Marlena KopaczMarlena Kopaczponiedziałek, 14 lutego 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3769
Artykuł oceniony na 4.20 / 5Ilość komentarzy: 0

Segregatory na dokumenty A4 – jakie najlepsze?

Niezależnie od tego, czy lubisz pracę biurową, czy wręcz jej nie cierpisz, to powinieneś wiedzieć o tym, że obcowania z różnego rodzaju dokumentami w niej nie unikniesz. Jeżeli nie lubisz takiej pracy, to niestety stosy dokumentów, z którymi trzeba coś zrobić mogą Ci się dosłownie śnić po nocach.

Segregator


Wizja biura pełnego dokumentów


Praca w biurze staje się o wiele łatwiejsza w momencie, gdy ktoś wpadnie wreszcie na pomysł, aby je posegregować i jakoś racjonalnie, z głową przechowywać. W przeciwnym, razie Twoi pracownicy mogą utonąć w tych papierach. A Ty będziesz miał nie tylko jeden wielki chaos w firmie, ale też problemy z różnymi instytucjami w przyszłości.

Wtedy o wiele łatwiej jest przegapić jakiś termin albo czegoś nie opłacić, gdy nawet nie masz pojęcia, o tym, że taki dokument znalazł się w Twoim biurze. Możesz oczywiście w sytuacji kryzysowej załamać ręce i stwierdzić, że zwijasz ten cały biznes. Tylko, jak tak zrobi większość przedsiębiorców w Polsce, to może być naprawdę krucho.

Dlaczego dobra organizacja dokumentów jest tak ważna?

Wydaje się, że teraz powinno być już prościej. W końcu postęp technologiczny jest widoczny na każdym kroku. Cyfryzacja też się rozwija. Dokumentów w teorii powinno być coraz mniej. No właśnie…W teorii. Prawda jest taka, że papierów w biurach nadal jest ogrom. Żeby jakoś funkcjonować, to niezbędne jest ich posegregowanie. Przykładowo umowy, faktury oraz innego rodzaju pisma muszą być przechowywane i archiwizowane w zgodzie z instrukcją kancelaryjną.

Segregator biurowy

Musisz mieć świadomość tego, że odnosi się ona nie tylko do placówek administracyjnych, ale również do wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw i korporacji. Odpowiednia organizacja dokumentacji firmowej nie tylko da Ci możliwość utrzymania porządku w biurze (wreszcie!), ale również sprawi, że szybciej odnajdziesz każdy dokument. Zaoszczędzi Ci to nie tylko mnóstwo czasu, ale również ochroni Twój układ nerwowy przed przedwczesnym zniszczeniem.

Najwygodniejszym sposobem przechowywania dokumentów w biurze są oczywiście segregatory. Musimy tutaj również zwrócić uwagę na to, że powinien on być podstawą wyposażenia każdego biura. Również tego domowego. Co musisz wiedzieć na temat segregatorów A4? Jaki jest najlepszy ich rodzaj?
Segregatory na dokumenty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Segregatory na dokumenty

Jaka jest historia segregatorów?

Żeby Cię pocieszyć, to wspomnimy o tym, że chaos w dokumentach nie dotyczy tylko współczesnych. W dawnych czasach, też próbowano archiwizować papiery, aby się w nich nie pogubić. W końcu na czymś musiały być tworzone pierwsze zapiski odnoszące się do dziejów ludzkości.

Dlatego konieczność gromadzenia ważnych dokumentów nie jest wynalazkiem XXI wieku. Zmieniło się natomiast to, że teraz w dużym stopniu, trzyma się je na dyskach twardych. One też się psują i są łatwe do uszkodzenia, ale to jest już kolejny temat rzeka.

Segregator A4

Teraz chcielibyśmy tylko mocno podkreślić, że segregator nie powstał dzisiaj. Chociaż i w teraźniejszości nie wyobrażamy sobie w większości przypadków życia bez niego. Pierwszy segregator wynaleziono już w XIX wieku. W 1896 roku stworzono pierwszy segregator.

Co ciekawe, jego prototyp praktycznie niczym się nie różnił od modeli, które możesz podziwiać dzisiaj w sklepach z artykułami papierniczymi. Pomysłodawcą i wykonawcą pierwszego segregatora był Louis Leitz. Na samym początku segregator był wykorzystywany do…przechowywania wyłącznie korespondencji. Wiemy, już jak powstał. A jaka jest jego definicja?

Co to jest segregator?

Chociaż pewnie już nie raz w życiu trzymałeś go w rękach i wiesz, jak tradycyjny segregator się prezentuje, to trudno byłoby Ci samodzielnie określić, czym on jest. Rozumiemy, bo nie jest to takie proste. Dlatego jest zdefiniowanie rozpoczniemy od ujawnienia jego najpowszechniejszych zastosowań. Możesz go spotkać przede wszystkim w biurach, w domach. Służy do uporządkowania dokumentów oraz do ich łatwiejszego odnajdywania.

Segregator jest pewnego rodzaju skoroszytem. Najczęściej produkuje się go z twardej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne tektury. Dzięki temu, jego zawartość jest bezpieczna. Dokumenty nie porozrywają się, ani nie pogniotą. Nie mówiąc już o ich całkowitym zagubieniu w biurze. Warto przy definiowaniu segregatora wspomnieć również o tym, że  jego głównym celem jest archiwizowanie dokumentów. Klasyczny segregator ma dziurkę na grzbiecie.

Ułatwia ona bardzo szybkie wyciągnięcie go z półki. Nawet, gdy nie ma wolnego miejsca pomiędzy poszczególnymi segregatorami. Ten artykuł biurowy może występować w bardzo wielu kolorach, formatach i może różnić się metodami otwierania. Jeżeli chcesz zobaczyć wyjątkowo dużą ilość segregatorów w jednym miejscu, to koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego Neopak. Na pewno pomagają one w uporządkowaniu dokumentów oraz w ich prawidłowym obiegu w firmie.

W jaki sposób działa segregator?

Naprawdę bardzo prosto. Segregator jest złożony z tekturowej obwoluty oraz małego mechanizmu znajdującego się w środku skoroszytu. Segregator ringowy posiada specjalne kółka. Umieszcza się na nich ważne dokumenty w foliowych koszulkach.

Jakie są rodzaje segregatorów?

Ogólnie rzecz biorąc  z uwagi na sposób działania możemy je podzielić na:
  • Segregatory ringowe;
  • Segregatory z dźwignią.

Co to jest segregator ringowy?

Segregatory ringowe charakteryzują się tym, że łatwo jest się nimi posługiwać. Zapewniają znajdującym się w nich dokumentom dodatkową ochronę. Segregatory ringowe mogą być wyposażone w nieskomplikowany mechanizm manualny. Wymaga on ręcznego otworzenia kłódek w celu wyjęcia potrzebnego dokumenty. Trochę bardziej zaawansowanym modelem są segregatory biurowe z mechanizmem dźwigowym. Posiadają one mianowicie w specjalny uchwyt. Po naciśnięciu otwierają się kółka. Takie rozwiązanie bardzo często możesz przyuważyć w segregatorach firmowych, które mają ponadprzeciętną pojemność.

Segregator na dokumenty

Tego rodzaju artykuły biurowe pozwalają na łatwiejsze dostanie się do tego, co aktualnie znajduje się w skoroszycie. Nie ma już absolutnie potrzeby stosować siłę. A już jeżeli to przyda się tutaj niewielki nacisk. Większość segregatorów biurowych ma na grzbiecie naklejoną fabryczną etykietę. Umożliwia ona dokładne opisanie kategorii przechowywania dokumentów.

Jeżeli masz do czynienia z mniejszymi formatami, to segregator biurowy, będzie miał w środku wpiętą specjalną przekładkę. Możesz dzięki temu przy użyciu spisu treści archiwizować niezbędną dokumentację. Mamy już omówiony podział segregatorów biurowych ze względu na rodzaj ich otwierania. Teraz zajmiemy się ich przeznaczeniem. Może Cię zaskoczyć, jak długa to będzie lista. To zaczynamy!

Jakie są rodzaje segregatorów?

Wspominaliśmy już wcześniej o budowie segregatorów. Musisz przyznać, że nie różnią się one pod tym względem jakoś spektakularnie. Jednak poza różnymi małymi drobiazgami oraz kolorystyką, segregatory biurowe są dostępne w bardzo wielu wariantach.

Różnice między nimi wynikają przede wszystkim z zastosowanego mechanizmu, ale również z ich przeznaczenia oraz z występujących w nich dodatkowych funkcji. Taka różnorodność umożliwia dopasowanie produktu do własnych potrzeb i do rodzaju przechowywanej w nich dokumentach. Poniżej bardziej szczegółowo opiszemy większość występujących na rynku rodzajów segregatorów.

Jakie cechy ma segregator biurowy?

Musimy przyznać, że jest to najbardziej powszechny segregator. Dlatego warto mu poświęcić w tym artykule chociaż kilka słów. Co możemy o nim napisać? Przede wszystkim to, że jest idealny do przechowywania dokumentów zarówno w domu, jak i w profesjonalnym biurze, a nawet w korporacji. Ma banalnie prostą konstrukcję. Wyróżnia się on również jednolitą kolorystyką.

Segregator do biura

W naszym sklepie internetowym Neopak mamy między innymi segregatory biurowe czarne, białe, granatowe, żółte, fioletowe. Moglibyśmy tak wymieniać jeszcze przez długi czas. Tego rodzaju segregatory występują w bardzo wielu formatach. Często mają wspomniane już wcześniej kółeczko na grzbiecie. Ich dodatkowym wyposażeniem może być równie dobrze szyna przy kółkach. Służy ona do tego, aby utrzymać dokumenty w jednym miejscu.

Czym różni się od niego segregator archiwizacyjny?

Nie możemy tutaj pominąć faktu, że na pierwszy rzut oka jest on bardzo podobny do segregatora biurowego. Jednak są między nimi pewnego rodzaju istotne różnice. Co mamy tutaj na myśli? Przede wszystkim fakt, że jest on bardziej surowy. Zazwyczaj nie ma kolorowej etykiety.

Segregator archiwizacyjny możesz znaleźć głównie w archiwach. Jest on atrakcyjny pod względem cenowym i umożliwia szybkie posegregowanie dokumentów. To, że segregatory archiwizacyjne wyglądają identycznie sprawia, że łatwo jest zastrzec do nich dostęp dla osób nieuprawnionych.

A może lepiej wybrać segregator z plastiku?

Mamy tutaj na myśli oczywiście kolejny rodzaj segregatorów dostępnych na rynku. Jego najważniejszą zaletą jest miękka konstrukcja. Jednocześnie jest to jego wada, bo nie nadaje się do przechowywania w nim dokumentów w pozycji pionowej. Segregator plastikowy bardzo często pełni funkcję skoroszytu na podręczne dokumenty.

Wynika to stąd, że ma wyjątkowo ograniczoną pojemność. W tej kategorii często możesz spotkać cienkie segregatory. Zamiast omówionych wcześniej ringów mają one przegrodę do przechowywania dokumentów. Możesz je traktować również jako pewnego rodzaju teczkę.

Czy warto zainwestować w segregatory premium?

Tutaj możemy zgromadzić po prostu wszystkie te segregatory, które charakteryzują się o wiele lepszą jakością wykonania niż przeciętna. Wtedy często jest tak, że okleina znajduje się również w środku segregatora. To sprawia, że jest on o wiele trwalszy. W dodatku, segregatory premium charakteryzują się również niecodzienną kolorystyką.

Mogą mieć również ozdobne zamknięcie do zabezpieczania dokumentów w czasie przenoszenia. To najlepsze, co możemy zaoferować osobom, którym zależy jednocześnie na estetycznym wyglądzie segregatora oraz na jego trwałości.
W ten oto sposób kończymy właśnie naszą podróż po rozbudowanym, ale fascynującym świecie segregatorów biurowych. Dojechaliśmy do ostatniego przystanku.
Segregatory na dokumenty A4 – jakie najlepsze?
Wyślij emailem
  • Gdzie kupić dobre segregatory?

    Segregatory to niezbędna rzecz do zachowania porządku w dokumentach. Doskonale sprawdzają się przy zabezpieczeniu dokumentów przed kurzem, wilgocią czy brudem. Na rynku jest wiele dostępnych modeli, różnią się, chociażby materiałem, z jakiego są wykonane, czy pojemnością. Natomiast każdy z nim ma miejsce na etykietę, dzięki której wiemy, co się znajduje w środku bez otwierania go.

    Dobrej jakości segregatory można kupić w sklepie NEOPAK , na stronie https://neopak.pl/biuro/przechowywanie/segregatory. Ceny są bardzo konkurencyjne, a obsługa klienta sprawnie odpowie na każde pytanie, czy wątpliwość.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie