Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 8 czerwca 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 35058
Artykuł oceniony na 3.86 / 5Ilość komentarzy: 0

Permanentny marker - czy można go zmyć?

Permanentny marker - czy można go zmyć?


Artykuły piśmiennicze to kategoria w naszym sklepie, w której znajdziesz m.in. markery permanentne. Co to takiego jest? Wnioskując z nazwy, można bez problemu domyślić się, że jest to rodzaj markera, który charakteryzuje się wyjątkowo trwałym, nieścieralnym oraz niezmywalnym tuszem. Czy faktycznie jest tak, że nie ma sposobu na to, aby się go pozbyć? Nie da się ukryć, że może być to wyjątkowo trudne wyzwanie. Wręcz takie, które wielu osobom wydaje się po prostu nie do zrealizowania. Jak się jednak okazuje, z niektórych powierzchni marker permanentny da się usunąć. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Czytaj dalej.

Kolorowe markery permanentne

Czym jest marker permanentny?


Choć jest to dość powszechnie stosowany przedmiot, to nie da się ukryć, że w dalszym ciągu wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest marker permanentny? Dlatego chcąc zaspokoić ciekawość wielu osób, szukających odpowiedzi na różnego rodzaju forach i blogach, spieszymy z odpowiedzią. Marker permanentny to nic innego jak jeden z artykułów piśmienniczych, który przeznaczony jest do pisania po niemal każdej powierzchni. Jednakże warto mieć na uwadze to, że najlepiej sprawdzają się w przypadku pisania po szkle oraz plastiku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów markera permanentnego. Produkty te wyróżniają się nie tylko różnorodnością kolorów, ale również grubością końcówek. Dzięki temu bez problemu każdy znajdzie to, czego potrzebuje. Wśród produktów dostępnych w naszej ofercie znajdziesz np. marker permanentny czerwony oraz marker permanentny czarny 3 mm. Szeroki wybór markerów sprawia, że nie trudno jest je dopasować do konkretnych potrzeb oraz zadań. Tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że występują one w dwóch wariantach w przypadku główek - ściętej oraz okrągłej.

Co odróżnia marker permanentny od tradycyjnego markera? Przede wszystkim to, że tusz, którego używa się przy produkcji markerów permanentnych, wykazuje niezwykłą trwałość i odporność na ścieranie i zmywanie. Bardzo często tusz ten produkuje się na alkoholowego rozpuszczalnika lub samego alkoholu. Zadaniem tego składnika jest utrwalenie cieczy oraz doprowadzenie jej do takiego stanu, że po przeniesieniu na dowolną powierzchnię będzie odporny na ścieranie oraz zmywanie. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu markerach? Z pewnością to, że zapach, jaki wydzielają, jest niezwykle intensywny oraz drażniący. Wszystko przez środki chemiczne i rozpuszczalniki, które wchodzą w skład tuszu. Właśnie z tego powodu, zdecydowanie nie poleca się ich wykorzystywania przez osoby borykające się z wszelkiego rodzaju alergiami. A także odradza się przekazywania ich dzieciom do zabawy.

Szkicowanie projektów ubrań markerem permanentnym
Markery

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Markery

Jakie zastosowanie mają markery permanentne?


Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu produktów, to nie da się ukryć, że jest ono dość szerokie. Biorąc pod uwagę ich trwałość są wykorzystywane przede wszystkim do trwałego podpisywania oraz oznaczania różnego rodzaju przedmiotów. Dlatego właśnie markerów permanentnych używa się przede wszystkim do:
 • podpisywania paczek;
 • wypisywania ogłoszeń różnego rodzaju;
 • składania dedykacji np. na plakatach czy płytach;
 • podpisywania ubrań i akcesoriów szkolnych;
 • tworzenia ciekawych wzorów na ubraniach oraz butach;
 • malowania graffiti.
Jak widzisz, sposobów na wykorzystanie markerów permanentnych jest dużo. A to, co wymieniliśmy to tylko garstka w porównaniu z faktycznymi możliwościami. Tak naprawdę w przypadku wykorzystania tego typu produktu z uwagi na to, że nadają się one do pisania niemalże po każdej powierzchni ograniczać Cię może jedynie Twoja wyobraźnia. Dlatego skoro tak powszechnie używa się tego produktu, to warto dowiedzieć się jak zmyć marker permanentny.

Zmywanie markera permanentnego z różnego rodzaju powierzchni - jak to zrobić?


Zastanawiasz się jak zmyć marker permanentny? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej metody. W zależności od tego, na jakiej powierzchni został on użyty, konieczne może być zastosowanie różnych sposobów. Co więcej, musisz pamiętać, że z części powierzchni może się w ogóle nie udać go zmyć. A nawet jeśli znajdzie się sposób, to niestety, ale nigdy nie daje on 100% pewności na powodzenie.

Pisanie markerem permanentnym po blacie biurka

Jak zmyć marker permanentny z drewna?


Z uwagi na to, że drewno jest niezwykle chłonnym materiałem, usunięcie śladów po markerze permanentnym może być niezwykle trudne. Jednakże jak się okazuje, istnieje sposób, który cieszy się dość dużą popularnością oraz powodzeniem. Sposób na pozbycie się markera permanentnego z powierzchni drewnianych jest prozaiczny. Wystarczy, że weźmiesz np. ściereczki domowe do kurzu Jan Niezbędny i namoczysz jedną z nich delikatnie alkoholem izopropylowym. Następnie przetrzyj zabrudzenie. Zanim jednak to zrobisz, dla pewności, że nic złego nie stanie się z drewnem wykonaj próbny zabieg na jakimś nierzucającym się w oczy kawałku powierzchni, którą chcesz czyścić.

Jak zmyć marker permanentny ze ściany?


W przypadku zabrudzenia białej ściany markerem permanentnym niezbędna może okazać się zwykła pasta do zębów. Niewielką ilość tego produktu nałóż na ściereczkę, a następnie delikatnymi okrężnymi ruchami wetrzyj ją, w którego zabrudzenie chcesz się pozbyć.

Jak zmyć marker permanentny ze skóry?


Jednym ze sposobów usuwania markera permanentnego z materiału, jakim jest skóra, jest zmycie zabrudzeń zwykłym szarym mydłem. Drobniejsze elementy mydła umieść w miseczce i zalej wrzątkiem. Odstaw do ostygnięcia. Na koniec zamocz w płynie kawałek szmatki i przemywaj zabrudzone miejsce. Innym sposobem, który możesz wypróbować, jest spryskanie lakierem do włosów powierzchni (wcześniej sprawdź w mało widocznym miejscu, czy lakier nie pozostawi na skórze żadnych śladów) oraz próba usunięcia zabrudzenia po kilku minutach szczoteczką zamoczoną w ciepłej wodzie. Możesz spróbować też użyć lakieru do paznokci z acetonem. Pamiętaj jednak aby przy każdej z tych metod najpierw przeprowadzić test na materiale, aby upewnić się, że nie zostanie on uszkodzony.

Jak zmyć marker permanentny z plastiku?


Zmycie markera permanentnego z powierzchni plastikowej nie powinno być problemem pod warunkiem, że jest on gładki. W takiej sytuacji wystarczy, że zamoczysz np. szmatkę lub wacik kosmetyczny w spirytusie, etanolu lub izopropanolu. A następnie zetrzesz zanieczyszczenie. Jeśli natomiast plastikowa powierzchnia jest porowata, musisz poświęcić na pozbycie się plam więcej czasu. Konieczne będzie bowiem szorowanie szczoteczką zamoczoną w jednej z wyżej wymienionych substancji.

Niebieski i czerwony marker permanentny

Jak zmyć marker permanentny z butów?


Wyżej znajdziesz informacje o tym, jak usunąć marker permanentny z gumy oraz skóry. Problem w przypadku butów pojawia się, jeśli zabrudzenie dotyczy tkaniny. Tego typu zabrudzenia niezwykle trudno jest usunąć. Możesz np. spróbować zalać miejsce to octem, odczekać kilka minut, a następnie wrzucić buty do pralki. Tak, tak - doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pranie butów w pralce zdecydowanie nie jest zalecane. Dlatego wybór należy do Ciebie. My tylko przedstawiamy jeden ze sposobów, który być może zadziała.

Jak zmyć marker permanentny z ubrania?


Zabrudzenie ubrania - spodni, bluzy, koszulki lub innej części garderoby markerem permanentnym jest tak samo trudne do usunięcia, jak w przypadku butów. Jeśli chcesz, możesz spróbować polać plamę octem lub spirytusem. Odczekać kilka minut, po czym nastawić pranie. Jednak po pierwsze musisz upewnić się, że substancje te nie wpłyną negatywnie na materiał, który chcesz czyścić. Po drugie musisz mieć na uwadze, że tego typu plamy często w żaden sposób nie dają się usunąć.
Trzy markery permanentne - czarny, niebieski i czerwony
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie