!”. Może to być na przykład Naklejka NIE UPUŚCIĆ / SZKŁO 100x50mm 100szt. Umieszcza się je na tych przesyłkach, które wymagają szczególnie delikatnego traktowania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim rzeczy wykonane ze szkła oraz elektronikę. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że taką paczką firma kurierska nie będzie mogła rzucać. W przeciwnym razie będziesz mógł złożyć reklamację lub domagać się odszkodowania.

Następnym niezwykle istotnym oznaczeniem opakowaniowym jest symbol Naklejka GÓRA THIS WAY UP 100x100mm - 100szt. Oznacza on taką pozycję, w jakiej przedmiot może być bezpiecznie przewożony. Przejdę teraz do oznaczeń odnoszących się do materiału, z którego został wyprodukowany dany przedmiot.

Oznaczenia opakowaniowe w zakresie materiału

Bardzo ważną informacją jest oznaczenie materiału, z którego jest zrobione opakowanie produktu. Przejrzyste informowanie o wykorzystanych do produkcji materiałów jest bardzo ważną częścią biznesu.

Prawidłowe oznaczenia w tym zakresie są regulowane przez dyrektywę unijną i rozporządzenie Ministra Środowiska. Pierwsza grupa symboli odnosi się do produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych. System identyfikacji tych materiałów jest złożony z symbolu i kodu numerycznego. Prezentują się one następująco:
 • PET 1 - oznaczenie dla politereftalanu etylenu, na przykład do plastikowych butelek.\
 • HDPE 2 - oznaczenie dla polietylenu wysokiej gęstości, na przykład pojemniki i folie do pakowania żywności.
 • PVC 3 - polichlorek winylu, na przykład rury, folie.
 • LDPE 4 - polietylen niskiej gęstości, tworzone są z niego na przykład opakowania spożywcze i farmaceutyczne.
 • PP 5 - polipropylen, robione są z niego na przykład pojemniki na żywność.
 • PS 6 - polistyren, produkuje się z niego na przykład szczoteczki do zębów.
Papier i tektura mają swoje indywidualne oznaczenia. Wyglądają one następująco:
 • PAP 20 - oznaczenie tektury falistej.
 • PAP 21 - tektura inna niż falista.
 • PAP 22 – papier.
Szklane przedmioty również mają swoje własne oznaczenia opakowaniowe. Są to:
GL 70 - to szkło bezbarwne, GL 71 - szkło zielone, a GL 72 - szkło brązowe.
Pewnie zastanawiasz się teraz nad jeszcze jedną kwestią. Odnosi się ona do tego, co powinieneś zrobić, gdy musisz oznaczyć towar składający się z kilku materiałów. Wtedy musisz zastosować oznakowanie dla opakowań wielomateriałowych. Inaczej nazywa się je kompozytami.

Kilka słów podsumowania

Jak sam możesz zobaczyć, świat oznaczeń jest bardzo skomplikowany. Zacznij od poznania przepisów prawnych w tym obszarze, a w dalszej kolejności zajmij się kupowaniem materiałów opakowaniowych, które ułatwią Ci wejście na zachodni rynek.
Oznaczenia na opakowaniach
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie