Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczśroda, 1 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1539
Ilość komentarzy: 0

Pakowanie produktów ekologicznych - poradnik eCommerce

Pakowanie-produktw-ekologicznych--poradnik-eCommerceOd wielu lat organizacje działające na rzecz ochrony środowiska, walczą o to by zmieniać sposób myślenia oraz działania ludzkości. W ostatnich latach świadomość społeczeństwa na temat ekologii, zaczęła gwałtownie wzrastać. Można nawet powiedzieć, że ostatnimi czasy bycie eko stało się modne. Jak wiadomo, bardzo często można się spotkać z firmami oraz produktami pseudo ekologicznymi. Firmy reklamujące się jako eko, a w rzeczywistości działające na niekorzyść środowiska, bardzo szybko tracą klientów. Jak zatem uniknąć krytyki ze strony społeczeństwa? Jak faktycznie być firmą eko? I jak wysyłać ekologiczne produkty? Na pewno nie używać do wysyłek tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają środowisko. Sprawdźmy więc jak może wyglądać pakowanie produktów ekologicznych! 

Popularność produktów eko na przestrzeni ostatnich lat

Pakowanie-produktw-ekologicznych--poradnik-eCommerce-1Zanim zaczniemy pisać o rynku produktów eko oraz ich rosnącej popularności, zacznijmy od tego czym w ogóle są produkty ekologiczne. Są to artykuły, przyjazne środowisku. Zawierają składniki pochodzenia naturalnego, a produkowane są w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. Podczas tworzenia produktów tego typu zabrania się używania chemikaliów oraz modyfikacji genetycznych. W praktyce oznacza to, że dany produkt musi być wykonany od początku do końca ze składników pochodzenia naturalnego oraz nie może on wpływać negatywnie na środowisko. Każdy produkt, uznany przez Unię Europejską za ekologiczny, jest w odpowiedni sposób oznaczony. Ekologiczna może być nie tylko żywność, ale i wiele więcej różnego rodzaju artykułów pochodzenia naturalnego. Do tej grupy produktów zaliczają się również: kosmetyki, ubrania, akcesoria modowe oraz domowe i mnóstwo innych przedmiotów codziennego użytku. 

Nie da się nie zauważyć, że w ostatnich latach branża eko przybiera na popularności. Coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty pochodzenia naturalnego. Jak wiadomo, z przyczyn oczywistych, produkty te są droższe od innych. Mimo to klienci coraz częściej sięgają właśnie po nie. Ciężka sytuacja w ostatnich latach, nie zatrzymała rynku i w dalszym ciągu gwałtownie pnie się do góry. Rynek ten dzieli się na wiele segmentów, a jednym z nich jest żywność. Sam rynek żywności ekologicznej w roku 2020 był wart ponad 120 miliardów euro, a uprawy ekologiczne zajmują już 75 milionów hektarów na całym świecie. Jak sami widzimy liczby te są ogromne, podobnie jak potencjał firm eko.

Dlaczego tak ważne jest, aby opakowania także były eko?

Pakowanie-produktw-ekologicznych--poradnik-eCommerce-2Przeciętny Polak rocznie zużywa 160 kg opakowań, a produkuje się ich ponad 6 milionów ton. Są to ogromne ilości, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy i ciężko jest je sobie nawet wyobrazić. Między innymi to właśnie dlatego tak istotne jest wybranie ekologicznych opakowań, w zamian za plastikowe. Opakowania te samoistnie podlegają degradacji, więc nie zaśmiecają środowiska naturalnego. Ochrona środowiska to ogromny plus takiego rodzaju opakowań, ale nie jedyny.

Biorąc pod uwagę modę i popularność firm oraz produktów eko, warto jest podążać w tym samym kierunku. Klienci coraz częściej wybierają produkty eko od świadomych marek. Idea ochrony jest piękna i warto ją promować. Pokazywanie i śmiałe mówienie o tym, że nasza firma dba o planetę, z pewnością przyniesie wiele korzyści i nowych klientów. Warto zacząć właśnie od opakowań i ich zmiany na ekologiczne.

Opakowania ekologiczne są produkowane z surowców naturalnych. Do wytworzenia ich nie potrzeba tak dużych zasobów energii jak do opakowań np. plastikowych. Są one również bardzo solidne i wielozadaniowe. Nadają się więc do wielokrotnego użytku i transportu. Dzięki tym cechom możemy powiedzieć, że opakowania ekologiczne obniżają koszty. 
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne

Rodzaje ekologicznych opakowań

Samo pojęcie ekologii jako nauki jest bardzo obszerne. Opakowania ekologiczne to również bardzo obszerny temat. Opakowania te możemy podzielić na: 
 • Pudełka kartonowe - aktualnie są one najbardziej popularną alternatywą dla plastikowych opakowań. Tworzone są z pulpy drzewnej, która pochodzi z recyklingu. Jest wiele rodzajów tektur. Najbardziej powszechną jest tektura falista. To właśnie z niej jest wykonana większość kartonowych pudełek. Mają one wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście optymalizacja zużycia plastiku w branży TSL. Poza tym kartony są bardzo wytrzymałe, więc nadają się praktycznie do wszystkiego. Można w nich przechowywać oraz transportować przedmioty, nawet te, o sporych gabarytach i wadze. Kolejną zaletą ich jest to, że świetnie spełniają funkcję zabezpieczenia przedmiotów. Ponadto wyglądają bardzo estetycznie, więc bez problemu można używać ich wielokrotnie lub jako dekoracja, na przykład w szafie lub na komodzie. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Na producenta kartonu i na to ile tektury pochodzi z recyklingu. 
 • Opakowania z alg morskich - te opakowania nadają się do opakowania produktu, ale nie do transportu. Materiał ten jest otrzymywany z powszechnie występujących alg czerwonych. Sprawdza się on świetnie do opakowania różnego rodzaju suchych produktów spożywczych.
 • Bio plastik - jest to rodzaj tworzywa biodegradowalnego. Tworzony jest z kompostu roślinnego. Stosowany jest on głównie do produkcji bio foliopaków (szczególnie przydatnych w branży TSL) i torebek foliowych.


Rodzaje kartonów wysyłkowych - jakie wybierać?

Pakowanie-produktw-ekologicznych--poradnik-eCommerce-3Chcąc utrzymać swój status firmy przyjaznej środowisku, powinniśmy bardzo uważnie przyjrzeć się kartonom wysyłkowym. Najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na pochodzenie tektury, z której nasze opakowania zostały wyprodukowane. Tektura tworzona jest z pulpy drzewnej. Warto więc kontrolować ten proces i upewnić się, że produkcja nie jest prowadzona kosztem wycinki drzew. Kolejną kwestią jest design pudełka. Najlepiej wybierać opakowania, które nie wymagają sklejania. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zabezpieczyć pudełko, warto wybrać taśmę papierową. Działajmy z głową tak, aby na każdym możliwym kroku redukować poziom zużycia plastiku. Jeśli jesteśmy już przy designie, warto poruszyć temat nadruków oraz naklejek. Firma ekologiczna powinna zwrócić uwagę również na laminowane opakowania. Laminacji używa się aby podrasować wygląd opakowania. Warto jednak pamiętać że laminat jest produkowany z tworzyw sztucznych i nie podlega recyklingowi ani nie jest biodegradowalny. Jeśli jednak chcemy by na naszym kartonie widniało na przykład logo firmy, jest to możliwe. Wystarczy wybrać metodę nadruku, która będzie, wcale lub jak najmniej szkodliwa dla środowiska naturalnego.

Pakowanie produktów ekologicznych - jakich wypełniaczy używać? 

Pakowanie-produktw-ekologicznych--poradnik-eCommerce-4Kartony i eko produkty to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na wypełniacze, których używamy do zabezpieczenia towaru podczas wysyłki. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie one najczęściej trafiają prosto do śmieci. Rodzajów ekologicznych wypełniaczy do paczek jest wiele. Zaliczamy do nich między innymi:
 • Papier nacinany - świetnie sprawdzi się jako zamiennik dla folii bąbelkowej. Struktura 3D bardzo dobrze działa jako ochraniacz i amortyzator dla przedmiotów owiniętych w taki papier. 
 • Papier z makulatury - jest to świetne rozwiązanie, ponieważ do produkcji takiego papieru nie musimy ponownie wycinać drzew. Produkowany jest on ze wcześniej użytych papierów. Po prostu najadamy mu się drugie życie, a przy tym nie wycina się bardzo cennych drzew i terenów zielonych. 
 • Papier bąbelkowy - struktura jego świetnie zastępuje folie bąbelkową. Doskonale amortyzuje przedmioty, podczas transportu. Można go używać wielokrotnie. Bardzo wygodnie owija się nim nieregularne przedmioty.
 • Papier składany - jest on kolejną formą papieru, który sprawdza si przy wypełnianiu paczek. Można go stosować również przy automatycznym wypełnianiu paczek.
 • Papierowe wiórki - ten papier wygląda jak zygzak i ma właściwości amortyzujące. Sprawdza się świetnie, gdy przedmiot jest w nieregularnym, trudnym do owinięcia kształcie. Jest on również w pełni biodegradowalny.
 • Ekologiczny skropak - jest on niesamowicie lekki, więc nie trzeba martwić się, że będzie on zwiększał koszty wysyłki. Jest on biodegradowalny, więc nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Świetnie amortyzuje przedmioty zarówno podczas transportu, jak i przechowywania. Jest on wytrzymały więc może służyć, nawet jako amortyzator dużych i ciężkich przedmiotów.
 • Naturalna wełna drzewna - inaczej wiolina. Wykonana z surowca naturalnego, w tym przypadku z drzewa. Wygląda ona bardzo estetycznie i elegancko, więc może służyć również jako element ozdobny. Użycie wypełniacza dobrego, ekologicznego i ładnego, znacząco zwiększa wartość dodaną produktu. Jest to wypełnienie w pełni biodegradowalne, więc nie szkodzi środowisku.
 • Eko flupis - jest to innowacyjny wypełniacz ekologiczny. Został wykonany z brykietu oraz spienionego papieru. Dzięki temu jest on bezpieczny dla środowiska, a zarazem świetnie chroni przedmioty podczas transportu. Jest to produkt biodegradowalny, więc podczas rozkładu nie zatruwa środowiska. 
 • Papierowe poduszki powietrzne - świetnie chronią produkty bardzo delikatne. Są również świetnym zastępcą dla poduszek powietrznych plastikowych. Są one wielokrotnego użytku i wyglądają estetycznie. Nadadzą się do przesyłek prywatnych oraz firmowych. W całości zostały wykonane z papieru, dzięki czemu są w 100% biodegradowalne.


Co to są opakowania biodegradowalne i jak z nich korzystać?

Opakowanie biodegradowalne to pojęcie które bardzo często słyszymy, ale co ono właściwie oznacza? W praktyce oznacza to, że dane opakowanie podczas kompostowania, rozkłada się. Przy tym opakowanie rozkładając się, nie wydziela żadnych szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Opakowania oznaczone jako biodegradowalne powinno się kompostować wraz z odpadkami organicznymi. Warto więc przy zakupie, zwrócić uwagę, czy opakowanie faktycznie zostało uznane za biodegradowalne. 

Na rynku ecommerce pojawia się coraz więcej marek oferujących produkty ekologiczne. Żeby ich strategia była spójna, niezbędne staje się wykorzystanie opakowań ekologicznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pakowanie produktów ekologicznych również powinno być ekologiczne. Na szczęście branża opakowaniowa oferuje coraz więcej ciekawych rozwiązań, które mają na celu zastąpić te mniej korzystne dla środowiska. 
pakowanie produktów ekologicznych
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie