Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 2 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 954
Ilość komentarzy: 0

Plastik, czy nauczymy się kiedyś żyć bez niego?

Dlaczego należy minimalizować wykorzystanie plastiku?


Jak szkodliwy dla naszej planety jest plastik, to chyba każdy wie. Miliony ton plastikowych śmieci ląduje w oceanach, stanowi on zagrożenie dla zwierząt, a co ważne ma też niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać to, że rozkładać się może nawet około 1000 lat. Wiedziałeś może, że wokół nas jest tak dużo plastiku, że jego najdrobniejsze cząsteczki zaczęły przenikać do atmosfery, wód gruntowych, gleby czy nawet pożywienia i naszych organizmów? Wszystko to bez wątpienia sprawia, że ilość produkowanego i wykorzystywanego plastiku powinna być znacznie ograniczona. Niby wszyscy - w mniejszym lub większym stopniu zdają sobie z tego sprawę, jednak czy jest to w ogóle możliwe?

Mężczyzna wyrzucający plastikowe butelki do worka

Ograniczenie plastiku w domu - jak to zrobić?


Siedzisz teraz i zastanawiasz się, jakie przedmioty, które znajdują się w Twoim domu, wykonane są z plastiku? Wbrew temu, co może Ci się wydawać, jest ich zdecydowanie za dużo. Rozejrzyj się dookoła - zobaczysz z pewnością plastikowe butelki, czy bidony, plastikowe lunchboxy, folię spożywczą, plastikowe talerze czy sztućce, reklamówki foliowe czy osłonki na kwiatki. A podejrzewam, że to jedynie niewielka ilość plastikowych produktów, które znajdują się w Twoim domu. Za każdym razem, gdy przychodzisz ze sklepu, przynosisz kolejną porcję plastiku. A może dla zmniejszenia jego ilości nosisz, chociaż torby bawełniane, które wykluczają konieczność zakupu reklamówki plastikowej? Jakie znaczenie ma jedna reklamówka? Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym artykule "Plastikowe słomki - o co całe to zamieszanie?". Zapraszamy Cię do jego przeczytania.
Wypełniacze do paczek

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Wypełniacze do paczek

Czym zastąpić plastikowe produkty w domu?


Każdy ma niemalże niezliczoną ilość plastiku w domu. Jednak w każdej dziedzinie powstaje coraz więcej alternatyw, które pozwalają krok po kroku zmniejszać jego ilość. W branży opakowań ciekawym przykładem jest np. zastąpienie papierem nacinanym, do tej pory niemalże niedającą się w żaden sposób zastąpić folią babelkową. Jak ta sytuacja wygląda w przypadku wyposażenia domu?

Talerze i miski papierowe oraz sztućce leżące na stole

Zastąp plastik, ekologicznymi alternatywami

Zamień sztućce i talerze z tworzywa sztucznego ekologiczne rozwiązania


Co prawda sezon grillowy chwilowo jest za nami i przez kilka najbliższych miesięcy, nie będziesz raczej korzystał z plastikowych talerzy, ale może właśnie dlatego, jest to dobry czas na to, aby zastanowić się nad zakupem ekologicznych rozwiązań. Zamiast plastiku możesz wybrać papierowe talerze lub kubki. Dostępne są też w sklepie Neopak talerze z pulpy trzciny cukrowej.

Wyrzuć do kosza pomysł z wykorzystywaniem reklamówek jednorazowych


Oczywiście, ciężko będzie z nich zrezygnować całkowicie. Bo na przykład zakup ziemniaków w sklepie może być problematyczny, jednak czy kiść bananów, albo ananasa musisz wsadzać do jednorazówki? No raczej nie jest to wymagane. A w przypadku większych zakupów możesz zabierać ze sobą torby bawełniane, które są wielokrotnego użytku.

Zastąp plastik szkłem


Szklane pojemniki będą droższe, jednak przecież nikt nie mówi, że trzeba wymieniać wszystkie na raz. Nie da się jednak też ukryć, że szklane są znacznie ładniejsze. Dlatego wymiana plastikowych pojemników, na szklane w kuchni będzie bez wątpienia nie tylko plusem dla środowiska, ale też dla designu.

Wędliny i sery kupuj na wagę


Wybierając wędliny i sery na wagę, rezygnujesz z zakupu tych, które zostały zapakowane w plastik. W domu wystarczy, że przełożysz je do szklanego pojemnika i wstawisz do lodówki.

Wyrzucanie butelek plastikowych do worka

Zrezygnuj z picia wody w plastikowych butelkach


Nie każdy jest przekonany do picia "surowej" kranówki. Na rynku dostępnych jest jednak wiele filtrów, które pozwalają na przekonanie takie osoby do tego, żeby zrezygnowały z plastiku i wybrały właśnie kranówkę.

Magazyny - jak dużo plastikowych materiałów się na nich używa?


Magazyny wysyłkowe i sklepy internetowe dbają o to, aby przesyłki docierały do odbiorców w nienaruszonym stanie. Używają różnego rodzaju akcesoriów i materiałów w celu odpowiedniego zabezpieczenia znajdujących się wewnątrz przedmiotów. Najczęściej używana jest np. folia bąbelkowa, folia stretch czy pianka rosnąca Instapak. Jednak z uwagi na coraz większą świadomość konieczności wymiany tego typu materiałów na coś bardziej przyjaznego dla środowiska, popularność zdobywają produkty ekologiczne.

Papierowe koperty

Ekologiczne alternatywy dla magazynów i sklepów internetowych

 1. koperty kurierskie EKO - jest to zamiennik klasycznych foliowych kopert kurierskich. Doskonała jakość ich wykonania pozwala na przesyłanie w nich przedmiotów o wysokiej wartości, czy niezwykle ważnych dokumentów. Znajdujące się wewnątrz przedmioty są zabezpieczone przed kurzem, pyłem i wilgocią;
 2. papier babelkowy i stretch EKO - produkt ten wytwarzany jest z materiałów recyklingowych wysokiej jakości. Dzięki temu w żadnym stopniu nie ustępuje pola klasycznej folii bąbelkowej. Papier ten doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu delikatnych i kruchych przedmiotów. Właściwości amortyzujące chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi;
 3. papier kraftowy EKO, czyli inaczej nazywany papierem szarym lub pakunkowym to propozycja, która sprawdzi się nie tylko w sklepie internetowym, czy na magazynie. Tego rodzaju ekologiczny produkt znajdzie też zastosowanie w domu. Zapakowane w niego prezenty będą wyglądały wyjątkowo elegancko i świątecznie. Zwłaszcza jeśli dodatkowo przystroisz papier;
 4. taśmy papierowe EKO - zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojej przesyłki. Taśmy papierowe charakteryzują się wytrzymałością i doskonałą mocą klejenia. Dlatego wiele sklepów z nich korzysta. W domu, taśmy pakowe klasyczne też możesz zastąpić tymi papierowymi;
 5. wypełniacze ekologiczne - uzupełnienie wolnych przestrzeni w kartonie, które zostają po umieszczeniu w nim przedmiotu wysyłanego to naturalny odruch. Dzięki temu masz pewność, że wysyłany produkt nie będzie "latał" po kartonie. W tym celu warto zdecydować się na ekologiczne wersje wypełniaczy do paczek. Wśród nich dostępne są np. wypełniacze SizzlePak, Eko Skropak, czy też dekoracyjna wełna drzewna.

Pizza w kartonie

Opakowania biodegradowalne w Twojej restauracji lub pizzerii


To nie wszystkie miejsca, w których możesz zastępować produkty niesprzyjające ochronie środowiska naturalnego takimi, które będą miały pozytywny wpływ. Opakowania biodegradowalne są coraz popularniejsze na rynku. Prowadzisz pizzerię, w ofercie sklepu Neopak znajdziesz ekologiczne opakowania tekturowe do pizzy. To jednak nie wszystko. Dostępne są też papierowe torby fałdowe, które doskonale sprawdzają się w cukierni lub piekarni oraz pudelka na burgery czy lody. Wybieraj to, co dobre dla planety i dla Ciebie. Pamiętaj też o tym, że coraz więcej Klientów zwraca uwagę na to, w jakie opakowania pakowane jest jedzenie.

Ekologiczne podsumowanie


Jak sam widzisz, możliwości ograniczania zużycia plastiku na co dzień są ogromne. Zarówno w przypadku środowiska domowego, jak i pracowniczego. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się go wykluczyć całkowicie z naszego życia - jest go po prostu zbyt dużo. A prawda jest też taka, że czasami czy tego chcesz, czy nie, jest on najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak starać się zmniejszać ilość wykorzystywania plastikowych rzeczy tam, gdzie się da. Reklamówki tzw. zrywki, nie są Ci wcale do szczęścia potrzebne, prawda?
Plastikowe śmieci
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie