Edyta SiedleckiEdyta Siedleckipiątek, 31 marca 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2138
Ilość komentarzy: 0

Papier pakowy - gdzie wyrzucać i jak utylizować?

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków sprawia, że coraz chętniej zdobywamy wiedzę na na temat utylizacji odpadów. W zalewie nowych informacji, segregacja papieru wydaje się całkiem oczywista, szczególnie w stosunku do pozostałych kategorii odpadów. A jak jest w praktyce? Okazuje się, że większość społeczeństwa popełnia w tej kwestii sporo błędów. Sprawdź zatem nasz poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, gdzie wyrzucać papier pakowy i jak utylizować odpady z tego materiału. 


Papier pakowy - opakowanie uniwersalne


Papier to spilśniona masa o charakterze organicznym, produkowana z materiałów na bazie celulozy lub włókna ścieru drzewnego (najczęściej topola, świerk, brzoza, sosna, buk i jodła). Opakowanie wykonane z papieru można łatwo poddać recyklingowi, dlatego warto dokładnie poznać zasady segregacji i utylizacji tego materiału. 

Papier pakowy ze względu na swoje właściwości użytkowe znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, w handlu i przemyśle. Sprawdza się jako ochrona przed brudem, wilgocią, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, czy wreszcie jako zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem osób trzecich. 

Obecnie, pomimo olbrzymiej dostępności wielu opakowań wykonanych z tektury lub tworzywa sztucznego, papier pakowy pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie proekologicznych rozwiązań. Jednocześnie ma atrakcyjną cenę i jest ogólnodostępny, dlatego tak chętnie sięgają po niego zarówno sklepy wysyłkowe, jak i osoby prywatne. 

Dłoń wrzuca papier do kosza
Zdjęcie autorstwa Cup of  Couple z Pexels


Papier do pakowania - rodzaje 


Na rynku papier pakowy jest dostępny w kilku różnych wersjach. W zależności od rodzaju zastosowanego surowca, rozróżnić można:
 • papier makulaturowy: dostępny w arkuszach lub w rolce; jako materiał biodegradowalny może być stosowany bez obaw o środowisko; ma najniższą cenę ze wszystkich rodzajów papieru do pakowania,
 • papier półpergaminowy: hydrofobowy i nieco transparentny; ze względu na wysoką gramaturę (powyżej 35g/m2) jest bardzo trwały i odporny na przypadkowe uszkodzenie; stosowany do pakowania artykułów spożywczych, ale bywa też wykorzystywany do przerysowywania wzorów (np. szablonów krawieckich),
 • papier pakowy KRAFT: uniwersalny szary papier do pakowania; stosowany w kwiaciarniach, sklepach spożywczych oraz cukierniach; sprawdza się jako zabezpieczenie paczek podczas transportu,
 • papier ozdobny: występuje w szerokiej gamie kolorów, wzorów i wykończeń; wykorzystywany do pakowania prezentów oraz prac plastycznych,
 • papier PD/SD: jedna strona arkusza jest matowa, a druga błyszcząca; ma dość szerokie zastosowanie w różnych branżach.
Osoba wyrzuca papier do pakowania
Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels
Papier pakowy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier pakowy


Segregacja i utylizacja papieru do pakowania


Proces segregacji śmieci powinien być ważnym elementem codzienności. Oddzielanie od siebie różnych odpadów i składowanie ich w odpowiednich miejscu to bez wątpienia nasz moralny obowiązek. Zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w komunalnym bloku, segregujemy śmieci, umieszczając je w dedykowanych kontenerach na odpady. Na papier przeznaczony jest pojemnik w kolorze niebieskim. Surowiec ten można przetworzyć nawet do ośmiu razy. Na kolejnych etapach powstaje bowiem tektura, potem karton, następnie karton falisty, aż wreszcie otrzymujemy opakowanie na jajka. 

Aby w pełni zrozumieć potrzebę segregacji i utylizacji papieru do pakowania, warto poznać i zrozumieć proces recyklingu tego surowca.

ETAP 1: Zbieranie - makulatura trafia do papierni.
ETAP 2: Rozwłóknianie - papier zostaje zmieszany z gorącą wodą, rozdzielony na włókna celulozowe i poddany wstępnemu oczyszczaniu.
ETAP 3: Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń - oddzielenie z frakcji papieru zanieczyszczeń ciężkich.
ETAP 4: Odbarwianie i bielenie - jeśli surowiec zostanie przerobiony na tekturę falistą lub papier pakowy ten etap jest pomijany.

Grafika z ekologicznym hasłem
Zdjęcie autorstwa Anna Tarazevich z Pexels


Papier pakowy - gdzie wyrzucać?


Papier do pakowania należy segregować i umieszczać w pojemniku oznakowanym kolorem niebieskim. Do recyklingu nie nadaje się także papier laminowany.

Warto przy tym pamiętać, że włókna papieru bardzo źle reagują na wodę, tłuszcz oraz wszelkie rodzaje kleju. Poddane działu tych substancji pęcznieją i tracą swoje pierwotne właściwości. Z mokrego czy zatłuszczonego papieru do pakowania nie powstanie już papier dobrej jakości. Należy zatem zwracać uwagę, czy odpady umieszczane w niebieskim pojemniku są suche i czyste.

WAŻNE: Zanim umieścisz papier do pakowania w pojemniku na odpady, zastanów się, czy można go ponownie wykorzystać, np. do prac plastycznych lub jako ekologiczny wypełniacz do paczki przeznaczonej do wysyłki. 


Gdzie wyrzucić papier do pakowania prezentów?


Zwykły papier na prezenty umieszcza się w koszu oznakowanym na niebiesko. Jeśli papier trudno rozedrzeć, oznacza to, że prawdopodobnie został pokryty folią, woskiem lub innymi nabłyszczającymi środkami chemicznymi. Wtedy powinien trafić do czarnego kosza na zmieszane odpady. 


Gdzie wyrzucić śliski papier pakowy?


Papier lakierowany nie powinien być wrzucany do niebieskiego pojemnika. W odróżnieniu od klasycznego papieru do pakowania, śliski papier jest pokryty warstwą tworzywa sztucznego, przez co nie podlega recyklingowi. Materiał tego typu różni się od naturalnego papieru zarówno w dotyku, jak i w wyglądzie. Jest pokryty warstwą folii, przez co wydaje się bardziej śliski. Tym samym zamiast umieszczać do w niebieskim pojemniku, trzeba taki papier wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.


Co można wrzucać do pojemnika na papier?


Niebieskie pojemniki są przeznaczone do zbierania i segregacji takich odpadów jak:
 • papier pakowy,
 • opakowania z papieru lub tektury,
 • katalogi, prospekty, foldery,
 • papier szkolny i biurowy,
 • gazety i czasopisma,
 • książki i zeszyty,
 • torebki i worki papierowe.
Osoba wyrzucapapier do niebieskiego kosza
Zdjęcie autorstwa Lara Jameson z Pexels

A czego NIE wolno wrzucaćdo pojemnika na papier? W tej grupie odpadów znajdują się:
 • zabrudzony i mocno zatłuszczony papier,
 • papier powlekany folią,
 • kalka biurowa,
 • tapety,
 • kartony po mleku, soku i innych napojach,
 • pieluchy jednorazowe i pozostałe materiały higieniczne,
 • worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych,
 • inne odpady komunalne (w szczególności niebezpieczne).


Papier pakowy - jak utylizować i gdzie wyrzucać?


Sortowanie odpadów opakowaniowych to jedna z codziennych czynności, dzięki którym choć trochę możemy się zatroszczyć o środowisko naturalne. Odpowiednio przeprowadzony recykling papieru gwarantuje, że zużycie surowców do produkcji nowych opakowań jest znacznie mniejsze, co bardzo korzystnie wpływa na dobrostan naszej planety. Wiesz już, gdzie wyrzucić i jak utylizować papier pakowy, dlatego zachęcamy do kultywowania proekologicznej postawy na co dzień, w trosce o przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z rodziną lub znajomymi. Jednocześnie zapraszamy na nasz blog firmowy, gdzie każdego dnia publikujemy nowe, ciekawe treści w branży opakowaniowej i nie tylko. 

Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels
Papier pakowy na tle kosza na odpady segregowane
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie