Aneta BurzyAneta Burzyponiedziałek, 15 sierpnia 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 1355
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Pierwsze kroki w e-Commerce

Rynek e-Commerce w ostatnich latach mocno się rozwija. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie sklepu internetowego i stawia na karierę w tym modelu. Początki działania w e-Commerce wiążą się jednak z niepewnością. Powstaje wiele pytań, na które przedsiębiorcy szukają odpowiedzi. A na które będziemy starać się chociaż częściowo odpowiedzieć w poniższym artykule. 


Co to jest e-Commerce?


Pojęcie e-Commerce wywodzi się z angielskich słów electronic commerce - w przypadku polskiego tłumaczenia, będzie to: handel elektroniczny. W Polskim słowniku poza pojęciami e-Commerce i handel elektroniczny funkcjonuje również określenie e-handel. Wszystkie te określenia używane są zamiennie i oznaczają to samo. 

E-Commerce to nie tylko sklepy internetowe, ale również portale i platformy. Do kanałów e-commerce można zaliczyć:
 • Sklep internetowy - to nadal najbardziej popularne narzędzie wykorzystywane do sprzedaży internetowej. Sklepy internetowe mogą powstawać w oparciu o oprogramowanie platform sprzedażowych działających na zasadzie abonamentu. Gdy posiadamy większą wiedzę techniczną można pokusić się o rozwiązania oparte na oprogramowaniu open source bądź stworzyć sklep od podstaw. 
 • Platformy e-commerce - przykładem może być Allegro, czy Amazon, na których sprzedawać może tak naprawdę każdy spełniając określone warunki. Platforma pobiera niewielkie opłaty za każdą dokonaną transakcję lub za samo wystawienie ogłoszenia. 
 • Portale ogłoszeniowe - działają podobnie, jak platformy e-commerce, ale są mniej usystematyzowane. Można wystawiać ogłoszenia i kontaktować się ze sprzedającymi. Najczęściej nie mają zintegrowanych systemów płatności, a cały proces w dużej mierze polega na kontaktach między kupującym i sprzedającym
 • Fora, grupy, media społecznościowe - ten kanał dynamicznie się rozwija. Na mediach społecznościowych można dodawać oferty swoich produktów z linkami odsyłającymi do sklepu internetowego. Na grupach i forach nadal można zaobserwować transakcje sprzedaży, czy też wymiany, chociaż ich popularność maleje. Oczywiście wraz z rozwojem platform powstają także narzędzia ułatwiające sprzedaż - jak Facebook marketplace, który jest dedykowany sprzedaży właśnie. 

e-commerce, handel elektroniczny, e-handel, jak działa e-commerce, początki e-commerce, jak zacząć w e-commerce

Jakie są rodzaje e-Commerce?


Handel elektroniczny nie musi być związany tylko ze sprzedażą dla klienta indywidualnego. Można wyróżnić trzy rodzaje działalności e-Commerce:
 • B2C (Business to Consumer) - czyli ten najbardziej powszechny model sprzedaży, w której transakcje dokonywane są między firmą, a osobą prywatną - konsumentem. Transakcji dokonuje się offline i online - na wszystkich dostępnych platformach. 
 • B2B (Business to Business) - transakcje kupna-sprzedaży odbywają się między firmami. Sprzedaż może odbywać się przez internet, ale także przez handlowców.
 • C2C (Consumer to Consumer) - transakcje dokonują się pomiędzy osobami prywatnymi. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu portale społecznościowe, ale też OLX, eBay. Allegro lub specjalnie stworzony dla takich transakcji Allegro Lokalnie. 
Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro


e-commerce, handel elektroniczny, e-handel, jak działa e-commerce, początki e-commerce, jak zacząć w e-commerce

Kto działa w e-handlu? 


Prawdą jest, że w e-commerce może działać niemalże każdy bez względu na branże, czy wielkość biznesu. Zatem w e-commerce sprawdzą się zarówno wielcy gracze, którzy mają ogromne środki na promocje i start sprzedaży, dzięki czemu mogą szybko osiągać wysokie pułapy sprzedaży, jak również pojedyncze, tradycyjne sklepiki, które tym samym mogą wyjść do klienta spoza rynku lokalnego. E-handel może okazać się pomocny dla producentów, którzy mogą ominąć pośredników i oferować swoje produkty bezpośrednio z większym zyskiem. Zalety e-commerce mogą wykorzystać rzemieślnicy, którym pozwoli na dotarcie do większego grona zainteresowanych. Będzie też dobrym punktem startu dla osób rozpoczynających własną działalność ze względu na stosunkowo niewielki próg wejścia i dostępność. 

Trudno też znaleźć branże, w której nie można by wykorzystać e-commerce. W internecie w końcu można kupić zarówno ubrania, suplementy, jak i żywność i rękodzieło. Oczywiście nadal istnieją branże, które mogą mieć trudności w sprzedaży internetowej - w takich przypadkach warto pokazać w internecie ofertę i odesłać klienta do kontaktu bezpośredniego. 

Zalety e-commerce


Z pewnością handel elektroniczny posiada wiele zalet. Zaczynając od samego startu i wspomnianego niskiego progu wejścia, który umożliwia praktycznie każdemu skorzystanie z tego modelu sprzedaży. Przykładowo dropshipping nie wymaga nawet przechowywania towaru na magazynie, a nadal można dokonywać transakcji sprzedaży. Nie potrzeba wielkich biur i hali magazynowych. Można też oferować nielimitowaną ilość produktów, których nie trzeba eksponować na tradycyjnych półkach. Tak naprawdę cały proces prowadzenia sklepu można wykonywać z domu z każdego miejsca na świecie, pod warunkiem oczywiście, że posiadamy komputer z dostępem do internetu. Sklep internetowy może też funkcjonować 24 godziny na dobę i to wcale nie oznacza dla założyciela pracy bez snu. Wręcz przeciwnie - w dużej mierze może on funkcjonować bez jego ingerencji. Dodatkowo marketing sklepu internetowego ma dużo szersze możliwości od marketingu sklepów tradycyjnych - są w końcu media społecznościowe, reklamy, pozycjonowanie, współpraca z influenserami. 


e-commerce, handel elektroniczny, e-handel, jak działa e-commerce, początki e-commerce, jak zacząć w e-commerce

Jakie są wady e-commerce? 


Przede wszystkim trzeba do wad dopisać kłopoty ze sprzedażą niektórych produktów - nie wszystkie można łatwo wypozycjonować i sprzedać online. Niektóre - na przykład maszyny rolnicze lepiej sprzedaje się bezpośrednio, tradycyjnymi metodami. Do wad e-commerce możemy również zaliczyć koszty wysyłki, które mogą osiągać dość wysokie kwoty. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że obecnie bardzo trudno o lojalność klientów, którzy kilkoma kliknięciami mogą znaleźć bardziej korzystną ofertę. A z racji tego, że bariera wejścia jest niewielka - konkurencja może rosnąć z dnia na dzień. Powinniśmy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo witryny, na które zwracają uwagę potencjalni klienci - sklepy są narażone na phishing i działania hakerów. Sprzedaż uzależniona jest od działania serwerów - jeśli serwer ulegnie awarii, sklep będzie nieczynny, a tym samym sprzedaż okaże się niemożliwa.

Sklep w e-Commerce - jaki wybrać? 


Sklepy internetowe mogą oferować sprzedaż produktów fizycznych, cyfrowych oraz usług. Ze względu na rodzaj oferowanych produktów można rozróżnić formy handlu:
 • Bezpośrednia - zakłada, że cała transakcja odbywa się online - klient dokonuje zamówienia i płatności online, a dostawa odbywa się również przez sklep internetowy
 • Pośrednia - płatność i zakup również odbywają się online, ale produkt dostarczany jest w tradycyjny sposób
 • Hybrydowy - który łączy w sobie obie wcześniejsze formy

Sklepy e-commerce mogą wykorzystywać wiele technik pozyskania i wzmacniania relacji biznesowych - przykładem takich działań może być Omnichannel, który na proces zakupowy klientów patrzy całościowo, towarzysząc im przy każdym zetknięciu się z marką i pozwalając na dopasowanie warunków transakcji do ich preferencji.

Ze względu na sposób działania można wyróżnić następujące formy sklepów internetowych: 
 • Sklep internetowy B2C - to standardowy sklep internetowy oferujący konsumentom zakupy od firm
 • Sklep internetowy B2B - w takim sklepie zakupów od firm dokonują inne firmy
 • Sklep dropshippingowy - w sklepie opartym o dropshipping nie ma magazynu i logistyki 
 • Sklep typu marketplace - zakłada, że na platformie wystawia się wielu sprzedających
 • Strona firmowa z wbudowanym sklepem internetowym - to sklep, który połączony jest ze stroną firmową
 • System zamówień - wykorzystywany jest przez restauracje, czy kawiarnie
 • System rezerwacji - sprawdzi się dla biznesów oferujących noclegi lub usługi - np. fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, czy masażyści
 • Kursy e-learningowe - można je wykorzystać do sprzedaży produktów wirtualnych, ale też webinarów, czy szkoleń online
 • Sklepy dedykowane - czyli bardziej zaawansowane rozwiązania dostosowane indywidualnie do sprzedających

Jak działa e-handel?


Handel elektroniczny jest jednym z rodzajów handlu, który wykorzystuje do sprzedaży produktów i usług sieć internetową. Umożliwia tym samym dostęp do konsumentów z każdego miejsca na globie - pod warunkiem oczywiście, że posiadają oni dostęp do sieci. 

Czy e-commerce jest legalny?


Założenie biznesu e-commerce jest legalne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jak każdy biznes i tutaj obowiązują przepisy prawne i normy regulujące ich funkcjonowanie. Nieprzestrzeganie ich wiąże się z łamaniem obowiązujących praw - a tym samym legalność funkcjonowania stoi pod znakiem zapytania. Powinniśmy się zaznajomić z: kodeksem cywilnym, ustawą o ochronie danych osobowych, ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz ustawą o ochronie praw konsumentów. 

e-commerce, handel elektroniczny, e-handel, jak działa e-commerce, początki e-commerce, jak zacząć w e-commerce

Podczas tworzenia sklepu internetowego należy utworzyć regulamin, który powinien uwzględniać wszelkie prawa konsumenta - między innymi zwroty i reklamacje. W regulaminie powinna być też jasna informacja o RODO. W polityce prywatności powinny się znaleźć również wzmianki o polityce cookies, a zapisy na newsletter powinny być jasno oznaczone. Ważne jest także utworzenie dokumentu potwierdzającego zawarcie zakupu między klientem i sklepem internetowym. 

Jak zacząć w e-Commerce?


Pierwsze kroki w e-Commerce można stawiać samodzielnie - będzie to wymagało oczywiście sporo czasu i wiedzy technicznej, ale wcale nie jest niemożliwe. Wdrażanie sklepu obejmuje cztery elementy - wybór hostingu, projekty graficzne i dopasowany do klientów UX strony, zaimplementowanie płatności i wybór metod wysyłki oraz co jest bardzo ważne - aspekty prawne. Oczywiście nie musimy borykać się z implementowaniem samodzielnie - można również posiłkować się pomocą agencji e-Commerce, która specjalizuje się właśnie we wdrażaniu nowych sklepów internetowych. 

W późniejszych etapach trzeba będzie skupić się na marketingu - tak, by odpowiednio pozycjonować stronę. W końcu dość istotną kwestią jest widoczność sklepu wśród potencjalnych klientów - muszą oni wiedzieć o jego istnieniu, by dokonać na nim zakupów. Marketing obejmuje między innymi - treści w sklepie internetowym, ale nie tylko treści opisów produktów, czy zakładki „o nas”, ale również blogi firmowe, czy poradniki i recenzje produktów. Doskonałym narzędziem w dzisiejszym czasach będą media społecznościowe, które pozwolą nie tylko na przedstawienie oferty, ale pomogą też nawiązać więź z klientami dzięki pozycji eksperta rozwiązującego ich problemy. W zależności od celów, jakie pragniemy osiągnąć i rodzajów produktów i usług, które oferujemy można również pomyśleć o przemyślanym e-mail marketingu.
e-commerce, handel elektroniczny, e-handel, jak działa e-commerce, początki e-commerce, jak zacząć w e-commerce
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie