Bartosz TyrkaBartosz Tyrkawtorek, 1 listopada 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1181
Ilość komentarzy: 0

Rodzaje ochraniaczy krawędzi i narożników w e-commerce

Opakowania kartonowe, mimo iż mogą cechować się zadowalającą wytrzymałością, niekiedy potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Jest to szczególnie ważne w kontekście prowadzenia działalności e-commerce, w której należy podejmować działania skutkujące zmniejszeniem ilości potencjalnych strat materialnych i wizerunkowych. Odpowiednio zabezpieczona przesyłka to pewność, że odbiorca otrzyma zamawiany produkt w całości. W jaki jednak sposób zadbać o to, aby pakunek był optymalnie ochroniony?

W tym celu stosuje się różnego rodzaju ochraniacze, krawędzie, piankowe narożniki – określane zbiorczo profilami ochronnymi. To specjalnie wytworzone produkty tekturowe, piankowe lub takie, które są wyprodukowane z innych materiałów, służące do zabezpieczania najbardziej podatnych na uszkodzenia fragmentów paczki. W poniższej treści wskazuję, czym się cechują poszczególne typy ochraniaczy krawędzi i narożników w e-commerce. Podpowiadam, jakie parametry użytkowe posiadają najbardziej popularne profile ochronne do zabezpieczania rantów kartonów.

Największe zagrożenia związane z przewozem przesyłek


Transport paczek e-commerce to zwykle bardzo skomplikowany zestaw działań, który wymaga wielokrotnego przenoszenia pakunków z jednego punktu do drugiego. Dzieje się to jeszcze w momencie, w którym paczka pozostaje w rękach wysyłającego. Wymaga się bowiem odpowiedniego przygotowania kartonu, jego wcześniejszego złożenia i zabezpieczenia. Następnie trafia ono do miejsca przechowywania, gdzie oczekuje na przybycie kuriera. Pracownik przewoźnika odbiera zapakowany produkt i w zależności od okoliczności, przesyłka trafia do sortowni bądź do punktu zbiorczego. Stamtąd trafia do dalszej podróży. Opakowanie kartonowe, wewnątrz którego znajduje się sprzedawany produkt, musi przebyć całkiem długą i intensywną drogę – zanim znajdzie się w rękach odbiorcy.

zabezpieczanie-przesylki

To zaś rodzi szereg niebezpieczeństw związanych m.in. z nieoczekiwanym uszkodzeniem paczki, jej otwarciem czy całkowitym zniszczeniem. Jak pokazuje praktyka, najwięcej problemów generuje niepoprawne przygotowanie paczki do wysyłki. Jeśli karton jest nietrwały i nie został odpowiednio zabezpieczony, to ryzyko otwarcia się tektury skokowo wzrasta. Drugie zagrożenie to przesuwanie się obiektów wewnątrz kartonów, a zatem nieadekwatne zabezpieczenie przesyłki za pomocą specjalnych środków wypełniających. O ile dwóm podstawowym zagrożeniom dosyć łatwo zapobiec, np. stosując wytrzymałą taśmę pakową oraz eko-wypełniacze do przesyłek kurierskich, o tyle więcej problemów generuje problem uszkodzeń bryły kartonu na skutek przesuwania się, obciążeń i nieostrożnego przewozu.

Zabezpieczanie opakowań e-commerce za pomocą ochraniaczy krawędziowych


Trzecie i najbardziej problematyczne zjawisko związane z zagrożeniami bezpieczeństwa przewożonych paczek związane jest z powstawaniem różnego rodzaju wgnieceń. Najbardziej groźnymi są te, które dotyczą rogów przewożonego ładunku. Karton, w którym zostały wgniecone ranty, traci na swoich parametrach wytrzymałościowych. To prosta droga do tego, aby przewożony wkład został uszkodzony, a w konsekwencji by konsument zdecydował się na odesłanie źle przygotowanej paczki. To zaś generuje nie tylko straty finansowe, ale przede wszystkim wizerunkowe.
Profile ochronne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Profile ochronne

Profile, czyli sposób na zapobieżenie uszkodzeniom towarów


Coraz częściej stosuje się tzw. profile ochronne, które służą do zabezpieczania ładunków różnego rozmiaru. Wykorzystywane są zarówno w ochranianiu dużych ładunków gabarytowych, jak i niewielkich obiektów o wysokiej wartości – np. dzieł sztuki, obrazów czy sprzętów AGD. Profile ochronne w postaci narożników poleca się do stosowania w różnych branżach sprzedażowych, w których występuje konieczność sporządzania maksymalnie wytrzymałych i bezpiecznych przesyłek. Profile chronią bowiem przed wieloma czynnikami mechanicznymi, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wygląd dostarczonego towaru do odbiorcy końcowego.

Zalety stosowania zabezpieczeń rantów paczek i pakunków – narożniki ochronne


Główną zaletą stosowania profili ochronnych lub narożników jest zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych towarów. Specjalnie przygotowany rant, np. w formie piankowej, skutecznie chroni narożniki i krawędzie przed nieoczekiwanymi uderzeniami podczas procesu transportowania i magazynowania. Profile ochronne stosuje się bezpośrednio na owinięty towar, opcjonalnie owijając jeszcze raz tak przygotowany pakunek. Wśród najważniejszych plusów związanych z wykorzystaniem profili chroniących wyróżnia się:
 • możliwość sprawnego zabezpieczenia najbardziej wystających rantów wysyłanego obiektu;
 • zwiększenie parametrów elastyczności i amortyzacji pakunku, który może być podatny na wstrząsy podczas przewożenia;
 • możliwość wielokrotnego wykorzystania piankowych narożników;
 • poprawienie ogólnej stabilności wewnątrz stworzonej paczki do wysyłki;
 • usztywnienie całego kartonu, dzięki czemu zyskujemy pewność, że dotrze on we właściwej formie do konsumenta;
 • niewielką cenę profili ochronnych – za najtańsze zapłacimy zaledwie kilkadziesiąt groszy, co zwykle stanowi niewielki ułamek całej wartości wysyłanych produktów;
 • możliwość zastosowania profili ochronnych pochodzących z recyklingu – specjalnie dla firm, które stawiają na rozwiązania ekologiczne i chcą lepiej zaprezentować swoje usługi najbardziej wymagającym klientom.

Typy ochraniaczy stosowanych w branży wysyłkowej – profile ochronne dla e-commerce


Elementy zabezpieczające produkty, stosowane w gałęzi wysyłkowej, można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Obecnie prym wiodą profile piankowe, które są wyjątkowo łatwe i tanie w produkcji, a w dodatku zapewniają optymalne walory amortyzacyjne. Są one stosowane nie tylko w kontekście transportowania kartonów, ale także w innych elementach procesów produkcyjnych. Równie chętnie wykorzystywanym elementem ochronnym są narożniki tekturowe, które zostały wykonane z biodegradowalnego materiału kartonowego. Wśród elementów ochronnych wyróżnia się także innego rodzaju narożniki i przekładki, które zwiększają poziom bezpieczeństwa produktów wysyłanych w ramach działalności e-commerce.

Polietylenowe narożniki zabezpieczające


To jedno z najlżejszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań stosowanych w gałęzi wysyłkowej. Elastyczny narożnik znakomicie przylega do rantów zabezpieczanego towaru. Jest to możliwe choćby ze względu na jego wysoką elastyczność i możliwość nakładania wielu narożników na jedno miejsce. To optymalny sposób ochrony paczek, który pozwala na redukcję kosztów ze strony przedsiębiorcy.

narozniki-z-pianki

Politetylenowe tworzywo posiada znakomite cechy sprężystości – jest elastyczne i dopasowuje się do konkretnego kształtu. Stanowią także produkt wszechstronny oraz ekonomiczny, który znajduje wiele zastosowań w niemalże nieograniczonej ilości przypadków. Niewielka pianka to koszt zaledwie kilkudziesięciu groszy. Można także zastosować większą powierzchnię piankową – proces wytwórczy pozwala wytworzyć niemalże dowolnie duże zabezpieczenie.

Kątowniki tekturowe do zabezpieczeń


Nie w każdym przypadku pianka będzie optymalnym zabezpieczeniem. Do ochrony przedmiotów delikatnych, np. wyrobów szklanych najlepiej zastosować tekturowe kątowniki o zwiększonej długości. Mogą one w całości pokryć rant lustra lub obrazu, dzięki czemu konstrukcja zostanie lepiej przygotowana do kurierskiej podróży. Narożniki kartonowe dostępne są w wielu rożnych konfiguracjach, m.in. dzieli się je ze względu na zastosowaną gramaturę kartonu. Najczęściej można spotkać profile o gęstości:
 • gr3mm,
 • gr4mm,
 • gr5mm.

Alternatywą jest zastosowanie długich narożników o rozmiarze dochodzącym do 1,8 metra. Taki produkt jest w stanie zabezpieczyć nawet bardzo długą rzecz, bez konieczności stosowania kilku sztuk ochraniaczy.

naroznik-z-tektury

Profile piankowe folimplex


To ochraniacze rantów, które zostały przygotowane ze specjalnego rodzaju napowietrzanego polietylenu. Ich cechą charakterystyczną jest różnorodność kolorystyczna, dzięki czemu można dopasować ich wygląd zgodnie z firmową personalizacją. Narożniki piankowe cechują się znakomitymi cechami zabezpieczającymi. Nie są podatne na zmiany temperatur, a także na rozciąganie – nawet przy siłowych próbach rozerwania pianki produkt wraca do formy sprzed napięcia.

Folimplexy są chętnie stosowane przez podmioty, które wykorzystują do procesów pakowania specjalne maszyny automatyzujące całe przedsięwzięcie. Z tego powodu mogą zostać sprzężone z dotychczas istniejącymi procesami pakowczymi w firmie. Pianki folimplexowe mogą być przycinane do dowolnego rozmiaru bez ryzyka zniszczenia ich struktury wewnętrznej.

Narożniki meblowe i przekładki


To specjalny rodzaj ochraniaczy dostosowany do największych potrzeb użytkowników. Są to pianki lub zabezpieczenia kartonowe o większej bryle – pozwalają na ochronę dużych modułów drewnianych, a nawet całych, niewielkich mebli. Przekładki polietylenowe do palet mogą znaleźć swoje zastosowania nie tylko w procesach logistycznych, ale także w mniejszych pracach dotyczących pakowania wysyłkowego. Sprawdzą się bowiem jako warstwa amortyzująca i zabezpieczająca krawędzie danej przesyłki.

zabezpieczenia-kartonowe

Rodzaje ochraniaczy krawędzi i narożników w e-commerce – podsumowanie artykułu


Istotną kwestią związaną z wyborem krawędzi zabezpieczających jest możliwość ich personalizacji do potrzeb podmiotu e-commerce. Warto wybierać produkty, które posiadają możliwość dostosowania ich do konkretnych warunków –tak, aby proces pakowania był maksymalnie uproszczony. Ważne jest również, aby wybierać produkty posiadające optymalne walory użytkowe. Świetnie w tym celu sprawdzają się przede wszystkim dwa rodzaje ochraniaczy krawędzi i narożników: piankowe oraz tekturowe.

Te pierwsze są najbardziej uniwersalnym wyborem i mogą być stosowane w niemalże nieograniczonej ilości działań logistycznych. Ochraniacze kartonowe polecane są do zabezpieczania obiektów szklanych i obrazów – a także produktów organicznych, pakunków naturalnych i innych rzeczy, które mają trafić do odbiorcy w możliwie jak najbardziej naturalnej formie. Profile ochronne zwiększają stabilność ładunku, gwarantują ochronę przed uderzeniami i wpływają na trwałość pakunku.
ochrona-paczek
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie