Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaśroda, 15 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3276
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Rekordy Guinnessa dla kartonów i pudełek – TOP15

Rekordy są po to, aby je systematycznie poprawiać. Część z nich jest na tyle zdumiewająca, że bardzo ciężko je choćby jeszcze raz pobić. Wiele ze spektakularnych osiągnięć zapisanych w Księdze Rekordów Guinnessa dotyczy kartonów i opakowań tekturowych. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo, a w niektóre z nich niełatwo jest uwierzyć. Zebraliśmy 15 najciekawszych Rekordów Guinessa właściwych dla tekturowych opakowań, kartonowych pudełek i innych przedmiotów kojarzących się z pakowaniem towarów.

Ranking pokazuje, że opakowania kartonowe spełniają nie tylko rolę ochronną dla przewożonych towarów, ale mogą być składnikiem czegoś wielkiego i zdumiewającego. Mają przeznaczenie logistyczne, ale mogą być również znakomitym motywem przewodnim kampanii reklamowej czy jednorazowej akcji promocyjnej. Więcej szczegółów dotyczących najbardziej spektakularnych rekordów zamieściliśmy poniżej.

Co to jest Rekord Guinnessa?


Aby lepiej zrozumieć sens bicia rekordów, które finalnie znajdą się w tej kultowej księdze, warto zastanowić się na jakiej zasadzie są one ustalane. Księga jest w rzeczywistości corocznym informatorem wydawanym przez znaną na całym świecie markę słynnego piwa Guinness. W zestawieniu znajdują się aktualne osiągnięcia ludzi i natury, które są w pewien sposób sensacyjne, humorystyczne i niezwykłe. Przedsiębiorstwo zajmujące wydawaniem księgi posiada oddziały w ponad 100 krajach na całym świecie. Polska, jako jeden z czołowych krajów w zestawieniu, posiada bardzo dużo rekordów. Ich liczba co kilka dni się znacznie modyfikuje, dlatego nie sposób podać niepodważalnie i aktualne dane. Wiadomo jednak, że w rankingu ulegamy m.in. Stanom Zjednoczonym. Cały proces ustalania rekordu jest skomplikowany – wymaga czasu i znakomitego udokumentowania rzeczywistego osiągnięcia.

logo-rekordow-guinnessa


1. Największa kartonowa rzeźba pojazdu mechanicznego


Japończyk Hideo Shima w marcu 2021 roku stworzył największą na świecie rzeźbę pojazdu z tektury udokumentowaną w Księdze Rekordów Guinnessa. Jego pracą była długa na ok. 22 metry lokomotywa, która posiadała ponad 4 metry wysokości i 2,82 metra szerokości. Pochodzący z Nankan Town twórca od wielu lat zajmuje się tworzeniem rzeźb z kartonu. Stworzona przez niego lokomotywa nie jest jedynym rekordem, który został zapisany w rankingu. Wcześniej Hideo Shima stworzył 3 inne, rekordowo duże, kartonowe pociągi.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

2. Najwyższa wieża ułożona z kartonowych pudełek od pizzy


W 1996 roku odnotowano zdumiewający rekord dotyczący skonstruowania najwyższej na świecie wieży z kartonów od pizzy. Została ona zbudowana przez anonimowych twórców, miała ponad 11 metrów wysokości. Stanęła pod koniec wakacji 1996 roku, 31 sierpnia. Jej miejscem powstania był Carousel Hotel w Ocean City (Delaware, USA). Standardowy biały karton na pizzę ma wysokość ok. 40 milimetrów. Aby pobić ten rekord należałoby ustawić na sobie ok. 2750 opakowań.

pudelko-od-pizzy

3. Najdłuższy napis ułożony z kartonów


W Indiach ułożono najdłuższe zdanie ułożone wyłącznie z kartonów. Brzmiało ono LUB – DUB, SIGN OF HEALTHY HEART. Było ono akcją społeczną dotyczącą potrzeby zadbania o swoje zdrowie, a w szczególności kondycję serca. Firmą, która zdecydowała się na pobicie rekordu, była Emcure Pharmaceuticals LTD. Napis powstał w Hajdarabadzie, w środkowo-południowych Indiach. Do jego skomponowania użyto pustych pudełek po tabletach, które układano jeden za drugim w różnej odległości od siebie. W sumie wykorzystano równo 5094 pustych kartonów.

4. Największa piramida z kartonowych opakowań


Indie specjalizują się w biciu kartonowych rekordów. Kolejnym przykładem pomysłowości mieszkańców Indii była stworzona w 2015 roku gigantyczna piramida, która stanęła w centrum handlowym Kumar Pacific Mall. Twórcą przedsięwzięcia był Pinak Naik, który zdecydował się na wykorzystanie aż 85853 pustych pudełek po światełkach LED.

5. Kartonowy logotyp o największym polu powierzchni


27 września 2018 roku utworzono największe na świecie kartonowe logo, które zostało ustawione w Szwajcarii, w siedzibie firmy BOBST Mex SA. Ogromny logotyp składał się z kilku tysięcy kwadratowych pudełek, które ustawiano jeden obok drugiego. Łączna powierzchnia tworu wyniosła ponad 206 metrów kwadratowych. Praca została sporządzona z pudełek w trzech kolorach: czerwonym, białym i czarnym.

6. Rekordowo duża flaga z opakowań


W arabskiej Dżuddzie w 2019 roku stworzono największą flagę na świecie, skomponowaną wyłącznie z kartonowych pudełek. Twór został opracowany z okazji święta Arabii Saudyjskiej. Zielona flaga narodowa z białymi napisami miała niespełna 140 metrów kwadratowych powierzchni. Mozaika składała się z kilku tysięcy pudełek ułożonych bardzo blisko siebie.

7. Najdłuższa linia z kartonów i kartek papieru


Najdłuższa linia wykonana z papieru i kartonu składała się z 4044 części. Konstrukcja powstała w Vakcentrum, w holenderskim mieście Zeist. Jej całkowita długość nie jest znana, jednakże można brać za pewnik to, że każdy element miał kilkadziesiąt centymetrów długości. Oznacza to, że kartonowa linia mogła mieć nawet 1,5 kilometra długości. Na tekturach znajdowały się cytaty klientów oraz polityków wspierające lokalnych, niezależnych sprzedawców detalicznych.


8. Pierwszy na świecie wydawca książek z tektury


Spółdzielnia wydawnicza, produkująca książki pochodzące z recyklingu opakowań kartonowych, została założona w 2003 roku w Argentynie. Książki zostały określone mianem libros cartoneros, co można przetłumaczyć wprost, jako książki z kartonu. Wydawnictwo zapisało się w Księdze Rekordów Guinnessa jako pierwszy wydawca publikacji z kartonu. Zgodnie ze zbieranymi statystykami, przez pierwsze 10 lat działalności zużyto aż 10000 kartonowych pudełek. Stworzono z nich 3000 książek ponad 170 autorów.

ksiazka-z-recyklingu

9. Największa kartonowa mozaika z opakowań po jajkach


W austriackim Grazie, 9 lipca 2018 roku stworzono największą na świecie mozaikę wykonaną z recyklingowanych pudełkach po jajkach kurzych. Cała konstrukcja miała zajmowała zdumiewająco dużą powierzchnię – aż 456 metrów kwadratowych. Została stworzona przez pracowników firmy technologicznej Green Tech Cluster Styria. Obraz przedstawiał symbol lampki LED. Po ustanowieniu rekordu mozaikę rozebrano, a opakowania przekazano lokalnym przedsiębiorcom prowadzącym fermy kurze.

jaja-w-opakowaniu

10. Największa kolekcja pudełek po zapałkach


Rekord należy do Stevena Smitha, który ustanowił go w 2013 roku. Brytyjczyk mieszkający w Great Yarmouth jest znany jako posiadacz największej kolekcji pudełek po zapałkach. Jego zbiór liczył w 2013 roku ponad milion różnych egzemplarzy z ponad 130 krajów świata. Jak dotąd żadnej innej osobie nie udało się chociażby zbliżyć do osiągnięcia podobnego wyniku.

11. Gigantyczne domino z opakowań płatków śniadaniowych


Największe na świecie domino, które zostało stworzone z ustawionych pionowo opakowań po płatkach zbożowych, liczyło kilka tysięcy paczek. Finalnie, w maju 2021 roku, udało się przewrócić aż 6391 opakowań. Osiągnięcie należy do uczniów i nauczycieli Long Beach Middle School w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie było związane z prowadzoną zbiórką dla lokalnych spiżarni, a w szczególności dla osób potrzebujących. Skala pomocy przerosła najśmielsze oczekiwania. Spodziewano się, że uda zebrać się maksymalnie 3000 opakowań. Ostatecznie liczba paczek z płatkami wyniosła ponad 6000. Rekord pobito na terenie szkoły.

domino-z-opakowan

12. Najszybciej zbudowana wieża z kartonów


Rekord najszybciej skonstruowanej piramidy z 28 kartonów wynosi 35,72 s. Osiągnięcie zostało przypisane Johnemu Ricowi G. Villanueva z Filipin, któremu udało się wykonać 7 piętrową piramidę w tak krótkim czasie. Rekord został pobity 16 marca 2013 w centrum handlowym Marina Mall w Kuwejcie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fiesta Kuwait w ramach bicia jednominutowych rekordów zapisanych w Księdze Guinnessa.

13. Sympatyczny kot, który uwielbia pudełka


13 maja 2020 roku najczęściej obserwowanym kotem na Instagramie została Nala, czyli adoptowana kotka pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Liczba followersów sympatycznego czworonoga osiągnęła ponad 4,3 miliona. Kot zyskał ogólnoświatową sympatię dzięki jego zamiłowaniu do robienia śmiesznych, uroczych czynności. Wśród ulubionych zabaw Nali wyróżnić można wchodzenie do wszelkiej maści opakowań kartonowych.

14. Pierwszy duży supermarket na świecie, który pakuje towary bez plastiku


Ekoplaza to pierwszy na świecie supermarket, który zrezygnował z pakowania swoich towarów w plastik. Do tworzenia opakowań pracownicy wykorzystują wyłącznie ekologiczne surowce, takie jak biodegradowalne kartony czy tekturowe paczki. W 2018 roku holenderski sklep posiadał ponad 700 różnych rodzajów towarów, począwszy od produktów zbożowych, przez sosy, czekolady, owoce i warzywa. Wszystkie towary umieszczane są w ekologicznych materiałach – głównie tekturze i szkle. Sieć supermarketów Ekoplaza ma w planach ustawiczny rozwój liczby swoich placówek. Planuje się, że w sumie powstanie aż 74 takich sklepów w Holandii.

15. Największy towar, który został kiedykolwiek zapakowany i rozpakowany


Unboxing to popularny trend dotyczący odpakowywania różnego rodzaju towarów. Firma motoryzacyjna Volvo poszła o krok dalej, przenosząc unboxingi na zupełnie inny poziom. W maju 2017 roku został odpakowany samochód ciężarowy, który znajdował się w gigantycznym, długim na niemalże 23,5 metra kartonie. Paczka posiadała celofanowe okienka i olbrzymie wrota. Tajemniczy karton został otworzony na osiedlu mieszkalnym w Charlotte (Stany Zjednoczone) na oczach zaskoczonego, 4-letniego fana ciężarówek Volvo.

Kartonowe rekordy w kultowej Księdze Guinnessa – krótkie podsumowanie


Wybraliśmy 15 najciekawszych osiągnięć zapisanych w corocznym zestawieniu przedsiębiorstwa Guinness. To rzecz jasna nie wszystkie, które dotyczą opakowań kartonowych lub produktów pochodnych. Zestawienie cały czas jest płynne i się zmienia – być może nawet dziś jakaś osoba zdobyła nowe osiągnięcie. Wciąż istnieje całkiem spore pole do popisu w kwestii ustalania nowych rekordów. Wystarczy dobrze się zorganizować, mieć ciekawy pomysł... i przekuć go w praktykę!
rekordy-guinnessa
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie