Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaczwartek, 23 czerwca 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2373
Ilość komentarzy: 0

Segregacja śmieci – co warto wiedzieć o recyklingu?

Co warto wiedzieć o recyklingu? 


Wiele osób robi wszystko, aby dbać o planetę. Każdego dnia segregowane są śmieci, sadzone nowe drzewa i oczyszczane wody. Społeczeństwo uczy się żyć w zgodzie z naturą – dużą popularnością cieszy się freeganizm, less waste oraz zero waste. Niestety w internecie nadal jest wiele sprzecznych informacji dotyczących dbania o środowisko – szczególnie w tematach recyklingu. Przekazywane są sprzeczne informacje, a media nie zawsze podają prawdziwą odpowiedź na często wyszukiwane pytania. Warto przyjrzeć się bliżej tematom związanym z recyklingiem – nauczyć się rozróżniać prawdę od kłamstwa, które rozpowszechniane jest bez żadnej konsekwencji. 

Makulatura segregacja śmieci

Czym tak dokładnie jest recykling?


Środowisko domowe to miejsce, w którym wytwarza się wiele odpadów. Nic dziwnego, skoro w sklepach prawie wszystkie produkty pakowane są w plastikowe opakowania czy foliowe torebki. Wszystkie śmieci, takie jak papierki, ogryzki, pozostałości po obiedzie czy butelki wymagają segregacji, aby mogły one w przyszłości być przetworzone i ponownie wykorzystane. Recykling, to najprościej mówiąc, proces odpowiedniej segregacji odpadów komunalnych. Ma on znaczący wpływ na środowisko, ponieważ dzięki wrzuceniu śmieci do specjalnych pojemników, obniża się zużycie surowców naturalnych. Należy również pamiętać o tym, że recykling to spora oszczędność energii i redukcja wydatków. Celem całego tego procesu jest przede wszystkim ograniczenie eksploatacji surowców nieodnawialnych, na przykład wody – są to takie surowce, które nie będą mogły zostać odnowione przez człowieka; przynajmniej do tej pory nie powstała żadna technologia na to pozwalająca. Naprawdę znaczącą część odpadów komunalnych można wykorzystać ponownie. 

Zaraz, zaraz, ale przecież plastik wytwarzany jest sztucznie przez człowieka – nigdy się nie skończy, więc dlaczego trzeba poddawać go recyklingowi? Niektóre surowce wytwarzane przez człowieka mają fatalny wpływ na gospodarkę, mikrosystem i całe środowisko. Segregowanie ich pozwala ograniczyć produkcję nowych plastikowych, na przykład butelek, dzięki czemu w przyszłości śmieci nie trafią do oceanów i nie będą psuły miejsca, w którym żyje wiele stworzeń. A poza tym, wytwarzanie niektórych surowców wtórnych jest po prostu drogie i o wiele taniej wyjdzie wykorzystanie materiałów ponownie niż produkcja. 

Recykling
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne


Jakie śmieci podlegają recyklingowi? 


Jak już wyżej zostało wspomniane, największą część odpadów stanowią te, które wytworzone zostały w gospodarstwie domowym. Chociaż mogłoby się wydawać, że to restauracje i hotele stoją na podium. Być może, dlatego wychodzi coraz więcej regulacji dotyczących prawidłowego segregowania śmieci przez mieszkańców, a na ulicach miast pojawiają się specjalne kontenery, o różnych kolorach. Co one oznaczają i jak prawidłowo segregować śmieci? 

Kosz zielony przeznaczony na szkło – z pozoru wydawać się może, że przecież nie ma niczego trudnego w segregacji szkła – albo coś jest zrobione z tego materiału, albo nie. Logiczne prawda? Przyjrzymy się jednak bliżej. Do zielonego kosza na śmieci wrzucać można słoiki i butelki stworzone ze szkła. Mogą to być opakowania po kosmetykach lub produktach spożywczych, na przykład ogórkach konserwowych. Śmieci wrzucane do zielonego pojemnika nie mogą być stworzone z kilku materiałów. I tutaj, tak naprawdę możliwości wszelkie się kończą – zostaje jeszcze druga kwestia, czego wrzucać nie wolno? Nie można pozbywać się w ten sposób żadnych opakowań po lekach ani naczyń stworzonych ze szkła żaroodpornego – to już zupełnie inny materiał niż klasyczne szkło. Nie można również wrzucać luster, reflektorów, szyb oraz zniszczy; nawet jeśli są w 100% szklane. Zabronione jest umieszczanie w zielonym koszu naczyń (ceramicznych i porcelanowych oraz szklanych, które mają elementy stworzone z innego materiału). 

Niebieski kosz stworzony do segregacji tektury – z pozoru mogłoby się wydawać, że papier to papier i przecież każdy dobrze wie, czym dokładnie on jest. Warto jednak pamiętać, że ten materiał może mieć wiele różnych odmian, które w życiu codziennym również nazywamy papierem. Do kosza niebieskiego wrzucić można gazety, ulotki, zeszyty i notesy również książki i tekturę (tak, falista może być). Nie można do niego wrzucać chusteczek, które również papierem nazywamy. Zakazany jest również ręcznik papierowy oraz papier mocno zabrudzony. Żadne opakowania papierowe po materiałach budowlanych nie mogą znaleźć się w niebieskim pojemniku. Opakowania po jedzeniu, na przykład tacki papierowe stworzone specjalnie do serwowania dań w plenerze również nie są mile widziane. 

Kosze na śmieci segregacja odpadów

Plastiki wrzucane są do żółtego pojemnika – i tutaj zaczyna się totalny miszmasz. Pojemnik ten został stworzony, aby skutecznie przechowywać odpady stworzone z tworzyw sztucznych i metalu. Jest to odpowiednie miejsce, do którego wrzucone powinny zostać plastikowe butelki – należy pamiętać jednak, że powinny zostać one zgniecione, a korek odkręcony. Zakrętki lepiej niż do kosza, wrzucić do specjalnego serduszka znajdującego się w prawie każdym mieście – ma to na celu zbieranie nakrętek i wymienianie ich pieniądze przeznaczone na cele charytatywne. Do żółtego pojemnika trafić mogą również worki, folie i plastikowe reklamówki. Znajdzie się tam również miejsce na opakowania po produktach spożywczych – powinny zostać one oczyszczone, chociażby samą wodą przed wrzuceniem do kosza na śmieci. Pojemniki po chemii gospodarczej (proszki, kapsułki do prania czy płyny do płukania) mogą zostać poddane recyklingowi. Natomiast w żółtym koszu nie mogą znaleźć się opakowania po olejach samochodowych lub artykułach budowlanych, puszki po farbach i lakierach, a nawet żadne części samochodowe. 

Czy dany materiał może zostać poddany recyklingowi tylko raz? 


Wydawać by się mogło, że skoro butelka została stworzona z materiału pozyskanego z recyklingu, to nie powinna zostać ona wrzucona do żółtego pojemnika, a do odpadów zmieszanych. W praktyce jest wręcz przeciwnie. Proces recyklingu nie jest binarny. Nie jest łatwy i wymaga odpowiedniego zrozumienia. Są takie przedmioty, które do recyklingu mogą trafić wiele razy, a materiał z nich pozyskany za każdym będzie tak samo dobry. Bardzo dobrym przykładem jest papier, który może zostać poddany recyklingowi nawet 25 razy – mogłoby się wydawać, że jest to dużo, ale nie jest. Właśnie dlatego w Neopak oferujemy produkty ekologiczne, które powstały z materiału uzyskanego z recyklingu.

Ekologiczna oferta sklepu Neopak 


W Neopak znaleźć można specjalny dział produktów, które w pełni klasyfikują się jako eko produkty. Znajdują się w nim specjalne papierowe koperty, kartony i pudełka wykonane z papieru poddanego recyklingowi. Wiemy, jak oszczędzać zasoby, których może zabraknąć w niedalekiej przyszłości, dlatego robimy wszystko, aby dbać o naturę. Stosujemy ekologiczne rozwiązania – warto przyjrzeć się im bliżej. Jakie ekologiczne produkty znaleźć można w naszym sklepie? 

Ekologiczne koperty kurierskie – folie, foliopaki czy inne produkty dostępne w sklepie internetowym Neopak mają swoje popularne, ekologiczne zamienniki, które cieszą się coraz to większą popularnością. Nic dziwnego, w końcu dbanie o planetę powinno być na pierwszym miejscu – szczególnie dla firm z sektora transportowego. W dobie kryzysu ekologicznego wprowadziliśmy do naszej oferty różne produkty, które wykonane zostały z papieru, tworzyw sztucznych niemających negatywnego wpływu na naturę oraz mieszanek tych dwóch materiałów.Różnica między tradycyjnymi kopertami a kopertami ekologicznymi polega na tym, że użyte tworzywa sztuczne są biodegradowalne lub pochodzą z recyklingu. 

Ekologiczny papier do pakowania – nasi stali czytelnicy wiedzą, że mowa tutaj o papierze typu kraft. Jest to produkt EKO, który uznawany jest za klasyczną pozycję w asortymencie naszego sklepu. Jest to produkt niezwykle uniwersalny i wielofunkcyjny, a do tego atrakcyjny cenowo. Tworzony jest z makulatury – mimo to, kiedy tylko spełni swoje zadanie właściwie, może ponownie zostać wrzucony do odpowiedniego pojemnika. Można go również kompostować. W papier taki można opakować żywność, ponieważ jest on bezpieczny dla zdrowia. 

Foliopak ekologiczny

Papier bąbelkowy – czy on w ogóle może być ekologiczny? Bąbelki idą w parze z naturą? Naprawdę? Każdy z nas zna folię bąbelkową i pewnie większość przebijała po kolei bąbelki powietrza, aby mieć z tego dziecinną radość. Oprócz funkcji relaksacyjnej doskonale nadaje się ona do zabezpieczania w transporcie delikatnych i kruchych przesyłek. Wielokrotnie pisaliśmy o folii bąbelkowej, bo jest ona jedyna w swoim rodzaju – ekonomiczna, elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Fanów tego produktu z pewnością ucieszy fakt, że klasyczna wersja ma swój zamiennik. Ekologiczny bąbelkowy papier – bo o nim tutaj mowa, wytwarzany jest z materiałów pochodzących z recyklingu. Można stosować go na zmianę ze specjalnym papierem nacinanym. Skutecznie zabezpiecza on towar przed wstrząsami i uderzeniami. 

Czy wszystko, co trafia do recyklingu jest poddawane temu procesowi? 


Nie wszystkie śmieci, które trafiły do kontenera przeznaczonego do segregacji odpadów, są poddawane recyklingowi. Bardzo często to pojemników tych trafiają przedmioty, które w ogóle nie powinny się w nim znaleźć. Problem zanieczyszczenia jest niezwykle częsty, a co za tym idzie – wydajność w przemyśle recyklingowym spada drastycznie. Ale to nie wszystko. Niektóre materiały nie są przetwarzane, ponieważ muszą istnieć pewnie możliwości. Recykling opiera się na zapotrzebowaniu na dany materiał – można by powiedzieć, że jest to proces często sezonowy. Warto również zwrócić uwagę na popyt. To właśnie to nakręca recykling. Nierzadko to nie konsument jest kluczowy w tym przemyśle. Na szczęście jest to branża niezwykle innowacyjna. Każdego roku powstają nowe pomysły, które mogą odmienić recykling, a nawet całe środowisko. Mimo wszystko warto segregować śmieci. Nawet jeśli nie wszystkie zostaną ponownie wykorzystane, to chociaż spora ich część nie będzie pływać w oceanach.
Torba recykling segregowanie śmieci
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie