Aneta BurzyAneta Burzywtorek, 9 sierpnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 4411
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Poczta Polska - jakie kartony wybrać do wysyłki?

Poczta Polska to wciąż popularny operator pocztowy, pomimo dostępności na rynku coraz większej liczby usług kurierskich. Wysyłka paczki pocztowej za pośrednictwem Poczty Polskiej to dla wielu osób wciąż najwygodniejsza opcja. Poczta Polska jest powszechnie znana i dociera niemal w każdy zakątek Polski, dlatego w wielu miejscach jest do niej najbliżej.

Paczka pocztowa w Poczcie Polskiej


Paczka pocztowa to podstawowa usługa pozwalająca na wysyłkę przesyłki o ciężarze do 10 kg w obrocie krajowym. Dostępna jest w wariancie priorytetowym, w którym przewidywany termin dostawy to następny dzień roboczy - pod warunkiem nadania do godziny 15:00, oraz w wariancie ekonomicznym, w którym termin realizacji usługi to trzy dni robocze po dniu nadania.

W obrocie zagranicznym istnieje możliwość wysyłki paczki o maksymalnej masie 20 kg. Szacunkowe terminy doręczenia są bardzo różne w zależności od kraju i kontynentu.

Inne usługi Poczty Polskiej w zakresie nadawania paczek to Paczka EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48. Są one realizowane w gwarantowanych terminach doręczenia - następnego dnia po nadaniu lub drugiego dnia od nadania - w zależności od konkretnej usługi oraz strefy. I tutaj istnieje godzina graniczna nadania paczek aby zagwarantować termin realizacji i jest nią godzina urzędowania placówki pocztowej w dniu roboczym jednak nie późniejsza niż godzina 15:00. Przesyłka nadana w dniu roboczym po godzinie granicznej, w sobotę albo w dniu ustawowo wolnym od pracy traktowana jest jako nadana w następnym dniu roboczym po dniu nadania. Zaletą tych usług jest to, że maksymalna masa przesyłki dla każdej z nich wynosi 30 kg.

Poczta Polska, jakie kartony wybrać do wysyłki, klapowe, karton, różne rozmiary, paczka pocztowa, pudło, paczki zagraniczne

Rozmiary kartonów do wysyłki Pocztą Polską


Rozmiar kartonów do wysyłki Pocztą Polską jest determinowany ograniczeniami wymiarów poszczególnych rodzajów przesyłek, trzeba się zatem przyjrzeć jakie ograniczenia są przewidziane dla poszczególnych usług.

W przypadku standardowej paczki pocztowej krajowej minimalne wymiary strony adresowej to 9x14 cm. Maksymalna długość plus obwód paczki mierzony w innym kierunku niż długość to 300 cm, przy czym wyszczególniono jeszcze dwa gabaryty:
 • Gabaryt A gdzie wymiary długość x szerokość x wysokość to maksymalnie 60x50x30 cm;
 • Gabaryt B gdzie choć jeden z ww. wymiarów 60x50x30 jest przekroczony przy czym największy nie może przekroczyć 150 cm.

W przypadku wysyłki paczki pocztowej za granicę wymiary przedstawiają się podobnie - minimalne 9x14 cm a maksymalna długość plus obwód mierzony w innym kierunku niż długość to 300 cm przy czym maksymalna długość to 150 cm.

W przypadku usług Paczka EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48 strona adresowa przesyłki nie może być mniejsza niż 10x16 cm. Dla tych usług suma długości, szerokości i wysokości kartonu nie może przekroczyć 250 cm, przy czym maksymalna długość wynosi 150 cm. Maksymalną sumę wymiarów można zwiększyć do 300 cm wykupując usługę „Ponadgabaryt”. Ograniczenie długości do 150 cm nadal będzie obowiązywać.

Poczta Polska, jakie kartony wybrać do wysyłki, klapowe, karton, różne rozmiary, paczka pocztowa, pudło

Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Jakie kartony wybrać do wysyłki paczki Pocztą Polską?


Jak wynika z powyższego opisu minimalnych i maksymalnych wymiarów celować trzeba w kartony których minimalny rozmiar strony adresowej to 9x14 lub 10x16 cm. W opcji wyboru powinniśmy wyeliminować kartony w których chociaż jeden rozmiar przekracza 150 cm. Pozostałe wymiary zależą od konkretnej usług i wybranego gabarytu - trzeba po prostu pamiętać aby nie przekroczyć podanych sum długości. Plusem jest to, że w przypadku opisanych usług wysyłek paczek przez Pocztę Polską nie określono na sztywno wymiarów kartonów a jedynie widełki. Daje nam to sporo elastyczności. Pamiętać należy, że w przypadku rulonu także istotny jest minimalny rozmiar strony adresowej. Wybierając karton zwrócić należy również  uwagę na wagę przesyłki i wybrać odpowiednią wytrzymałość.

Poczta Polska, jakie kartony wybrać do wysyłki, klapowe, karton, różne rozmiary, paczka pocztowa, pudło

Wśród dostępnych w sklepie Neopak kartonów nadających się do wysyłki Pocztą Polską, wybierać można spośród bardzo szerokiego asortymentu. Przedstawiamy kilka możliwych opcji:
 • Kartony klapowe są proste w konstrukcji, tanie i równocześnie wytrzymałe. Są dostępne w olbrzymiej ilości rozmiarów i proporcji. Są zbudowane w ten sposób, że dwa przeciwległe boki, z których jeden stanowi dno a drugi wieko, zastąpione są skrzydłami, które trzeba na siebie nałożyć a następnie skleić. Do zaklejenia kartonów klapowych potrzebna jest pakowa taśma klejąca.W przypadku wysyłki paczki Pocztą Polską zaklejenie kartonu taśmą i tak jest wskazane ze względów bezpieczeństwa.
 • Kartony fasonowe i wykrojnikowe w przeciwieństwie do kartonów klapowych nie wymagają taśmy klejącej do złożenia, gdyż dzięki ich konstrukcji można zamknąć je bez niej. Niemniej wysyłając karton Pocztą Polską taśma taka jest dodatkowym zabezpieczeniem, które pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze warunki. Podobnie jak kartony klapowe, również fasonowe i wykrojnikowe są dostępne w wielu wielkościach i proporcjach.
 • Aby ułatwić zamknięcie paczki wybrać można karton z paskiem klejącym. Wybierając taki karton nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe zabezpieczenie taśmą klejącą.
 • Dla wygody naszych klientów chcących nadać paczkę Pocztą Polską, w jednej kategorii zebraliśmy kartony i opakowania do przesyłek pocztowych. W kategorii tej dostępne są produkty wykonane z wytrzymałej tektury, które pozwolą przetrwać różne przygody jakich nasza paczka może doświadczyć w podróży. Wybór standardowego kartonu pocztowego pozwoli spełnić regulacje nie tylko Poczty Polskiej ale również innych przewoźników pocztowych.
 • Wysyłając jakiś przedmiotu paczką za pośrednictwem poczty warto upewnić się czy nie są dostępne kartony przewidziane do przesyłania tego konkretnego rodzaju przedmiotu. Przykładem takich opakowań mogą być kartony na felgi, pudełka na buty czy opakowania na laptopy. Wysyłając taki rodzaj przedmiotu paczką Pocztą Polską warto wybrać taki specjalistyczny karton aby zapewnić największe bezpieczeństwo przesyłki.

Pragniemy zwrócić również uwagę, że w sklepie Neopak kartony wyszukiwać można wg. rozmiarów. W kategorii kartony i pudełka  wystarczy wybrać z lewej strony odpowiednie filtry aby wyszukać karton w wymaganym rozmiarze. Filtrować można również według innych parametrów.
Poczta Polska, jakie kartony wybrać do wysyłki, klapowe, karton, różne rozmiary, paczka pocztowa, pudło
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie