Paweł SaigomadePaweł Saigomadeponiedziałek, 14 listopada 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1101
Ilość komentarzy: 0

Recykling - fakty i mity z nim związane

Jak poprawnie segregować śmieci? Podejrzewam, że bardzo często podobnie, jak i ja słyszysz sprzeczne informacje na ten temat. Wiadomości na temat recyklingu w sieci znaleźć można mnóstwo. Niestety część z nich to jedynie domysły i pogłoski. Największym problemem jest jednak rozpowszechnianie tych informacji - jak się okazuje, częściej można trafić na niesprawdzone informacje wprowadzające w błąd, niż na wartościową wiedzę, która faktycznie jest w stanie zainspirować do lepszego dbania o środowisko. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, ile ton śmieci produkowanych jest rocznie. Co jest więc prawdą, a co mitem w przypadku recyklingu?

Wyrzucanie śmieci

Recykling, czyli forma dbania o środowisko naturalne, jednak czy tylko?


Raport „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” przedstawiony przez Bank Światowy pokazuje, że obecnie każdego roku wytwarza się na świecie około 2 mld ton śmieci. Mając to na uwadze, warto pochylić się głębiej nad zagadnieniem, jakim jest recykling odpadów. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to tylko kwestią ochrony środowiska. A w tym konieczności zmniejszenia ilości rozkładających się przez długie lata odpadów. Recykling bowiem ma też ogromne znaczenie w kontekście oszczędzania zasobów naturalnych, takich jak złoża ropy naftowej, które przecież z każdym rokiem są coraz mniejsze. Mało tego, coraz więcej firm dostrzega w recyklingu możliwości uzyskania ekonomicznych profitów.

Segregacja odpadów, czyli nowe życie dane surowcom wtórnym


Jedna z sieci fast food ma fajną reklamę, która ukazuje papierowy kubek, pudełko, słomkę i papierek po burgerze, który zwiewa wiatr. Błąkając się po ulicy, jest niczym innym jak zwykłym śmieciem, który do niczego się już nie przyda. Jednak gdy zostanie podniesiony i trafi do odpowiedniego pojemnika, znów staje się wartościowy. Warto więc mieć na uwadze to, że tego typu śmieci - opakowania, kartony, koperty, folia bąbelkowa, nie są jedynie bezużytecznymi odpadami. Mogą bowiem służyć do produkcji pełnowartościowych towarów, w tym np.:
  • przetworzony papier może wykorzystany być do produkcji filtrów do kawy i artykułów toaletowych. Produkowany jest też z niego papier ksero;
  • odpadu bio wykorzystywane są jako kompost do nawożenia kwiatów i roślin;
  • w przypadku plastiku mowa jest o pozyskaniu włókna do produkcji m.in. mebli, ogrodzeń, doniczek, długopisów oraz mebli ogrodowych;
  • szkło wykorzystywane jest do produkcji nowych opakowań lub na przykład do materiałów budowlanych.

Dłonie trzymające różnego rodzaju opakowania, żarówkę, itp.
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne

Fakty i mity na temat recyklingu


Chcesz mieć pewność, że odpowiednio troszczysz się o środowisko? Chcesz dowiedzieć się, co jest prawdą, a co nie koniecznie na temat recyklingu? Zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części naszego artykułu.

Materiały mogą poddane być recyklingowi tylko jeden raz - MIT


Jak większość z nas wyobraża sobie proces recyklingu? Produkowana jest np. plastikowa butelka, po napełnieniu wodą mineralna jest ona dostarczana do hurtowni, sklepu. A następnie kupuje ją finalny Klient, który po wypiciu zawartości, wyrzuca ją do odpowiedniego pojemnika. Po przejściu takiej drogi, butelka zostaje poddana recyklingowi. Jak się okazuje jednak, w rzeczywistości nie jest to takie proste. Niektóre z przedmiotów, które poddawane są recyklingowi, mogą poddawane mu być wielokrotnie. Doskonałym przykładem jest tutaj papier, który można poddawać temu procesowi nawet 25 razy.

Posegregowane odpady

Oddzielanie od siebie poszczególnych elementów odpadów ma ogromne znaczenie - PRAWDA


Wyrzucając łączone z różnych materiałów opady, należy najpierw je maksymalnie oddzielić od siebie. Wyrzucasz szklaną butelkę? Pamiętaj o tym, aby odkręcić zakrętkę i wyrzucić ją do worka lub pojemnika na metal i tworzywa sztuczne. A jak sytuacja wygląda w przypadku takich produktów jak koperty bąbelkowe? Jeśli nie oddzielisz papieru od folii, muszą one znaleźć się w kontenerze na odpady mieszane. Inaczej sytuacja wygląda, gdy rozdzielisz oba materiały.

Znaczek recyklingu znajdujący się na opakowaniu oznacza, że może ono być poddane recyklingowi w 100% - MIT


Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że warto upewnić się, jak wygląda logo recyklingu. Okazuje się bowiem, że na różnych produktach, znajdować się mogą różne rodzaje symboli recyklingu. Mało tego, każdy z nich oznacza coś innego. I tak na przykład, Pętla Mobiusa, czyli zielone strzałki tworzące pętle są chyba najczęściej wykorzystywanym symbolem, a czy wiesz, co oznacza? Zdecydowana większość ludzi myśli, że produkt z tym oznaczeniem nadaje się do recyklingu. Prawda jest zgoła inna. Oznacza to, że produkt ten ma potencjał recyklingowy. Nie jest to jednoznaczne z tym, że zostanie on poddany recyklingowi, czy też z tym że się do tego nadaje.

Kolejnym symbolem jest Green Dot, czyli Zielony punkt, który bardzo często mylony jest z pętlą Mobiusa. Co on oznacza? Jedynie to, że producent opakowania zapłacił za jego odzysk lub za recykling. W żadnym stopniu jednak nie oznacza to, że nadaje się ono do ponownego przetworzenia.

Brak segregacji odpadów powoduje zanieczyszczenie się odpadów - PRAWDA


Prawidłowe segregowanie odpadów ma ogromne znaczenie w kontekście ponownego ich zastosowania. Niewłaściwe rozdzielenie może prowadzić do zanieczyszczenia, np. papieru innymi odpadami. A to z kolei może przyczynić się do jego przetworzenia i ponownego wykorzystania. Pamiętaj, że tylko odpowiednio zbierane odpady mają możliwość stania się pełnowartościowymi surowcami wtórnymi.

Czyste szklane pojemniki

Wish Cycling nie jest szkodliwy - MIT


Okazuje się, że bardzo często nawet nie mając wiedzy na temat recyklingu, decydujemy się na wyrzucenie danych materiałów do pojemnika ze śmieciami przeznaczonymi na recykling tak "na wszelki wypadek". Dobre intencje w tym wypadku zdecydowanie nie popłacają. Dlaczego? Między innymi dlatego, że wyrzucenie materiałów, które nie nadają się do recyklingu do strumienia recyklingu, sprawia, iż może uznany on zostać za zanieczyszczony. Zdarza się, że sortownia odpadów usunie ten element jeszcze przed recyklingiem. Jest to jednak pracochłonne i wymaga dodatkowych zasobów. Proces odpowiedniej segregacji powinien odbyć się już na poziomie konsumenta.

Opakowania, np. słoiki, żeby mogły być poddane recyklingowi muszą być czyste - MIT


Ile razy słychać było głosy, że wszystkie przekazywane do recyklingu opakowania muszą być czyste? Czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca. Okazuje się bowiem, że tolerowane są niewielkie ilości resztek jedzenia - zwłaszcza w przypadku płynnych resztek. Opakowania, które poddawane są przetworzeniu wolne powinny być z kolei od większych kawałków jedzenia - jeśli będzie znajdowała się w nich stała żywność, nie mogą one zostać poddane recyklingowi.

Wyrzucanie plastikowych butelek

Czy można uznać - mając na uwadze wszystkie fakty i mity, że recykling jest strata czasu? Zdecydowanie należy sobie odpowiedzieć na to pytanie - NIE. W sklepie Neopak znajdziesz rozwiązania ekologiczne, które pomogą Ci w odpowiednim segregowaniu odpadów. Wśród nich są np. opakowania biodegradowalne, a tam: kartony na pizzę, torby papierowe, miski papierowe na lody czy pudełka tubowe. Wszystko po to, abyś miał pewność, że wybierając dane produkty, dbasz o środowisko. Przeglądając bloga, możesz z kolei natknąć się na takie artykuły jak "Segregacja kartonów - gdzie wyrzucać kartony" lub "Jak utylizować folię - gdzie ją wyrzucać?". Zapraszamy do czytania.
Różnego rodzaju opakowania i znaczek Pętla Mobiusa
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie