Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczponiedziałek, 24 stycznia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3023
Ilość komentarzy: 0

Plandeki ogrodowe - poznaj 7 ciekawych zastosowań!

Plandeki-ogrodowe--poznaj-7-ciekawych-zastosowa

Plandeki ogrodowe mogą pełnić funkcję ochronną w wielu różnych sytuacjach. Znajdują swoje zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale także w branży budowlanej czy rolniczej. Dostępne na rynku plandeki różnią się wymiarami i gramaturą, dzięki czemu każdy może dopasować je do swoich potrzeb. Dziś porozmawiamy o różnych rodzajach i zastosowaniach płacht ochronnych. Mnogość możliwości ich wykorzystania powoduje, że zapas plandek w przydomowym garażu lub na placu budowy, zawsze się przydaje. Na końcu tego artykułu, po poznaniu typowych zastosowań produktów ochronnych, przedstawimy Ci także bardzo dobrze sprzedające się modele w sklepie Neopak


Plandeka PCV - rodzaje i gramatura 

Plandeki-ogrodowe--poznaj-7-ciekawych-zastosowa-1
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów plandek ogrodowych jest plandeka w kolorze niebieskim o gramaturze 50 g/m2. Charakteryzuje się ona stosunkowo niską ceną, co wpływa na jej popularność. Na rynku dostępne są plandeki niebieskie w różnych rozmiarach, a ich gramatura oscyluje zwykle wokół 65 g/m2. Produkt okryciowy jest produkowany z PCV, polipropylenu lub polietylenu. Jednak ze względu na stosunkowo niską gramaturę, taki rodzaj plandeki może nie do końca się sprawdzić, jeśli jest narażony na uszkodzenia mechaniczne np. na placach budowy. Jeśli ma być często zdejmowany lub przekładany z miejsca na miejsce, również może dość łatwo ulegać przetarciom albo pęknięciom. Wówczas nie będzie już pełnił funkcji wodoodpornej, co przy wielu zastosowaniach plandek ochronnych jest kluczowe. Sprawdzi się jednak do zastosowania w przydomowym ogrodzie lub garażu. Ze względu na niską cenę, można zakupić kilka plandek i w razie ich uszkodzenia, założyć na ochraniany przedmiot nowy produkt. Jeśli jednak zależy Ci na zakupie trwalszej ochrony, drugi typ stanowią plandeki ogrodowe zielone o gramaturze 90 g/m2. Także są one wykonane z tworzyw sztucznych, a ze względu na wyższą gramaturę, są bardziej trwałe i nie ulegają zbyt łatwo rozdarciom. Jednak narażone na przykład na gwałtowne podmuchy wiatru lub czynniki mechaniczne, mogą zostać uszkodzone. Jeszcze mocniejszym i trwalszym produktem jest plandeka srebrna o gramaturze 130 g/m2. Tego typu produkty, których gramatura mieści się zazwyczaj w przedziale 120 - 150 g/m2 są grube i trudno je uszkodzić. Sprawdzają się bardzo dobrze nawet podczas niesprzyjającej pogody - silnych wiatrów lub ulew. Jeśli potrzebne jest niezwykle mocne zabezpieczenie, warto postawić na plandeki ogrodowe o gramaturze 200 g/m2. Są szczególnie przydatne do trudnych zadań np. ochrony dachu w trakcie trwającego remontu. Ich właściwości pleśnioodporne sprawiają, że nie mają sobie równych w kontakcie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Plandeki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Plandeki

1. Plandeka na meble ogrodowe

Plandeka na meble ogrodowe doskonale zabezpiecza je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza w okresie zimowym. Zastosowanie płachty pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na przenoszenie mebli do garażu lub piwnicy. Zdarza się, że plandeki ogrodowe są stosowane także w ciepłe, słoneczne dni. Dzieje się tak, kiedy na przykład właściciele domu jednorodzinnego wyjeżdżają i nie będą korzystać z mebli ogrodowych. Plandeka chroni je nie tylko przed deszczem czy mrozem, ale także przed nadmiernym nasłonecznieniem i blaknięciem. Oczywiście nie możemy zapominać o ochronie również przed kurzem i brudem. Przy wyborze płachty ochronnej ważne jest odpowiednie jej dopasowanie. Dzięki temu nie zsunie się ona z mebli i w pełni spełni swoją funkcję. Oprócz dopasowania rozmiarów plandeki ochronnej, warto przybliżyć do siebie meble i postawić krzesła ogrodowe jak najbliżej stołu. Taka zwarta konstrukcja będzie wygodniejsza do okrycia plandeką i mniej narażona na uszkodzenie. Plandeka jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli meble ogrodowe mają nietypowe kształty i trudno byłoby je zamknąć w pokrowcu. Przez specjalne otwory można wygodnie przeciągnąć sznurek i zamocować plandekę. Do osłony mebli sprawdzi się nawet niebieska plandeka o niezbyt wysokiej gramaturze.

2. Plandeka na taras lub do altanki 

Jeśli szukasz skutecznej ochrony tarasu na okres zimowy, zakup plandeki ogrodowej jest bardzo dobrym pomysłem. Taras, podobnie jak altanki ogrodowe, jest szczególnie narażony na działanie śniegu i deszczu, dlatego warto solidnie o niego zadbać. Część osób korzysta z przezroczystych plandek, które nie blokują dopływu światła słonecznego, ale jeśli jest to dla Ciebie rozwiązanie tymczasowe, z powodzeniem wystarczy zwykła plandeka ogrodowa. Oczywiście im grubsza tkanina, tym konstrukcja będzie lepiej zabezpieczona. Ze względu na fakt, że taras i altana są mocno narażone na silne podmuchy wiatru, warto skorzystać z mocniejszych plandek np. plandeka srebrna 8 x 12 m o gramaturze 130 g/m2. Z ich pomocą można zabezpieczyć także inne przedmioty znajdujące się na tarasie lub w altanie np. huśtawki ogrodowe.

3. Plandeka na piaskownice 

Plandeki-ogrodowe--poznaj-7-ciekawych-zastosowa-2

Dobra ochrona miejsca, w którym uwielbiają bawić się dzieci, zapewnia im pełne bezpieczeństwo. Plandeka ochronna osłoni piasek i zabawki przed zanieczyszczeniami o różnym pochodzeniu np. roślinnym lub zwierzęcym. Oczywiście, będzie także niezawodna do ochrony piaskownicy przed zniszczeniem przez silny deszcz lub śnieg. Osłona piaskownicy powinna być szczelna, a jednocześnie dość lekka i wygodna do zakładania oraz zdejmowania. Ze względu na to, że może być często przekładana z miejsca na miejsce, warto postawić na plandeki ogrodowe o większej gramaturze np. 130 g/m2. Tego typu produkt o rozmiarach 2 x 3 m powinien skutecznie zabezpieczyć większość dziecięcych piaskownic. 

4. Plandeki na basen ogrodowy 

Przygotowanie basenu na okres zimowy, w którym nie będzie on użytkowany, wymaga wykonania kilku kroków. Inaczej będziemy postępować, jeśli jest to basen stelażowy, a inaczej, jeśli mamy do czynienia z basenem całorocznym. W przypadku tego pierwszego, dobrym pomysłem jest jego demontaż na czas zimy i schowanie go np. do garażu. W stelażowym basenie nie powinna pozostać żadna woda, ponieważ po zamarznięciu może ona uszkodzić materiał. Zwinięty basen okrywa się plandeką lub zabezpiecza folią bąbelkową. Pozwala to uniknąć nie tylko uszkodzeń mechanicznych, ale także pleśni. W przypadku basenu całorocznego, należy pozostawić w nim warstwę wody poniżej dysz i wlotu skimmera. Wypuszczenie całej wody sprawi, że podczas mrozów powstający od gruntu opór, będzie napierał na konstrukcję basenu. Opór od pozostawionej w basenie wody zmniejszy ten, który powstaje od ziemi. Kolejnym krokiem jest przykrycie powierzchni basenu plandeką ochronną. Zabezpieczy to zbiornik przed liśćmi, gałęziami, opadami i innymi zanieczyszczeniami. Plandeka ogrodowa powinna być mocna i wytrzymała, żeby bez problemu przetrwać zimę. Sprawdzi się ona także do osłony oczek wodnych.

5. Plandeka ochronna na samochód 

Plandeka ochronna na samochód jest bardzo przydatna, jeśli z jakichś powodów, nie ma możliwości skorzystania z garażu lub wiaty. Zabezpiecza auto przed mrozem i może być stosowana jako plandeka ochronna przed gradem. Odpowiednio dobrana i założona, pozwoli na uchronienie pojazdu przed liśćmi, odchodami ptaków, żywicą drzew, pyłkami kwiatów i innymi zabrudzeniami. Plandeki ogrodowe są szczególnie często wykorzystywane, jeśli właściciel samochodu nie będzie go przez jakiś czas użytkował np. z powodu wyjazdu. Sprawdzają się również doskonale do zabezpieczenia pojazdów i maszyn budowlanych, które po sezonie nie są użytkowane. 

6. Plandeka budowlana 

Plandeki-ogrodowe--poznaj-7-ciekawych-zastosowa-3
Plandeka budowlana to niezastąpiony materiał szeroko wykorzystywany podczas stawiania budynków i w trakcie remontów. Przykrywa się nią zarówno maszyny budowlane, jak i nieukończone dachy czy też inne elementy konstrukcyjne. Ze względu na to, że plandeki ochronne występują w wielu różnych rozmiarach, można bez problemu dopasować ją do wybranych elementów. Doskonale zabezpieczają także materiały budowlane przed działaniem wody lub promieniowaniem UV. Plandeka ochronna na dach nie pozwoli na zanieczyszczenie budynku lub zniszczenie powstającej konstrukcji. Dzięki niej, schowane pod nią elementy są mniej narażone na rozwój pleśni i rdzy. Odpowiednie jej zamontowanie, może zapobiec wielu stratom np. uszkodzeniu maszyn czy też zniszczeniu materiału budowlanego.

7. Plandeka ogrodowa w rolnictwie 

Plandeki ogrodowe są bardzo często wykorzystywane w branży rolniczej. Są odporne na działanie pleśni, dlatego z powodzeniem mogą osłaniać nasiona, nawozy czy pasze dla zwierząt hodowlanych. Stosuje się je także do zabezpieczenia bylin i drzew podczas ich transportowania. Nie są to jednak ich jedyne zastosowania. Plandeka ogrodowa świetnie osłania drewno na opał lub plony rolne. W zależności od przeznaczenia używa się bardzo grubych plandek lub ich podstawowych wersji w różnych rozmiarach. Nie ulega wątpliwości, że plandeki są niezawodne w każdym gospodarstwie. 

Przegląd popularnych produktów
Plandeki-ogrodowe--poznaj-7-ciekawych-zastosowa-4

 • Plandeka 3x4 m niebieska - ten niewielki produkt cieszy się bardzo duża popularnością w naszym sklepie. Ze względu na swoje rozmiary jest bardzo łatwy w użyciu i szybko można nim zabezpieczyć wybrane przedmioty. Gramatura 50 g/m2 może nie czyni z niego najbardziej mocnej osłony, ale w wielu zastosowaniach przydomowych w zupełności wystarczy. Plandeka ogrodowa jest wyposażona w aluminiowe oczka o średnicy 12 mm, dzięki którym można bez problemu ją zamocować. Charakteryzuje się nieprzemakalnością i łatwo zmyć z niej zabrudzenia. 
 • Plandeka 8x12 m srebrna - solidne rozmiary i gramatura 130 g/m2 czynią z niej bardzo dobrą osłonę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Chroni przedmioty przed szkodliwym działaniem wody i jest odporna na pleśń. Dobrze się sprawdza do osłony maszyn i sprzętów budowlanych. 
 • Plandeka 8 x 10 m bardzo mocna - ta srebrno-brązowa plandeka o gramaturze aż 210 g/m2 posiada specjalny filtr, który chroni przed działaniem promieniowania UV. Została wykonana z wysokiej jakości polietylenu. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed zalaniem lub wilgocią. Plandeka jest wykorzystywana w handlu, rolnictwie i ogrodnictwie. Skutecznie chroni cenne elementy w trakcie prac remontowych i budowlanych.
Prace z ogrodzie, plandeki ogrodowe
Wyślij emailem
 • Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

  Kiedy zbliża się zima, warto pomyśleć o zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Do tego celu idealnie nadaje się plandeka, która ochroni je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. To rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale także funkcjonalne. Plandeka chroni także meble przed promieniowaniem słonecznym, które może powodować blaknięcie. Plandeki dostępne w naszym sklepie to także świetny sposób na zabezpieczenie przedmiotów o nietypowym kształcie. Dzięki specjalnym otworom można przez nie przeciągnąć sznurek i skutecznie zamocować plandekę. 
   
 • Jak zabezpieczyć piaskownicę na zimę?

  Piaskownica to doskonały sposób na dziecięcą zabawę wiosną i latem. Kiedy jednak przychodzi jesień i pojawia się widmo zimy, wówczas należy pomyśleć jak zabezpieczyć piaskownicę przed  deszczem, śniegiem i mrozem. Do tego celu polecamy szczególnie plandeki z PCV - mocne i wytrzymałe płachty w różnych rozmiarach. Dzięki temu dobierzesz plandekę idealnie dopasowaną do przekątnej każdej piaskownicy. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą na plandeki. Przygotowaliśmy system atrakcyjnych rabatów.
 • Czy plandeka ogrodowa zabezpieczy uszkodzony dach?

  Nie od dziś wiadomo, że plandeki ogrodowe nie mają zastosowania tylko w ogrodnictwie. To świetny produkt, który dzięki swoim właściwościom (przede wszystkim nie przepuszcza wody) sprawi, że możemy go użyć praktycznie wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebowali zabezpieczenia od wilgoci, wody, opadów deszczu.

  Jednym z takich miejsc jest uszkodzonych dach szopy, budynku gospodarczego, garażu czy nawet altanki. Wystarczy wybrać plandekę ogrodową odpowiedniej gęstości, by skutecznie, tymczasowo zabezpieczyć wnętrze takie budynku czy pomieszczenia przed deszczem i wilgocią. Warto pamiętać o tym, by do zabezpieczenia uszkodzonego dachu wybrać plandekę o największej możliwej gramaturze, a więc po prostu grubości.

  Plandeki ogrodowe możemy kupić na stronie https://neopak.pl/magazyn/akcesoria-magazynowe/plandeki.

   

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie