Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 23 listopada 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 886
Ilość komentarzy: 0

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tektury falistej

Tektura jest materiałem, który charakteryzuje się bardzo dużą popularnością. Wszystko dzięki szerokim możliwościom zastosowania oraz wytrzymałości. Z tektury falistej powstają kartony i różnego rodzaju opakowania. Są one niezwykle praktyczne i solidne. Oprócz tego, ich wyprodukowanie nie jest zbyt drogie, co sprawia, że tektura jest stosunkowo tanim materiałem, jakiego używa się wykonania kartonów i pudełek. Znajdują one zastosowanie w firmach, szkołach i domach. Co warto o niej wiedzieć? Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, jak powstała tektura falista, do czego się ją wykorzystuje, a także, jaka może być jej przyszłość.

Talerze zapakowane w karton tekturowy

Krótka historia pojawienia się tektury falistej


Żeby przybliżyć historie tektury, należy cofnąć się mniej więcej do roku 107 naszej ery. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w tym czasie, wynaleziony został w Chinach papier. Później wraz z biegiem lat rozprzestrzeniał się on po Azji, aż dotarł w końcu do Europy. Jeśli chodzi o Polskę, to pierwsza papiernia została otwarta dopiero w roku 1491 i mieściła się w Prądniku Czerwonym. Obecnie jest to dzielnica Krakowa. Choć wydawać by się mogło, że od papieru do tektury, nie jest już tak daleko to jednak, na ten wynalazek świat musiał jeszcze trochę poczekać.

Pofalowany papier, czyli rozpoczęcie produkcji tektury


Przyjmuje się, że tektura powstała w XVI wieku. Za prekursora uważa się tzw. kryzę, czyli pewien rodzaj kołnierza umieszczanego pod szyją, który wykonany był z marszczonego papieru. Od tego czasu musiało upłynąć wiele lat - podobnie, jak przy rozpowszechnianiu się papieru - aby doszło do jakichś rewolucji w tej dziedzinie. Można powiedzieć, że następnym wydarzeniem, które miało wpływ na rozwój tektury oraz jej wykorzystanie było wynalezienie i opatentowanie maszyny do produkcji pofalowanego papieru. Było to w Anglii w roku 1856. Maszyna była bardzo prosta i składała się z dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczany był papier. Choć urządzenie było niezwykle proste, to jednak nie da się ukryć, że rozpoczęła się w tym czasie mechaniczna produkcja tektury. A gdzie była ona wykorzystywana? Jak się okazuje, w tamtych latach, tektura wykorzystywana była najczęściej w branży modowej - usztywniano nią kapelusze.

Rolka tektury falistej

Kolejne losy tektury - co działo się po 1870 roku?


Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o rozwój tektury i jej wykorzystanie było .... no właśnie, jakie wydarzenie? W zależności od źródła można powiedzieć, że przypisuje się opatentowanie zabezpieczania delikatnych przedmiotów z pomocą tektury Amerykaninowi Albertowi L. Jonesowi w roku 1871. Albo wykorzystanie tektury jako opakowania można przypisać Robertowi H. Thompsonowi w roku 1881 roku. Która wersja jest prawdziwa? Ciężko osądzić. Wiadome jest jednak co innego. W 1874 roku Oliwier Long opatentował produkcję „tworzywa opakowaniowego otrzymanego przez podklejenie papieru karbowanego drugą warstwą papieru gładkiego”. Tę chwilę kojarzy się więc z pojawieniem się tektury dwuwarstwowej. Jak to wyglądało dalej? Tektura trójwarstwowa opatentowana została w 1882 roku, a już rok później rozpoczęła się jej produkcja. Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć o tym, że to w roku 1909 po raz pierwszy został naniesiony na tekturę nadruk. Użyto do tego gumowej formy drukowej. Nie było to jednak nic spektakularnego i tak naprawdę w tym kontekście rozwój rozpoczął się dopiero po 1960 roku.

Tektura falista dzisiaj - spojrzenie na czasie


Od chwili, w której tektury użyto zarówno do zabezpieczania delikatnych przedmiotów, jak i do produkcji opakowań można powiedzieć, że bardzo zaczęła się ona rozpowszechniać. Stosunkowo niewielkie koszty oraz duża wytrzymałość, sprawiały, że wykorzystywana była ona coraz częściej. Dodatkowym atutem, jest właściwość amortyzująca - wszystko, dzięki pofalowanym warstwom znajdującym się pośrodku. Zwiększenie produkcji różnego rodzaju przedmiotów, wysyłki do hurtowni i sklepów. Wykorzystywanie tektury do zabezpieczania towarów pakowanych w kartony. A z czasem rozwój sklepów internetowych i branży e-commerce. To wszystko miało i ma w dalszym ciągu wpływ na wykorzystanie tektury. Opakowania, które są z niej robione, znajdziesz niemal wszędzie. Kartony do wysyłek, pudełka ozdobne, czy też tektura w rolkach - wszystkie te produkty cieszą się ogromnym powodzeniem.

Pudełka ozdobne na czarnym tle

Jakie jest zastosowanie tektury falistej obecnie?


Tektura falista - jak już wspomnieliśmy - ma bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie najczęściej można zauważyć ten materiał?

Opakowania


Tektura falista jest jednym z najpopularniejszych materiałów, jakie wykorzystuje się do tworzenia różnego rodzaju opakowań. Pudełka i kartony, które się z niej produkuje, charakteryzują się wytrzymałością. Dzięki temu znajdujące się wewnątrz towary są bezpieczne - zarówno w czasie magazynowania, jak i transportu. Kartony z tektury falistej możesz znaleźć w różnych rozmiarach i kształtach. A wśród nich np. opakowania na plakaty, kartony na pizze, kartony na felgi oraz opakowania na słoiki.

Dekoracje wnętrz


Pudełka ozdobne wykonane z tektury także cieszą się bardzo dużą popularnością. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Pudełka z wiekiem i bez. Wszystko zależy od tego, czego szukasz i potrzebujesz.

Wystające z dużego kartonu przeprowadzkowego stopy

Remonty i przeprowadzki


Solidne kartony potrzebne są też przy remontach i przeprowadzkach. Produkowane z bardzo wytrzymałej tektury mogą znieść duże obciążenia. Wśród kartonów znajdujących się w sklepie Neopak znajdziesz kartony przeprowadzkowe. Najczęściej wyposażone są one dodatkowo w uchwyt, który pozwala na wygodne przenoszenie.

Tektura falista w branży opakowań - jakie są prognozy na przyszłość?


W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że to elastyczność oraz możliwość dostosowania się do zmieniających się trendów i potrzeb konsumentów będą miały ogromne znaczenie w prowadzeniu biznesu. Już teraz można zobaczyć np. na takich platformach jak TikTok czy Instagram jak niewielkie firmy, czy mini manufaktury dbają o to, aby ich zamówienia nie tylko docierały do Klientów w nienaruszonym stanie. Na uwadze mają przede wszystkim to, aby wywołały efekt "WOW". Wykorzystanie np. bibuły do wyściełania wnętrza opakowania jest coraz częstsze, tak samo, jak zaklejanie jej przy pomocy naklejki z logo firmy. Dzięki temu odbiorca ma jeszcze większą frajdę z odpakowywania produktu, gdyż nie widzi go, zaraz po otwarciu paczki. Warto wspomnieć też o Unboxingu. Chcesz się czegoś więcej, na ten temat dowiedzieć? Zapraszamy do przeczytania artykułu - Unboxing, czyli ciekawy trend z otwieraniem pudełek.

Opakowania w trosce o planetę


Zewsząd słychać głosy dotyczące konieczności zadbania o planetę. Nie da się ukryć, że każdy niezależnie od tego, czym się zajmuje, powinien wziąć to sobie do serca. Rewolucja ta nie ominęła również branży opakowań. Tym bardziej, że również konsumenci są coraz bardziej świadomi. Dlatego, wśród propozycji kartonów, znajdziesz np. opakowania biodegradowalne. Zachęcamy Cię do wyboru tego rodzaju produktów, które nie będą miały negatywnego wpływu na naszą planetę.

Kartony tekturowe z papierem kraft

Podsumowanie - nie tylko w przemyśle i e-commerce tektura znajduje zastosowanie


Jak wspomnieliśmy, tektura wykorzystywana jest w wielu branżach. Oprócz tych, które wymieniliśmy w powyższym artykule, wymienić należy jeszcze codzienne życie. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu - kolorowe pudełka z drobiazgami i zabawkami dzieci, kartony na sezonowe ubrania zabezpieczone przy pomocy folii stretch. Nie da się ukryć, że już teraz tektura falista odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Być może, stanie się ona jeszcze ważniejsza - zwłaszcza że ze względów ekologicznych cały czas świat zastanawia się, jak zrezygnować z plastiku.
Tektura falista
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie