Michał KrajniakMichał Krajniakponiedziałek, 22 sierpnia 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 5192
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Paczkomat – wymiary paczek. Gabaryty A, B i C

We współczesnym świecie chyba każdy z nas ceni sobie wygodne wysyłanie oraz odbieranie przesyłek. Bardzo duży postęp w tej dziedzinie dokonał się za sprawą paczkomatów. Dzięki temu nie musimy już czekać na kuriera, odbierać awizo i fatygować się na pocztę czy lecieć po pracy na łeb na szyję do punktu odbioru w placówce, która zaraz będzie zamknięta. Po prostu zamawiamy sobie paczkę do paczkomatu i odbieramy w najbardziej dogodnym dla nas momencie. Jednakże, kiedy to my jesteśmy osobą nadającą paczkę musimy koniecznie podać, jaki rozmiar będzie miał przesyłany przez nas pakunek.
Paczkomat--wymiary-paczek-Gabaryty-A-B-i-C


Wymiary paczek – co należy przez to zrozumieć?


Najczęściej, kiedy stoi przed nami dany pakunek to jego rozmiar ocenimy w kategorii czysto wizualnej. Mówimy wówczas, że paczka jest „mała”, „średnia” albo „duża”. Ale czy to naprawdę odpowiada oficjalnemu oznaczeniu paczek, które każdy kurier odczyta? I tak, i nie. Wszystko zależy od dwóch rzeczy, które ze sobą korespondują – od wymiaru paczki jako takiego oraz od sposobu w jaki będzie nadana.

Gabaryty paczki – klasyfikacja


Otóż możemy mówić o paczce, którą kurier dostarczy w wybrane miejsce oraz o paczce do paczkomatu. W tym pierwszym przypadku mówimy o kilku rozmiarach paczek. Przesyłka standardowa mieści się w granicach określonych przez firmę przewozową. Paczka niestandardowa zazwyczaj posiada nieregularny kształt – nie jest prostopadłościanem. Paczka gabarytowa to paczka, która przekracza miarę standardową w danej firmie kurierskiej, lecz nie przekracza dopuszczalnej wagi. Natomiast paczka dłużycowa jest pakunkiem, którego długość przekracza 2 m. Nas będzie interesowała paczka do paczkomatu. Tutaj mówimy o trzech gabarytach – A, B i C.

Gabaryty A, B i C – ile wynoszą?


Otóż, zanim powiemy dokładnie o wymiarach tych paczek, powiedzmy sobie o łączącej ich cesze wspólnej. Otóż, niezależnie od tego, ile centymetrów będzie mieć karton do paczkomatu, zasada jest jedna: żadna z paczek – A, B czy C – nie może przekroczyć masy 25 kg.


Paczką „małą” możemy nazwać przesyłkę w gabarycie A. Maksymalna długość najkrótszego boku nie może przekroczyć 8 cm. Średni bok może mieć max 38 cm, natomiast najdłuższy 64 cm. Nasza „średnia” paczka także nie może mieć najdłuższego boku powyżej 64 cm, średniego powyżej 38 cm, ale już najkrótszy bok może max wynosić 19 cm – jest to gabaryt B. Z kolei gabaryt C – czyli „duża paczka” będzie miał wymiary równe: 41x38x64cm.


Musimy pamiętać o tych gabarytach, kiedy będziemy nadawać paczkę. Dlatego już zawczasu – najlepiej przy samym pakowaniu naszej przesyłki – należy dokładnie zmierzyć karton do paczkomatu, który będzie stanowił opakowanie zewnętrzne naszego pakunku. A najlepiej byłoby, gdybyśmy byli zdolni przewidzieć, jak duża nasza paczka będzie jeszcze przed zakupem kartonu. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i czas, a także przygotujemy się w sposób prawidłowy do pakowania.

Zawsze sprawdzaj dokładnie gabaryty A, B i C


Jest jeszcze jedno bardzo ważne zastrzeżenie dotyczące gabarytów A, B i C. Otóż każdy podmiot dostarczający paczki i posiadający paczkomaty może określić nieco inne gabaryty A,B i C. W związku z tym zawsze należy dokładnie to sprawdzić, aby uniknąć pomyłki.
Paczkomat – wymiary paczek. Gabaryty A, B i C
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie